🪖Dzień 637 (22 listopada 2023, 22:25) – r17

🪖Dzień 637 (22 listopada 2023, 22:25) – r17

22 listopada, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Kolejny Ramstein dał kolejny pakiet pomocy wojskowej, ale bez przełomów – przynajmniej oficjalnie. Na froncie nieco spokojniej pod Awdijiwką, bo rosjanom skończyła się ludzka amunicja i czekają na rezerwy. Aktywniej pod Bachmutem. Sama linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Parlament Bułgarii ostatecznie zatwierdził transfer 100 wycofanych ze służby transporterów opancerzonych bułgarskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na Ukrainę.

⚆ ​Na Ukrainę przybył nowy pakiet litewskiej pomocy wojskowej, który zawiera trzy miliony nabojów kalibru 7,62×51 mm, systemy zdalnej detonacji oraz sprzęt zimowy.

⚆ Niemiecki rząd zaktualizował listę pomocy wojskowej dla Ukrainy, z której wynika, że ​​w ciągu minionego tygodnia Kijów otrzymał kolejnych 20 BWP Marder z amunicją. Na liście pomocy znajduje się także jeden pojazd do rozminowywania WISENT-1, 2380 pocisków artyleryjskich kal. 155 mm, dwa ciągniki HX81 8×8 i 2 naczepy do nich, 5 medycznych pojazdów terenowych, 2 karetki opancerzone, 9 pojazdów straży granicznej, 2428 kryptofonów (telefony z szyfrowaniem).

⚆ Szwajcaria wyraziła zgodę na sprzedaż do Niemiec 25 czołgów Leopard 2A4, ale pod warunkiem, że nie trafią one na Ukrainę. Niemcy będą mogły natomiast przekazać Ukrainie inne 25 sztuk ze swoich zapasów.

⚆ Kanada przeznaczy dla ukraińskiej armii prawie 1 miliard dolarów – oświadczenie kanadyjskiego rządu.

🌻-850 (320 670) -27 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką i Bachmutem

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ w nocy Ukraińcy zestrzelili 14/14 Shahedów. Spadła też rakieta Ch-22 – poza terenami zamieszkanymi. Brak ofiar.

⚆ ​​Rzecznik Sił Powietrznych Ihnat powiedział, że system ostrzegania o zagrożeniach powietrznych nie ulegnie zmianie – nadal nie ma rozwiązania, w jaki sposób oznaczane będzie zagrożenie ze strony MiG-31K. Chodzi o kilkugodzinne alarmy lotnicze wywoływane przez start tego samolotu z terenu białorusi. Jest on uzbrojony w rakietę Kindżał. Większość wylotów kończy się powrotem samolotu do bazy bez wystrzeliwania rakiety co powoduje kilkugodzinny paraliż niemal całego kraju.

⚆ W obwodzie odeskim obrona powietrzna zestrzeliła irański UAV Mohajer-6. To dośc rzadki dron.

💥Ostrzał (główne punkty) – dziś brak

⚡️Na Ukrainie w środę 22 listopada system energetyczny odnotował deficyt energii – Ukrenergo. Eksperci ds. energii wzywają obywateli do oszczędzania światła, zwłaszcza w godzinach wieczornych.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – więcej walk. rosjanie próbują wyprzeć Ukraińców z lasów serebriańskich.

⚆ Okolice Bachmutu – ataki rosjan koło Chromowego-Bohdaniwki – bez skutku. Podobnie pod Kliszczijiwką i Andrijiwką gdzie jest najtrudniejsza sytuacja i intensywne walki.

⚆ Marijinka – brak zmian

⚆ Awdijiwka – bez zmian, rosjanie czekają na kolejną dostawę rezerw do szturmów i koncentrują się na obronie.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Większość odcinków bez zmian z okazjonalnymi walkami.

