🪖Dzień 622 (7 listopada 2023, 22:40) – kontrast

🪖Dzień 622 (7 listopada 2023, 22:40) – kontrast

7 listopada, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Jak patrzę na zdjęcia ukraińskich żołnierzy a potem czytam doniesienia prasowe to mam poczucie ogromnego kontrastu między tym co w okopach i co na salonach zachodniej polityki. Mimo tego rozdźwięku te światy są ze sobą bardzo konkretnie połączone. Bez tych “salonów” Ci żołnierze nie mieliby czym walczyć, w co się ubrać i co jeść. Między tymi jest jeszcze trzeci świat – mroczny i straszny bo skorumpowany. To mrok w którym znika kasa, produkty a pojawiają się dziwne pomysły i inwestycje (jak remonty chodników czy zakup bębnów do schronów przeciwlotniczych). To świat, który niestety jest mocno rozległy w Ukrainie i walka z nim jest równie ciężka. Jest wiele głosów niezadowolenia wśród Ukraińców wobec aktualnej władzy reprezentowanej przez Zełeńskiego – nawet nie tyle za brak walki z korupcją co za próby ukrycia jej głębiej przez ludzi z jego otoczenia. Trudno dziś ocenić na ile to prawda i jaka część pomocy światowej nie trafiła tam gdzie miała. Wprawdzie Zełeński z ekipą realizują zalecenia UE i stopniowo wprowadzają wymagane zmiany (jak jawność oświadczeń majątkowych posłów czy przetargów) ale idzie to wolno i “na siłę”. Od grudnia wprowadzane są też nowe przepisy dotyczące fundacji, które dość znacząco utrudnią im funkcjonowanie i wspieranie ukraińskiego wojska (napiszę o tym oddzielnie). A ukraińska armia wolontariuszami stoi – to wiele takich WOŚPów działających nieustannie. I znowu patrzę na to zdjęcie i czuję ten kontrast między obawą tych ludzi o dzień jutrzejszy i swoje życie a politykami, którzy ograniczają pomoc wojskową Ukrainie czy złodziejami, którzy w imię wygód rozkradają pomoc.

Linia frontu ze zmianami na lewym brzegu Dniepru.

Widać to zielone pod rzeką? To bardzo dobre zielone coś jest…

👍 Dobre wieści:

⚆ Kanada przekazała ukraińskim saperom kompleks robotyczny do zdalnego rozminowywania DIGITAL VANGUARD-S. Robot posiada połączenie bezprzewodowe i przewodowe i może pracować do 5 godzin w trybie aktywnym. Do orientacji w tereniesłużą trzy kamery.

⚆ „Zachodni partnerzy pomagają wzmocnić ukraińską obronę powietrzną przed zimą — dodatkowe systemy NASAMS pełnią już służbę bojową, powiedział Zełeński.

🌻-890 (306 860 ) -21 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne

⚆ Krzywy róg

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód sumski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód charkowski – 17 ostrzałów przyfrontowych

⚆ obwód zaporoski – 124 eksplozje w 22 miejscowościach w tym w Zaporożu

⚆ obwód chersoński – Od poniedziałkowego wieczoru wojska rosyjskie trzykrotnie uderzyły w rejon Nikopola ciężką artylerią, w wyniku czego są ranni i zniszczenia.

🛡Najew: “Celem grup dywersyjnych i rozpoznawczych jest prowadzenie rozpoznania naszych pozycji, niszczenie obiektów wojskowych, a nawet cywilnych. 9–10 razy w miesiącu wrogie grupy próbują przedostać się na terytorium przygranicznych obwodów czernihowskiego i sumskiego. Są to profesjonalnie przeszkoleni żołnierze sił specjalnych i głównego wydziału wywiadu Sił Zbrojnych rosji, dlatego zawsze musimy być w pogotowiu.”

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – skuteczna obrona pod Perszotrawnewym, linia frontu bez zmian.

⚆ Okolice Bachmutu – bez zmian, walki koło Berchiwki, Kliszczijiwki i Chromowego.

⚆ Marijinka – brak zmian

⚆ Awdijiwka – ciężkie walki wzdłuż linii kolejowej i na zachód od niej. W tle rosjanie przygotowują trzecią, masową falę szturmów.

😼Donieck – centrum szkoleniowe rosyjskich operatorów dronów. Na rosyjskich nagraniach widać działania ratunkowe z rosyjskimi wojskowymi. (aczkolwiek rosjanie twierdzą, że to atak na dworzec kolejowy i zapowiadają zwołanie Rady Bezpieczeństwa ONZ)

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):

⚆ Pod Robotyne i na kierunku Tokmackim bez zmian, ale walki trwają. rosjanie szykują nowe szturmy koło Wuhłedaru.

