🪖Dzień 623 (8 listopada 2023, 23:15) – cUdniE

🪖Dzień 623 (8 listopada 2023, 23:15) – cUdniE

8 listopada, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Ja wiem, że ostatnio trudno o dobre wiadomości, ale dziś jest ten dzień w którym trochę tego dobrego światła zaświeciło. Ukraina dostała rekomendację Komisji Europejskiej do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych. To o te ambicje i marzenia Ukraińców rozbiła się prezydentura Janukowycza, o to była “rewolucja godności” i na tej fali rosja zaczęła wojnę w 2014 roku, która trwa do dziś. Ukraińcy płacą wysoką cenę, lecz o ile dotychczas płacili ją za marzenie, to dziś to marzenie wkroczyło na ścieżkę materializacji. Ta ścieżka to też najlepsza droga na wyrwanie się Ukrainy z łap rosji. Po raz pierwszy od stuleci. Ubierając na moment kapelusz realisty – tak, oczywiście, że dla UE Ukraina to olbrzymi rynek zbytu, tani rynek pracy, potężne zasoby naturalne, rozwinięty przemysł i rolnictwo na widok których europejskie korporacje już zacierają ręce. I (póki co) ok – niech tak będzie o ile to pomoże pokonać rosję. Bo Ukrainę Unia musi wygrać z rosją – wprawdzie krwią Ukraińców, ale gospodarką Europejską, która tę Ukrainę musi uzbroić i zapewnić jej przetrwanie i odbudowę. Zatem jest to też zobowiązanie dla UE i to jest moim zdaniem najbardziej istotne.

Linia frontu bez zmian. Dużo dziś natomiast wieści z samej Ukrainy, Świata i …. z rosji. tu prócz pociesznego pokazania środkowego palca ławrowowi warto odnotować wyjście żon rosyjskich żołnierzy na ulice. Nie jest to fala, która powali Kreml, ale jest to symboliczne, bo tego się na Kremlu boją bardziej niż prigożyna – wściekłych żon i matek. Dopinguje ich wściekłości.

👍 Dobre wieści:
⚆ Pierwsze F-16 przekazane Ukrainie przez Holandię przybyły wczoraj do ośrodka szkoleniowego w Rumunii, – Stoltenberg.

⚆ ​​Francja przeznaczy 200 mln euro na pomoc wojskową dla Ukrainy, powiedział minister obrony Sebastian Lecornu.

⚆ ​​Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall poinformował, że otrzymał od niemieckiego rządu zamówienie na dostawę na Ukrainę około 100 000 sztuk amunicji 120 mm.

⚆ ​​Ukraińskie wojsko rozpoczęło szkolenie w zakresie systemu obrony powietrznej Hawk w Hiszpanii – w Dowództwie Hiszpańskiej Obrony

🌻-780 (307 640 ) -29 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ Wieczorem rosyjskie wojsko uderzyło w nadbudówkę cywilnego statku pływającego pod banderą Liberii rakietą przeciwradarową Ch-31P, gdy statek wpłynął do portu w obwodzie odeskim. Trzech członków załogi, którzy są obywatelami Filipin, zostało rannych. Pilot zginął, inny pracownik portu został ranny.

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód sumski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód charkowski – ostrzał przygraniczny i przyfrontowy

⚆ obwód zaporoski – ostrzał przyfrontowy

⚆ obwód mikołajowski – ostrzał artyleryjski

⚆ obwód chersoński – Cherson, Nowoberysław

⚡️Ostrzelana jedna z elektrowni w jednym z przyfrontowych rejonów. Brak ofiar, uszkodzenia są naprawiane.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – szturmy rosjan w kierunku Synkiwki, Perszotrawnewego, Iwaniwki – bez skutków.

⚆ Okolice Bachmutu – walki koło Berchiwki i Kliszczijiwki

⚆ Marijinka – brak zmian

⚆ Awdijiwka – jest chwilowa pauza (z drobnymi atakami). rosjanie zgromadzili 40 000 żołnierzy oraz gromadzą amunicję do kolejnego szturmu.