⚆ Walki pod Krynkami w obwodzie chersońskim, w dolnym biegu Dniepru, są dla armii rosyjskiej wyjątkowo nieprzyjemne, charakteryzują się bowiem zagmatwanymi, chaotycznymi starciami piechoty i strzelaniną artyleryjską na trudnym zalesionym terenie – wywiad brytyjski

😼Wczoraj w rejonie Bryłówki w obwodzie chersońskim uderzono w sztab rosjan.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ brak informacji

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Minister Obrony Umerow na podstawie wyników 17. Ramsteina:
▪️Utworzono nową koalicję naziemnej obrony przeciwlotniczej. Przyłączyło się do niej 20 krajów (Naziemna Obrona Powietrzna), a liderami są Niemcy i Francja.
▪️Według wyników wczorajszej wizyty Ministra Obrony Obrony Niemiec ogłoszono już pomoc w wysokości 1,4 miliarda dolarów – w tym systemy IRIS-T z rakietami kierowanymi, 8 tysięcy nowych min przeciwpancernych, jeden zestaw systemu Patriot , dodatkowa amunicja artyleryjska 155 mm – wszystko mamy otrzymać w połowie grudnia.
▪️Holandia przygotowała 2 miliardy euro na pomoc wojskową dla Ukrainy.
▪️Lider Koalicji IT – Estonia zapewnia pół miliona dolarów na finansowanie działań Koalicji IT oprócz zaangażowania Luksemburga w wysokości 10 milionów euro.
▪️Wielka Brytania i Norwegia będą szukać sposobów na wzmocnienie bezpieczeństwa na Morzu Czarnym w ramach Koalicji Morskiej.

⚆ Dziś odbyło się kolejne spotkanie w formacie Ramstein — Zełeński. “Są nowe pakiety wsparcia dla Ukrainy. Dotyczy to pocisków, rakiet, systemów walki elektronicznej, dronów i zwiększenia możliwości naszej obrony powietrznej. Powstała odpowiednia koalicja – koalicja rozwoju obrony powietrznej. Liderami w jej organizacji są Niemcy i Francja. Nie wszystko jeszcze można powiedzieć publicznie, ale ukraińska tarcza powietrzna dosłownie z miesiąca na miesiąc staje się coraz silniejsza.”

⚆ Zełenski wykluczył ze sztabu byłego szefa Służby Wywiadu Państwowego Jurija Szczygola i przedstawił Ministra Transformacji Cyfrowej Mychajło Fiodorowa.

⚆ Rada Najwyższa poparła projekt ustawy o używaniu języka angielskiego na Ukrainie, która nakłada na niektórych urzędników służby cywilnej obowiązek posługiwania się językiem angielskim, a także pracowników służb ratowniczych i w wielu innych dziedzinach, powiedział poseł Żelezniak. „Decyzją Komisji wyłączono normę wyświetlania w kinach filmów anglojęzycznych w języku oryginalnym z napisami ukraińskimi” – dodał.

⚆ Zełeński pogratulował prezydentowi Argentyny Javierowi Mileyowi zwycięstwa w wyborach i zaprosił go na Ukrainę. „Jestem wam wdzięczny za to, że nie próbowaliście balansować między dobrem a złem i od razu zadeklarowaliście wsparcie dla Ukrainy. Ukraińcy to wszystko widzieli. I za to jesteśmy wam bardzo wdzięczni” – powiedział.

⚆ WASK (Wyższy Sąd Antykorupcyjny) aresztował na dwa miesiące posła z frakcji „Sługa Narodu” Andrija Odarczenko, podejrzanego o próbę przekupstwa szefa Państwowej Agencji Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury Mustafy Nayema.

⚆ Zełeński powiedział, że jest gotowy rozmawiać z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem i może zapoznać się z „planem pokojowym”, jeśli taki posiada.

