🪖Dzień 644 (29 listopada 2023, 23:45) – worek treningowy

🪖Dzień 644 (29 listopada 2023, 23:45) – worek treningowy

29 listopada, 2023 1 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

“Bez silnego ducha ciało nie słucha” i wedle tej prawdy rosja ładuje od lat miliardy dolarów w manipulowanie opinią publiczną i jej nastrojami. Tak jak i rosjanie złapali drugi oddech w mobilizacji i produkcji broni, tak i ponownie wraca skala ich działań dezinformacyjnych, manipulacji, siania informacji ukierunkowanych na osłabienie jedności. Te macki są i w Ukrainie i w Polsce i w USA. Dlatego sądzę, że należy być mocno uczulonym na kilka typów informacji w najbliższym czasie. Krótka lista przebojów rosyjskiej propagandy:

  1. Zachód jest zmęczony, nie ma czym wspierać Ukrainy zbrojnie.
  2. Wojna utknęła i kraje X Y Z przekonują Ukrainę do rozmów pokojowych.
  3. W ukraińskim kierownictwie narasta rozłam i konflikt między ekipą Załużnego i Zełeńskiego.
  4. Walka z korupcją w Ukrainie się nie udaje.
  5. Krytyka ukraińskiego dowództwa przez anonimowych żołnierzy ukraińskich lub jeńców.
  6. Ukraińcy w kraju X hulają gdy ich sąsiedzi giną na froncie / Ukraińcy uciekają przed wojną.

W mediach zachodnich trwa zaś “zaklinanie pokoju”. Poszukiwanie punktów kiedy to putin ma niby być gotowy na rozejm/rozmowy etc. zabiera prasie sporo uwagi. Można to skrócić do stwierdzenia najprostszego – tam nie ma poszukiwania pokoju i rozmów. Tam jest tylko chęć dominacji, która po dekadach prób podporządkowania sobie Ukrainy korupcją i metodami mafijnymi przeszły w pełnowymiarową wojnę.

Na światowym poligonie politycznym rozwija się też festiwal mobilizacji do dalszego wspierania Ukrainy. Sam w sobie brzmi dobrze – lepiej niż ten zeszłoroczny (polecam przypomnienie z zeszłego roku), ale znowu grozi to dychotomią. Bo jak interpretować słowa Stoltenberga, który tego samego dnia mówi coś w stylu “Ukraina nie ma przełomowej broni i F-16 niewiele zmieni, trzeba się przygotować do długiej wojny i wspierać Ukrainę nie tylko słowami”. No trzeba. Tak od roku wiadomo, że trzeba. Więc dziwią wypowiedzi Stoltenberga i Baerbock z apelami bo w sumie to do kogo te apele?

W kontrze jest ciekawa wypowiedź Kurta Volkera – byłego ambasadora USA przy NATO, mówiąca o tym, że aktualny plan na dołączenie Ukrainy do NATO (po wojnie) tylko zachęca putina do przedłużania wojny wszelkimi metodami. No bo przecież o to chodzi w tej wojnie by Ukraina do NATO nie dołączyła.

Na deser wypowiedź Ben Hodgesa, który mówi, ze w takich warunkach jakie mieli Ukraińcy latem to USA by się nie zdecydowało na kontrofensywę bo brak dominacji w powietrzu, brak wystarczającej ilości sprzętu…

Mamy zatem Ukrainę wiszącą w powietrzu. Niby zaproszona do NATO, ale dopiero po wojnie, której wygrać sama nie może a wsparcia militarnego pozwalającego wojnę wygrać nie otrzymuje/niedostatecznie otrzymuje mimo obietnic. Trochę to przypomina worek treningowy…

Pozostaje wiara tylko w doniesienia z NATO, że Załużnyj + Budanow mają plan i go zrealizują.

Linia frontu z niekorzystnymi zmianami na północnej flance Bachmutu i pod Awdijiwką.

👍 Dobre wieści:
⚆ Izba Deputowanych Republiki Czeskiej zgodziła się na kontynuację misji szkoleniowej ukraińskiego wojska w kraju w przyszłym roku.

