🪖Dzień 639 (24 listopada 2023, 21:45) – trudniej

🪖Dzień 639 (24 listopada 2023, 21:45) – trudniej

24 listopada, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Mokro, zimno i ciężko musi być ukraińskim żołnierzom na całym froncie. Wojna zimą jest chyba najgorsza. No ale walka trwa i mimo, że Ukraina nigdy nie była tak silna i tak przeszkolona oraz wyposażona to jej rezultat wydaje się trudniejszy do przewidzenia niż rok temu. Dziś, równo 21 miesięcy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, ma się poczucie, że sypie się europejska koalicja, że wkrada się apatyczność i zwątpienie. Ktoś nad tym dzielnie pracuje by tak było. Za dużo zbiegów okoliczności by jednocześnie Orban dostał dwóch nowych kolegów w Europie, którzy będą razem z nim próbować demontować UE. Cyrki w USA też układają się w wytworzenie próżni wokół Ukrainy. Strajk na naszej granicy też wpadł w idealny moment przejmowania władzy po wyborach i żadna partii w trakcie tak zażartej kampanii nie adresowała przecież tak ważnego problemu jak kwestie licencjonowania kierowców, ich nierówne traktowanie etc. No i oczywiście najlepszym sposobem jest zablokowanie granicy i oczekiwanie by problem ten rozwiązali Ukraińcy a najlepiej kierowcy uwięzieni w samochodach. Do tego dochodzą regularne doniesienia o zachęcaniu Ukrainy do rozmów pokojowych. Jeśli tak jest to Orban i putin mają rację – Europa jest słaba a wartości jak wolność, sprawiedliwość można zetrzeć brutalną i bezwzględną siłą.

Równolegle rosja wydaje się “wstawać”, dogadywać z innymi krajami, omijać sankcje i rozkręcać produkcję na potrzeby wojska. Trudno też nie odnotować ich postępów na froncie – drobnych, ale jednak przecież mieli nie mieć na nie sił.

Więc ani jeden ani drugi obraz nie jest moim zdaniem prawdziwy. Europa jest ospała, jest trudnym podmiotem do zbudowania spójnej i konsekwentnej polityki, ale Europa jest też wyrachowana i mam przekonanie, że jej liderzy rozumieją, że jeśli rosja nie zostanie wyparta z Ukrainy to pójdzie dalej. Pytanie czy rozumieją co należy zrobić, bo aktualne tempo i tryb zbrojenia Ukrainy pozostawia wiele do życzenia. Bez zmian, to i ta zima nie będzie to ostatnią zimą tej wojny i będzie tylko gorzej.

Linia frontu z drobnymi zmianami. Na korzyść Ukraińców na odcinku kupiańskim, na korzyść rosjan pod Bachmutem.

👍 Dobre wieści:

⚆ Kanada przekaże Ukrainie ponad 11 000 karabinów szturmowych i ponad 9 milionów nabojów, powiedział premier Trudeau.

🌻-1100 (322 900) -31 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką i Bachmutem

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ W nocy obrona powietrzna zniszczyła wszystkie cele wroga. Trzy Shahedy tym razem wykonywały nietypowe manewry krążąc z południa na zachód.

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód sumski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód charkowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód chersoński – 119 ostrzałów z czego niemal 100 pocisków spadło w samym Chersonie. 3 ofiary. Dużo KABów.

🛡Ministerstwo Statystyki wraz z Ministerstwem Obrony Narodowej utworzyło grupę roboczą ds. budowy fortyfikacji. Grupa będzie działać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, jako „dowództwo operacyjne” i koordynować wysiłki wszystkich władz i wojska w sprawach budowy fortyfikacji. Planuje się wdrożenie reformy określającej obszary odpowiedzialności: na pierwszej linii obrony budową fortyfikacji zajmują się jednostki wojskowe, na drugiej i trzeciej linii Państwowa Agencja Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury Ukrainy poprzez zaangażowanie prywatnych organizacji zamawiających. Są już porozumienia. Na czele grupy roboczej ds. budowy fortyfikacji staną Fiodorow i Umierow.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Ukraińcy odbili nieco terenu pod Iwaniwką. rosjanie uparcie atakują koło Kysliwki i Synkiwki.

⚆ Okolice Bachmutu – bardzo ostre starcia na południowej flance – Kurdiumiwka, na wschód od Andrijiwki i Kliszczijiwki. W rejonie tej ostatniej miejscowości rosjanie nieco poprawili swoje pozycje.

