🪖Dzień 649 (4 grudnia 2023) – grzechy

🪖Dzień 649 (4 grudnia 2023) – grzechy

5 grudnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

No to mamy dziś wysyp wieści martwiących.

Po pierwsze – tarcia ZZ czyli Zełeński – Załużnyj. Wedle prasy Zełeński pomija Załużnego (rozmawiając bezpośrednio z innymi dowódcami), obawia się jego jako rywala politycznego (bo Załużnyj cieszy się ogromnym zaufaniem społecznym). Odwołanie Reznikowa, odwołanie dowódcy operacji specjalnych za plecami Załużnego to próby dyscyplinowania Załużnego na zasadzie “Ukraina ma tylko jednego lidera”. W kręgach wojskowych nie raz słychać było od żołnierzy, że “jak tylko zrobią porządek z rosjanami to zabiorą się za tych w Kijowie” – ergo, jest niezadowolenie w wojsku z tego jak władza słabo wspiera działania mające na celu wygranie wojny. No i tak – jest w Zełeńskim przekalkulowanie i jakieś poczucie omnipotencji. Nie są to jednak wieści nowe, ale nadal martwiące bo ostatnie czego Ukraina potrzebuje to brak jedności i koordynacji we władzy.

Druga bomba to artykuł The Washington Post rzucający nieco światła na kwestię letniej ofensywy ukraińskiej. Tu trzeba przestrzec jednak, że bazuje na doniesieniach anonimowych i mimo że brzmi wiarygodnie i prawdopodobnie to wcale taki być nie musi. Streszczenie dałem w sekcji Świat, ale streszczając je jeszcze bardziej to albo amerykanie z UE nie do końca zrozumieli nowe zasady walki i nie bardzo wiedzieli co Ukraińcom dać na ofensywę albo organizują sobie poligon dla przetestowania różnych doktryn wojennych. W centrum tego zamieszania stoi nadal Załużnyj, który po tym jak pomysł amerykanów na ofensywę się nie udał – zatrzymał ją i realizował swój pomysł.

UE i USA mają problem z produkcją wojenną. Ani amunicji Ukraina nie dostanie w najbliższym czasie tyle co powinna, ani nie widać masowej mobilizacji przemysłu zbrojeniowego – mimo wyraźnego ożywienia w USA.

Poznaliśmy zatem oficjalnie grzechy i winy bo to nie są rzeczy nowe. O cichych tarciach Zełeński-Załużnyj wiadomo od roku. O nieudanej ofensywie – od połowy czerwca, o problemach UE z produkcją amunicji i brakami w sprzęcie – również wiadomo od miesięcy. Te grzechy docierają do nas z opóźnieniem. W kręgach politycznych i wojskowych wiadomo o nich od dawna i ważniejszym pytaniem jest co z tym zrobiono? Jakie wnioski wyciągnięto z letniej, nieudanej ofensywy? Czy ruszyło się cokolwiek w kwestii dostarczenia Ukrainie lepszych samolotów, rakiet, dronów? No nie bardzo, aczkolwiek działania Niemiec wydają się być nieco podyktowane tym. Brakuje wyraźnych sygnałów o tym, że UE i NATO mobilizują produkcję wojskową.

Na froncie też brak dobrych wieści. rosjanie mają postępy w Chromowym (pn flanka BAchmutu), na północ od Kliszczijówki, na południe od Awdijiwki, w Pierwomajskim i w pobliżu Werbowego na zaporożu. To czym można się pocieszyć to dobrymi sygnałami o zwiększeniu produkcji wojskowej w Ukrainie.

👍 Dobre wieści:
⚆ Wielka Brytania przekazała Ukrainie przenośne rakiety Martlet, które pomogą w walce z dronami wroga, — The Times. To kolejna dostawa tych rakiet.

