🪖Dzień 650 (5 grudnia 2023, 21:35) – rewizje

🪖Dzień 650 (5 grudnia 2023, 21:35) – rewizje

5 grudnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

“Celem USA jest zwycięstwo Ukrainy w wojnie, musi ona odzyskać swoje terytorium” – głosi komunikat amerykańskiego Departament Stanu. W tym czasie Maroko otrzymuje kilkadziesiąt czołgów Abrams M1A2 i 500 wozów opancerzonych Bradley. Ukraina otrzymała od USA 31 Abramsów i kilka dziesiątek Bradleyów.

Albo taki Orban. Niby nie dostały Węgry kasy od UE bo praworządności brak, a tu Michell skraca wizytę w Chinach by udobruchać Viktora by nie rozwalił szczytu UE. Macron też chce się spotkać. Orban ma swoje 5’ i praworządność jakoś nie przeszkadza.

Czy NATO. Wejście dla Ukrainy po wygraniu wojny – owszem, ale jednak może tak nie do końca od razu po wojnie. O ile w ogóle. Tak przynajmniej szepczą w Waszyngtonie.

Albo Ci ukraińscy politycy. Kradną, kombinują, podgryzają sobie co się da.

Tak najkrócej można zrewidować aktualną kondycję tego na czym Ukraina nie może polegać w najbliższym czasie. Ukraina no i Ci co jej kibicują. Sa jednak dwie grupy osób na których Ukraina polegać może. To żołnierze i wolontariusze. Dziś dzień tych drugich. Trudno sobie wyobrazić jaka była by ta wojna bez wolontariuszy, miałbym nawet wątpliwość czy Ukraina wytrwałaby rosyjskie uderzenie w lutym 2021 gdyby nie ruch wolontariacki i to co wojsku dostarczył od 2014 roku. Wojsko i wolontariusze tkwią w swoistej symbiozie, ale ruch wolontariacki to również morze pomocy humanitarnej – dowożonej od razu do potrzebujących. Olbrzymie wyrazy szacunku dla wszystkich wolontariuszy, których znam i nie znam.

A co do reszty wymienionej na początku to głowa do góry. Te sprawy naprostują się w swoim czasie. Nikt nie chce wygranej rosji, tylko brakuje spójnej wizji tego jak to osiągąć oraz brak wewnętrznych konsensusów w USA i UE. Ukraina musi też zrewidować na czym, na kim polega i jak ma się ustawić by zbudować zwycięstwo. Wejście do UE i działania w tym kierunku na pewno tego zwycięstwa jej same z siebie nie dadzą.

Linia frontu bez większych zmian. No i na Krymie nieco zdrowiej, bo Ukraińcy zmietli kilka radarów rosyjskich.

👍 Dobre wieści:

⚆ ​​Finlandia rozpocznie w najbliższej przyszłości produkcję amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy, powiedział fiński minister obrony Antti Häkkiänen. Ma być jej więcej niż wynika z podziału produkcyjnego ue.

🌻-1030 (333 840) -26 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką, Marijinką i Bachmutem

⚆ Niepewność dalszego wsparcia militarnego ze strony USA

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ zestrzelonych 10 z 17 Shahedów. Dwa z nich zostały zniszczone nad Mikołajowem, a po jednym nad obwodami chersońskim i winnickim. rosja wystrzeliła także sześć kierowanych rakiet przeciwlotniczych S-300 w kierunku obiektów cywilnych w obwodach donieckim i chersońskim.

⚆ rosjanie zaatakowali w nocy obiekt infrastrukturalny w obwodzie lwowskim trzema dronami, zniszczenia są niewielkie – powiedział szef administracji regionalnej Kozytskyi. Podkreślił, że nie ma ofiar ani rannych, nie było też uszkodzeń infrastruktury krytycznej w regionie.

⚆ Ukraińcy zestrzelili bombowiec SU-24M nad Morzem Czarnym.

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód sumski – 15 ostrzałów

⚆ obwód charkowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód dniepropietrowski – Eksplozje koło Dnipra.

⚆ obwód chersoński – Cherson (2 ofiary)

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Synkiwka, Kysliwka, Orlanka, Terny, lasy serbriańskie – tu trwają intensywne walki

⚆ Okolice Bachmutu – brak zmian, walki o Chromowe

⚆ Marijinka – psrzeczne doniesienia, z jednej strony brytyjczycy piszą, że praktycznie rosjanie ją przejęli, ale być może odnoszą się do doniesień sprzed kilku dni. Po nich nastąpić miał ukraiński kontratak. Dziś jednak brak jakichkolwiek doniesień wiarygodnych ze strony ukraińskiej.