⚆ Marijinka – gorzej koło Nowomychajłówki (na południe od Marijinki)

⚆ Awdijiwka – Szturmy rosjan znów stały się bardziej masowe. Na południowej linii obrony, w kierunku Jasynuwata siłom ukraińskim udało się nieco wyprzeć rosjan.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ na odcinku berdiańskim rosjanie przeszli do ofensywy – na razie bez skutku

😼Melitopol

3️⃣ Krym i Morze Czarne

😼Dżankoj, syreny w Sewastopolu

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼 Kolejny pożar pod Moskwą, pali się stacja elektroenergetyczna w okolicach Lublino.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ W 2024 roku możliwości krajowego przemysłu obronnego wzrosną 6-krotnie w porównaniu z rokiem bieżącym, ale to wciąż za mało, aby zaspokoić potrzeby Sił Obronnych – powiedział Minister Przemysłu Strategicznego Kamyszyn.

⚆ Ministerstwo Obrony przeznaczy około 175 miliardów hrywien na zakup broni rakietowej i amunicji, — zastępca Ministerstwa Obrony Narodowej. W szczególności z tych zaplanowanych na 2024 rok środków 80 miliardów hrywien trafi na sprzęt wojskowy, a kolejnym priorytetem będzie bieżąca naprawa uszkodzonego sprzętu wojskowego i zakup części zamiennych.

⚆ Ministerstwo Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury przygotowuje ewakuację kierowców z zablokowanych punktów kontrolnych na polskiej granicy – ​​powiedział wiceminister Serhij Derkacz.

⚆ ​​Sytuacja na granicy z Polską pozostaje trudna, obecnie zablokowane są 4 punkty kontrolne, w kolejce w stronę Ukrainy czeka około 3700 ciężarówek – powiedział Ukraińskiej Prawdzie rzecznik Państwowej Służby Granicznej Demczenko.

⚆ ​​Odblokowany został ruch ciężarówek na granicy ze Słowacją, – ukraińska straż graniczna. Stanem na dzisiaj rano w kierunku Ukrainy miało przejechać 400 ciężarówek. Tymczasem w Polsce trwa blokowanie granicy przez przewoźników, przez co Ukraina ponosi ogromne straty.

⚆ ​​Przez zablokowane punkty kontrolne na polskiej granicy mogą być przewożone towary wojskowe i humanitarne – taki warunek znalazł się w zezwoleniu na strajk przewoźników – powiedział Ukraińskiej Prawdzie wiceminister rozwoju społeczności Serhij Derkacz.

⚆ ​​Z wizytą na Ukrainie przyjechała szefowa litewskiego rządu Ingrid Šimonite. Uczciła pamięć ukraińskich obrońców, którzy zginęli w wojnie rozpoczętej przez rosję.

⚆ Prezydent Łotwy Edgars Rinkevichs przybył na Ukrainę z niezapowiedzianą wizytą. Odwiedził kilka obiektów w obwodzie czernihowskim, które odbudowywano za fundusze łotewskie, a także spotkał się z Zełeńskim i omawiał z nim stosunki dwustronne oraz wsparcie ze strony UE i NATO.

⚆ Wojskowi, których okres służby już się skończył, zostaną w najbliższej przyszłości zdemobilizowani – powiedział w komentarzu dla Ukraińskiego Radia Oleksij Daniłow, sekretarz RBNiO.

⚆ Zełeński polecił ministrowi obrony Umierowowi, naczelnemu dowódcy Załużnemu i ministerstwom opracowanie kompleksowego planu mobilizacji do przyszłego tygodnia.

⚆ Ukraińska gimnastyczka Włada Nikołczenko została wykluczona z ukraińskiej drużyny gimnastyki artystycznej z powodu obraźliwych komentarzy pod adresem Polski. „Zepsuli nastrój o poranku. Nienawidzę tego kraju całym sercem, a przede wszystkim ludzi, którzy tu mieszkają. Jestem tu tylko dlatego, że na mojej rodzinnej Ukrainie lotnisko zostało zamknięte” – napisała gimnastyczka na swoim profilu na Instagramie. Ukraina ustnie przeprosiła Polskę za ten incydent, a teraz federacja przygotowuje oficjalny list z przeprosinami. Sama gimnastyczka również żałowała swoich słów i zauważyła, że ​​​​przeżyła załamanie psychiczne, a jej emocje były sytuacyjne.

⚆ „Całe kierownictwo wojskowe i polityczne Ukrainy opowiada się za kontynuowaniem walki” – Arahamija w wywiadzie telewizyjnych. Główne tezy z wywiadu:

  • rosja natychmiast zasiądzie do stołu negocjacyjnego, gdy tylko ją wezwiemy. Jest to dla nich korzystne.
  • Gdy tylko pojawi się wiadomość, że Ukraina zasiadła do stołu negocjacyjnego, wszystkie i tak już opóźnione dostawy opóźnią się jeszcze bardziej.
  • Mamy teraz bardzo złą pozycję negocjacyjną.
  • Ukraina niczego na Białorusi nie podpisała, bo nie było gwarancji bezpieczeństwa, a do rosjan nie ma zaufania.
  • Wszystko oprócz zwycięstwa musi przejść przez referendum.
  • Nie odbędą się wybory parlamentarne, samorządowe ani prezydenckie. Nikt nas nie zmusza do głosowania.