🌻-1140 (327 580) -32 systemów artyleryjskich i -15 czołgów

Miesięczna średnia strat rosyjskich wyniosła w listopadzie 915 żołnierzy dziennie. Wyższa była tylko w pierwszych dniach inwazji w lutym (1060).

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką i Bachmutem

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ W nocy rosjanie zaatakowali Ukrainę za pomocą 21 dronów szturmowych Shahed i 3 kierowanych rakiet Ch-59 – wszystkie drony i dwa pociski zostały zestrzelone. Siły Powietrzne dodały, że głównym kierunkiem ataku dronów był Chmielnicki, rakiety — południe kraju.

⚆ Wieczorem kilka fal Shahedów poleciało w kierunku Odesy, Zaporoża i obwodu dniepropietrowskiego

⚆ W szczątkach zbitego Shaheda znaleziono modem GSM, który pozwala na zmianę kursu Shaheda już po starcie. Wcześniejsze modele musiały mieć kurs zaprogramowany wcześniej.

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód sumski – 3 ostrzały w ciągu dnia – bez ofiar.

⚆ obwód charkowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód zaporoski – Zaporoże (1 ofiara)

⚆ obwód chersoński – Cherson

⚡️Dziś w systemie energetycznym Ukrainy odnotowano niedobór energii elektrycznej, który związany jest ze wzrostem zużycia na skutek trudnych warunków pogodowych i jednoczesnym włączeniem do sieci tysięcy użytkowników z regionów dotkniętych złą pogodą, — Ukrenergo.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki pod Synkiwką

⚆ Okolice Bachmutu – rosjanie zajęli część Chromowego na północnej flance. Generalnie niewiele zostało już tam terenów odbitych przez Ukraińców od wiosny. rosjanie powoli dochodzą do granic tego co zdobyli zeszłorocznej zimy. Na południowej flance nieco lepiej z obroną.

⚆ Marijinka – brak zmian

⚆ Awdijiwka – armia rosyjska posunęła się w sumie dwa kilometry na północ od Awdijiwki (licząc od 10 października), – poinformował brytyjski wywiad wojskowy. Aktualnie walki trwaja na wschodnich granicach Stepowego. rosjanie nie mają już jak rozwijać okrążenia więc szturmują w niekorzystnych dla siebie punktach. W okolicy Jasynuwatej mają drobny sukces.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ dość enigmatyczne doniesienia z lewego brzegu Dniepru (nieco optymistyczne dla Ukrainy) oraz z okolic Robotyne (rośnie presja rosjan ale i ich straty).

😼 We wsi Juwelijne w obwodzie chersońskim udało się wysadzić budynek, w którym odbywało się spotkanie rosjan, zginęło 5 urzędników — ruch oporu.

3️⃣ Krym i Morze Czarne

⚆ Sztorm zmył zabezpieczenia wodne wokół mostu krymskiego

😼Saki

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼koło Moskwy został strącony conajmniej jeden dron.

😼Briańsk

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Minister obrony Umierow spotkał się w Kijowie z Wattes – wojskowymi w ramach koalicji IT, wezwał przedstawicieli ponad 30 krajów członkowskich Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy do pomocy w innowacjach prowadzących do zwycięstwa.

⚆ Zełeński odwiedził dziś Odesę, Mikołajów, Cherson.

⚆ Ukraińskie wojsko otrzymało już z UE 300 000 pocisków artyleryjskich z obiecanego miliona – Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podczas przemówienia dla dziennikarzy na marginesie posiedzenia Rady Ukraina–NATO. „Musimy stworzyć euroatlantycką wspólną przestrzeń przemysłu obronnego” – stwierdził Kułeba. Kułeba rozmawiał ze swoim słowackim kolegą Jurajem Blanarem. „Potwierdził, że centrum utrzymania ukraińskiego sprzętu ciężkiego będzie nadal funkcjonować na Słowacji. Kontrakty pomiędzy ukraińskimi i słowackimi firmami produkującymi broń zostaną przedłużone.” Rozmowa jest istotna w kontekście zapowiadanego przez Słowację zawieszenia pomocy wojskowej dla Ukrainy.

