🪖Dzień 651 (6 grudnia 2023, 23:30) – grunt

🪖Dzień 651 (6 grudnia 2023, 23:30) – grunt

6 grudnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Nadal nerwowo w USA. Demokraci i republikanie rozgrywają swoje interesy kosztem czasu. Wczoraj Zełeński miał wystąpić przed reprezentantami obu stron, ale spotkanie odwołano w ostatniej chwili i są różne spekulacje co do powodów. Najbardziej prawdopodobny jest taki, że wchodzenie z wystąpieniem w środek sporu to nie jest najlepszy pomysł. Ekipa Bidena wprawdzie dziś wydzieliła pakiet o wartości 175mln dolarów Ukrainie, ale na stole “leży” program o wartości 60 mld dolarów o który trwa spór. A w zasadzie można powiedzieć, że spór trwa o sprawy wokół tego i innych pakietów.

Wczoraj była też smutna rocznica która uciekła mi też rok temu jako news. 5 grudnia zmarło dwóch polskich Ochotników. W ostrzale artyleryjskim pod Bachmutem zginęli Janusz Szeremeta (“Kozak”) i Krzysztof Tyfel. Cześć ich pamięci!

Jako dopełnienie wczorajszego święta wolontariuszy dziś jest Dzień Sił Zbrojnych Ukrainy. Tak liczyłem, że zobaczymy dziś na zdjęciach Zełeńskiego i Załużnego razem, co byłoby dobrym prognostykiem (przynajmniej zewnętrznie), ale Św. Mikołaj takowych nie dostarczył. Jest za to ostrzeżenie ukraińskich służb o tym, że mówienie o różnicach między powyższymi to efekt rosyjskich działań dezinformacyjnych.

Dziś za to sporo materiałów w sekcji bonusowej i więcej “bawełny”. Na froncie jest intensywnie – licznik wyeliminowanych rosjan nadal jest powyżej 1000. Dziś nie ma doniesień o postępach rosjan, a jest kilka o postępach ukraińskich sił – pod Bachmutem, Awdijiwką i na odcinku kupiańskim. Nic za darmo – po stronie ukraińskiej strat też jest niestety dużo…

W UE trwa poskramianie Węgier i ich weta przeciwko otwarciu negocjacji członkowskich z Ukrainą. Racjonalnie jest nieco prawdy w tym co mówi ekipa Orbana. Trudno mówić o aktualnej Ukrainie jako o dojrzałym kandydacie, ale na poziomie politycznym i emocjonalnym to jest kwintesencja tej wojny. O to walczą ukraińscy żołnierze, za to giną, z tego powodu 10 lat temu zaczynał się Majdan by Ukraina obrała kierunek na przyszłość. Korupcja z powodu wojny nie zniknęła z Ukrainy przez 10 lat, ale teraz, w imię tej wymarzonej Unii Ukraina ma silną motywację do walki z nią. Tej nadziei nie można jej teraz odbierać.

Sytuacja wojenna łapie będzie pewnie łapać w najbliższych tygodniach nowy grunt. Czas pokaże na ile Ukraina może nadal opierać się na USA, czy pod drugą nogę wejdą Niemcy i inne kraje europejskie, czy UE uda się utrzymać otwarte drzwi oraz czy wewnętrznie ekipa Zełeńskiego dojrzeje do nieco bardziej profesjonalnej polityki.

Jest też ruch na zrzutce. Na drona już mam od Was 7000zł. Wielce dziękuję!

👍 Dobre wieści:
⚆ USA ogłosiły przekazanie Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej w wysokości 175 mln dolarów. Według sekretarza stanu Blinkena nowy pakiet obejmuje sprzęt przeciwlotniczy, dodatkową amunicję do HIMARS, amunicję artyleryjską, szybkie rakiety antyradarowe i przeciwpancerne.

⚆ Niemcy w nadchodzących miesiącach przekażą Ukrainie 200 000 pocisków 155 mm, – Minister Obrony Niemiec Boris Pistorius.

🌻-1270 (335 110) -37 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką, Marijinką i Bachmutem

⚆ Niepewność dalszego wsparcia militarnego ze strony USA

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ ​​W nocy rosjanie wystrzelili nad Ukrainę 48 dronów Shahed – 41 z nich zostało zniszczonych.

⚆ Zestrzelony rosyjski Mi-8 koło Łymanu

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód sumski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód charkowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód dniepropietrowski – Dnipro

⚆ obwód chersoński – Nikopol, Cherson

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – pod IWaniwką siły ukraińskie nieco odrzuciły rosjan

⚆ Okolice Bachmutu – tu kontrataki sił ukraińskich koło Bohdaniwki okazały się skuteczne.