😼​​W okupowanym Łuhańsku wysadzony został samochód tzw. „deputowanego Rady Ludowej LPR”, byłego szefa „Milicji Ludowej LPR” Mychajło Filiponenko – zginął na miejscu. Akcję zorganizował ukraiński wywiad z lokalnym ruchem oporu.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak zmian koło Robotynego i na kierunku berdiańskim

⚆ Specjaliści ISW na podstawie analizowanych danych rosjan podają, że Siły Obronne przerzuciły ograniczoną liczbę pojazdów opancerzonych na lewy brzeg obwodu chersońskiego. (O tym wczoraj pisałem) Ponadto rosyjscy informatorzy podają, że w centrum Krynika i okolicach na stanowiskach przebywa ponad 300 ukraińskich żołnierzy. Walki trwają także w okolicach Poimy, Piszczaniwki i Podstepnego.

⚆ rosjanie próbują zatrzymać natarcie Sił Zbrojnych na lewym brzegu obwodu chersońskiego, przerzucając dodatkowe siły w celu odbicia przyczółka zdobytego przez ukraińskich żołnierzy. Wróg ściąga w ten rejon rezerwy, w związku z utratą pozycji zmienił dowódcę zgrupowania „Dniepr”. Wkrótce w tym kierunku przybędzie także jedna z nowo powstałych formacji rosyjskich.

3️⃣ Krym i Morze Czarne

😼Współrzędne lokalizacji „Askolda” ujawnił dowódca małego statku rakietowego „Inguszetia” 41. brygady okrętów rakietowych i łodzi Floty Czarnomorskiej Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej O. Jermolenko. Sam Oleksandr Jermolenko (jednostka wojskowa 72165, baza morska w Sewastopolu) pochodzi z Krymu z Sewastopola. Za tę informację miał dostać tylko 1000 dolarów, a wynegocjował 1500. To pod dowództwem Jermolenki załoga małego statku rakietowego Inguszetia wystrzeliła rakiety manewrujące Kalibr w obiekty cywilne na terytorium Ukrainy.

😼Dżankoj

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ ​​Ambasador UE Katarina Maternova przekazała premierowi Denysowi Szmyhalowi raport Komisji Europejskiej na temat postępów Ukrainy. Premier zauważył, że ocena Komisji Europejskiej pomoże rządowi Ukrainy w ustaleniu dalszych kroków „na ścieżce integracji europejskiej”.

⚆ Zełeński polecił rządowi spełnić wymogi UE dotyczące negocjacji akcesyjnych. Dekret stanowi, że jego celem jest „zapewnienie realizacji strategicznego kursu państwa w kierunku pełnego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej”.

⚆ Rada Najwyższa przedłużyła mobilizację i stan wojenny o kolejne 90 dni – do 14 lutego 2024 r.

⚆ Awdijiwka: Z koksowni ewakuowano ostatnich 16 pracowników, którzy dbali o jej konserwację – powiedział Suspilnemu Witalij Barabasz, szef miejskiej administracji wojskowej miasta Awdijiwka. Jednak w zakładzie nadal są ludzie, którzy odmówili ewakuacji. „W jedynym ocalałym magazynie przedsiębiorstwa nadal przebywa 17 obywateli, którzy odmawiają ewakuacji.”

⚆ Do Ukrainy przybędzie doradca USA do spraw projektów infrastrukturalnych z Ministerstwa Transportu USA – Robert Mariner.

⚆ Kupowanie „cywilnych dronów” stanie się łatwiejsze, — Ministerstwo Obrony Narodowej. Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało uchwałę, która umożliwi państwu zakup dronów cywilnych (drony DJI i Autel, FPV) bez dodatkowych obostrzeń. Odpowiedni dokument wraz z uchwałą został przekazany Radzie Ministrów do zatwierdzenia i podpisania.

⚆ Rada Najwyższa poparła inicjatywę rządu skierowania wojskowego podatku dochodowego od osób fizycznych na zakup dronów, a także rozwój własnej produkcji broni i sprzętu. Umożliwi to dodatkową alokację 96 miliardów hrywien na te potrzeby w 2024 roku. 45% tej kwoty trafi na drony i drony morskie. Kolejne 45% na rozwój kompleksu obronno-przemysłowego. 10% zostanie automatycznie rozdzielone pomiędzy jednostki wojskowe zgodnie z zapłaconym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

⚆ We wrześniu i październiku rosjanie zaatakowali Ukrainę ponad 800 „Shahedami”. To więcej niż przez cały ubiegłoroczny sezon grzewczy – podaje Państwowa Służba Łączności Specjalnej.