⚆ Uzupełnienie wczorajszych doniesień: 19 listopada Siły Zbrojne uderzyły w zgromadzenie rosjan, którzy obchodzili Dzień Sił Rakietowych. Do zdarzenia doszło na terenie wsi Kumaczowo w obwodzie donieckim. 21 listopada rosyjskie media poinformowały o śmierci artystki Poliny Menshikh, która tego dnia występowała dla rosyjskiej armii. Dowódca jednostki rozpoznania powietrznego „Ptaki Madiara” 59. brygady Robert Browdi powiedział, że był to odwet za atak rosyjski na personel 128. OGSHB. Według niego w wyniku strajku zginęło 25 rosyjskich żołnierzy, a ponad 100 zostało rannych.

⚆ Ukraiński personel wojskowy będzie mógł bezpłatnie przechowywać swoje komórki rozrodcze w kriobankach. Rada głosowała za przyjęciem projektu ustawy.Państwo stworzy gwarancje zachowania możliwości biologicznego ojcostwa/macierzyństwa dla personelu wojskowego w przypadku obrażeń mających wpływ na funkcje rozrodcze.

⚆ Selidowe: Z gruzów budynku szpitala wydobyto kolejne ciało. W wyniku ataku rakietowego wroga zginęły łącznie 3 osoby. Zakończono akcję ratowniczą.

⚆ SBU zatrzymała w obwodzie charkowskim agenta FSB, który badał linie obronne na granicy z Federacją rosyjską.

🌍Świat:

⚆ Biden i Xi Jinping odmówili udziału w wirtualnym spotkaniu G20 z putinem.

⚆ Organizator akcji blokowania punktów kontrolnych na granicy z Ukrainą Rafał Mekler, szef lubelskiego oddziału skrajnie prawicowej partii „Konfederacja”, ogłosił zamiar przedłużenia protestu do lutego 1, 2024.

⚆ Rząd Finlandii podjął decyzję o zamknięciu siedmiu z ośmiu punktów kontrolnych na granicy z rosją w odpowiedzi na wzrost presji migracyjnej i zaangażowanie w nią rosyjskiej straży granicznej. Otwarte będzie tylko jedno przejście graniczne Raya-Yosepi, na którym osoby ubiegające się o azyl będą mogły ubiegać się o ochronę międzynarodową. To przejście graniczne jest najbardziej niedostępne dla rosjan i jest otwarte tylko cztery godziny dziennie.

⚆ Szef Pentagonu Austin otworzył 17. spotkanie Ramstein w formacie wirtualnym z udziałem około 50 krajów. „Ponieważ Ukrainę czeka kolejna zima wojny, wzywam tę grupę do zapewnienia Ukrainie środków obrony powietrznej w celu ochrony jej obywateli” – powiedział Austin.

⚆ ​Komisja Europejska przedstawiła państwom członkowskim projekt decyzji w sprawie zapewnienia Ukrainie długoterminowych zobowiązań w obszarze bezpieczeństwa – Bloomberg. Dokument ramowy UE obejmuje następujące propozycje:
▫️Długoterminowy mechanizm dostarczania Ukrainie sprzętu wojskowego, mobilizujący europejski przemysł obronny;
▫️ Zapewnienie szkolenia ukraińskich sił zbrojnych;
▫️Intensyfikacja współpracy z ukraińskim przemysłem obronnym;
▫️Wzmocnienie zdolności Ukrainy do przeciwstawienia się zagrożeniom cybernetycznym i hybrydowym oraz dezinformacji;
▫️Wspieranie wysiłków Ukrainy na rzecz oczyszczenia min i przezwyciężenia zanieczyszczeń spowodowanych pozostałościami materiałów wybuchowych;
▫️Pomoc Ukrainie w realizacji programu reform związanych z procesem przystąpienia do UE, a także wzmocnienie jej zdolności do kontroli zapasów broni palnej, broni lekkiej i amunicji oraz przeciwdziałania nielegalnemu handlowi;
▫️Wspieranie wysiłków kraju w zakresie transformacji energetycznej i bezpieczeństwa jądrowego;
▫️ Wymiana zdjęć rozpoznawczych i satelitarnych

⚆ W blokowanie granic Ukrainy mogą być zaangażowane rosyjskie służby specjalne – dochodzenie Guildhall. Podaje się, że oficjalnym organizatorem blokady granicy jest obywatel Polski Rafał Mekler, przedstawiciel oddziału prorosyjskiej partii „Konfederacja Wolności i Niepodległości” w województwie lubelskim. W szczególności lider partii wezwał do uznania okupacji Krymu i sam odwiedził zaanektowany półwysep w 2015 roku. Ponadto na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Rafał Mekler wielokrotnie prowadził akcje domagające się zniesienia antyrosyjskich sankcji.

