🪖Dzień 638 (23 listopada 2023, 23:20) – szumy

🪖Dzień 638 (23 listopada 2023, 23:20) – szumy

23 listopada, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Szumy to ciekawy punkt na odcinku donieckim, gdzie siły ukraińskie przesunęły się w sumie o 3-4km i weszły na tereny okupowane przez rosjan od kwietnia 2014 roku. Te działania trwały prze ostatnie 2-3 miesiące. Mocno to symboliczne też, bo to jedyny odcinek frontu gdzie Ukraińcy weszli na swoje ziemie okupowane przez rosję od ponad 10 lat.

Tymczasem protest kierowców na polskiej granicy trwa. Dziś pojawiły się doniesienia o śmierci drugiego ukraińskiego kierowcy. Reakcji władz nie widać, a transporty do Ukrainy stoją w wielokilometrowej kolejce. Póki co reakcji władz i polskich służb nie widać, media też jakby pobocznie traktują temat. W ukraińskich mediach jest zaś o tym sporo i cóż tu dużo mówić – polska władza nie zbiera pozytywnych komentarzy za brak reakcji i dialogu.

Z zagranicy, to prócz doniesień z Holandii, warto zapoznać się z wypowiedzią szefa litewskiego MSZ.

Na samym froncie – brak większych zmian. Najgoręcej pod Bachmutem i Awdijiwką.

👍 Dobre wieści:
⚆ brak

🌻-1130 (321 800) -33 systemy artyleryjskie

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką i Bachmutem

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ W ciągu dnia hucznie było w Krzywym Rogu i w obwodzie mikołajowskim

⚆ Wieczorem na Ukrainę poleciały rakiety – conajmniej jedna eksplodowała w obwodzie połtawskim

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód sumski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód charkowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód chersoński – Cherson, Czornobajiwka, Oczaków

🛡 Ministerstwo Obrony Narodowej przyspieszyło dostawę nowej broni dla armii. Dostawa może zostać skrócona do 20 dni, bez oczekiwania na dopuszczenie do eksploatacji i realizując testy już na polu walki.

🛡W ciągu ostatnich 10 tygodni Ukraina zestrzeliła 79% rosyjskich dronów szturmowych.

⚡️ Mieszkańcy Kijowa otrzymali ostrzeżenia o możliwych brakach prądu ze względu na niekorzystne warunki pogodowe.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – wczoraj wojska rosyjskie kontynuowały ataki naziemne wzdłuż linii Kupiańsk-Swatowe-Kreminna. Materiał geolokalizacyjny pokazuje postęp wojsk rosyjskich na wschód od Synkiwki (8 km na północny wschód od Kupiańska). “rosjanie kończą także przegrupowywanie sił i już wkrótce mogą zwiększyć tempo działań ofensywnych w regionie” — ISW

⚆ Okolice Bachmutu – brak zmian, ale walki są intensywne na obu flankach, na południowej szczególnie

⚆ Marijinka – zmian brak

⚆ Awdijiwka – ​​rosjanie rozpoczęli trzecią falę aktywnych działań w ramach ofensywy. Mają postępy od strony Jasynuwatej – niewielkie, ale to nowy kierunek intensywnych szturmów.

⚆ Szumy – drobne postępy w kierunku Gorłówki

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Pod Werbowym więcej rosyjskich szturmów

😼 propagandysta Federacji Rosyjskiej, dziennikarz wojskowy „rosja 24” Borys Maksudow, który filmował materiał o pozycjach rosjan zmarł w wyniku obrażeń po ataku ukraińskiego drona.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ zamknięty ruch na moście krymskim

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼Jasne rozbłyski na niebie i odgłosy eksplozji nad Lytkarinem pod Moskwą w rejonie, gdzie zlokalizowana jest elektrownia. Kilka miejscowości zostało bez wody, prądu i komunikacji. Część dostaw energii elektrycznej została już przywrócona.

😼SBU zlikwidowała w rosyjskim Biełgorodzie kolaboranta Oleksandra Ślisarenko – źródło Ukraińskiej Prawdy w siłach bezpieczeństwa.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Polacy zablokowali kolejny punkt kontrolny na granicy z Ukrainą – na punkcie kontrolnym „Szegina” ruch transportu towarowego stał się utrudniony – poinformował w komentarzach Ukraińskiej Prawdy rzecznik Państwowej Służby Granicznej, Demczenko.

⚆ Tej nocy na polskiej granicy zginął kolejny kierowca – Związek Międzynarodowych Przewoźników Samochodowych Ukrainy.