⚆ ​​Szwedzki sprzedawca detaliczny H&M otworzy swój sklep w centrum handlowym Lavina w Kijowie po raz pierwszy od rozpoczęcia wojny na pełną skalę 9 listopada – podaje Liga. Na razie nie wiadomo, czy sklepy marki zostaną wznowione w pozostałych centrach handlowych.

⚆ Wicepremier ds. integracji europejskiej Stefaniszyna poinformowała, że ​​Ukraina przekazała Węgrom szczegółową mapę drogową dotyczącą sposobu rozwiązywania sporów w kwestii mniejszości narodowych. Ukraina wezwała teraz Węgry do osiągnięcia porozumienia i przekazania informacji zwrotnej na temat przedstawionych propozycji – dodała.

⚆ Ukraina ewakuowała pierwszą grupę 43 obywateli ze Strefy Gazy – powiedział Zełeński – ewakuowani przebywają obecnie w Egipcie. Ukraina pomogła także w ewakuacji 36 obywateli Mołdawii – dodał prezydent, a prace nad ewakuacją trwają.

⚆ Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński przeprowadził rozmowę z premierem Fumio Kishidą, aby podziękować Japonii za jej wiodącą rolę we wspieraniu Ukrainy podczas przewodnictwa w G7.
“Z radością przyjąłem dzisiejsze zdecydowane oświadczenie ministrów spraw zagranicznych Grupy Siedmiu, którzy potwierdzili swoje niezachwiane wsparcie dla Ukrainy nawet na tle innych wydarzeń światowych. Uzgodniliśmy rozszerzenie naszej współpracy, w szczególności prace nad gwarancjami bezpieczeństwa i konferencją w sprawie odbudowy Ukrainy, która odbędzie się w Japonii w lutym przyszłego roku.”

⚆ Zastępca dyrektora Departamentu Państwowej Służby Celnej został zatrzymany podczas przyjmowania łapówki w wysokości… 2 tys. dolarów.

🌍Świat:

⚆ ​​Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie procesu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy i Mołdawii do UE – powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Dodała, że ​​Ukraina zrealizowała 90% reform, jakich oczekuje od niej UE.

Na tablicy: Pociąg „Wejście do UE” Godzina przyjazdu: „Zgodnie z rozkładem”

⚆ ​​W przyszłym tygodniu kraje UE rozpoczną dyskusję nad propozycjami 12. pakietu sankcji wobec rosji, który skupi się na zakazie handlu rosyjskimi diamentami — Reuters.

⚆ Komisja Europejska opracowała unikalną przyspieszoną procedurę akcesyjną dla Ukrainy. Przewiduje przygotowanie zagadnień technicznych negocjacji akcesyjnych równolegle z politycznymi. Wcześniej UE stosowała procedurę etapową – najpierw zatwierdzono dokument techniczny zwany „ramami negocjacyjnymi”. To sztucznie opóźniało rozpoczęcie negocjacji między innymi z Albanią i Macedonią Północną. Otrzymali polityczną decyzję o rozpoczęciu negocjacji w marcu 2020 roku, jednak ze względu na problemy z wymogami politycznymi na zatwierdzenie „ram” czekali ponad dwa lata – do czerwca 2022 roku. KE zaproponowała Ukrainie równoległe podejście — oznacza to, że etapy techniczne (przygotowanie ram negocjacyjnych i przegląd legislacji) rozpoczną się w grudniu 2023 r., gdy tylko zapadnie polityczna decyzja szczytu UE, na którym przedstawiona zostanie propozycja Komisji Europejskiej dotycząca rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą. Jednak w tym celu Ukraina musi uzyskać zgodę wszystkich przywódców na rozpoczęcie negocjacji, w tym premiera Węgier Orbana.