⚆ Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall zdobył zamówienie na produkcję „dziesiątek tysięcy” 155-mm amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy, klientem jest anonimowy kraj NATO. Pociski z tego zamówienia zostaną dostarczone w 2025 roku. W 2024 roku Ukraina będzie mogła otrzymać ok. 40 tys. pocisków ze starszego zamówienia dla Rheinmetall.

⚆ Ukraińcy dostarczyli na front kolejną partię 5000 dronów FPV.

🌻-770 (332 810) -12 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką, Marijinką i Bachmutem

⚆ Wewnętrzne tarcia między Załużnym a Zełeńskim

⚆ Brak akceptacji dla nowych pakietów zbrojeniowych dla Ukrainy przez USA

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ Zestrzelone 18 z 23 Shahedów i jedną rakietę

⚆ Krzywy Róg

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód sumski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód charkowski – ostrzał przygraniczny

🛡Ministerstwo Obrony potwierdziło, że Ukraina pracuje nad modernizacją rakiety Neptun. Obecnie trwają prace nad stworzeniem tzw. długiego „Neptuna”. Chodzi o nową modyfikację rakiety dla kompleksu Neptun” – powiedział generał broni Iwan Hawryliuk. Chodzi głównie o przystosowanie rakiety R-360 kompleksu Neptune do niszczenia celów naziemnych. Prawdopodobny zasięg takiego pocisku może sięgać 400 km (versus 300 km w wersji przeciwokrętowej), a głowica bojowa — 350 kg (poprzednia 150 kg).

🛡Ministerstwo Obrony planuje złożyć zamówienie na produkcję 750 BBM produkcji ukraińskiej, – Zastępca Ministra Obrony Generał broni Hawryliuk. Na broń rakietową i amunicję przeznaczono 175 miliardów, na bezzałogowe statki powietrzne ponad 43 miliardy hrywien.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak zmian poza odcinkiem pod Ternami – tu rosjanie mają postepy.

⚆ Okolice Bachmutu – kontynuacja walk o Chromowe pod Kliszczijiwką i Andrijiwką.

⚆ Marijinka – brak zmian

⚆ Awdijiwka – Wojska rosyjskie posunęły się w kilku miejscach w pobliżu Awdijwki — ISW (doniesienia są za okres 28 listopada – 2 grudnia), od wczoraj nie było większych zmian poza Stepowym – tu rosjanie najpierw mocniej weszli w miejscowość, a potem zostali wyparci.

😼Łuhańsk (baza paliwowa)

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ goręcej na odcinku Wuhłedarskim, ale bez zmian

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Amerykański Boeing P-8A Poseidon prowadzi rozpoznanie w przestrzeni powietrznej w pobliżu wybrzeży Rumunii i Krymu.

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼3 eksplozje koło rostowa

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński komunikuje się z częścią dowódców Sił Zbrojnych Ukrainy, omijając Załużnego, co uniemożliwia dowódcy dowodzenie całą armią – informuje Ukraińska Prawda. Napięcie pomiędzy prezydentem a naczelnym wodzem wzrosło najbardziej po rozpoczęciu kontrofensywy na południu [tego lata]. Biuro Prezydenta stale prowadzi badania na temat postaw politycznych Ukraińców, a wskaźniki Załużnego stale rosną. Dziennikarze UP mieli okazję zapoznać się z pełnymi danymi z takiego badania, przeprowadzonego, ale niepublikowanego przez grupę Rating. Jego zdaniem obecny prezydent może nie wygrać w drugiej turze z Załużnym [gdyby ten zdecydował się kandydować].