⚆ Do 12 wzrosła liczba osób zabitych w wyniku złej pogody – Państwowe Służby Ratunkowe.

⚆ Prawie 80% obywateli popiera przystąpienie Ukrainy do UE i NATO. Grupa socjologiczna „Rating” podaje, że w przypadku zorganizowania odpowiedniego referendum 78% respondentów byłoby gotowych głosować za przystąpieniem do UE, 77% – za NATO.

⚆ W obwodzie charkowskim zakończono ewakuację rodzin z dziećmi z niebezpiecznych obszarów obwodu kupiańskiego. Z trzech gmin obwodu kupiańskiego, w których ogłoszono ewakuację, ewakuowano łącznie 299 dzieci i ich rodziców.

⚆ rosja nie szuka pokoju i nie powinna się oszukiwać — Pierwszy Zastępca Przewodniczącego Komitetu Integracji Ukrainy z UE Rady Najwyższej Ukrainy Wadym Gałajczuk. „Niestety rosja manipuluje opinią publiczną, zarówno w kraju, jak i w UE, a co za tym idzie, na całym świecie. W rzeczywistości sabotuje organizacje międzynarodowe. Taki jest cel rosji – nie znaleźć rozwiązania, ale stworzyć jak najwięcej problemów aby takich rozwiązań nie znaleziono”.

⚆ Po raz pierwszy w historii rosja nie została wybrana do Rady Wykonawczej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) – powiedział Zełeński. „W niecały miesiąc rosja po raz pierwszy w historii przegrała trzy głosy w ważnych organach międzynarodowych. Jest to logiczny skutek działań państwa terrorystycznego: jego rola w stosunkach międzynarodowych spada, a wzrasta izolacja, – powiedział prezydent.

⚆ Żona szefa GUR Marianna Budanowa została otruta w arszenikiem i rtęcią – źródła Ukraińskiej Prawdy w wywiadzie. Wcześniej rozmówcy informowali, że Marianna została otruta metalami ciężkimi i „najprawdopodobniej poprzez żywność”.

⚆ GUR prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie otrucia swoich pracowników i żony Marianny Budanowej, powiedział UP przedstawiciel wywiadu Jusow. Wyjaśnił, że na tym etapie, ponieważ chodzi o rzekomą operację specjalną skierowaną przeciwko funkcjonariuszom wywiadu lub członkom ich rodzin, jednostka bada własne bezpieczeństwo GUR. Według niego, po zapoznaniu się ze wszystkimi okolicznościami, zostanie podjęta decyzja o zaangażowaniu innych organów ścigania lub wszczęciu dochodzenia sądowego.

⚆ Ukraina jest przekonana, że ​​wysiłki mające na celu ratowanie OBWE przy pomocy ławrowa nie zakończą się sukcesem, powiedział Kułeba. Minister wyjaśnił, że zgoda Macedonii Północnej na udział szefa MSZ rosji w posiedzeniu ministerialnym OBWE była podyktowana próbą przezwyciężenia kryzysu w organizacji. „Jeśli naprawdę chcemy ocalić OBWE, musimy albo ponownie ustanowić tę organizację, albo znaleźć sposób na wyrzucenie rosji” – powiedział.

⚆ Poseł ugrupowania „Za przyszłość” Serhij Łabaziuk, podejrzany o próbę przekupstwa urzędników, został 28 listopada zwolniony z aresztu śledczego za kaucją w wysokości 40 mln hrywien — SAP.

⚆ Ukraińscy hakerzy przy pomocy SBU włamali się na stronę Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej Federacji Rosyjskiej i pobrali ponad 100 terabajtów danych – rozmówca Ministerstwa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w organach ścigania. Hakerzy uzyskali dostęp do statystyk dotyczących prowadzenia operacji wojskowych, danych personalnych personelu wojskowego oraz materiałów z raportów dla putina. Osobny zestaw informacji dotyczy czasowo okupowanych części obwodów chersońskiego i zaporoskiego oraz ich obecnego wspólnego „przywództwa”.