⚆ Awdijiwka – Według analizowanych danych Instytutu Studiów Wojennych (ISW) ukraińskie wojsko atakuje rosjan w pobliżu Awdijiwki — zacięte walki trwają na południe od Stepowego, w pobliżu zakładów koksochemicznych i w strefie przemysłowej.

⚆ drobne postępy Ukraińców w Gorłówce.

😼odcinek doniecki – zniszczony skład amunicji i wyrzutnia GRAD

😼Tokmak

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ brak szczegółowych doniesień, ale sporo nagrań pokazuje niszczenie rosjan na lewym brzegu Dniepru.

3️⃣ Krym i Morze Czarne

😼Federacja rosyjska ogłosiła zakrojony na szeroką skalę nocny atak ukraińskich sił bezpieczeństwa na Krym. rosjanie ogłosili, że zniszczono i przechwycono 35 dronów. W sumie atakować ich miało ponad 40. Głośno było między innymi w Kerczu (świadkowie pisali o 30 eksplozjach) i Teodozji. W niektórych rejonach Kerczu zgasły światła, ruch na Moście Krymskim został wstrzymany. Później ogłoszono, że drony Służby Bezpieczeństwa Ukrainy uderzyły w szereg rosyjskich obiektów wojskowych na czasowo okupowanym Krymie – poinformował rozmówca Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Według źródła, rdrony uderzyły w system radarowy Nebo-M w rejonie Bagerowa, parking dla helikopterów, system radarowy P-18 Terek i system kierowania rakietami przeciwlotniczymi Baikal-1M w pobliżu wisi Striłkowo.

😼Również dziś rano drony SBU i GUR Ministerstwa Obrony zaatakowały skład ropy w Teodozji na terytorium tymczasowo okupowanego Krymu. Według źródła jest to ważny obiekt infrastrukturalny zaopatrujący wojska rosyjskie w paliwo. Choć rosjanie pisali o zestrzeleniu ukraińskich dronów, źródło zapewnia, że ​​drony trafiły w cel, a konsekwencje dla rosjan są dość poważne (na terenie terminalu znajdowało się około 30 zbiorników z paliwem).

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼Taranrog

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Prokuratura Generalna przekazała GUR Ministerstwa Obrony Narodowej ponad 170 mln hrywien skonfiskowanych środków. Są to środki skonfiskowane w ramach przedprocesowego śledztwa w sprawie nielegalnej działalności grupy ukraińskich spółek powiązanych z rosyjskim państwowym bankiem inwestycyjnym.

⚆ Rząd Ukrainy rozpoczął negocjacje z węgierskimi kolegami w przeddzień szczytu UE, ale odłożył je do czasu ostatecznego porozumienia w sprawie zmian w przepisach dotyczących praw mniejszości narodowych. Szef węgierskiego MSZ Sijjarto poinformował na swoim Instagramie o odwołanych negocjacjach: „Jesteśmy gotowi do negocjacji z Ukrainą na wysokim (politycznym) szczeblu… ale nie widzimy gotowości z drugiej strony”. Wicepremier Stefaniszyna powiedziała, że ​​to ona zainicjowała negocjacje z Sijarto, ponieważ „chciała go poinformować o ustawie o mniejszościach narodowych”. Jednocześnie nie udało się przeprowadzić negocjacji w planowanym terminie ze względu na opóźnienie zatwierdzenia projektu ustawy.

⚆ Od początku zakrojonej na szeroką skalę inwazji Ukraińcy przekazali ponad 100 miliardów hrywien (18 mld zł). Od lutego 2022 r. do maja 2023 r. obywatele, prywatne firmy i banki przekazały 98,9 mld hrywien na pomoc humanitarną i obronę Ukrainy (NV). Tylko w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku największe ukraińskie fundusze charytatywne zebrały 12,5 miliarda hrywien (Opendatabot).

⚆ Ukraina i niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall wkrótce rozpoczną produkcję pojazdów opancerzonych na terytorium Ukrainy, zapowiedział premier Szmyhal.

⚆ Ponad połowa Ukraińców nie odmówi wstąpienia do NATO w imię „pokoju” z Federacją rosyjską. Jak wynika z badań Centrum Nowej Europy, 67% Ukraińców uważa możliwość odmowy wstąpienia do NATO lub ogłoszenia neutralności Ukrainy za kategorycznie nie do przyjęcia (57%) lub skrajnie niepożądaną (10%), a jedynie 12% nazwało tę opcję do przyjęcia. Przeciwnym ustępstwom rosji w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej jest 71% respondentów (61% uważa je za w ogóle niedopuszczalne, 10% za niepożądane), a jedynie 11% respondentów zgodziłoby się poprzeć takie posunięcie.

⚆ Ukraina stała się najbardziej zmilitaryzowanym krajem na świecie. Ukraina znalazła się na szczycie rankingu Global Index of Militaryization, w którym od 2007 roku pierwsze miejsce zajmował Izrael.

