🪖Dzień 634 (19 listopada 2023, 22:05) – 1 z 3

🪖Dzień 634 (19 listopada 2023, 22:05) – 1 z 3

19 listopada, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Jak popatrzycie na mapę działań wojennych to znajdziecie na niej granice “ATO” – czyli granice między Ukrainą a strefami, które pod pretekstem DNR i LNR przejęła rosja niemal 10 lat temu. Większość tych granic rosjanie rozszerzyli, ale zostały trzy punkty gdzie Ukraińcy bronią jeszcze się na granicach sprzed inwazji z zeszłego roku. Takimi punktami są Marijinka, okolice Horliwki i właśnie Awdijiwka. Tu, granica przebiegała wzdłuż drogi rozdzielającej Awdijiwkę od Jasynuwatej. To był dobrze uzbrojony i ufortyfikowany pas obronny. Był, bo rosyjska artyleria regularnie zmienia go w pył i dziś (lub wczoraj) rosjanie wysłali w to miejsce spory szturm. rosjanom udało się przez ten pas przedrzeć. Ukraińcy próbują odbić swoje pozycje, ale to nie będzie łatwe. Pętla wokół Awdijiwki zacieśnia się, bo rosjanie poszerzają też na północ strefę kontroli. Podobnie jak w Bachmucie, walki będą długie i ciężkie. rosjanie dostają tu wprawdzie solidne manto, ale u nich ilość ma mniejsze znaczenie. Mimo, że takich strat jak pod Awdijiwką nie mieli w tej wojnie to zdobywają stopniowo ukraińskie ziemie. Pod Marijinką, również rosjanie wzmogli ataki. Gorąco pod Bachmutem, nieco spokojniej na odcinku Kupiańskim i zaporoskim, aczkolwiek i na kierunku berdiańskim rosjanie nieco się przesunęli.

Mowa o punkcie z najmniejszą niebieską strzałką
Okolice tej najmniejszej niebieskiej strzałki z mapy

Ukrainę czeka też zimowy terror rakietowy rosjan. Od dwóch dni wzmogli oni ataki Shahedami na Kijów. Ataki są bardziej wyrafinowane niż rok temu – rosjanie wysyłają Shahedy falami i różnymi kursami. Tej nocy alarm trwał 5 godzin. rosjanie póki co badają stan obrony przeciwlotniczej Kijowa zanim zdecydują się wypuścić rakiety. Mają mieć ich mniej niż rok temu.

Wewnętrznie zaszła zmiana o której chodziły plotki kilka dni temu. Umierow zdecydował o zmianie dowódcy sił medycznych. Pisałem przy okazji plotek, że jedna z plotkowanych wówczas zmian jest “społecznie wyczekiwana”. To właśnie ta.

👍 Dobre wieści:
⚆ Stany Zjednoczone zakupiły od Jordanii dla Ukrainy 60 systemów obrony powietrznej Gepard. Te niemieckie systemy obrony powietrznej będą wykorzystywane do zestrzeliwania małych celów, takich jak Shahedy czy inne drony, aby nie marnować droższych rakiet. Pokazali już wysoką skuteczność w ochronie ukraińskiego nieba.

🌻-1189 (318 570) -18 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Trudna sytuacja pod Awdijiwką i wokół Bachmutu

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ W nocy siły obrony powietrznej zestrzeliły w nocy 15 z 20 Shahedów.

💥Ostrzał (główne punkty):

Sumarycznie ponad 150 miejscowości zostało ostrzelanych

⚆ obwód czernihowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód sumski – ostrzał przygraniczny (1 ofiara)

⚆ obwód charkowski – ostrzał przyfrontowy i przygraniczny

⚆ obwód zaporoski – 115 ostrzałów

⚆ obwód mikołajowski – Oczaków

⚆ obwód chersoński – 71 ostrzałów, głównie Cherson, Nikopol

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – nieco mniejsze ataki rosjan. Linia frontu bez zmian.

⚆ Okolice Bachmutu – intensywne walki koło Kliszczijiwki, Andrijiwki, Bohdaniwki i Jakowliwki.

⚆ Marijinka – bez zmian

⚆ Awdijiwka – rosjanie próbują otoczyć Awdijiwkę i szturmują 6 kolejnych kierunków — Sztab Generalny.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ na odcinku berdiańskim gorzej. rosjanie mają drobne sukcesy koło Riwnopilla i Staromajorskiego

⚆ Siły ukraińskie kontynuują działania na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, utrzymują tam pozycje i prawdopodobnie dodatkowo przenoszą tam piechotę – ISW. W obwodzie chersońskim obrońcy zepchnęli najeźdźców 3-8 kilometrów od Dniepru – Humeniuk

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Brak doniesień

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼Moskwa

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Siły Zbrojne Ukrainy w ciągu tygodnia zniszczyły ponad 7000 najeźdźców, 86 czołgów i samolot – Ministerstwo Obrony Narodowej.