⚆ Podczas wizyty szefa Pentagonu Austina powiedziano mu, że Ukraina potrzebuje 17 milionów pocisków, a do okupacji całego terytorium Ukrainy potrzebne są siły i środki o wartości 350–400 miliardów dolarów – powiedział wysokiej rangi urzędnik Sił Obronnych dziennikarzom Ukraińskiej Prawdy. Ponadto, według źródła, Austin powiedział również, że Załużnyj złożył mu skargę na ingerencję Biura Prezydenta Ukrainy: „Austin powiedział nam następnie, że Załużnyj skarżył się, że mu przeszkadzano, że Urząd nie jest taki, tamten nie jest taki, a drugi taki nie jest. No cóż, oczywiście, że prezydent też się dowiedział o takich rozmowach. A one nie budują zaufania.” Jednocześnie Biuro Prezydenta obawia się, że zwolnienie Załużnego pomoże mu w karierze politycznej.

⚆ Ukraina rozpoczęła produkcję sześciu dział samobieżnych „Bohdan” miesięcznie – poinformował Zełeński. Prezydent zapowiedział także, że partnerzy dostarczyli rzadkie rakiety do istniejących systemów obrony powietrznej i nowych, nowoczesnych kompleksów przeciwlotniczych.

⚆ Poroszenko potwierdził, że planował w listopadzie spotkać się z przywódcami tzw. „państw sceptycznych” UE, aby przekonać je do podjęcia pozytywnych dla Ukrainy decyzji, w szczególności dotyczących rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych. Były prezydent nazwał decyzję o niewypuszczeniu go „bezsensowną, bezpodstawną i dyskredytującą nie tylko opozycję, ale także demokrację na Ukrainie”.

⚆ W grudniu Siły Zbrojne otrzymają kilkukrotnie więcej dronów niż w zeszłym miesiącu – wiceminister obrony narodowej. Ministerstwo Obrony Ukrainy przeznaczy dodatkowe środki na zakup bezzałogowych statków powietrznych, zwłaszcza poziomu taktycznego. „Mam nadzieję, że obraz na polu bitwy ulegnie zmianie. Warto dodać, że konieczna jest skala nie tylko produkcji dronów, ale także produkcji EW [systemy walki elektronicznej]. Coraz bardziej stymulujemy uruchomienie krajowej produkcji tego sprzętu. Obecnie dokłada się w tym celu maksymalnych wysiłków i możliwych środków finansowych.” – powiedział w rozmowie z „ArmyInform” wiceminister obrony Ukrainy generał broni Iwan Hawryliuk.

⚆ Fico i Szmyhal odbyli pierwszą rozmowę – prorosyjski szef słowackiego rządu zapowiedział spotkanie na początku 2024 roku. Fico powtórzył też, że Bratysława nie będzie dostarczać Kijowowi broni „z magazynów państwowych i wojska”, ale jest zainteresowana niesieniem pomocy w sferze humanitarnej i cywilnej. Dodał, że Słowacja „nie wierzy w militarne rozwiązanie konfliktu na Ukrainie, gdyż doprowadzi to jedynie do niepotrzebnego rozlewu krwi bez rezultatów”, a także będzie kontynuować zakaz importu ukraińskich produktów rolnych.

⚆ Zełeński poinformował, że Międzynarodowa Organizacja Morska przyjęła uchwałę w sprawie wsparcia Ukrainy na Morzu Czarnym. Według prezydenta „korytarzem zbożowym”, który Ukraina utworzyła na Morzu Czarnym po wycofaniu się rosji z „porozumienia zbożowego”, przewieziono już ponad siedem milionów ton ładunków.

⚆ Ukraina rozpoczęła konsultacje z Unią Europejską w sprawie gwarancji bezpieczeństwa zbiorowego, jako rozwinięcie deklaracji G7 w sprawie wsparcia dla Ukrainy, która została podpisana w ramach szczytu NATO w Wilnie.

⚆ SBU zdemaskowała dilerów z Dniepru, którzy chcieli sprzedać policji skradzione części zamienne do samolotów bojowych w jednym z ukraińskich przedsiębiorstw. Mowa o generatorach rozruszników i pompach powietrza wraz z częściami zamiennymi do wielozadaniowych myśliwców MiG-29 o wartości ponad 10 mln UAH.