⚆ W Ławrze Kijowsko-Peczerskiej zabrzmi „Dzwon Pamięci i Nadziei”. Codziennie na Wielkiej Dzwonnicy Ławry, po narodowej minucie ciszy, dzwonnik uderzy 9 razy w największy Dzwon Ławry, symbolizując 9 lat wojny.

⚆ Pracownicy komisji wosjkowych odwiedzili siłownię w Użhorodzie. Wezwania skierowano do mężczyzn, którzy przyszli poćwiczyć. Komisarze wojskowi nie zapomnieli o samych trenerach.

🌍Świat:

⚆ “Celem USA jest zwycięstwo Ukrainy w wojnie, musi ona odzyskać swoje terytorium” – Departament Stanu. „Sama Ukraina musi zdecydować, jak i kiedy prowadzić negocjacje z Federacją rosyjską. Dlatego rozumiemy, że żadne proste rozwiązanie, ugoda nie będzie oznaczać, że linia frontu pozostanie tam, gdzie jest dzisiaj. Stany Zjednoczone uważają, że nie tak powinno być”.

⚆ We wtorek Zełeński będzie rozmawiał z senatorami USA na zamkniętej odprawie – prezydent poinformuje o stanie wojny i potrzebie kolejnego pakietu pomocowego – pisze The Hill. W tym tygodniu Senat zaplanował pierwsze głosowanie nad pakietem pomocowym o wartości 106 miliardów dolarów zaproponowanym przez Bidena dla Ukrainy, Izraela, Tajwanu i celów humanitarnych w Gazie. Jest jednak mało prawdopodobne, aby ustawa usunęła tę początkową przeszkodę, ponieważ Republikanie powiedzieli, że będą głosować przeciwko niej, chyba że obejmie ona środki zabezpieczające granicę amerykańsko-meksykańską. W ostatniej chwili Zełeński odwołał wystąpienie.

⚆ Negocjacje pomiędzy Partią Demokratyczną i Republikańską w USA w sprawie projektu ustawy o ochronie granic i zwalczaniu kryzysu migracyjnego zakończyły się niepowodzeniem, kanał telewizyjny NBC News. Projekt ustawy jest potrzebny do zatwierdzenia wniosku Joe Bidena o finansowanie Ukrainy, Izraela i Tajwanu.

⚆ ​​Amerykańscy kongresmani tłumaczą, że łączą głosowanie w sprawie przyznania pomocy Ukrainie z ochroną granic, aby wymusić na administracji Bidena zwrócenie większej uwagi na kryzys migracyjny. Demokratyczny kongresman Brad Schneider z Illinois twierdzi, że celem obu ustaw jest ochrona suwerenności i granic stanów. Zdaniem republikańskiego kongresmana z Teksasu i przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Michaela McCaula pomoc Ukrainie w połączeniu ze wzmocnieniem granicy z USA wyjaśni zwykłym Amerykanom, że wsparcie partnerów nie przeszkadza w jednoczesnym rozwiązywaniu własnych problemów.

⚆ ​Ambasadorowie krajów bałtyckich w Warszawie ogłosili démarche wobec polskich władz w związku z blokowaniem przez przewoźników przejść granicznych z Ukrainą, co ich zdaniem zagraża jej zdolności do przeciwstawienia się rosji.

⚆ ​​Na granicy ze Słowacją zawieszona została blokada przejścia granicznego przez „Użgorod-Wysznie-Niemieckie” – powiedział wiceminister infrastruktury Derkacz. „Kontynuujemy współpracę z naszymi słowackimi kolegami, aby zapobiec dalszym protestom” – powiedział.

⚆ Niemcy mogą przenieść na Ukrainę pierwsze samobieżne instalacje artyleryjskie RCH-155 już w 2024 roku, — dyrektor zarządzający firmy produkcyjnej Krauss-Maffei Wegmann Axel Scheibel. Według niego produkcja już ruszyła, a pierwsze maszyny powinny zostać przekazane Ukrainie pod koniec przyszłego roku. Pierwszym klientem na świecie tych nowych dział samobieżnych ma być Ukraina. Moduł działa RCH-155 strzela w ruchu amunicją kal. 155 mm, co czyni go unikatowym na skalę światową. W ubiegłym roku Ukraina wystąpiła o zakup 18 sztuk tych dział samobieżnych. Wszystkie powinny zostać nam dostarczone do 2025 roku.

⚆ ​​Katarska minister stanu ds. współpracy międzynarodowej Lolwa al-Khater powiedziała, że ​​rosja zgodziła się na uwolnienie sześciu kolejnych deportowanych ukraińskich dzieci, aby mogły one połączyć się z rodzinami na Ukrainie za pośrednictwem Kataru — Washington Post.