⚆ Zełeński na wniosek Ministra Obrony Narodowej zastąpił dowódcę Sił Medycznych Sił Zbrojnych Ukrainy. Nowym komendantem zamiast generała dywizji Służby Medycznej Tetiany Ostaszczenki został generał dywizji służby medycznej Anatolij Kazmirczuk, kierownik Narodowego Wojskowego Centrum Klinicznego „Głównego Wojskowego Szpitala Klinicznego” w Kijowie.

⚆ Rustem Umierov stwierdził, że powody wymiany dowódcy Sił Medycznych Sił Zbrojnych Ukrainy są oczywiste dla każdego, kto walczy w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy i pomaga. Minister wymienił zadania, które należy rozwiązać w tym obszarze:
1 Maksymalna cyfryzacja procesów i dotrzymanie wszelkich standardów świadczenia usług medycznych, w tym dostaw wysokiej jakości środków medycznych i sprzętu medycznego. Takie problemy, jak w przypadku opasek zaciskowych niskiej jakości, w zasadzie nie powinny po prostu istnieć.
2 Opracowanie systemu szkolenia w zakresie medycyny taktycznej według standardów NATO przy odpowiednim wsparciu zasobowym. Wdrożenie wszystkich niezbędnych praktyk medycznych pierwszej linii frontu, które uratują jak najwięcej istnień żołnierzy.
3 Zapewnienie stałej rotacji personelu pomiędzy poziomem taktycznym i strategicznym, aby zapewnić zdobywanie i transfer doświadczeń z całego cyklu leczenia rannych, po traumie i chorych.

⚆ Na całej Ukrainie zostanie zwiększona liczba mobilnych grup do walki z Szahedem – wiceprzewodniczący Biura Prezydenta Oleksij Kułeba. „Grupy mobilne udowodniły już swoją skuteczność. Przed nami naprawdę trudna zima. Każdego dnia przygotowujemy się i zwiększamy naszą zdolność do jeszcze skuteczniejszych środków zaradczych”

⚆ Bohdan Jermokhin szczęśliwie wrócił do domu — Biuro Prezydenta. 17-letni Bohdan Jermokhin, nielegalnie deportowany z Mariupola, któremu doręczono wezwanie do służby wojskowej w rosji, poleciał na Białoruś. Historia osieroconego nastolatka stała się znana tydzień temu, gdy w środkach masowego przekazu pojawiła się informacja, że ​​został on przewieziony do „rodziny zastępczej” na terytorium Federacji Rosyjskiej i tam otrzymał wezwanie do wojska rosyjskiego, mimo że jest obywatelem Ukrainy i był wtedy nieletni.

⚆ Przy pomocy nowoczesnych samolotów, takich jak F-16, będziemy mogli odeprzeć rosyjskie samoloty i osłonić nasze siły lądowe – Jurij Ihnat.

⚆ Przez 10 miesięcy tego roku w wypadkach drogowych na Ukrainie zginęło prawie 2,5 tys. osób, a prawie 25 tys. zostało rannych – podaje policja.

⚆ “Musimy przeprowadzić szerszą mobilizację i zaangażować osoby w wieku 18-20 lat”, – Petro „Rollo” Horbatenko, 3. OShBr. “Jaki jest problem, że studenci? I co? Studenci nie muszą walczyć. Pasują? – pasują. Nikt nie umie walczyć, nie jest gotowy ani nie urodził się do wojny. Wszystko jest kwestią przygotowania i dojrzałości. Ważniejsze pytanie jest w podejściu do szkolenia.”

🌍Świat:

⚆ Bułgarski potentat zbrojeniowy Emilian Gebrev, który przeżył dwie próby zamachu dokonane przez rosjan, podnosi alarm w związku z rosyjskim sabotażem mającym na celu zakłócenie krytycznych dostaw broni na Ukrainę. Gebrev powiedział, że rosyjscy dywersanci aktywnie atakują fabryki i magazyny jego firmy EMKO, która produkuje większość dostarczanych do Kijowa bułgarskich kul i pocisków do czołgów typu radzieckiego. „W żadnej z kilkunastu spraw związanych z rosyjskimi aktami terrorystycznymi i siatką szpiegowską w Bułgarii nie doszło do skutku. Wszystkie śledztwa albo umorzono, albo utknęły w ślepym zaułku, a ani jedna sprawa nie została wniesiona do sądu” – Gebrev. Jednocześnie rzecznik bułgarskiej prokuratury Weselin Iwanow powiedział, że oskarżenia o rosyjską infiltrację „kategorycznie nie odpowiadają rzeczywistości” i że nowe kierownictwo wydziału dąży do zreformowania swojego wydziału.