⚆ “​​Poparcie dla Ukrainy nigdy nie osłabnie” – przedstawiciele krajów G7 w Tokio. Podczas sesji poświęconej Ukrainie w Tokio szefowie spraw zagranicznych państw G7 potwierdzili zamiar zaostrzenia sankcji wobec rosji i wsparcia Kijowa. G7 pozostanie zjednoczone w swoim stanowisku w sprawie wprowadzenia ostrych sankcji wobec rosji i udzielenia wsparcia Ukrainie. G7 przyspieszy wysiłki na rzecz średnio- i długoterminowej odbudowy i odbudowy Ukrainy. Konieczne jest wspólne promowanie ukraińskiego procesu „Formuły Pokoju” z partnerami międzynarodowymi.

⚆ ​​Kongres USA poparł projekt ustawy o przeniesieniu na Ukrainę zamrożonych aktywów rosyjskich.

⚆ ​​Biden i Xi Jinping planują przeprowadzić dwustronne rozmowy w San Francisco 15 listopada, kiedy przywódcy regionu Azji i Pacyfiku zbiorą się na dorocznym spotkaniu gospodarczym — Kyodo News.

⚆ Stany Zjednoczone nie namawiają Ukrainy do rozmów pokojowych z rosją – Departament Stanu USA. „Jak wielokrotnie powtarzaliśmy, nic nie powinno się wydarzyć w sprawie Ukrainy bez Ukrainy. Nie są nam znane żadne rozmowy z Ukrainą na temat negocjacji wykraczających poza formułę pokojową” – powiedział wicemarszałek Departamentu Stanu USA Vedant Patel. Dodał, że decyzja o jakichkolwiek negocjacjach z rosją powinna zostać podjęta przez Ukrainę, a USA w dalszym ciągu czynią wysiłki na rzecz wsparcia narodu ukraińskiego.

⚆ Belgia utworzyła Fundusz wsparcia Ukrainy, na który w latach 2022-2024 przekaże 1,7 mld euro podatków od zysków uzyskanych z rosyjskich aktywów w kraju

⚆ Polscy przewoźnicy całkowicie zablokowali przejazd dla transportu towarowego w dwóch punktach granicznych. Od 7 listopada protestujący całkowicie zablokowali „Jagodin-Dorogusk” i „Rava-Ruska-Grebenne”. Na lotnisku „Krakowiec-Korchowa” nie ma możliwości wjazdu na Ukrainę, ale wyjazd do Polski jest nadal możliwy. Według urzędników ukraińskiego rządu towary humanitarne i pojazdy osobowe mogą bez przeszkód przejeżdżać przez wszystkie punkty kontrolne.

⚆ USA wydały już 96% środków przeznaczonych na wszystkie obszary „wsparcia” Ukrainy, w tym na dostawy broni — Biały Dom. USA zostało już tylko 4% zaplanowanych środków, łącznie z dostawami broni. Obecnie Pentagonowi pozostało zaledwie 1,1 miliarda dolarów na przekazanie broni z amerykańskich magazynów wojskowych.

⚆ ​​rosja stara się odzyskać część wyeksportowanej broni do takich krajów jak Pakistan, Egipt, Białoruś i Brazylia – WSJ

⚆ ​​Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA poparła projekt ustawy o wykorzystaniu skonfiskowanych rosyjskich aktywów na pomoc Ukrainie. Teraz projekt ustawy musi zostać rozpatrzony w Kongresie USA.

⚆ Europejski komisarz ds. finansów Johannes Hahn stwierdził, że Węgry same nie będą w stanie zablokować zwiększenia budżetu UE, w szczególności w sprawie przeznaczenia dla Ukrainy pakietu 50 miliardów euro na cztery lata. Dodał, że Komisja Europejska ma sposoby na zatwierdzenie poprawionego budżetu, które nie wymagają wsparcia Budapesztu.

⚆ ​​Rząd Słowacji nie zatwierdził czternastego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 40,3 mln euro, który przygotował byłe kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej. Pakiet miał składać się z czterech milionów sztuk nabojów kal. 7,62 mm, 5172 sztuk amunicji wielkokalibrowej do armat 125 mm, 140 rakiet dla systemu przeciwlotniczego „Kub”, ośmiu moździerzy i 1200 min. Prawdopodobnie mowa o pakiecie pomocowym, któremu sprzeciwiła się prezydent Czaputowa, gdyż propozycja pojawiła się już po wyborach parlamentarnych.