⚆ W aplikacji „Dija” dodano funkcję automatycznego tłumaczenia na język angielski trzech rodzajów dokumentów: paszportu zagranicznego, paszportu technicznego i prawa jazdy. Uprawnienia i paszport techniczny mają międzynarodowe kodowanie, które jest stosowane w UE, USA i Kanadzie.

🌍Świat:

⚆ Rozpoczęło się posiedzenie Rady Ukraina-NATO. Dzisiaj Rada spotkała się po raz pierwszy na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. Szef MSZ Dmytro Kułeba stwierdził, że Siły Zbrojne Ukrainy de facto stają się armią NATO. Dodał też, że nie ma alternatywy dla przywrócenia przez Ukrainę kontroli nad całym swoim terytorium. Z kolei Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg ponownie podkreślił potrzebę dalszego wspierania Ukrainy. Kułeba nie zaprzeczył, że Kijów słyszy pomysły na „koncesje” i „porozumienia z rosją”, ale kategorycznie wykluczył taką możliwość i ostro odpowiedział na te propozycje: „Ci, którzy to proponują, powinni przede wszystkim zaproponować coś podobnego swoim rządom – dać komuś część swojego terytorium, swój lud. Niech to zrobią, a zobaczymy, czy uda nam się o tym porozmawiać”.

⚆ USA nigdy nie wysłałyby swojej armii do ofensywy w warunkach, w jakich znajduje się Ukraina – powiedział były dowódca sił USA w Europie, emerytowany generał Hodges. Według Bena Hodgesa w Departamencie Obrony USA byli ludzie, którzy krytykowali kontrofensywę Ukrainy, którą postrzega się jako częściową porażkę, która doprowadziła do impasu w wojnie. „Nigdy nie wysłalibyśmy amerykańskich żołnierzy do takiej ofensywy, gdybyśmy nie osiągnęli całkowitej przewagi powietrznej bez zapewnienia ogromnej ilości sprzętu inżynieryjnego na potrzeby przełomu” – wyjaśnił.

⚆ Przekazanie F-16 na Ukrainę nie zmieni radykalnie sytuacji na polu walki i musimy przygotować się na długą wojnę, – Sekretarz Generalny NATO. „F-16 wzmocnią stabilność Ukrainy, aby zwiększyć straty armii rosyjskiej i wzmocnić obronę powietrzną Ukrainy. Musimy jednak zrozumieć, że nie ma systemu, który zasadniczo zmieniłby sytuację na polu walki. Wiele różnych rzeczy i cech musi zadziałać, aby coś się zmieniło. Musimy przygotować się na długą i trudną bitwę. Są to HIMARS, rakiety, systemy obrony powietrznej, F-16, ale nie ma jednego systemu, który byłby w stanie zmienić sytuację na polu walki” – powiedział Stoltenberg.

⚆ Ważne jest, aby okazywać solidarność z Ukrainą nie tylko słowami, ale także czynami – Sekretarz Generalny NATO. Jens Stoltenberg podkreślił, że wszyscy sojusznicy są zgodni co do tego, że Ukraina powinna zostać członkiem Sojuszu. Dlatego dzisiaj Rada Ukraina-NATO omówi reformy, ich realizację, potrzeby armii i sytuację na polu walki. „Nie powinniśmy lekceważyć rosji i powinniśmy być gotowi na nowe ataki. Dlatego ważne jest, aby nasza solidarność z Ukrainą wyrażała się nie tylko słowami, ale także czynami” – podkreślił Stoltenberg.

⚆ Stwierdzenia i założenia, które słyszy się na Ukrainie, że kierownictwo Sił Zbrojnych nie ma planu osiągnięcia celów wojskowych, są błędne – podkreśla NATO. Anonimowy wysoki rangą urzędnik wojskowy Sojuszu na odprawie zaprzeczył przypuszczeniom niektórych polityków Ukrainy, że „Załużnyj nie ma planu”.