⚆ Pentagon zdementował informację, że wraz z rozpoczęciem wojny Izraela z Hamasem dostawy amunicji potrzebnej Ukrainie spadły o 30%. Zdaniem rzeczniczki Ministerstwa Obrony USA Sabriny Singh, USA mogą wspierać jednocześnie Izrael i Ukrainę.

⚆ Premier Holandii Mark Rutte został głównym kandydatem na stanowisko szefa NATO – Bloomberg. Holenderski przywódca może być lepiej niż inni kandydaci przygotowani do współpracy z Trumpem, jeśli wygra on wybory prezydenckie w USA. Uważa się, że urzędnik ma przyzwoite kontakty z byłym prezydentem. Oprócz Stanów Zjednoczonych prawdopodobnie otrzyma wsparcie także od takich krajów jak Węgry i Turcja, z którymi utrzymywał dobre stosunki za zamkniętymi drzwiami – powiedział jeden z rozmówców publikacji. W Holandii rozpoczęły się w środę wybory parlamentarne, których wyniki zadecydują o tym, kto zostanie kolejnym premierem i zastąpi wieloletniego szefa rządu Rutte.

⚆ Słowaccy przewoźnicy tymczasowo odblokowali ruch ciężarówek na punkcie kontrolnym „Wyszne Niemieckie” – „Użgorod” – oświadczył w komentarzu dla Ukraińskiej Prawdy rzecznik Państwowej Służby Bezpieczeństwa Demczenko. Według niego w ciągu ostatnich 24 godzin granicę Użgorod – Wysznie Niemieckie w obu kierunkach przekroczyło 250 ciężarówek i jest to co najmniej o 100 jednostek mniej niż w poprzednich dniach.

⚆ Komisja Europejska przekazała Ukrainie nową transzę pomocy makrofinansowej w wysokości 1,5 mld euro – ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

⚆ Polskie partie opozycyjne odrzuciły oferty premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące pomocy w utworzeniu rządu koalicyjnego, jeszcze bardziej osłabiając jego szanse na utrzymanie się u władzy.

⚆ Urządzenie wybuchowe w Warszawie.W Polsce aresztowano kobietę za próbę odpalenia improwizowanego ładunku wybuchowego wypełnionego zbiornikami z gazem i gwoździami. W posiadaniu kobiety znaleziono materiały związane z radykalnymi ruchami islamistycznymi. Ale rosyjskie służby specjalne również mogłyby maskować się jako ruchy islamistyczne. Polski sąd tymczasowo aresztował 38-letnią kobietę na trzy miesiące.

⚆ Ministerstwo Kultury i Muzeum Archeologiczne Uniwersytetu w Amsterdamie zgodziły się na zwrot na Ukrainę obiektów muzealnych z czterech muzeów krymskich, w tym złota scytyjskiego. Szef Ministerstwa Kultury podziękował Muzeum Allarda Pearsona za przechowanie zbiorów przez 9 lat, a także za decyzję strony holenderskiej o niepobieraniu kosztów przechowywania eksponatów muzealnych.

⚆ ​Macedonia Północna pomyślnie zakończyła szkolenie pierwszej grupy ukraińskich żołnierzy – ze względów bezpieczeństwa informacja o szkoleniu była utrzymywana w tajemnicy.