⚆ Ukraina rozwiąże kwestię blokady granicy już z nowym polskim rządem – wiceminister infrastruktury Ukrainy Serhij Derkacz. Zauważył, że obecnie strona ukraińska próbuje rozmawiać z gubernatorami, a także pomaga naszym kierowcom w transporcie humanitarnym, żywności i rozwiązuje problem z paliwem.

⚆ Ambasada Ukrainy w Polsce skierowała do Ministra Spraw Zagranicznych RP notatkę w związku ze śmiercią ukraińskiego kierowcy, który stał w kolejce na granicy, powstałej w związku ze strajkiem przewoźników. „Ambasada skierowała w trybie pilnym kolejną oficjalną notę ​​do Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, żądając odblokowania ruchu. Odpowiednie sygnały wpłynęły także do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i administracji RP” – napisał Ambasador Ukrainy do Polska Wasyl Zwarycz na Facebooku.

⚆ Ukraina zainicjowała utworzenie grupy monitorującej z UE na granicy z Polską – wiceminister infrastruktury Derkacz. Według niego Kijów proponuje, aby unijni obserwatorzy rejestrowali sytuację, jaka ma miejsce przed punktami kontrolnymi: „czy przepuszczane są towary niebezpieczne, w jaki sposób pomoc humanitarna przekracza granicę i co najważniejsze – w jakich warunkach przebywają nasi kierowcy od ponad dwóch tygodni”

⚆ ​​GUR podaje, że w wyniku sankcji w 2023 roku sfera rosyjskiego lotnictwa cywilnego jest na skraju załamania – latanie stało się trzy razy bardziej niebezpieczne. Wywiadowi ukraińskiemu udało się uzyskać dostęp do oficjalnych dokumentów rosyjskiego lotnictwa. Wynika z nich, że w pierwszych 9 miesiącach 2023 roku w rosji udokumentowano 150 przypadków usterek technicznych samolotów. Ponad 35% samolotów wykorzystano jako części zamienne do naprawy innych samolotów a prawie 70% floty samolotów przeszło niecertyfikowane naprawy przy użyciu nieautentycznych części zamiennych. We wrześniu 2022 roku Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) oznaczyła na czerwono rosję, wraz z Liberią i Bhutanem, wskazując na niezwykle wysokie ryzyko dla bezpieczeństwa lotów. Najbardziej problematycznymi miejscami pozostają silniki i podwozie, a także inne ważne elementy: układy hydrauliczne, klapy i oprogramowanie. W marcu 2022 roku rosjanie posiadali około 820 samolotów cywilnych produkcji zagranicznej.

⚆ Szkolenie pilotów F-16 przebiega zgodnie z planem, – Ihnat „Za każdym razem piloci wzbijają się w niebo z instruktorami. Jest ich więcej i wtedy czekamy na samodzielne loty. Być może w najbliższej przyszłości dowiemy się więcej” – powiedział rzecznik Sił Powietrznych.

⚆ Szef rosyjskiej partii „Sprawiedliwa rosja” Serhij Mironow adoptował 10-miesięczną dziewczynkę Margaritę z okupowanego obwodu chersońskiego, porwaną w 2022 roku, zmieniając jej imię i miejsce urodzenia na „Ważne historie”. Podaje się, że sprawa Margarity to pierwszy udokumentowany przypadek adopcji ukraińskiego dziecka przez rosyjskiego polityka tej rangi. Według prawników, z którymi rozmawiali dziennikarze, z punktu widzenia prawa międzynarodowego można to zakwalifikować jako zbrodnię wojenną i uznawać za ludobójstwo.

⚆ Szef Służby Wywiadu Zagranicznego Oleksandr Łytwynenko uważa, że ​​rosja jest zdeterminowana walczyć „tyle, ile potrzeba”, a wojna weszła w fazę wyczerpania. Według niego, na podstawie wniosków FSB Federacji Rosyjskiej, Kreml planuje korektę swojej strategii, a kluczem do zwycięstwa Federacji Rosyjskiej jest destabilizacja wewnętrzna na Ukrainie.

⚆ Jedna z najnowocześniejszych kopalni Ługańsk w Chrustalnym jest przez rosjan demontowana. Prawdopodobnie chcą wykorzystać stal do przetopienia.

⚆ Po raz pierwszy Ukraina została wybrana do Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, Komitetu Polityki Humanitarnej i Informacyjnej Rady Najwyższej Ukrainy. Odpowiednia decyzja została podjęta podczas 24. sesji Zgromadzenia Ogólnego krajów uczestniczących w Konwencji o ochronie światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego w siedzibie UNESCO w Paryżu.

⚆ W wyniku ciągłych ataków rosjan drugi rok z rzędu w metrze zainstalowano główną choinkę Charkowa.