⚆ Marijinka – brak doniesień

⚆ Awdijiwka – kontrataki Ukraińców odepchnęły rosjan od zakładu koksochemicznego i dwóch innyhc pozycji

😼 W Łuhańsku wysadzony został samochód lokalnego radnego – współpracownika rosjan – Popowa

😼Donieck (dwukrotnie)

😼Mariupol

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosjanie ponownie próbują pójść na Wuhłedar – bez skutku

⚆ Ukraińcy w obwodzie chersońskim zniszczyli rosyjski system obrony powietrznej S-350 „Wityaz” dwoma dronami FPV. Wyrzutnia została całkowicie zniszczona, a inny pojazd uszkodzony. Ten system obrony powietrznej wszedł do służby w rosji w 2020 roku. Koszt samej wyrzutni na eksport wynosi od 135 milionów dolarów. To najdroższy rosyjski sprzęt, jaki kiedykolwiek zniszczono dronami FPV.

3️⃣ Krym i Morze Czarne

😼Dżankoj i rejon niżnehorski

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼 W Podmoskowiu zabito byłego ukraińskiego parlamentarzystę współpracownika rosjan i propagandystę Ilja Kiwę. Wedle źródeł jest to wyniki operacji specjalnej SBU. Przestępcę eliminowano przy użyciu broni ręcznej. Kiwa to ukraiński polityk, urzędnik państwowy i parlamentarzysta. Oficer milicji ukraińskiej i uczestnik operacji antyterrorystycznych podczas konfliktu w Donbasie. W latach 2017–2019 lider Socjalistycznej Partii Ukrainy. Deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy IX kadencji. [wikipedia]

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Kijów wezwał Kongres USA do jak najszybszego głosowania nad pakietem pomocowym dla Ukrainy, gdyż opóźnienie niesie ze sobą niebezpieczeństwo przegrania przez Ukrainę wojny z rosją – Jermak.

⚆ Ukraina pracuje na wszystkich poziomach, aby Kongres USA zatwierdził dodatkowe fundusze, powiedział Kułeba. Minister spraw zagranicznych zapewnił, że prace ze stroną amerykańską nad zatwierdzeniem finansowania „nie kończą się, trwają”.

⚆ Są powody do powściągliwego optymizmu – powiedział ambasador Ukrainy w USA w sprawie perspektywy głosowania za pakietem pomocowym dla Ukrainy. Oksana Makarowa stwierdziła, że ​​„kwestia dostarczenia broni Ukrainie nie jest już dyskutowana, ponieważ ma ona ponadpartyjne poparcie. Poza tym nie ma wątpliwości co do przyznania Ukrainie dużej pomocy budżetowej – wszystkie te liczby jej zdaniem nie tylko nie zostały obniżone, ale niektóre z nich zostały zwiększone w propozycjach”. Głosowanie powinno zakończyć się do końca tygodnia.

⚆ “Siły Zbrojne znajdują się pomiędzy drugą a trzecią linią obrony rosjan” – powiedział Minister Obrony Ukrainy Rustem Umierow w rozmowie z Fox News. „Odbiliśmy 50% naszego terytorium, pokonujemy rosję na naszej ziemi, odzyskaliśmy terytorium, wyzwoliliśmy je. Teraz mamy plan na 2024 rok” – powiedział minister.

⚆ Wszyscy, którzy od początku wojny otrzymali tytuł Bohatera Ukrainy lub zostali Kawalerami Orderu Złotej Gwiazdy, otrzymują własne mieszkanie – Zełeński.

⚆ Rada Najwyższa omawia kwestię możliwości doręczania wezwań na komisję wojskową drogą elektroniczną i listem poleconym – poinformował przedstawiciel prezydenta w parlamencie, członek Komisji Bezpieczeństwa Narodowego Fedir Venislavskyi. „To znaczy, że do skrzynki pocztowej przychodzi powiadomienie o wpłynięciu listu poleconego, a samo pismo z wezwaniem musi zostać doręczone danej osobie osobiście przez odpowiednich przedstawicieli służb pocztowych” – powiedział.

⚆ Koalicja F-16 pracuje nad zwiększeniem liczby samolotów, które zostaną przekazane Ukrainie. edług Kułeby zapadły już polityczne decyzje w sprawie przekazania nam F-16, trwa faza przygotowań technicznych. Jak tylko się zakończy, „te samoloty będą na Ukrainie” – zapewnił minister.

