🪖Dzień 653-654 (8 i 9 grudnia 2023) – w powietrzu

🪖Dzień 653-654 (8 i 9 grudnia 2023) – w powietrzu

9 grudnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Wczoraj na Ukrainę poleciały pierwsze rakiety od ponad 2 miesięcy. Nadal nie jest jasne czy rosjanie będą kontynuowali naloty w sposób, który obserwowaliśmy rok temu. Niby wiele na to wskazuje, ale równie prawdopodobne jest to, że faktycznie ich zeszłoroczne ataki nadwątliły rezerwy strategiczne, a produkcja rakiet nie jest tak duża jak wcześniej głosiły doniesienia. Dodatkowo – obrona przeciwpowietrzna Ukrainy jest na o wiele wyższym poziomie niż rok temu a na Morzu Czarnym (skąd wystrzeliwano Kalibry) rosjanie ograniczają aktywność swoich okrętów by nie zaznać kolejnych porażek. Zatem – “wystarczą” rosjanom Shahedy i nadal inwestują oni we własne fabryki, gdzie mogą je produkować i rozwijać. Ukraińcy już donoszą, że gotowy jest wariant Shahedów z silnikiem odrzutowym, dzięki czemu będzie on 3 razy szybszy niż dotychczasowy model. Ukraińcy nadal dowodzą, że produkcja i rakiet i Shahedów przez rosjan nie byłaby możliwa gdyby sankcje działały skutecznie. Ze szczątków rakiet zbitych w tym roku wynika, że większość komponentów systemów naprowadzania to produkcja zachodnia. Identycznie jest z dronami FPV, których rosjanie produkują bardzo dużo.

Ukraińcy tymczasem odliczają tygodnie do przyjęcia F-16 i rozmawiają ze Szwecją na temat Grippenów. To wprawdzie samolot oblatany 35 lat temu, ale w wielu aspektach przewyższa F-16 (od którego też jest młodszy o 15 lat). Jest lżejszy, prostszy w obsłudze, świetnie sprawdza się w warunkach polowych (startuje ze zwykłych dróg), ma doskonałe systemy wymiany informacji z innymi samolotami i jest wszechstronny. Niestety, Szwecja mimo, że mówi o ich potencjalnym przekazaniu Ukrainie to uczyni to najwcześniej po przyjęciu do NATO. A ten krok jest póki co blokowany przez Turcję.

Na froncie bez większych zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Niemcy dostarczyły Ukrainie kolejny pakiet pomocowy. Pakiet został przekazany tydzień temu. W nim:
▪️16 ciężarówek Zetros;
▪️1 UAV Luna NG;
▪️6 pojazdów Straży Granicznej;
▪️10 wektorowych UAV;
▪️70 granatników HK GMG;
▪️250 pocisków 155 mm;
▪️100 000 apteczek;
▪️sprzęt medyczny.

🌻WCZORAJ: -990 (337 220) -12 systemów artyleryjskich
🌻DZIŚ: -900 (338 120) -1 system artyleryjski

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką, Marijinką i Bachmutem

⚆ Niepewność dalszego wsparcia militarnego ze strony USA

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne

⚆ Wczoraj 5 z 7 Shahedów zniszczyły siły obrony przeciwlotniczej w nocy.

⚆ ​​Wczoraj rano rosjanie wystrzelili nad Ukrainę 19 rakiet manewrujących Ch-101 i Ch-555 — siłom obrony powietrznej udało się zniszczyć 14 rakiet, powiedział na antenie maratonu informacyjnego rzecznik Sił Powietrznych Ihnat. Rakiety zestrzelono w obwodzie kijowskim i dniepropietrowskim, początkowy kurs biegł po linii Dniepru. Według Ihnata część rakiet uderzyła w obiekty infrastruktury w obwodzie dniepropietrowskim.

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód sumski – 6 ostrzałów

⚆ obwód charkowski – W Charkowie ratownicy likwidowali skutki rosyjskiego ataku, który miał miejsce w nocy 8 grudnia (rakiety z S-300). Dziś 62 kolejne ostrzały. 2 ofiary koło Kupiańska.

⚆ obwód mikołajowski – Mikołajów

⚆ obwód chersoński – Cherson (problemy z prądem były po ostrzale), Nikopol, Berysław (1 ofiara)

🛡rosjanie instalują na Shahedach silniki odrzutowe, i ich prędkość prędkość wzrośnie 3-krotnie. Wcześniej rozwijały prędkość do 200 km na godzinę, teraz – do 600 km, czyli trudniej będzie je zestrzelić.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – więcej rosyjskich szturmów pod Synkiwką, Ternami i Makijiwką.

⚆ Okolice Bachmutu – ciężkie walki pod Kliszczijiwką. Pod Bohdaniwką (pn flanka) i Rozdoliwką rosjanie mieli postępy.

