🪖Dzień 645 (30 listopada 2023, 21:50) – kolej na kolej

🪖Dzień 645 (30 listopada 2023, 21:50) – kolej na kolej

30 listopada, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Na froncie bez większych zmian, ale pod Awdijiwką w pobliskim Stepowym rosjanie powoli wchodzą do miejscowości. Jest ona kluczowa do zamknięcia otoczenia miasta.

W polityce zagranicznej dziś o szczycie OBWE na którym zagościł ławrow, ale wpadł na chwilę i powiedział, że w sumie to OBWE jest bez sensu bo to agentura NATO i UE, po czym wyszedł. Chwilę wcześniej wyszli przedstawiciele kilkunastu innych krajów.

Cieszy natomiast (o ile dowiemy się nieco więcej) skuteczny atak na tunel kolejowy prowadzący z rosji do Chin. Tunel krótki nie jest – ma 15km i jest ważny bo to jedyna sensowna linia kolejowa nadająca się do większych transportów między tymi krajami. Więc jeśli potwierdzi się informacja o sporych zniszczeniach, to będzie to wielki sukces ukraińskiego wywiadu. A jest ku temu dobra podstawa bo w rosji coraz więcej jest przypadków podpalenia szaf sterujących ruchem kolejowym. Być może to będzie “hitem” ukraińskiego wywiadu tej zimy, co miałoby olbrzymi sens, bo rosyjska logistyka koleją stoi.

Prasa światowa niemal codziennie daje teraz straszaka na tematy osłabiające Ukrainę. Wczoraj było o wojnie między Zełeńskim i Załużnym a dziś są doniesienia o ogromnej dysproporcji w produkcji dronów między rosją a Ukrainą. rosja ma według Forbes produkować ich 6x więcej. Prawda jest taka, że nikt nie wie ile ich produkuje rosja, mimo, że widać wzrost ich liczby oraz pewien postęp technologiczny (kamery termowizyjne w dronach FPV).

👍 Dobre wieści:
⚆ Francja zwiększy dostawy amunicji na Ukrainę, — generalny inżynier ds. broni Jean-Francois Doc. Strony rozważały także możliwość zacieśnienia współpracy w sferze obronnej i ustanowienia wsparcia logistycznego pomiędzy krajami.

⚆ Atak na rosyjski tunel kolejowy na szlaku rosja-Chiny.

🌻-1180 (328 760) -1 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką i Bachmutem

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ rosja zaatakowała Ukrainę w nocy za pomocą 20 dronów szturmowych Shahed i 8 rakiet S-300 – siły obrony powietrznej zniszczyły 14 dronów. Według doniesień, w wyniku ataku zniszczone i uszkodzone zostały prywatne budynki mieszkalne, trzypiętrowy budynek mieszkalny w Myrhorodzie w obwodzie donieckim oraz inna infrastruktura cywilna. Sześć rakiet uderzyło w Pokrowsk, Nowogrodiwkę i Myrhorod w rejonie pokrowskim obwodu donieckiego — co najmniej 10 osób zostało rannych, a pod gruzami może być kolejnych 5 osób. Ratownicy z pogotowia ratunkowego uratowali dziecko.

⚆ W ciągu dnia strącono rakietę lecącą w kierunku Krzywego Rogu

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód sumski – 3 ostrzały przygraniczne

⚆ obwód charkowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód doniecki – Ratownicy wydobyli martwego mężczyznę z gruzów budynku mieszkalnego w mieście Nowogrodiwka w obwodzie donieckim, który został zniszczony przez rosyjski pocisk S-300. Akcja poszukiwawczo-ratownicza trwa. Pod gruzami mogą znajdować się jeszcze 4 osoby, w tym 1 dziecko.

🛡 rosjanie próbują odtworzyć ukraińskiego drona nawodnego “SeaBaby”, aby wykorzystać go przeciwko Ukrainie, podają źródła w służbach wywiadowczych. Według źródeł rosjanom udało się złożyć „warunkowo działający” model „SeaBaby” z pozostałości kilku sztuk znalezionych na miejscu ataków.