⚆ W przemówieniu do przywódców G7 Zełeński powiedział, że do końca roku Ukraina wdroży wszystkie decyzje z zakresu integracji europejskiej, niezbędne do otwarcia negocjacji w sprawie przystąpienia do UE. „Mamy nadzieję, że Unia Europejska spełni także swoją obietnicę złożoną Ukrainie. Decyzja o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia do UE jest dla nas potężną energią, energią jedności” – dodał prezydent.

⚆ Szef Biura Prezydenta – Jermak rozmawiał z szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Węgier Sijarto. Jermak obiecał mu przyjęcie w nadchodzących dniach „szeregu ważnych ustaw dotyczących integracji europejskiej”. Szef biura wyraził także nadzieję na „pozytywną decyzję” na szczycie UE 14-15 grudnia w sprawie rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą w sprawie członkostwa w UE

⚆ Snajper kontrwywiadu SBU, który zastrzelił rosyjskiego żołnierza z odległości 3800 metrów, to 58-letni były biznesmen i strzelec sportowy Wiaczesław Kowalski. Pisze o tym „Wall Street Journal”.

⚆ Ukraińskie Centrum Zwalczania Dezinformacji ostrzega: Zagraniczne media przygotowują kampanię dezinformacyjną skierowaną przeciwko najwyższemu kierownictwu państwa. Planowany jest cykl publikacji z dezinformacją wobec wojskowo-politycznego przywództwa Ukrainy, które ukażą się w zasobach anglojęzycznych. Przygotowują je zagraniczni dziennikarze, którzy mają doświadczenie w pracy w rosji, szczególnie na początku rządów putina. Celem takich działań jest rozłam w społeczeństwie ukraińskim.

⚆ Blokada polskich przewoźników opóźnia dostarczanie pomocy dla Sił Zbrojnych Ukrainy ze strony wolontariuszy — Reuters. Szef fundacji „Wróć żywy” Taras Chmut powiedział, że na granicy przez kilka tygodni utknęły dziesiątki noktowizorów i pickupów, a także setki dronów zakupionych przez fundację. Protesty dotykają także producentów sprzętu wojskowego – zauważył Wiktor Dołgopyatow, który kieruje przedsiębiorstwem non-profit „Korpus Inżynieryjny”, produkującym różnego rodzaju sprzęt dla Sił Zbrojnych. Według niego blokada granicy spowodowała opóźnienia w dostawach części do samochodów w jego fabryce, a także komponentów do jednostek napędowych stosowanych w silnikach dronów i stacjach radiowych.

⚆ Minister obrony Umierow uważa, że ​​wypowiedzi mera Kijowa Witalija Kliczki na temat „autorytaryzmu na Ukrainie” wskazują na „początek sezonu politycznego”

⚆ ​Na placu Sofijskim w Kijowie zapalono lampki na głównej choince w kraju – ogłosił burmistrz Kliczko. W tym roku, podobnie jak w zeszłym, zainstalowano i udekorowano 12-metrową sztuczną choinkę za środki uzyskane od fundatorów.

⚆ Poseł„Sługi Narodu” Oleksandr Kunytski latem tego roku otrzymał pozwolenie na pięciodniowy wyjazd służbowy do Izraela, ale przebywał za granicą prawie trzy tygodnie, a także został zauważony na amerykańskiej Florydzie razem z członkami swojej rodziny – „Schematy”. W sumie w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2023 r. poseł Kunytskyi spędził za granicą 54 dni, w 2022 r. – 132 dni

⚆ W Kijowie otwarto pomnik Bohatera Ukrainy Ołeksandra Macijewskiego, który został zastrzelony za powiedzenie „Chwała Ukrainie!”. Rzeźbę wykonał Oleg Cios, zainstalowano ją na terenie Twierdzy Kijowskiej. Dziś pod pomnik przybyła matka poległego żołnierza.

🌍Świat:

⚆ ​​Biden nazwał perspektywę ewentualnej odmowy pomocy Ukrainie absolutnym błędem.
„Odmowa wsparcia Ukrainy to po prostu absolutne szaleństwo” – powiedział amerykański prezydent.
Podkreślił także, że odmowa wsparcia Ukrainy jest sprzeczna z interesami Stanów Zjednoczonych i obiecał, że jego administracja doprowadzi do przydziału środków dla Ukrainy.

⚆ ​​Sekretarz stanu USA Blinken podkreślił znaczenie dalszego wspierania Ukrainy, aby rosja została pokonana w swojej agresji. „Jeśli tego nie zrobimy, putin będzie mógł działać bezkarnie, co otworzy puszkę Pandory agresji na całym świecie” – podkreślił.