⚆ Siły Zbrojne Ukrainy przerzucają pojazdy opancerzone na okupowany lewy brzeg obwodu chersońskiego. rosyjska opinia publiczna pisze o tym z nieukrywaną histerią. Wokół tematu jest oficjalnie cisza, więc piszę tylko to co przedostało się do oficjalnych kanałów.

⚆ Na okupowanym obwodzie chersońskim rosjanie minują infrastrukturę krytyczną. Główny wydział wywiadowczy Ministerstwa Obrony Ukrainy informuje, że na tymczasowo okupowanym terytorium obwodu chersońskiego rosyjscy najeźdźcy zakopują materiały wybuchowe w pobliżu stacjonarnych punktów kontroli gazu, podstacji elektrycznych i obiektów infrastruktury krytycznej.
Te działania wskazują na prawdopodobny zamiar zniszczenia elementów infrastruktury krytycznej w przypadku konieczności wycofania się.

3️⃣ Krym i Morze Czarne

⚆ W nocy w Sewastopolu działała obrona powietrzna – według wstępnych danych rosjanie rzekomo zestrzelili 9 i przechwycili 8 dronów.

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼Taganrog, dym na terenie lotniska. Wcześniej mieszkańcy usłyszeli eksplozję.

😼Rostow nad Donem

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Kraje UE popełniają duży błąd nie nakładając sankcji na rosyjski sektor nuklearny, pozwalając rosji zarabiać na przemyśle nuklearnym, – MSZ. Ukraina wspólnie z Westinghouse zaproponowała rozwiązanie, które niszczy monopol rosji na dostawy paliwa do elektrowni jądrowych w krajach UE zbudowanych przez rosję i Związek Radziecki. Oddajemy wędkę w ręce UE, aby złowić dużą, tłustą rybę objętą sankcjami „rosatom”. Ale niestety nie widzimy jeszcze tego rezultatu – stwierdził Minister Spraw Zagranicznych Dmytro Kułeba.

⚆ Minister obrony Umerow porównał wypowiedź deputowanego Ariewa w sprawie zwolnienia Załużnego z pracą rosyjskich propagandystów. „Wojna informacyjna jest elementem rosyjskiej agresji na Ukrainę. Nie powinniście stać się w niej pionkami, a tym bardziej pomocnikami” – napisał. Ariew, powołując się na „wiarygodne źródło”, poinformował, że Minister Obrony Narodowej złożył wniosek o dymisję Załużnego. Później powiedział, że usuwa post, ponieważ „wiele innych źródeł twierdzi, że to nieprawda”.
Wieczorem lider partii Poroszenko powiedział, że aktualnie Ukraińcy nie mają prawa do „politycznych gier, szumu i wyborów”.

⚆ ​​Zełeński nie przyjedzie do Izraela 7 listopada, jak wcześniej planowano, ze względu na wyciek informacji – The Times of Israel. Izraelskie źródła dyplomatyczne podają, że jego wizyta jest nadal oczekiwana, ale na tym etapie nie ustalono żadnej daty. Jeden z izraelskich urzędników powiedział, że „jeśli prezydent Zełeński przybędzie, zostanie przyjęty z otwartymi ramionami”.

⚆ W najbliższej przyszłości na Ukrainie zostanie otwarty nowy obóz dla jeńców wojennych. Liczba więźniów wzrosła w związku z sytuacją na froncie i blokowaniem przez rosję wymiany. Nowy obóz znajduje się głęboko na tyłach. Tam więźniowie będą mieli zapewnioną opiekę medyczną, trzy posiłki dziennie i kontakt z bliskimi.

⚆ Wicepremier ds. integracji europejskiej Stefaniszyna przestrzegła, że ​​sformułowanie dotyczące postępów Ukrainy w długo oczekiwanym raporcie Komisji Europejskiej będzie „dyskretne”, ale ostateczną decyzję o otwarciu negocjacji przywódcy UE podejmą w grudniu. „Zrobiliśmy wszystko, na co się zgodziliśmy. Reformy będą kontynuowane w przyszłości, przed rozpoczęciem negocjacji członkowskich i po ich rozpoczęciu. To maraton” – dodała.

⚆ Rzecznik Praw Obywatelskich Lubinets zaapelował do policji, SBU i Krajowej Rady Telewizji po wypowiedzi lingwistki i byłej zastępczyni Iryny Farion w sprawie rosyjskojęzycznych żołnierzy Azowa.
Farion oświadczyła, że ​​„nie może dzwonić” do personelu wojskowego, który porozumiewa się w języku rosyjskim jako Ukraińcy. „Jeśli nie mówią po ukraińsku, niech nazywają się «ruskimi». Dlaczego są tacy wściekli? Jeśli są takimi wielkimi patriotami, okażcie swój patriotyzm” – powiedziała.