⚆ Pojawiły się ogłoszenia o pracę na lotnisku podkijowskim – Boryspol, co może zwiastować przygotowania do jego otwarcia.

🌍Świat:

⚆ ​​USA i Zachód nalegały na punktową kontrofensywę mającą na celu odcięcie Federacji rosyjskiej od Krymu – pisze The Washington Post. Amerykańska publikacja opublikowała analizę ukraińskiej kontrofensywy po wywiadach z ponad 30 wysokimi rangą urzędnikami z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich. Główne informacje:

 • Zachód i USA skłaniały się ku kontrofensywie punktowej, natomiast Załużnyj nalegał na działania na całej linii frontu.
 • Pentagon chciał rozpocząć ofensywę w połowie kwietnia, aby uniemożliwić rosji dalsze wzmacnianie swojej pozycji. Ukraińcy wahali się, twierdząc, że nie są gotowi bez dodatkowego uzbrojenia i szkolenia.
 • Wojsko amerykańskie było pewne, że zmechanizowany frontalny atak na linię frontu rosyjskiego jest możliwy przy użyciu wojsk i broni, którymi dysponuje Ukraina, a symulacje wykazały, że siły Kijowa w najlepszym przypadku mogłyby dotrzeć do Morza Azowskiego i odciął wojska rosyjskie na południu w ciągu 60–90 dni.
 • Według WP 47. brygada miała rozpocząć 7 czerwca kontrofensywę, aby w ciągu pierwszych 24 godzin przejść ponad 14 km do wsi Robotyne, aby w przyszłości wyzwolić Melitopol. Jednak „nie wszystko poszło zgodnie z planem” – czytamy w publikacji.
 • 70% żołnierzy 47 brygady przystąpiło do bitwy bez doświadczenia bojowego. Zagęszczenie pól minowych i ostrzał przekroczyły wszelkie oczekiwania, straty w ludziach i sprzęcie były zbyt duże, wielu żołnierzy „po raz pierwszy przeżyło szok bojowy” i wyjechało na przegrupowanie.
 • Czwartego dnia, widząc spalony sprzęt zachodni, Załużnyj nakazał żołnierzom zaprzestanie ataku.
 • Zamiast próbować przebić się przez rosyjską obronę zmasowanym atakiem wspartym artylerią, jak radzili jego amerykańscy koledzy, Załużnyj zdecydował, że ukraińscy żołnierze pójdą pieszo w małych, 10-osobowych grupach.
 • Dowódca sił amerykańskich w Europie przez kilka tygodni na początku kampanii nie mógł kontaktować się z Załużnym w obliczu napięć związanych z różnymi wizjami decyzji na polu bitwy.
 • Każda ze stron oskarżała drugą o błędy i błędne obliczenia. Wojsko amerykańskie stwierdziło, że Ukraina zawiodła w zakresie podstawowej taktyki wojskowej, ukraińscy urzędnicy stwierdzili, że Amerykanie nie rozumieją, w jaki sposób drony i inne technologie zmieniły pole bitwy

⚆ Nowy szef brytyjskiego MSZ udaje się do USA, aby przekonać o konieczności zwiększenia pomocy militarnej i finansowej dla Ukrainy. Tymczasem Biały Dom wydał pilne ostrzeżenie Kongresowi, aby zatwierdził dziesiątki miliardów dolarów na pomoc wojskową i gospodarczą dla Ukrainy, ponieważ bez działań Kongresu do końca roku zabraknie jej środków na zakup większej ilości broni dla Ukrainy.

⚆ Nieporozumienia w UE dotyczące budżetu zagrażają udostępnieniu Ukrainie 50 miliardów euro w ramach czteroletniego programu pomocowego, który ma zostać ustalony na szczycie w dniach 14-15 grudnia — FT. Wysiłki UE na rzecz osiągnięcia kompromisu utrudnia zwycięstwo skrajnej prawicy pod przywództwem Geerta Wildersa w holenderskich wyborach oraz niedawne orzeczenie niemieckiego sądu ograniczające zadłużenie publiczne. Według jednego z urzędników wyższego szczebla zawarcie porozumienia budżetowego będzie „bardzo, bardzo trudne”.