⚆ Marijinka – brak doniesień

⚆ Awdijiwka – Walki koło Stepowego (wschodnie rejony), bez zmian koło zakładu koksochemicznego, rejon przy jego granicy jest pełen ciał rosjan. Pod Oczeretnym Ukraińcom udało się wczoraj nieco rosjan odepchnąć. Dziś rosjanie nasilili ataki i pod Nowokałynowym i koło Wesełego rosjanie mieli drobne sukcesy.

😼Makijiwka (baza paliwowa)

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):

⚆ rosjanie wyparli nieco Ukraińców pod Robotyne

⚆ rosjanie na lewym brzegu obwodu chersońskiego zaczęli przygotowania do ewakuacji mieszkańców. Mieszkańcom Ołeszki i Nowej Kachowki oferują wyjazd.

😼Skadowsk

3️⃣ Krym i Morze Czarne

😼W nocy (pt/sb) w Kerczu zapalił się gazociąg. Ogień rozprzestrzenił się na linię energetyczną. Część miasta pozostała bez prądu.

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼Noworosyjsk (port nad Morzem Czarnym)

❤️‍Puls Ukrainy:

WCZORAJ:

⚆ Rada Najwyższa przegłosowała szereg ustaw niezbędnych do rozpoczęcia negocjacji z UE. Rada zatwierdziła projekt ustawy, który przewiduje zmiany w niektórych ustawach dotyczących praw mniejszości narodowych, tak aby uwzględnić ocenę ekspercką Rady Europy i spełnić kryteria Komisji Europejskiej dotyczące otwarcia negocjacji. Deputowani zwiększyli liczebność NABU z 700 do 1000 osób – konkursy będą organizowane przez 3 lata, co roku będzie brało udział 100 detektywów. Rada przyjęła także projekt ustawy, która przyznałaby NAZK prawo do kontroli mienia nabywanego przez urzędników w celach służbowych.

⚆ Rada przyjęła ustawę wydzielającą SAP w odrębny organ prokuratury.

⚆ Rada Najwyższa głosowała za pozbawieniem uprawnień trzech deputowanych.

⚆ Zełeński podpisał zatwierdzone tego samego dnia przez Radę projekty ustaw o mniejszościach narodowych, NABU, NAZK i SAP, niezbędne do wdrożenia zaleceń Komisji Europejskiej

⚆ Szef MSZ nazwał decyzję MKOL w sprawie dopuszczenia rosjan i Białorusinów do Igrzysk Olimpijskich 2024 w statusie neutralnym jako haniebną i wezwał do zasądzenia decyzji. „Otóż Kreml użyje każdego rosyjskiego i białoruskiego sportowca jako broni w swojej wojnie propagandowej” – napisał minister.

⚆ “Informacje z kamer monitorujących na drogach Ukrainy nie mogły być przekazywane innym krajom, jednocześnie dokładnie sprawdzone zostaną dane ze śledztwa organizacji „Schematy”, że na Ukrainie od lat działają tysiące kamer z oprogramowaniem rosyjskiego producenta” – powiedział szef MSW Kłymenko.

⚆ Zełeński wziął udział w kolejnym spotkaniu sztabu, wskazując, że głównym zadaniem państwa jest niedopuszczenie do przejęcia inicjatywy przez rosyjskiego najeźdźcę zimą.

⚆ Kijowskie metro – wyłączono fragment jednej z linii po zauważeniu pęknięć i przecieków w tunelu. Stacje na czas remontu będą funkcjonować jako schrony.

⚆ W Kijowie demontowany jest kolejny pomnik rosyjskiego bohatera.

⚆ Ukraina ewakuowała kolejnych 40 swoich obywateli ze Strefy Gazy.

DZIŚ:

⚆ Rada Najwyższa zatwierdziła posła Jarosława Jurczyszyna na stanowisko przewodniczącego Komisji Wolności Słowa.

⚆ “Ukraina przygotowuje działania na rok 2024, które zmuszą rosjan do opuszczenia Krymu na zawsze” – Minister Obrony Umierow. Minister powiedział także, że Ukraina wkrótce otrzyma myśliwce F-16, a w negocjacjach z sojusznikami omawiane jest przekazanie kolejnych samolotów wojskowych.

⚆ Zełeński udał się do Argentyny na inaugurację prezydenta Javiera Mileya. Po drodze prezydent spotkał się z premierem Republiki Zielonego Przylądka.

🌍Świat:

WCZORAJ:

⚆ Parlament Bułgarii obalił weto prezydenta w sprawie umowy w sprawie dostaw na Ukrainę 100 transporterów opancerzonych, — BTA. Podczas rozpatrywania projektu ustawy doszło do przepychanek między posłami, a przedstawiciele prorosyjscy krytykowali to porozumienie.