☢️Grupa MAEA monitorująca sytuację w elektrowni jądrowej w Chmielnickim poinformowała, że ​​będąc na jej terenie, zeszłej nocy przez 20 minut słyszała kilka eksplozji w bezpośrednim sąsiedztwie.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – bez większych zmian, ale walki intensywne

⚆ Okolice Bachmutu – Ukraińcy próbują wyprzeć rosjan z Chromowego na północnej flance i trzymają obronę na południowej flance (Andrijiwka, Kliszczijiwka).

⚆ Marijinka – bez zmian

⚆ Awdijiwka – rosjanie powoli wchodzą do Stepowego i to nie jest dobra wiadomość.

😼Donieck

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ „Instytut Studiów Wojennych” uważa, że ​​siłom obronnym udało się przerzucić dodatkowe siły na lewy brzeg. We wsi Krynki przebywa od 300 do 400 ukraińskich żołnierzy.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Brak doniesień

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼​​Dziś w nocy miała miejsce eksplozja na magistrali kolejowej Bajkał-Amur w tunelu kolejowym, poinformował rozmówca sił bezpieczeństwa. Źródło zauważa, że ​​jest to właściwie jedyne dobre połączenie kolejowe między rosją a Chinami. Obecnie ten szlak, który rosja wykorzystuje do dostaw wojskowych, jest sparaliżowany. Według rozmówcy za tą detonacją stoi SBU. W czasie jazdy pociągu towarowego wybuchły 4 ładunki wybuchowe. Teraz na miejscu pracuje FSB, kolejarze bezskutecznie próbują zminimalizować skutki operacji specjalnej SBU. W sumie pociąg przewoził 41 cystern, 3 zbiorniki paliwa do silników odrzutowych i 6 wagonów ze stalą.

😼Briańsk – skład amunicji

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ W połowie listopada wszystkie siły polityczne Rady Najwyższej podpisały memorandum w sprawie przeprowadzenia kolejnych wyborów dopiero po zakończeniu stanu wojennego – wynika z komunikatu na stronie internetowej parlamentu. Takie porozumienie osiągnięto podczas spotkania w formacie „Dialogów Jeana Moneta” na rzecz pokoju i demokracji, które odbyło się w dniach 10-12 listopada na Zakarpaciu. Wybory mają się odbyć w terminie do 6 miesięcy po odwołaniu stanu wojennego.

⚆ ​​Zełeński, pomimo nacisków ze strony wojska, nadal nie podpisał przegłosowanego przez Radę w maju projektu ustawy o obniżeniu wieku poboru do wojska z 27 do 25 lat, bo chce zobaczyć dokładniejszy plan – Bloomberg. Agencja pisze, że takie opóźnienie niepokoi wojsko. Według ich szacunków ustawa ta umożliwi dostęp do dodatkowych 140 tys. potencjalnych poborowych.
Bloomberg podkreśla, że ​​ukraińskie kierownictwo wojskowe otrzymało wsparcie od sojuszników w kwestii rozszerzenia poboru do wojska. W szczególności były brytyjski minister obrony Ben Wallace wezwał Kijów do przyciągnięcia do poboru większej liczby młodych ludzi, aby wygrać wojnę.„Rozumiem pragnienie prezydenta Zełenskiego, aby zachować młodzież na przyszłość… Ale faktem jest, że rosja potajemnie mobilizuje cały kraj” – napisał w październiku w felietonie dla „The Telegraph”.

⚆ Zełeński uważa, że ​​łatwiej będzie wyzwolić Krym, bo nie było tam działań wojennych, a deokupacja Donbasu będzie trudniejsza po 10 latach rosyjskich rządów, militaryzacji tego terytorium i separatyzmie.

⚆ Zełeński z ekipą odwiedził dziś rejon walk koło Kupiańska.