⚆ W Łucku znajduje się działający schron zbudowany w XIV wieku. Być może będzie to najstarszy obiekt ochronny obrony cywilnej na Ukrainie.

⚆ Na okupowanych terytoriach rosjanie zbudowali ponad 6 tysięcy kilometrów okopów, fortyfikacji i fortyfikacji. Według danych DeepState przed ofensywą najlepiej chronione są okupowane terytoria obwodów zaporoskiego – 1869 km umocnień, donieckiego – 1865 km, ługańskiego – 1140 km i chersońskiego – 886 km.

⚆ ​​Wyższy Sąd Antykorupcyjny aresztował byłego szefa Państwowej Służby Specjalnej Jurija Szczygola na dwa miesiące z możliwością wpłacenia kaucji w wysokości 25 mln UAH. Szczygol, jego zastępca i inni pracownicy podejrzani o defraudację 62 mln UAH środków państwowych podczas zakupu oprogramowania.

⚆ ​​Sąd peczerski w Kijowie zajął majątek posła Oleksandra Dubińskiego podejrzanego o zdradę stanu, a także majątek jego matki i byłej żony. W sumie zajęto 39 obiektów nieruchomości, w tym w szczególności 23 mieszkania w stolicy, 8 działek, dwa budynki mieszkalne w Kijowie i obwodzie oraz 15 samochodów.

⚆ SBU zatrzymała dyrektora agencji personalnej w Odesie, który pod pozorem wyjazdu do „pracy za granicę” przewoził dezerterów do UE. Pod pozorem werbowania personelu cywilnego poszukiwał potencjalnych poborowych i za pieniądze oferował im pomoc w nielegalnym transporcie do Unii Europejskiej. W celu nielegalnego przekroczenia granicy podejrzany sprzedawał swoim klientom fikcyjne orzeczenia o niepełnosprawności oraz „wyrejestrowaniu” z ewidencji wojskowej.

🌍Świat:

⚆ “Zachód może zmusić Ukrainę do rozpoczęcia negocjacji z rosją” – szef MSZ Litwy w rozmowie z Bloombergiem. Brak systemów rakietowych i amunicji, długi proces decyzyjny w UE – wszystko to grozi postawieniem Ukrainy w sytuacji, w której nie będzie innego wyjścia, jak tylko poprosić rosję o pokój, uważa Gabrielus Landsbergis. Wyraził rozczarowanie, że pomoc USA jest blokowana przez Republikanów, a UE nie jest w stanie zapewnić Kijowowi wystarczającej ilości amunicji: „Wygląda to komicznie, gdy KRLD pomaga rosji bardziej niż UE pomaga Ukrainie”.

⚆ ​​W wyborach parlamentarnych w Holandii antyeuropejska skrajnie prawicowa „Partia Wolności” (PVV) pod wodzą Geerta Wildersa, która nie popiera transferu broni na Ukrainę, zwyciężyła ogromną przewagą. Według wyników z przeliczenia 98% głosów PVV zdobyła 37 mandatów, o dwa więcej niż przewidywał sondaż exit poll. Wilders najprawdopodobniej będzie próbował utworzyć prawicowy rząd z VVD (partią premiera Rutte) i partią Nowa Umowa Społeczna, które łącznie dysponują 81-osobową większością w 150-osobowym parlamencie. Wilders, zwolennik polityki Orbána, jest otwarcie antyunijny, wzywając Holandię do kontrolowania swoich granic, znacznego ograniczenia płatności unijnych i zablokowania przystępowania nowym członkom. Wielokrotnie powtarzał też, że Holandia powinna zaprzestać dostaw broni na Ukrainę, twierdząc, że jest ona potrzebna do celów obronnych. Jednak żadna z partii, z którymi mógłby potencjalnie utworzyć rząd, nie podziela tych pomysłów

⚆ Komisja Europejska zatwierdziła przeznaczenie 900 mln euro zaliczek z wciąż zamrożonego funduszu na naprawę Węgier na rzecz pomocy dla Ukrainy i zbliżenia Kijowa z Unią Europejską.

⚆ ​Trzy duże greckie firmy żeglugowe wstrzymały w ostatnich tygodniach transport rosyjskiej ropy, aby uniknąć amerykańskich sankcji nałożonych na poszczególnych przewoźników ropy z Federacji Rosyjskiej – Reuters. Minerva Marine, Thenamaris i TMS Tankers transportują rosyjską ropę od dziesięcioleci i nadal to robią, gdy większość innych zachodnich firm przestała to robić, aby uniknąć ryzyka sankcji. Sytuacja ta jest ciosem dla rosji, pisze Reuters, ponieważ zawęża liczbę armatorów gotowych transportować rosyjską ropę do konsumentów w Azji, Turcji, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Ameryce Południowej.