⚆ Od 2024 r. uczniowie będą przechodzić szkolenie wojskowe” – wiceminister oświaty Winnicki.

⚆ Przewodnicząca partii „Sługa Narodu” Olena Szulak poinformowała, że ​​komisja dyscyplinarna poparła decyzję o wyrzuceniu z partii Andrija Odarczenki podejrzanego o przekupywanie szefa Państwowej Agencji Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury Mustafy Najema.

⚆ ​​Były szef Służby Wywiadu Państwowego Jurij Szczygol, podejrzany o defraudację środków państwowych o wartości ponad 62 mln hrywien, został zwolniony z aresztu dzień po zastosowaniu środka zapobiegawczego – wyznaczono mu kaucję w wysokości 25 mln hrywien jego. Za kaucją zwolniono także posła ludowego Andrija Odarczenko (15 mln hrywien) i dewelopera Serhija Kopystyra (100 mln hrywien), którzy są podejrzani o próbę przekupienia szefa Państwowej Agencji Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury Najema i wicepremiera ds. Odbudowy Kubrakowa. „Nie wiemy, czy sami dokonali wpłaty, czy zrobiły to osoby trzecie, ale szybkość dokonywania wielomilionowych wpłat jest kosmiczna” – stwierdziło Centrum Antykorupcyjne.

⚆ SBU zatrzymała zdrajcę w obwodzie chersońskim, który wydał swojego ojca rosjano, aby zdobyć stanowisko w rosyjskiej administracji. Maksym Abramowicz — były radny, zastępca rady wsi Stanisław, przekazywał rosyjskim rosjanom adresy podejrzanych mieszkańców, organizował prokremlowskie wiece dla młodzieży i wydawał policji proukraińskich mieszkańców. Jego ojciec był jednym z pierwszych, którzy przeciwstawili się zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej. Ojca patriotę rosjanie zabrali „do piwnicy”.

🌍Świat:

⚆ ​​W październiku rosyjscy i chińscy biznesmeni powiązani z rządem potajemnie omawiali plany budowy podwodnego tunelu, który miałby połączyć rosję z okupowanym Krymem, i w tym celu utworzyli „konsorcjum” – pisze The Washington Post, powołując się na przechwycone e-maile. Eksperci twierdzą, że jest mało prawdopodobne, aby tunel Kerczeński został ukończony w takim czasie, aby pomóc rosji w operacjach wojskowych, ale Moskwa może postrzegać to jako długoterminową inwestycję w bezpieczne połączenie z ukraińskim Krymem

⚆ Zachód, czyli USA i Niemcy, podejmują wspólne działania, aby zmusić Ukrainę do negocjacji z rosją, – BILD. Zdaniem ekspertów publikacji plany są dwa: plan A osiągnięcia porozumienia i plan B zamrożenia konfliktu bez porozumienia. W obu przypadkach głównym narzędziem realizacji planów będzie zasięg broni dostarczanej przez sojuszników – coś, co pozwoli na utrzymanie pozycji, ale nie pozwoli na natarcie. Roderich Kiesewetter, ekspert BILD, również widzi to tak: „Coraz bardziej oczywiste staje się, że kancelaria kanclerza nie wierzy w zwycięstwo Ukrainy i wcale go nie chce. Pakiet broni, który Pistorius przywiózł na Ukrainę, nie jest wyrazem celu „Ukraina musi wygrać”. Raczej symbolizuje to, że poparcie jest tak małe, że Ukraina jest spychana do Mińska-3.” Swoją drogą Pistorius należy do tych, którzy uważają taką strategię za błędną i jest gotowy dostarczyć przynajmniej Taurusy, ale ma związane ręce bo to nie on decyduje o dostawie broni.

⚆ Dania zgodziła się na dodatkowe dofinansowanie funduszu, z którego finansowana jest pomoc dla Ukrainy na 308 mln euro w 2023 r. i 3,15 mld euro na lata 2025-2027.

⚆ Black Hawk dla ukraińskiego wywiadu – Czesi i Słowacy w ciągu tygodnia zebrali 400 000 euro na helikopter dla zwiadowców.

⚆ ​​Niemcy rozmieszczą zimą na Ukrainie dodatkowy system obrony powietrznej Patriot, powiedział ambasador Niemiec na Ukrainie Martin Jaeger.