⚆ ​​NAZK wpisał belgijskiego niezależnego operatora systemu gazowego Fluxys na listę międzynarodowych sponsorów wojny. Spółka wspiera eksport rosyjskiego LNG, co zapewnia finansowanie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

⚆ Wymiany jeńców wojennych nie odbywają się obecnie wyłącznie ze względu na stanowisko rosji – Rzecznik Praw Obywatelskich Dmytro Lubinets.

⚆ Podolak twierdzi, że między Zełeńskim a Załużnym nie ma konfliktu, o którym dzień wcześniej pisał „The Economist”. „Oczywiście, w ramach sztabu są różne rozmowy dotyczące naszych działań ofensywnych i ich zmian, ale ta komunikacja ma miejsce codziennie ma charakter roboczy” – powiedział. Podolak stwierdził także, że „Biuro Prezydenta nie moderuje wypowiedzi posłów”, komentując wypowiedzi posła Bezuglaja ws. braku planu wojennego Załużnego na przyszły rok. Podkreślił, że plan istnieje, ale nie można z nim zapoznać Deputowanych, gdyż planem zarządza sztab.

⚆ ​​W emisję przemówienia Żeleńskiego w telewizji krymskiej zaangażowany jest wywiad ukraiński – rozmówcy Ukraińskiej Prawdy w GUR. „To jest półwysep ukraiński i powinny na nim być dostępne przemówienia prezydenta Ukrainy, a nie rosyjskich okupantów ” – powiedział. Jak wyjaśnia źródło, kontynuowana jest realizacja pakietu działań mających na celu przywrócenie ukraińskiej suwerenności nad tymczasowo okupowanym półwyspem, w tym w sferze informacyjnej.

⚆ W obwodach tarnopolskim, żytomierskim i czerniowieckim mogą zostać wprowadzone restrykcyjne środki przeciwepidemiczne w związku ze wzrostem zachorowań na Covid-19 – poinformował główny lekarz sanitarny Kuzin. „Na Ukrainie średnio tygodniowo hospitalizowanych jest 4200 pacjentów. Odnotowuje się zarówno przypadki resuscytacji, jak i zgony. W ciągu ostatniego tygodnia z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 56 osób, w tym jedno dziecko” – powiedział.

⚆ SBU prowadzi przeszukania w Ławrze Poczajowskiej w obwodzie tarnopolskim – poinformował rozmówca Ukraińskiej Praedy w organach ścigania. Jak wyjaśnia źródło, poprzednim powodem wizyty było szerzenie rosyjskiej ideologii przez przedstawicieli Ławry.

⚆ ​​​NABU i SAP zdemaskowały czterech sędziów Sądu Apelacyjnego w Kijowie za przyjęcie łapówek w wysokości 35 tys. dolarów za wydanie „niezbędnej” decyzji.

🌍Świat:

⚆ Kraje UE uzgodniły pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro na najbliższe 4 lata, – Sky News powołując się na europejskiego komisarza ds. budżetu Johannesa Hanny. Dodał, że pakiet pomocowy nie jest kwestionowany przez żaden z krajów UE, nawet jeśli chodzi o jego wielkość.

⚆ Ukraina będzie musiała poczekać do przyszłego roku, aby otrzymać pierwszą dużą partię bomb GLSDB dalekiego zasięgu naprowadzanych za pomocą GPS, wyprodukowanych przez firmę Boeing, które Stany Zjednoczone przystosowały się do uderzenia na odległość prawie 160 km – Reuters. Według anonimowego przedstawiciela Pentagonu transfer tej broni spodziewany jest na początku 2024 roku, po jej pozytywnej weryfikacji. [Pierwsze zapowiedzi dostaw tej broni miały miejsce rok temu].