⚆ Biały Dom: Środki przeznaczone na pomoc dla Ukrainy skończą się do końca roku. „Bez działań Kongresu do końca roku zabraknie nam środków na zakup większej ilości broni i sprzętu dla Ukrainy, a także na dostarczenie sprzętu z amerykańskich zapasów wojskowych” – napisała dyrektor Biura Zarządzania i Budżetu Shalanda Young. do przywódców Republikanów i Demokratów. Podkreśliła, że ​​odmowa Kongresu zatwierdzenia nowego wsparcia „rzuci Kijów na kolana na polu bitwy”, a także „zwiększy prawdopodobieństwo zwycięstw militarnych rosji”.

⚆ Przedstawicielka Komisji Europejskiej Ana Pizonero powiedziała, że ​​KE nie zgadza się z twierdzeniami Orbána, że ​​stanowisko KE w sprawie Ukrainy jest „bezpodstawne i słabo przygotowane”.
„Nie uważamy, że nasza propozycja jest nierozsądna. Wręcz przeciwnie, uważamy, że Ukraina wykonała niesamowitą robotę. Wydaliśmy rekomendacje dotyczące rozpoczęcia negocjacji, teraz decyzja w sprawie naszych propozycji należy do państw członkowskich” – powiedziała. podkreślił.

⚆ Na punkcie kontrolnym „Uhryniów-Dołhobiczów” w nocy 4 grudnia rozpoczęła się rejestracja pustych samochodów ciężarowych – DPSU.

⚆ Pentagon twierdzi, że amerykańskiemu przemysłowi obronnemu brakuje zdolności do wyprzedzenia wyścigu zbrojeń w zakresie zaawansowanych technologii z rywalami takimi jak Chiny, szczególnie z powodu wojen na Ukrainie i w Izraelu — Politico. W swoim projekcie raportu Pentagon podkreśla, że ​​Stany Zjednoczone tworzą najlepszą broń na świecie, ale nie są w stanie jej produkować wystarczająco szybko.

⚆ We wtorek 5 grudnia ambasadorowie 27 państw członkowskich UE rozpoczną dyskusję na temat decyzji szczytu UE w połowie miesiąca w części dotyczącej otwarcia negocjacji z Ukrainą i innymi kandydatami — Reuters.

⚆ Rząd Litwy przekazał milion euro do Funduszu Solidarności z Ukrainą, funduszu powierniczego Banku Rozwoju Rady Europy (CEB), którego celem jest poprawa warunków życia Ukraińców i wsparcie działań naprawczych.

⚆ Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Sullivan wezwał Kongres do poparcia wniosku Białego Domu o dodatkowe fundusze dla Ukrainy. Według niego „każdy członek Kongresu, który nie popiera finansowania Ukrainy, głosuje za takim wynikiem, który ułatwi putinowi zwycięstwo”.
Sullivan dodał, że głosowanie przeciwko dodatkowemu finansowaniu Ukrainy „zaszkodzi Ukrainie i pomoże rosji”.

⚆ Brazylia zaprosi putina na szczyt G20, ale może zostać tam aresztowany. Poinformował o tym prezydent Lula da Silva. Przypomniał także, że Brazylia jest stroną Konwencji Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) i odpowiada za jej przestrzeganie.

⚆ Szef MSZ Węgier Peter Szijarto powiedział, że Poroszenko naprawdę chciał spotkać się z Orbánem, czym SBU tłumaczyła niewypuszczeniem byłego prezydenta za granicę.