⚆ Stosunki Węgier z Federacją Rosyjską nie podważają ich zobowiązań wobec NATO i UE, stwierdziła prezydent Węgier Katalin Novak na konferencji prasowej ze Stoltenbergiem, komentując spotkanie premiera Orbána z putinem. Przypomniała, że ​​jej kraj potępia wojnę na Ukrainie jako agresję rosji na suwerenne państwo, co jest niedopuszczalne.

⚆ “Osiągnęliśmy to, co chcieliśmy” – prezydent Azerbejdżanu zorganizował defiladę wojskową w stolicy Górskiego Karabachu i obiecał, że nie będzie już więcej walczył z Armenią. W mieście Khankendi (ormiańska nazwa to Stepanakert) odbyła się parada wojsk azerbejdżańskich i zdobytego sprzętu ormiańskiego. Oprócz Ilhama Alijewa na paradzie byli także obecni jego żona, wiceprezydent kraju Mehriban Alijewa i syn Heydar. Konflikt zbrojny w Górskim Karabachu rozpoczął się 19 września. W wyniku wojny jednodniowej armia nieuznawanej „Republiki Górskiego Karabachu” poddała się armii Azerbejdżanu, a region opuściło 120 000 Ormian, czyli prawie cała ludność.

⚆ Departament Handlu Stanów Zjednoczonych nałożył ograniczenia eksportowe na siedem osób i trzy firmy w USA i Zjednoczonych Emiratach Arabskich w związku z dostarczaniem elektroniki do Federacji Rosyjskiej.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ ławrow nie został wpuszczony do Macedonii Północnej. Szef MSZ Federacji Rosyjskiej chciał wziąć udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych OBWE. Szef MSZ Macedonii Północnej przypomniał, że przestrzeń powietrzna kraju jest zamknięta dla rosyjskich samolotów. Oburzony ławrow napisał list do Skopje, żądając zapewnienia jego obecności na szczycie OBWE.

⚆ W Moskwie żony zmobilizowanych wyszły z plakatami i domagały się powrotu mężów do domu

⚆ W Buriacji wybuchł pożar w Zakładzie Górniczo-Uszlachetniającym „Ozyorny”. Przedsiębiorstwo zajmuje się wydobyciem i przeróbką rud ołowiowo-cynkowych oraz dalszą produkcją koncentratów cynku i ołowiu i srebra.

⚆ Do moskwy przyleciał irański samolot transportowy IŁ-76TD. To pierwszy transport od września.

⚆ Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej patruszew przestrzegł, że Mołdawii grozi stanie się kolejną ofiarą zachodniej polityki kolonialnej.

⌛ Rok temu pisałem (258):

✂️ W skrócie: Po wysypie “zachęt” rosjan do rozmów pokojowych i początkowo niewyraźnych reakcji świata, dziś dość wyraźnie wybrzmiało, że Ukraina sama ma zadecydować o tym kiedy i na jakich warunkach usiądzie do rozmów pokojowych. Wydaje się, że świat za cenę ukraińskiej krwi przypomniał sobie jak rozmawiać z rosją. Bo niestety, gotowość rosjan do rozmów jest pozorna i wynika tylko z potrzeby złapania oddechu na dozbrojenie się. Licznik “słoneczników” nadal na wysokich obrotach. Linia frontu bez oficjalnych zmian. Nieoficjalnie – trwa odbijanie Snihuriwki. Wedle rosyjskich źródeł Ukraińcy już tam są (oby – czas pokaże). Jeśli tak, to miejmy nadzieję, że to początek ostatniego etapu wyzwalania chersońszczyzny od “wyzwolicieli”.

⚆ “Do lata 2023 r. Siły Zbrojne Ukrainy wyzwolą Krym.” Były dowódca sił NATO w Europie, generał Ben Godges udzielił wywiadu: Wynik walk na wschodzie jest już nieunikniony. Ukraina nabrała nieodwracalnego rozpędu. W Chersoniu i wokół niego walki będą trwały kilka tygodni, aż Ukraińcy zniszczą wszystkich rosjan na prawym brzegu.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Zniszczenie kompleksu TOR pod Kupiańskiem

⚆ Linia frontu pod Wuhłedarem

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.