⚆ ​ 12 grudnia Komisja Europejska opublikuje ostateczny projekt planu wykorzystania zamrożonych w UE suwerennych aktywów rosyjskich na rzecz Ukrainy – Bloomberg. Plan Komisji Europejskiej przewiduje wprowadzenie podatku od nadmiernych zysków z korzystania z zamrożonego majątku. Szacuje się, że w UE zamrożono ponad 200 miliardów euro objętych sankcjami rosyjskich aktywów państwowych, większość z nich w izbie rozliczeniowej Euroclear w Belgii. Według danych z października rosyjskie aktywa Euroclear objęte sankcjami wygenerowały od czasu zamrożenia prawie 3 miliardy euro zysków.

⚆ Podczas dyskusji nad 12. pakietem sankcji część państw członkowskich UE sprzeciwiła się zapisowi, który znacząco ograniczałby reeksport szeregu europejskich towarów do rosji – Reuters. Uważają, że tak drastyczny zakaz może mieć negatywny wpływ na światowy handel i spowodować chaos w europejskich firmach na całym świecie.

⚆ ​​W USA wsparcie dla Ukrainy zmobilizowało bazę przemysłu obronnego, czego w kraju nie widziano od kilkudziesięciu lat – stwierdził Pentagon w oświadczeniu. W sumie Departament Obrony USA zamówił sprzęt o wartości ponad 27 miliardów dolarów u dostawców w 37 stanach.

⚆ Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łotwy Krishjanis Karinsh: “Nie jesteśmy zmęczeni Ukrainą, jesteśmy gotowi pomóc Wam w zwycięstwie.”

⚆ Finlandia zamknęła od dziś wszystkie przejścia graniczne z rosją, decyzja o całkowitym zamknięciu granicy będzie obowiązywać przez dwa tygodnie.

⚆ Delegacja ukraińska opuściła salę posiedzeń ministerialnych OBWE w Skopje, gdy zaczął przemawiać szef rosyjskiego MSZ siergiej ławrow. Jednocześnie Ukrainę wsparło kilka innych delegacji, których lista nie jest jeszcze znana.

⚆ Spotkanie ministerialne OBWE w Skopje zostało zignorowane przez 13 z 31 członków NATO-UE ze względu na obecność ławrowa. Proces bojkotu zapoczątkował demarche Kułeby. Publicznie wspierały go kraje bałtyckie i Polska. Ale nawet ci ministrowie, którzy przyjechali do Skopje po wspólnym obiedzie, na którym nie było ławrowa, postanowili nie jechać na samo spotkanie. Są to w szczególności sekretarz stanu USA Blinken i szef unijnej dyplomacji Borrell. Na wydarzeniu nie pojawili się także szefowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Kanady, Włoch, Polski, Belgii itp. Ponadto podczas przemówienia ławrowa na spotkaniu Ukraina oraz przedstawiciele kilku innych krajów demonstracyjnie opuścili salę. Szef rosyjskiego MSZ zareagował na to nerwowym „Daj mi spokój!” („Zostaw mnie w spokoju!”)

⚆ Sekretarz stanu USA Blinken opuścił Skopje, gdzie odbywa się spotkanie ministerialne OBWE, przed przybyciem ministra spraw zagranicznych rosji ławrowa. Wziął udział w kolacji roboczej zorganizowanej w ramach szczytu, po czym opuścił Macedonię Północną.

⚆ ​​Minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg z zadowoleniem przyjął decyzję o zaproszeniu ławrowa na spotkanie OBWE w Skopje.„Jako Zachód nie powinniśmy bać się zasiąść do stołu negocjacyjnego z rosjanami. Uważam, że tendencja do zagłębiania się we własne komory w polityce zagranicznej jest niebezpieczna dla życia” – powiedział.

⚆ ​​Urzędnicy amerykańscy publicznie i prywatnie wzywają swoich tureckich odpowiedników, aby zaprzestali pomagania rosji w unikaniu zachodnich sankcji i pomagania Hamasowi, ostrzegając przed możliwymi konsekwencjami, w tym sankcjami — WSJ.