⚆ Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy utworzyło specjalną komisję ds. ukraińskich dzieci, która stanie się narzędziem przeciwdziałania ich przymusowym deportacjom do Federacji Rosyjskiej, Dmytro Lubinets, Komisarz Rady Najwyższej Ukrainy ds. Praw Człowieka. Do tej pory rosja deportowała i przymusowo przesiedliła 19 546 ukraińskich dzieci. A to tylko oficjalne dane, rzeczywista liczba jest znacznie wyższa.

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​W Waszyngtonie są przekonani, że putin nie zgodzi się na zawieszenie broni na Ukrainie przed wyborami prezydenckimi w USA, które odbędą się w listopadzie 2024 r. — Reuters w odniesieniu do przedstawiciela Departamentu Stanu.

⚆ Szybkie przystąpienie Ukrainy do NATO przekona putina o daremności wojny na Ukrainie, powiedział były ambasador USA przy NATO, były przedstawiciel USA na Ukrainie Kurt Volker. „Jestem przekonany, że dzisiejsza polityka NATO w sposób niezamierzony wysyła putinowi sygnał – aby kontynuował działania wojenne. Ponieważ mówimy, że Ukraina stanie się członkiem w dłuższej perspektywie, ale nie możemy wprowadzić jej do NATO, dopóki wojna będzie trwała. Jest to zachęta dla putina do kontynuowania wojny. Naprawdę uważam, że nadszedł czas, abyśmy wysłali komunikat dokładnie odwrotny – że Ukraina stanie się członkiem NATO tak szybko, jak to możliwe” – powiedział.

⚆ „Ukraina przedstawiła i uzgodniła ze swoimi sojusznikami roczny program narodowy dotyczący dalszych reform zgodnie z wymogami Sojuszu” – powiedział Stoltenberg. Sekretarz Generalny podkreślił, że NATO bardzo docenia postęp reform wykazany przez Ukrainę.

⚆ Sekretarz stanu USA – Blinken stwierdził, że członkowie NATO są nadal zdeterminowani, aby nadal wspierać Ukrainę w walce z rosyjską agresją.

⚆ Francja dąży do zawarcia umowy o „gwarancjach bezpieczeństwa” z Ukrainą do 2024 roku, powiedziała rzeczniczka francuskiego MSZ Anne-Claire Legendre. Jej zdaniem w porozumieniu zostaną określone ramy długoterminowej pomocy humanitarnej, wsparcia na rzecz odbudowy Ukrainy i pomocy wojskowej.

⚆ Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock wyraża zaniepokojenie faktem, że uwaga świata na wojnę Federacji Rosyjskiej z Ukrainą maleje. „Aktualnie uwaga opinii publicznej odsuwa się od Ukrainy – to jest fatalne” – powiedziała.

⚆ W ramach czeskiej inicjatywy „Prezent dla putina” zebrano już prawie pół miliona euro na zakup helikoptera Black Hawk dla ukraińskiego wywiadu wojskowego – około 10% potrzebnej kwoty. To największa jak dotąd zbiórka tej inicjatywy. Kampania odbywa się pod patronatem Ministerstwa Obrony Republiki Czeskiej.

⚆ Związek Przewoźników Samochodowych Słowacji (UNAS) podjął decyzję o blokowaniu od 1 grudnia punktu kontrolnego „Wyszne Niemiecke – Użgorod” na granicy z Ukrainą. Domagają się tego samego, co protestujący na polskiej granicy – ​​wprowadzenia zezwoleń dla ukraińskich pojazdów.

⚆ Lider „Koalicji Obywatelskiej” Donald Tusk zarzucił polskiemu rządowi bierność w sytuacji blokady przejść granicznych na granicy z Ukrainą.

⚆ Polski rząd ogłosił porozumienie między protestującymi przewoźnikami, a Ministerstwem Infrastruktury. Protestujący będą nadal blokować drogi dla ciężarówek na czterech przejściach granicznych, ale nie rozszerzą blokady na dwa kolejne, choć już się do tego przygotowywali.

⚆ 🤙 „The Economist” pisze, że równolegle z ponurą rzeczywistością wojny okopowej „polityczne pole bitwy” w Kijowie staje się coraz bardziej napięte, Zełeński widzi konkurenta w Naczelnym Wodzu Załużnym a zagrożenie polityczne szkodzi Ukrainie.