⚆ Prezydent Bułgarii Rumen Radew zawetował uchwaloną przez parlament ustawę o dostawach transporterów opancerzonych na Ukrainę. Według niego pojazdy opancerzone dostarczone Ukrainie mogłyby zostać wykorzystane specjalnie do ochrony granicy bułgarskiej i zapewnienia pomocy ludności w przypadku katastrof i wypadków. Mowa o 100 dość leciwych już transporterach produkcji radzieckiej.

⚆ Orban upiera się, że na szczycie UE w połowie grudnia w ogóle nie powinna być poruszana kwestia rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą w sprawie przystąpienia do UE. W nagraniu zamieszczonym na swoim koncie X (Twitter) szef węgierskiego rządu zauważył, że propozycja KE nie odpowiada interesom „wielu krajów członkowskich”, w szczególności Węgier.

⚆ Orban rzekomo napisał kolejny list do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela, w którym prosi o nieumieszczanie kwestii związanych z Ukrainą w porządku obrad szczytu UE w połowie grudnia. Premier Węgier nazywa zalecenie Komisji Europejskiej w sprawie negocjacji z Ukrainą „końcem polityki rozszerzenia UE jako obiektywnego instrumentu opartego na wartościach” i skarży się na „brak możliwości wcześniejszego omówienia tego”. Krytykuje także „bezpodstawną i nierealistyczną propozycję KE” dotyczącą finansowania Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro, wzywając do dyskusji z uwzględnieniem „realiów politycznych i finansowych w państwach członkowskich”.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ brak doniesień

⌛ Rok temu pisałem (284):

✂️ W skrócie: Dużo zależy od pogody i obie strony wojny na różny sposób pewnie ją wykorzystają. Sama pogoda różni się w zależności odcinkach frontu. Np. obwodzie zaporoskim wprawdzie w nocy mamy mrozy, ale w dzień temperatury zapowiadane są na plusie (do +10 w przyszłym tygodniu) tyle, że bardziej wieje. Bachmut i region Swatowa to zimniejsze odcinki frontu. Zmrożona ziemia pozwoli sprawniej przemieszczać się czołgom, artylerii i innym pojazdom (zakładając, że nie będzie dużo śniegu). Przynajmniej takie zamiary mają Ukraińcy, bo rosjanie najchętniej poczekaliby w okopach od czasu do czasu ostrzeliwując drugą stronę artylerią. rosja potrzebuje przerwy na produkcję amunicji i zorganizowanie kolejnych partii piechoty i pancernych. Ich szkolenie trwa. Z 300 tys. zmobilizowanych rosja rzuciła dotąd na front 100 tys. Pozostałe 200 się szkoli i tu nie można też popadać w skrajność, że wszyscy są wyposażani w stary sprzęt i żyją w słabych warunkach. Część sił rosyjskich jest wyposażana należycie i szkolona w miarę sensownie (pomijając, że gros z nich miało być już po służbie). Kiedy będą gotowi by ruszyć na front? Pewnie wczesną wiosną.

Ukraińcy pewnie czekać by nie chcieli. Zima daje im przewagę. Mają momentum – ich armia uzyskała już olbrzymią ilość sprzętu i rodzajów broni dzięki którym mogą zdziałać więcej niż rosjanie. W najbliższych tygodniach i miesiącach dużo więcej tego nie przybędzie. Ukraińcy maja też swoje rozwiązania, które zaczęli tworzyć w ostatnich miesiącach, często przyspieszając czy wskrzeszając projekty wojskowe.

Moralnie Ukraińcy też są gotowi – tyle, że pogoda na razie nie przewiduje długotrwałych i dużych mrozów w ciągu najbliższych 14 dni. Zatem poza rejonem Bachmutu pewnie w najbliższym czasie na froncie będą trwały głównie potyczki.

Linia frontu bez zmian.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Walki o Stepowe

⚆ Testy Neptuna

⚆ i po pionie (lewy brzeg Dniepru)

⚆ Rehabilitacja

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.