⚆ Ukraina może zarobić nawet 7 miliardów hrywien na złomach zniszczonego rosyjskiego sprzętu — „Forbes”. Obecnie w magazynach znajduje się ponad 12 000 ton złomu. Ponad 541 ton z nich to złom zawierający metale szlachetne. Do końca 2024 roku Ministerstwo Obrony Narodowej może dysponować 200 tys. ton złomu. Ze względu na specyficzną procedurę wdrożeniową, w ostatnich latach wydział nie przekazywał złomu do przerobu, a jedynie gromadził go w swoich magazynach.

⚆ Ukraińskie firmy produkują miesięcznie około 50 tysięcy dronów, 🤙rosja – sześć razy więcej, – Forbes. “Braki kadrowe tylko pogłębiają problem, ukraińskim producentom brakuje 2000 inżynierów. Aby osiągnąć przynajmniej poziom rosji, przemysł potrzebuje 6000 inżynierów. Przyszłość należy do dronów FPV. Konieczne jest zwiększenie produkcji FPV i wielokrotne zwiększenie liczby inżynierów do ich produkcji.”

⚆ ​​Podczas swojego przemówienia na spotkaniu OBWE w Skopje szef węgierskiego MSZ Sijarto zapewnił, że dostawy broni na Ukrainę nie doprowadzą do pokoju oraz zapewnił, że chce chronić życie mniejszości węgierskiej. Wyraził także ubolewanie z powodu braku bezpośrednich kontaktów między Ukrainą a rosją, zwłaszcza w ramach OBWE.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ W tym roku putin nie odwołał „bezpośredniej linii z narodem” i dużej konferencji prasowej, ale utworzył „grupę bojową”, która będzie odrzucać pytania do „bezpośredniej linii”, które „sieją panikę i nie mają związku z rzeczywistością”.

⚆ ławrow oświadczył, że wątpi w celowość utrzymywania OBWE. W swoim przemówieniu, na wskroś przesiąkniętym tradycyjnymi znamionami rosyjskiej propagandy, oświadczył, że „OBWE w istocie przekształca się w dodatek do NATO i UE”. Po przemówieniu ławrow pospiesznie opuścił salę i nie słuchał pozostałych uczestników. Nie było go także przed przemówieniem.

⚆ W rosji LGBT została uznana za organizację ekstremistyczną, a jej działalność została zakazana na terytorium Federacji rosyjskiej. Obecnie w rosji można trafić do więzienia za udział w pracy i finansowaniu organizacji LGBT, za świadczenie im usług, a nawet za rozpowszechnianie informacji o LGBT. Aktywistom grozi do 10 lat więzienia.

⚆ KRLD wysłała do rosji około 2000 kontenerów z bronią, podaje Reuters. Kontenery mogły zawierać pociski i rakiety krótkiego zasięgu. Załadowano je na rosyjskie statki w nieaktywnym od 2018 roku porcie północnokoreańskiej wolnej strefy ekonomicznej Rason.

⚆ rostów – pożar największego rynku

⌛ Rok temu pisałem (280):

Nadal nadchodzą echa informacji spod Bachmutu o przełamaniu przez rosjan południowych linii obrony wokół miasta. rosjanie rzucili tam dużo oddziałów wycofanych z Chersona. Sam Bachmut nie jest zagrożony, bo linii obrony i szlaków transportowych Ukraińcy mają tam kilka. Nadal jest to najbardziej intensywny odcinek frontu. Dziś dużo pożarów w rosji i dużo dalszych deklaracji partnerów Ukrainy.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Baba-Jaga – czyli dron, którego boją się rosjanie (materiał po rosyjsku na youtube)

⚆ Samozapłony szaf sterujących ruchem kolejowym w rosji

⚆ Tam siedzieli rosyjscy operatorzy dronów (lewobrzeżna chersońszczyzna)

⚆ Nowy mural w Kijowie

⚆ slow-kill [18+]

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.