⚆ Biden jest gotowy przystąpić do wzmacniania polityki migracyjnej w imię pomocy Ukrainie – Reuters
Administracja prezydenta USA jest gotowa wzmocnić politykę migracyjną i przyspieszyć deportację uchodźców, aby Republikanie w Kongresie zatwierdzili pakiet pomocowy dla Ukrainy – Reuters, powołując się na własne źródła.

⚆ Dwustronne prace pomiędzy Ukrainą a Szwecją dotyczące transferu samolotów Gripen trwają.

⚆ Mamy jeszcze kilka tygodni, a potem „kończą nam się opcje”, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie – powiedział koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

⚆ „To korzystne zarówno dla nas, jak i dla nich”: Blinken zaapelował do Amerykanów o możliwość pomocy Ukrainie. „Jeśli spojrzeć na inwestycje kapitałowe, które poczyniliśmy na rzecz obronności Ukrainy, staje się jasne, że 90% dostarczonej przez nas pomocy wojskowej zostało faktycznie wydane tutaj, w Stanach Zjednoczonych”. Zauważył, że doprowadziło to do stworzenia większej liczby amerykańskich miejsc pracy i wzrostu gospodarczego.

⚆ Donald Tusk obiecał natychmiastowe odblokowanie granicy z Ukrainą. Donald Tusk, który najprawdopodobniej stanie na czele polskiego rządu, gdyż jest liderem największej koalicji w parlamencie, obiecał natychmiastowe rozwiązanie problematycznych kwestii w stosunkach z Ukrainą, w tym blokadę granicy przez przewoźników. Przyszły premier Polski skrytykował działania obecnego rządu i powiedział, że będzie działał w interesie polskich przewoźników, ale będzie zabiegał o takie rozwiązanie kwestii, aby znieść blokadę granic.

⚆ Sąd Najwyższy Finlandii nie zgodził się na ekstradycję rosyjskiego żołnierza Jana Pietrowskiego na Ukrainę i nakazał jego uwolnienie. rosjanin jest podejrzany przez SBU – w 2014 roku Pietrowski walczył z Ukrainą w ramach tzw LPR. Sąd wyjaśnił, że nie może wyrazić zgody na jego ekstradycję ze względu na warunki przetrzymywania w ukraińskich więzieniach i powołał się na stosowne orzeczenie ETPC. Zdaniem sądu Pietrowski ryzykuje traktowaniem sprzecznym z godnością człowieka.

⚆ Ukraina może nie być w stanie rozpocząć kolejnej dużej kontrofensywy aż do 2025 r., Wall Street Journal, powołując się na zachodnich dyplomatów i strategów wojskowych. „Żołnierze przygotowują się obecnie na prawdopodobnie długi okres, polegający po prostu na powstrzymaniu dalszego rosyjskiego natarcia. Kraj potrzebuje czasu na regenerację”.

⚆ Finlandia dostarczyła funkcjonariuszom ukraińskiej straży granicznej piece (przenośne i stacjonarne)

⚆ Administracja USA zwróciła się do Kongresu o zezwolenie na sprzedaż Izraelowi 45 000 pocisków do czołgów Merkava – Reuters.

⚆ Międzynarodowy Komitet Olimpijski dopuścił rosyjskich i białoruskich sportowców do Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu ze statusem neutralnym.

⚆ Orbán w wywiadzie dla Le Point przed spotkaniem z Macronem powiedział, że Ukraina jest jednym z najbardziej skorumpowanych krajów na świecie i powtórzył swoje argumenty, dlaczego jest przeciwny rozpoczęciu negocjacji w sprawie jej przystąpienia do UE.

⚆ Orbán powiedział, że odbył „wspaniałe” spotkanie z Macronem. „Stanowisko Węgier przed grudniowym szczytem przywódców UE jest bardzo jasne” – napisał węgierski premier. Nie podał żadnych szczegółów rozmów z prezydentem Francji.

DZIŚ:

⚆ Organizacje handlowe Belgii, Austrii, Holandii i Włoch wezwały „wszystkie firmy z UE” do bojkotu polskich firm transportowych blokujących granicę z Ukrainą.

⚆ Kanclerz Scholz oskarżył rosję o niszczenie bezpieczeństwa w Europie, – przemówienie na zjeździe partii. „rosja najechała Ukrainę. Potworny atak na obywateli Ukrainy. Straszliwy atak państwa, które ma już największe terytorium w Europie, dokonany przez władzę nuklearną na drugi co do wielkości kraj w Europie. I w bezpośrednim sąsiedztwie nas. Tym atakiem rosja unieważniła wszystkie porozumienia ostatnich dziesięcioleci dotyczące pokoju i bezpieczeństwa w Europie, kiedy te kraje zgodziły się nie zmieniać granic Europy za pomocą przemocy. Nie chcemy żyć w świecie, w którym dominuje duże państwo, które decyduje o tym, co dzieje się w małym kraju obok, rządzi tam w szczególności polityką wewnętrzną. Nie chcemy, żeby małe kraje bały się dużych. To jest pokój i bezpieczeństwo w Europie.” Wśród planowanych przez Niemcy działań Scholz wymienił wzrost wydatków obronnych Niemiec i możliwości Bundeswehry, przyjęcie nowych członków do NATO oraz wzmocnienie jedności Unii Europejskiej, NATO i G7.