⚆ Ukraina nie otrzyma finansowania od USA, dopóki Waszyngton nie zreformuje systemu migracyjnego. Informację o tym Fox News powołuje na list spikera Izby Reprezentantów Mike’a Johnsona do prezydenta Bidena.

⚆ W swoim przemówieniu Biden nawoływał kongresmenów do wsparcia dodatkowego finansowania dla Ukrainy i innych sojuszników USA przed świętami Bożego Narodzenia, po których prawodawcy nie będą się już spotykać w tym roku. „Jeśli putin zajmie Ukrainę, nie poprzestanie na tym. Zaatakuje sojusznika z NATO, a my, jako członek NATO, mamy obowiązek bronić każdego centymetra terytorium Sojuszu, tego, czego nie chcemy i co się nie dzieje teraz się stanie – wojska amerykańskie, które będą walczyć z wojskami rosyjskimi” – podkreślił.

⚆ Niemcy obiecują zwiększyć produkcję niemieckiej broni dla Ukrainy. Minister obrony Niemiec Boris Pistorius przyznał, że dostawy broni na Ukrainę są opóźnione. Według niego przemysł obronny nie nadąża za popytem. Dotyczy to zarówno amunicji, jak i systemów obrony powietrznej.

⚆ Państwa członkowskie UE przekazały Ukrainie zaledwie 480 000 z obiecanego miliona pocisków artyleryjskich do wiosny 2024 r. — Reuters.

⚆ ​​Państwa UE w dalszym ciągu nie osiągnęły porozumienia w sprawie sformułowania ostatecznej decyzji szczytu UE w sprawie rozpoczęcia negocjacji w sprawie akcesji Ukrainy, gdyż Węgry w dalszym ciągu blokują kwestie związane ze wsparciem Kijowa — „Interfax -Ukraina”

⚆ Sijjarto po krytyce Niemiec potwierdził sprzeciw Węgier wobec wejścia Ukrainy do UE. „Stanowisko Węgier w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE jest przemyślane i uzasadnione, nie ma w nim żadnego szantażu, ani nawet «gry». Kategorycznie odmawiamy mieszania rzeczy, które nie mają ze sobą związku” – powiedział szef węgierskiego rządu MSZ. Według niego ani naród węgierski, ani węgierski parlament, ani rząd węgierski nie widzą w dalszym ciągu korzyści dla Europy z „pośpiesznego rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą”. „Ukrainie po prostu brakuje warunków do przystąpienia lub nawet negocjacji w tej sprawie, więc bardziej na czasie byłoby najpierw opracować partnerstwo strategiczne” – stwierdził węgierski minister. Oznajmił, że Węgry nie zmienią swojego stanowiska „pod żadną presją”.
„W celu zachowania jedności europejskiej zalecamy usunięcie propozycji rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą z porządku obrad przyszłotygodniowych spotkań w Brukseli” – zauważył.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Irański samolot transportowy Ił-76TD przyleciał na lotnisko Wnukowo w Moskwie. Pierwszy od trzech tygodni.

⚆ ​​rosyjskie wydanie „Ważnie istorii” podaje, że ponad 100 krewnych zmobilizowanych napisało list do putina, w którym informuje, że żołnierze są wrzucani do „mięsnych ataków” Awdijiwki, aby zdobyć miasto do konferencji prasowej putina zaplanowanej 14 grudnia.

⚆ Pożar w Petersburgu

⚆ Archangielsk – pożar zakładu produkcyjnego

⌛ Rok temu pisałem (286):

✂️ W skrócie: (…) Dzień Ukraińskich Sił Zbrojnych Ukraińcy zaczęli hucznie. Na wojskowym lotnisku w Kursku zapłonęły urodzinowe świeczki i rosjanom długo nie wychodziło ich zdmuchnięcie. Mamy zatem kontynuację wczorajszych uderzeń w rosyjskie lotniska. Akurat kurskie jest najbliżej, bo około 100km od granicy. Nie zmienia to faktu, że rosyjska obrona przeciwlotnicza nie sprawiła się. Nie sprawiła się też w obwodzie briańskim. Tu, koło miejscowości Suraż dwa drony uderzyły w niejawną rosyjską fabrykę “Slava”.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Awdijiwka – miasto

⚆ Awdijiwka – 27’ walk (materiał na YT)

⚆ Walki w Marijince

⚆ Strącanie Shahedów na południu

⚆ Tyle zostało z rosyjskiego T-72B3M po trafieniu jednym dronem

⚆ rosyjski żołnierz ma do przekazania mądrości ze szkolenia

⚆ Powitanie putina w ZEA

⚆ Na każdą blokadę jest obejście

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.