⚆ Ukraina i Polska przygotowują pozwy o odszkodowania za szkody spowodowane blokowaniem przejść granicznych przez strajk polskich przewoźników – wiceprezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Samochodowych.

⚆ Jeśli wojna na Ukrainie zostanie zamrożona, rosja będzie miała 6 lat na przygotowanie swoich wojsk do bezpośredniego konfliktu z NATO, badania Niemieckiego Stowarzyszenia Polityki Zagranicznej (DGAP).

⚆ W Polsce rozbił się autobus przewożący Ukraińców, zginęły 6-letnia dziewczynka i dwie kobiety. Jak poinformował funkcjonariusz dyżurny Oddziału Okręgowego Oddziału w Lublinie Jakub Kurczuk, autobusem podróżowało 10 osób, wszyscy byli obywatelami Ukrainy.

⚆ Finlandia wysłała wojsko na granicę z rosją w związku z napływem migrantów. Szef placówki granicznej kapitan Jouko Kinnunen powiedział, że w bezpośrednim sąsiedztwie szlabanów powstają konstrukcje zabezpieczające, czyli tymczasowe przeszkody na granicy państwowej. „To działanie ma na celu zapewnienie funkcjonowania posterunku granicznego” – powiedział. Ponadto fińska straż graniczna odnotowuje, że przynajmniej część osób ubiegających się o azyl została „wypchnięta przez granicę” wbrew swojej woli.

⚆ USA przetestowały rakietę, która zastąpi ATACMS. Lockheed Martin zakończył produkcyjne testy kwalifikacyjne nowego pocisku balistycznego Precision Strike Missile. Jeśli raport końcowy MON potwierdzi pomyślne przejście testów kwalifikacyjnych, rakieta może zostać dopuszczona do wcześniejszego użycia już na początku 2024 roku. PrSM ma zastąpić rakiety MGM-140 ATACMS, które są głównym środkiem zwalczania wojsk lądowych na głębokości operacyjno-taktycznej. Nowy pocisk zapewni większy zasięg uszkodzeń, jeśli zostanie użyty ze standardowych wyrzutni.

⚆ Kongres ma nadzieję zatwierdzić dodatkową pomoc dla Ukrainy i Izraela przed Świętami Bożego Narodzenia, – NBC.

⚆ Sztuczna inteligencja obliczyła, że ​​putin ma co najmniej dwóch sobowtórów – The Sun. Do rozpoznawania mimiki i ruchów ciała wykorzystano także algorytm komputerowy. Badanie wykazało, że prawdziwy prezydent Federacji Rosyjskiej był 9 maja na paradzie w Moskwie, a jego sobowtór podczas inspekcji mostu krymskiego (53% podobieństwa) i wyjazdu do Mariupola (40% zbiegu okoliczności).

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Wczoraj w Tiumeniu trzy nieznane osoby włamały się na teren zajezdni i podpaliły lokomotywę elektryczną.

⚆ Pożar koło centralnego gmachu Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Służby przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej.

⌛ Rok temu pisałem (269):

W skrócie: Ukraińska Prawda opublikowała dziś felieton o tym, że w rosji rośnie nienawiść do Ukraińców wśród rosjan. To zła wiadomość, bo jeśli ktokolwiek miał jeszcze nadzieje na ruch obywatelski w rosji to szanse na niego spadają do zera. Dodatkowo to pokazuje, że propaganda rosyjska nadal odnosi sukcesy. Dziesiątki tysięcy żołnierzy wróciło w workach, spada poziom życia, rośnie bezrobocie i winni są temu Ukraińcy. Taka nienawiść wygasa pokoleniami, ale nader wszystko scala ludzi wokół wspólnego celu. Dziś oznacza to, że ekipa putina ma za sobą obywateli, którzy są jej szwadronem śmierci i żądać będą zemsty. Tym sposobem putin znalazł się w pułapce. Przed nim wojna, której nie ma siły wygrać, za nim obywatele, którzy pałają nienawiścią do Ukraińców. W przyszłości – może i putin pójdzie kiedyś w odstawkę, ale jego następca będzie mógł liczyć na to, że w jakimś mrocznym zakątku rosyjskiej duszy będzie ta nienawiść do Ukraińców i na niej będzie można budować swój elektorat czy mit imperialny.

Linia frontu bez zmian.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Foto z Awdijiwki

⚆ Huraganowy wiatr na Sybirze

⚆ rosyjski samosąd nad dowódcą, który posłał oddział do szturmu, a sam został w okopie

⚆ doczyszczanie pól pod Awdijiwką

⚆ T-90 “Proryw” od środka po detonacji

⚆ Nietypowa ewakuacja z Awdijiwki

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.