⚆ Olaf Scholz: Niemcy będą wspierać Ukrainę w wojnie, jeśli inni osłabną. „Ta wojna prawdopodobnie nie zakończy się szybko. Dlatego ważne jest, abyśmy przez długi czas potrafili robić to, co konieczne, czyli nadal wspierać Ukrainę w jej kampanii obronnej” – podkreśliła kanclerz Niemiec

⚆ Węgierscy przewoźnicy przyłączają się do blokady ukraińskich ładunków, stowarzyszenie przewoźników MKFE. Od najbliższego poniedziałku Węgrzy będą blokować przejście graniczne Zahony-Czop.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ miedwiediew po raz kolejny stwierdził, że groźba konfrontacji rosji z NATO i wybuchu III wojny światowej „nigdy nie była tak realna”. W swoim poście nazwał Ukrainę „państwem drugiej kategorii, która jest w fazie rozpadu”

⌛ Rok temu pisałem:

288 w skrócie: Po napływie wycofanych oddziałów rosyjskich z Chersona na odcinek doniecki i łuhański front zafalował i Ukraińcom zajęło trochę czasu jego ustabilizowanie. Było (i nadal jest) niebezpiecznie pod Bachmutem, Wuhłedarem, Marijinką i Awdijewką. Ten etap wydaje się być za Ukraińcami. rosjanie oczywiście będą próbować zdobyć Bachmut i okolice, które stają się (po Mariupolu czy Siewierodoniecku) symbolem niezłomności Ukraińców. ISW opublikowało dziś analizę, że zimowanie frontu jest korzystne dla rosjan i niekorzystne dla Ukrainy (tu podobna argumentacja do tego co opublikowałem wczoraj). Niejako na zachętę dla Ukraińców pojawiają się nowe deklaracje i obietnice. Gigantyczne wsparcie z USA (dziesiątki tysięcy rakiet), z Niemiec nieśmiałe głosy o Leopardach, Słowacja rozkręca produkcję amunicji artyleryjskiej, itd. Tymczasem Ukraińcy przyjmują do służby nowe modele dronów, uruchamiają swoją produkcję amunicji. Tyle oficjalnie, a nieoficjalnie wiadomo, że dzieje się o wiele więcej. Wszystko po to by wymęczonej Ukrainie dać przewagę w postaci broni, która uderzy rosjan tam gdzie będzie miało to największy efekt. Utrapieniem numer 1 Ukraińców są przede wszystkim rakiety wypuszczane z bombowców strategicznych i okrętów na Morzu Czarnym. I co? Kilka dronów kilka dni temu zmusiło rosjan do przesunięcia ich dalej od granic Ukrainy. Podobnie stało się wcześniej koło Sewastopola. rosjanie boją się porażek, ale nie są w stanie skutecznie chronić własnego nieba i okrętów. Utrapienie numer 2 Ukraińców to masowa artyleria i piechota rosjan na froncie. Wprawdzie proporcja strat jest niższa po stronie Ukraińców, ale to nie wystarczy. Dlatego tu będą liczyć się uderzenia w rosyjskie węzły transportowe i inne krytyczne punkty rosyjskiej logistyki. I tu wracamy do rakiet i dronów, których za moment na Ukrainie będzie dostatecznie dużo.

289 w skrócie: Z frontu mało doniesień. Więcej ze świata i rosji. Na świecie widać dalsze deklaracje wsparcia Ukrainy. W rosji pożary, ale też putin od kilku dni częściej wypowiada się o “specjalnej operacji” – niestety, w tym samym tonie. Tymczasem gospodarka rosji wchodzi w 2023 na ostrym wirażu, z deficytem i na bardzo niskich stawkach ropy. Przypomnę tylko, że gdy w marcu mowa była o pierwszych sankcjach, mówiono, że rosja finansowo zacznie to odczuwać dopiero pod koniec roku. Doczekaliśmy się, czas na pozostałe rzeczy na które czekamy.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ zniszczenie składu amunicji rosjan pod Sołedarem (jak nuke wygląda)

⚆ z wizytą w rosyjskim okopie

⚆ Leopardy 1

⚆ Tak sieka Bradley rosyjskie pozycje

⚆ Branie rosyjskich jeńców pod Nowoprokopiwką

⚆ Na ratunek

⚆ Łowy z drona

⚆ Zbijak

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.