⚆ Polska nie będzie w tym tygodniu uczestniczyć w spotkaniu ministerialnym OBWE w Macedonii Północnej ze względu na zaproszenie ministra spraw zagranicznych rosji siergieja ławrowa, powiedział minister spraw zagranicznych Polski Szymon Szynkowski vel Senk.

⚆ Sekretarz stanu USA Blinken odwiedzi Macedonię Północną, aby wziąć udział w spotkaniu ministerialnym OBWE, które jest bojkotowane przez szefów spraw zagranicznych Ukrainy i państw bałtyckich ze względu na udział w nim ławrowa.

⚆ Rząd Słowacji przedłużył zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy na czas nieokreślony i rozszerzył wykaz towarów, których dotyczy. Do wykazu dodano miód, jęczmień, mąkę pszenną, słód, soję, cukier trzcinowy lub buraczany, otręby, makuchy i inne pozostałości stałe powstałe w wyniku ekstrakcji tłuszczów lub olejów roślinnych.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Iran potwierdził, że kupi od rosji Su-35 i Mi-28. Wcześniej pojawiały się nieoficjalne doniesienia, jakoby Iran i Federacja Rosyjska porozumiały się w sprawie licencjonowanej produkcji rosyjskich śmigłowców szturmowych Ka-52 i Mi-28 w Iranie.

⚆ Ministerstwo spraw zagranicznych zadeklarowało gotowość rosji do wojny z NATO. rosja jest gotowa na konflikt zbrojny z krajami NATO, ale to, czy on się rozpocznie, zależy od Sojuszu Północnoatlantyckiego, powiedział wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow. „Całkowicie i w pełni wybór należy do NATO. Jesteśmy gotowi, jak już wykazano, chronić nasze interesy narodowe wszelkimi dostępnymi nam środkami” – powiedział.

⚆ W rosji potwierdzili śmierć swojego generała dywizji Wołodymyra Zawadskiego podczas wojny na Ukrainie – został wysadzony w powietrze przez minę.

⌛ Rok temu pisałem (279):

Dziś padło dużo optymistycznych deklaracji państw zachodnich i USA odnośnie dalszego wsparcia Ukrainy (aczkolwiek Węgry jak zwykle). Coś co było nie do pomyślenia na początku konfliktu (systemy obrony przeciwlotniczej) jest rzeczywistością a w rozmowach głośniej mówi się o samolotach. Nie można też ignorować drugiej strony. rosjanie też nie próżnują. Wprawdzie Shahedy niemal nie latają nad Ukrainą, a dziwne przypadki zniszczyły conajmniej dwa punkty produkcji irańskich dronów to niepokoją kursy rosyjskich samolotów transportowych do Chin. Być może to element domniemanej ugody w ramach której Chiny przekonały rosję do niestosowania arsenału nuklearnego na Ukrainie w zamian za wsparcie w “klasycznym” sprzęcie wojskowym. A może widzimy też coś bardziej niepokojącego? Na terenie Ukrainy toczy się wojna między demokratycznym światem a autokratycznymi imperiami. Myślę, że jeśli przeczytamy sobie to zdanie na głos to uświadomimy sobie z jak głębokiego letargu budzi się właśnie Europa i NATO (poza ekipą Orbana). O ironio – Ukraina, która jako jeden z niewielu krajów na świecie otrzymała gwarancje bezpieczeństwa z obu stron byłej żelaznej kurtyny, staje się dziś polem bitwy między dwoma biegunami naszej cywilizacji.

Na froncie nadal najbardziej intensywnym odcinkiem frontowym jest Bachmut i Awdijewka. Wokół Bachmutu trudno już znaleźć słowa, które pokazywałyby dalszy wzrost intensywności działań wojennych. Od kilku dni systematycznie zwiększa się liczba atakujących rosjan.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Polowanie na “Buchanki” tym razem koło Gorłówki

⚆ []18+] Awdijiwka widoki poszturmowe

⚆ Aktualny program TV na Krymie

⚆ Walki w lasach serebriańskich (brazylijscy ochotnicy)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.