⚆ Ukraina przygotowuje się do zalegalizowania w listopadzie marihuany medycznej, aby pomóc żołnierzom z traumą i zespołem stresu pourazowego (PTSD), — Bloomberg. Jeśli ustawa zostanie zatwierdzona, Ukraińcy posiadający receptę lekarską będą mogli kupić marihuanę 6 miesięcy po wejściu ustawy w życie.

⚆ W tym tygodniu Rada Najwyższa zwolni ministra sportu Wadima Gutzaita – źródła redakcji Ukraińska Prawda.

⚆ SBU zatrzymała miesiąc temu zdrajcę, który miesiąc temu naprowadził „Iskandera” na budyni mieszkalne w Charkowie. Zginęło dwoje cywilów.

⚆ SBU prowadzi działalność kontrwywiadowczą w dwóch świątyniach UPC-MP (cerkiew prawosławna patriarchatu moskiewskiego) na Zakarpaciu — w kościele św. Michała we wsi Ruski Geivtsi i w kościele Narodzenia Matki Bożej we wsi Czerwone – poinformował rozmówca ukraińskiego prawosławnego Kościół w organach ścigania. Stróże prawa sprawdzają wstępne informacje, że w tych kościołach modlili się za duchowieństwo rosyjskie, co błogosławiło wojnę z Ukrainą i podżegało do wrogości międzyreligijnej.

⚆ W obwodzie czernihowskim rozminowano nieco ponad 41 000 hektarów, rozbrojono ponad 63 000 obiektów wybuchowych. Zakończenie tych prac w tym obwodzie zajmie dekady. – administracja terenowa.

🌍Świat:

⚆ “Kraje zachodnie oszukiwały się, wierząc, że Ukrainie zapewniono stałą i wystarczającą pomoc wojskową. Liczby są bardzo małe w porównaniu z tym, czego naprawdę potrzebuje Ukraina.” oświadczył poseł do Parlamentu Europejskiego, były dowódca Estońskich Sił Obronnych Riho Terras.
“Nie widzę innej możliwości [by wygrać wojnę], jeśli Ukraina nie będzie miała przewagi technologicznej. Zachód musi podjąć wysiłki, aby na szeroką skalę uruchomić swój przemysł zbrojeniowy: produkować broń w dużych ilościach i poprawiać jej jakość. Jeśli rosja wygra, krok po kroku będzie zbliżać się trzecia wojna światowa” – uważa Terras.

⚆ ​​Komisja Europejska uważa, że ​​Ukraina spełniła 4 z 7 kryteriów kandydata do akcesji — Radio Swoboda. KE uważa, że ​​Ukraina w pełni spełniła następujące kryteria:
▫️wdrożenie przepisów dotyczących trybu wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego;
▫️ zakończenie sprawdzania uczciwości kandydatów na członków Najwyższej Rady Wymiaru Sprawiedliwości i utworzenie Wysokiej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów;
▫️ zgodność przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy ze standardami FATF i zatwierdzenie planu strategicznego reformy całego sektora egzekwowania prawa;
▫️ reforma branży medialnej – dostosowanie ukraińskiego ustawodawstwa do unijnej dyrektywy w sprawie audiowizualnych usług medialnych.
Jednocześnie do pozostałych trzech kryteriów – walki z korupcją, ograniczania wpływów oligarchów i ustawodawstwa dotyczącego mniejszości narodowych – dołączone są zalecenia dotyczące dalszej realizacji.

⚆ ​​Komisja Europejska najprawdopodobniej zaleci państwom członkowskim UE rozpoczęcie oficjalnych negocjacji w sprawie akcesji Ukrainy po spełnieniu wszystkich 7 kryteriów – Bloomberg. Jak wynika z publikacji, aby rozpocząć oficjalne negocjacje w sprawie przystąpienia do Ukrainy, konieczne jest przyjęcie reform i zmiana ustawodawstwa dotyczącego mniejszości narodowych, walki z korupcją, a także deoligarchizacji i lobbingu. Jednak, jak zauważyły ​​źródła, ostateczna treść konkluzji Komisji Europejskiej nie została jeszcze zatwierdzona

⚆ W Tokio podczas spotkania państw G7 uczestnicy mają omówić kwestię utworzenia tarczy przeciwlotniczej dla Ukrainy – oznajmiło niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

⚆ Sekretarz skarbu USA Yellen, szef Pentagonu Austin, sekretarz stanu Blinken i dyrektor USAID Power wezwali Kongres do zatwierdzenia przeznaczenia 11,8 miliarda dolarów wsparcia budżetowego dla Ukrainy.