⚆ Liczba ukraińskich dzieci uczęszczających do polskich szkół i przedszkoli w Polsce wynosi obecnie 286 534 – Rzeczpospolita powołując się na dane Ministerstwa Edukacji Narodowej. Według dziennika 183 461 studentów z Ukrainy to ci, którzy przybyli do Polski po rozpoczęciu wojny na pełną skalę i mają status uchodźcy, kolejne 103 073 to Ukraińcy, którzy nie mają tego statusu, ale byli w kraju przed 24 lutego 2021.

⚆ ​​Od początku inwazji na Federację Rosyjską na pełną skalę 650 000 mężczyzn podlegających pod pobór do wojska opuściło Ukrainę do krajów europejskich, twierdzi austriacka publikacja Express, powołując się na dane Eurostatu.

⚆ ​​Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przyjedzie w poniedziałek do Budapesztu na rozmowy dwustronne z premierem Viktorem Orbanem w ramach przygotowań do szczytu przywódców UE. Wizyta zbiega się z niedawnym listem Orbána do Michela, w którym premier Węgier zagroził zablokowaniem wszelkiej pomocy dla Ukrainy, a także przyszłego członkostwa tego kraju w UE, jeśli przywódcy nie zgodzą się na dokonanie przeglądu całej swojej strategii wsparcia dla Kijowa.

⚆ Premier Armenii Nikol Paszynian zasugerował, że rozważa wycofanie Armenii z ODKB (Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym pod przewodnictwem rosji), jeśli dojdzie do wniosku, że nie leży to już w interesie kraju.

⚆ ​​Partia Rutte odmówiła udziału w nowym rządzie Holandii. Decyzja ta może utrudnić zwycięzcy skrajnej prawicy Geertowi Wildersowi utworzenie koalicji, ponieważ VVD i Nowa Umowa Społeczna (NSC) były postrzegane jako prawdopodobni kandydaci na partnerów koalicyjnych. Cała uwaga skupi się teraz na NSC. Przedłużające się negocjacje koalicyjne nie są w Holandii rzadkością. Ostatnim razem zajęły rekordowe 299 dni. Jeśli wysiłki Wildersa na rzecz utworzenia koalicji ostatecznie zawiodą, inne partie mogą próbować stworzyć bardziej centrową koalicję bez niego. W przypadku niemożności osiągnięcia porozumienia koalicyjnego kolejną opcją są nowe wybory.

⚆ Premier Słowacji Robert Fico podczas swojej wizyty w Pradze nazwał agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę „zamrożonym konfliktem”. Powtórzył także, że nie popiera dostaw broni na Ukrainę i opowiada się za negocjacjami Kijowa z Moskwą. Jednocześnie Fico podkreślił, że stanowisko Słowacji w sprawie wartości nie uległo zmianie: „Nie mamy sporów o wartości, bardzo jasno powiedzieliśmy, że użycie rosyjskiej siły zbrojnej stanowi naruszenie prawa międzynarodowego”.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Siły Powietrzne i Kosmiczne Federacji Rosyjskiej otrzymały nową partię wielozadaniowych myśliwców Su-35S, – United Aviation Corporation, producent samolotów bojowych dla armii rosyjskiej. Nowa partia myśliwców została wyprodukowana w fabryce samolotów w mieście Komsomolsk nad Amurem. Na zdjęciach pokazano tylko dwa samoloty.

⌛ Rok temu pisałem (274):

rosjanie kończą rotację wojsk na odcinku zaporoskim i kończą transfer oddziałów z odcinka chersońskiego na odcinki doniecki i łuhański. To oznacza, że możemy w najbliższym czasie obserwować wzmożone ataki na wybranych odcinkach frontu. rosjanie nie zrezygnują ani z Bachmutu ani Pawliwki, bo po upokarzającym wycofaniu się z Chersona, surowikin musi pokazać jakiś sukces.
Minęło dziś 9 miesięcy wojny. Ukraina odzyskała połowę zajętych przez rosjan ziem, uzyskała dostęp do nowoczesnej broni, systemów dowodzenia, wykonała wiele zmian wewnątrznych. Ukraińcy również sami wprowadzili masę innowacji w swoich szeregach i uzbrojeniu. Teraz czeka ich kilkanaście tygodni zimy. Kilkanaście tygodni w okopach, kilkanaście ataków na infrastrukturę krytyczną, kilkanaście tygodni z mrozem. Oby to była ich ostatnia wojenna zima.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ polowanie na Shahedy

⚆ Siewierodonieck – kilka kadrów z okupowanego miasta

⚆ Zimowe polowania

⚆ Promka – czyli linia obrony sił ukraińskich, rejon południowy Awdijiwki

📣 Pomaganie za czytanie vol. 4:

Czwarta edycja idzie na drony FPV czyli nośniki amunicji. Jeden dron to 2 000zł więc kupmy od razu 5!

Na zrzutce dążymy zatem do 70 000zł. Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 60 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.