⚆ Orbán napisał list do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela, w którym grozi zablokowaniem wszelkich decyzji w sprawie finansowania Ukrainy, otwarcia negocjacji akcesyjnych do UE czy dalszych sankcji wobec rosji, jeśli przywódcy UE nie zrewidują strategii wsparcia Kijowa podczas grudniowego szczytu – Politico. „Rada Europejska powinna podsumować realizację i skuteczność naszej dotychczasowej polityki wobec Ukrainy, a także przeprowadzić szczerą dyskusję na temat realności strategicznych celów UE na Ukrainie” – czytamy w piśmie premiera Węgier.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Irański samolot transportowy Ił-76TD ponownie dzisiaj przywiózł do rosji ładunek prawdopodobnie o przeznaczeniu wojskowym. To już trzeci tydzień z rzędu.

⚆ Armia rosyjska otrzymała partię nowych bombowców frontowych Su-34. O tym informuje rosyjski „UAC”. Samoloty wyprodukowano w Nowosybirskich Zakładach Lotniczych. To trzecia partia nowych Su-34 od początku tego roku.

⚆ “rosja nigdy nie odmówiła negocjacji pokojowych z Ukrainą. Działania militarne są zawsze tragedią i trzeba zrobić wszystko, żeby to powstrzymać” – putin podczas G20

⌛ Rok temu pisałem (272):

W skrócie: Są takie dni w tej wojnie kiedy trudno złożyć działania strony ukraińskiej w jakąkolwiek całość bo liczba doniesień jest minimalna. To jeden z tych dni. No, ale wiadomo, że trwają przygotowania i do zimy i do kolejnych działań. rosjanie tymczasem budują umocnienia głęboko na terenach okupowanych (np. na Krymie) jak i na swoich ziemiach (obwód biełgorodzki). Odbywają się dość duże przemieszczenia sił rosyjskich na odcinku zaporoskim. Przez Melitopol i Mariupol przechodzi dużo rosyjskiego sprzętu. Duża część sunie na północne odcinki frontu (doniecki i łuhański) ale część sił w obwodzie zaporoskim i chersońskim przesuwa się bliżej na północ. Mniej wiadomo o ruchach sił ukraińskich. Jedynym “pewnym” odcinkiem na którym faktycznie Ukraińcy są w ograniczonej kontrofensywie jest odcinek wokół Swatowa (tu fragment charkowszczyzny i łuhańszczyzny). Na pozostałych odcinkach trwa obrona, z czego najtrudniej jest w 3 punktach: rejon Bachmutu, Marijanki i Wuhłedaru. Trudno wskazać jakikolwiek odcinek frontu na którym rosjanom cokolwiek wychodzi oprócz odwrotów.

W aspekcie cywilnym Ukrainę nękają skutki ataków na infrastrukturę energetyczną. Olbrzymi wysiłek wkładany jest w przywrócenie do życia miejscowości na terenie obwodu chersońskiego. Ukraińcy robią to mimo ostrzału artyleryjskiego rosjan i mimo własnych zachęt do ewakuacji mieszkańców tych miejscowości na okres zimowy. rosyjskie rakiety to nadal najpoważniejsze zagrożenie dla ludności cywilnej.

Tymczasem świat (oprócz linii Teheran – Mińsk – Moskwa – Pjongjang) jakby złapał drugi oddech w pomaganiu Ukrainie. Jeszcze w kwietniu nieśmiało pojawiały się zapowiedzi dostarczenia wyrzutni NASAMS i broni przeciwlotniczej od Niemców. Dziś te systemy chronią Kijów i kilka innych krytycznych punktów. Mówi się o dopuszczeniu ukraińskich pilotów do szkoleń na zachodnich samolotach. Nowe rodzaje rakiet dostarczyła Turcja i Wielka Brytania. A to jest tylko to o czym wiemy i jest to czubek góry lodowej.

Linia frontu bez zmian.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Czyżby teaser?

⚆ Efekty rosyjskich bomb kasetowych pod Awdijiwką

⚆ Kandydaci do nagrody Darwina (próba rozbicia drona, który nie wybuchł łopatą)

⚆ bez litości [18+]

⚆ Udana zasadzka na rosyjski transport amunicji na lewym brzegu Dniepru

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.