⚆ ​​Austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg powiedział, że przywódcy UE nie powinni stawiać Ukrainy priorytetowo nad Bałkanami Zachodnimi, podejmując decyzję o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych w przyszłym miesiącu. Upierał się, że „katastrofą geostrategiczną” byłoby, gdyby Komisja Europejska spojrzała na Bałkany Zachodnie „przez szkło powiększające i przez różowe okulary – na Ukrainę”. „Nie jest możliwe, aby niektóre grupy znajdowały się na pasie szybkiego ruchu, a inne na pasie serwisowym” – powiedział austriacki minister.

⚆ Nowo wybrany prezydent Argentyny zaproponował Zełeńskiemu zorganizowanie konferencji pokojowej w sprawie Ukrainy z udziałem krajów Ameryki Łacińskiej, — DW. W odpowiedzi prezydent Zełeński podziękował za jasne stanowisko i zaprosiłprezydenta na Ukrainę.

⚆ Przywódcy „Grupy Dwudziestu” (G20) powinni pociągnąć rosję do odpowiedzialności za nielegalną inwazję na Ukrainę – premier Kanady Justin Trudeau.

⚆ Na spotkaniu dyplomatów OBWE w Wiedniu rosja zablokowała wybór Malty na kraj, który będzie przewodniczył Organizacji w 2024 roku. Na początku tygodnia Federacja Rosyjska wraz z Białorusią zawetowała zatwierdzenie Estonii na kolejnego przewodniczącego OBWE w 2024 roku. Od 2020 roku Moskwa wielokrotnie sprzeciwiała się takiej nominacji, powołując się na członkostwo Estonii w NATO.

⚆ Rząd Irlandii zapowiedział najszersze w historii kraju zmiany w swojej neutralności. Kluczową zmianą będzie rezygnacja z systemu „potrójnego zamka”. Stanowi ona, że ​​Irlandia może rozmieścić za granicą kontyngent liczący ponad 12 żołnierzy wyłącznie za zgodą rządu, parlamentu i Rady Bezpieczeństwa ONZ.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ putin ułaskawił sachalińskiego kanibala Denysa Horina i Mykołę Ogołobjaka, skazanych za morderstwa rytualne, który także ma w swojej biografii kanibalizm, za udział w wojnie z Ukrainą, podały media rosyjskie.

⚆ Nowe podpalenie sprzętu kolejowego na przedmieściach Moskwy. Na 35. km odcinka Domodiedowo – Białe Filary wczorajrano nieznane osoby podpaliły szafkę alarmową. Działania te doprowadziły do ​​półtora godzinego opóźnienia niektórych pociągów.

⚆ W Moskwie na Nowym Arbacie płonie restauracja „Steake it easy”.

⌛ Rok temu pisałem (273):

W skrócie: Dziś rosja ponownie ostrzelała krytyczną infrastrukturę Ukrainy doprowadzając do braku prądu w całym kraju. Mimo, że Ukraińcy strącili ponad 70% pocisków, to te które doleciały wyrządziły realne zniszczenia w 16 obiektach. Na sam Kijów wycelowano najwyższą dotąd falę 31 rakiet z czego 10 osiągnęło cel. Zginęło 6 osób a 36 jest rannych.

(…) dyplomacją nie ogrzeje się ukraińskich domów ani nie ocali szpitali przed uderzeniami rosyjskich rakiet. O wiele lepszą opcję zaproponował Kaczyński [sic!], który zaproponował by Niemcy, które wczoraj zadeklarowały przekazania Patriotów do obrony Polski, przekazały te systemy Ukrainie bo to byłaby najlepsza obrona przed rosyjskimi rakietami.

(…)
Czy rosja chce tymi atakami zmusić Ukraińców do rozmów? Czy zabić ich jak najwięcej? – Nie ma to znaczenia dla samych Ukraińców. Oczywiście zima bez prądu i wody i kolejne uderzenia rakietowe w miasta przyniosą Ukrainie kolejne tragiczne ofiary, ale to nie pokona Ukrainy. Każdy Ukrainiec ma w głowie obrazy z Buczy, Mariupola, Borodianki i innych miejscowości gdzie zawitał “ruski mir”. To skutecznie pozwala przetrwać niedogodności. Wkurzenie Ukraińców jest tu silniejsze niż mróz.

Faktyczna wojna odbywa się na froncie, a tam bez zmian. Front zaporoski stoi, na odcinku donieckim Ukraińcy trzymają obronę, na łuhańskim – różnie, ale na sporym kawałku inicjatywa jest po stronie ukraińskiej.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ukraiński kontratak pod Awdijiwką

⚆ okopy pod Awdijiwką

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.