⚆ Ukraina otrzymała 31 czołgów M1 Abrams z 6000 dostępnych w USA, z czego 2600 jest w gotowości bojowej, dziennikarz Bild Julian Röpcke.

⚆ UE powinna „rekrutować” Ukraińców, którzy wyjechali za granicę, a w krajach UE jest ich ponad 600 tys. – poseł Bundeswehry Roderich Kiesewetter. Według niego powinni wrócić do ojczyzny, aby pomagać na froncie i na tyłach. W jednych Niemczech można zgromadzić ponad 10 dywizji Ukraińców – obliczył zastępca Bundeswehry/

⚆ ​​Macron zaprosił Orbána na spotkanie w Paryżu pod koniec tygodnia, aby znaleźć kompromis w sprawie rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą w sprawie jej przystąpienia do UE – Politico. Jak podało gazecie źródło paryskie, francuski prezydent uważa, że ​​węgierskiego przywódcę da się jeszcze przekonać do poparcia akcesji Ukrainy do UE. Według urzędnika Orbán „podniósł stawkę”, aby uzyskać więcej pieniędzy od UE.

⚆ ​​Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel skróci swoją wizytę w Pekinie ze względu na ryzyko, że węgierski premier Orbán może wykoleić szczyt przywódców UE pod koniec grudnia z powodu kwestii ukraińskich — Politico.

⚆ ​​Premier Rumunii Marcel Cholaku podczas spotkania z Blinkenem stwierdził, że jego kraj może odegrać kluczową rolę w odbudowie Ukrainy po zakończeniu wojny rozpętanej przez Federację rosyjską. Zauważył, że w tym kontekście mocnymi stronami Rumunii są bezpieczeństwo, bliskość geograficzna, połączenia morskie, rzeczne, kolejowe i drogowe – możliwości, które mogą zainteresować amerykańskie firmy chcące uczestniczyć w odbudowie Ukrainy.

⚆ ​​Nepal zaapelował do rosji z żądaniem niewerbowania jej obywateli do armii rosyjskiej po tym, jak wyszło na jaw, że na Ukrainie zginęło sześciu Nepalczyków, którzy walczyli po stronie Federacji rosyjskiej.

⚆ ​​Słowacja i Czechy proszą o przedłużenie zwolnień z unijnych sankcji, które pozwalają na sprzedaż rosyjskich produktów naftowych, obawiając się wpływu na przemysł i rosnących cen — FT.

⚆ Korea Południowa stała się w 2023 roku największym po Stanach Zjednoczonych dostawcą pocisków artyleryjskich, — Washington Post. Korea ma ogromną ilość amunicji 155 mm z USA. Według planów Pentagonu około 330 tys. tych pocisków miało zostać przetransportowanych na Ukrainę w ciągu 41 dni od wyrażenia przez Seul zgody na ich transfer.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Prawie dwukrotnie wzrosła liczba osób chcących zdezerterować z armii rosyjskiej. rosyjscy żołnierze niemal dwukrotnie częściej prosili o pomoc w ucieczce ze swoich jednostek wojskowych – wynika z danych organizacji „Idźcie lasem”.

⌛ Rok temu pisałem (285):

✂️ W skrócie: Dziś rosjanie przeprowadzili kolejny atak rakietowy na Ukrainę. Wystrzelili 70 rakiet, z czego 10 doleciało do celu. Alarmy bombowe zaczęły się około południa a odwołano je około 15:00 polskiego czasu. Atak wydawał się mniejszy niż poprzednie. Nie wiadomo dokładnie w co uderzyły rakiety, ale Ukraińcy raczej optymistycznie mówią o usunięciu skutków w ciągu najbliższych dni.

Ironicznie – dziś jest rocznica podpisania porozumienia o likwidacji przez Ukrainę arsenału bombowców i rakiet (memorandum budapesztańskie) – podobnych do tych, które dziś atakowały Ukrainę (ale bez głowic atomowych). 5 grudnia 1998 r. Ukraina miała otrzymać gwarancje bezpieczeństwa od rosji, USA i UK i zlikwidować arsenał 44 ciężkich bombowców i 1068 powietrznych pocisków manewrujących Ch-55.

Również dziś wydarzyły się dwie eksplozje na kluczowych lotniskach rosyjskich oddalonych od Ukrainy o setki kilometrów. Z tych lotnisk startują rosyjskie bombowce strategiczne, które wypuszczają 3/4 rakiet. Czego użyli Ukraińcy – nie wiadomo, ale to kolejny krok pokazujący, że robią rzeczy uznawane wcześniej za niemożliwe.

Na froncie bez zmian, ale niepokojąco wokół Bachmutu.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ [18+] Awdijiwka – 1 dzień, 1 pilot, 1 dron [18+]

⚆ [18+] Rozbita rosyjska kolumna na lewym brzegu chersońszczyzny [18+]

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.