⚆ Demokratyczna większość w Senacie zablokowała ustawę o pomocy dla Izraela oddzielnie od Ukrainy, która została w zeszłym tygodniu zatwierdzona przez Republikanów w Izbie Reprezentantów.

⚆ Dania przekaże Ukrainie pakiet 40,2 mln euro na potrzeby odbudowy, w tym ogrzewanie w Mikołajowie

⚆ Wiceminister spraw zagranicznych Polski Paweł Jabłoński powiedział, że bez rozwiązania kwestii ekshumacji szczątków Polaków na terytorium Ukrainy „nie może marzyć o przystąpieniu do UE”.

⚆ rosja produkuje obecnie 1,5 miliona pocisków miesięcznie” – szef estońskiego wywiadu Ants Kiviselg.
Liczba ta jest gigantyczna, jeśli jest prawdziwa. Estoński oficer wywiadu twierdzi, że w przededniu inwazji na Ukrainę rosjanie dysponowali 9 000 czołgów i 36 000 pojazdów opancerzonych.

⚆ W Białym Domu narastają obawy, że dostarczone rakiety ATACMS nie odegrają znaczącej roli na polu walki – pisze „The New York Times”. Biden od dawna odmawiał dostarczenia ATACMS, ponieważ obawiał się, że rakiety te mogą przekroczyć „czerwoną linię” putina za pomocą jego broni nuklearnej. Obecnie obawa związana z ATACMS polega na tym, że same rakiety nie odegrają znaczącej roli, ponieważ rosjanie uczą się parkować swoje samoloty poza ich zasięgiem.

⚆ “Najdalszy” atak Ukrainy na okupowany przez rosję Krym, w wyniku którego uszkodzony został statek Askold, może zmusić Federację Rosyjską do przerzucenia floty jeszcze dalej od linii frontu – poinformował brytyjski wywiad.

⚆ Polska firma koncertowa Winiary Bookings ogłosiła odwołanie koncertów ukraińskiego zespołu „Poshlaya Molly”, którego solista Kyryło „Bledny” Tymoszenko nagrał dzień wcześniej wideo, w którym przeklinał język polski i proponował Polakom „dołączenie do rosyjskiego” Imperium”.

⚆ ​​Ministerstwo Obrony Holandii ogłosiło, że pięć holenderskich myśliwców F-16 jest obecnie w drodze do Europejskiego Centrum Szkolenia F-16 (EFTC) w Rumunii, aby przeszkolić ukraińskich pilotów

⚆ UE prawdopodobnie poprze rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych Ukrainy i Mołdawii oraz przyzna Gruzji status kandydata do członkostwa, ale pod pewnymi warunkami, poinformował dziennikarz Radia Swoboda Rikard Jóźwiak.

⚆ USA obiecały pomoc armii ormiańskiej. Chodzi o reformę Sił Zbrojnych Armenii. Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Armenii Edward Asryan złożył wizytę w Dowództwie Europejskim Stanów Zjednoczonych (USEUCOM) w Stuttgarcie w Niemczech w dniach 1–3 listopada i omówił pomoc w zreformowaniu armii ormiańskiej. Służba Bezpieczeństwa Narodowego Armenii spotkała się z zastępcą dowódcy USEUCOM Stevenem Bashamem, z którym omówił rozwój przyszłej dwustronnej współpracy wojskowej.

⚆ Administracja Bidena planuje przekazać Izraelowi bomby precyzyjne o wartości 320 milionów dolarów.

⚆ Dyrektor polityczny premiera Węgier Baláš Orbán powiedział, że Budapeszt będzie blokował rozpoczęcie negocjacji z Ukrainą w sprawie przystąpienia do UE do czasu spełnienia węgierskich wymogów dotyczących języka nauczania.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ W mieście Ułan-Ude w Buriacji spłonęło centrum handlowo-rozrywkowe.

⚆ Rosyjska propaganda pokazywała współpracownika i byłego zastępcę Olega Carewa, na którego był zamach pod koniec października. Carew powiedział, że czuje się dobrze. Dodał, że „terrorystów nie będzie się nikt bał.”

⌛ Rok temu pisałem (257):

W skrócie: Dziś wyszło na światło więcej doniesień o działaniach pod Pawliwką koło Wuhłedaru. Bez wchodzenia w detale o tym jakie rosjanie popełnili błędy, należy odnotować tylko jedno – dobrze, że popełniają błędy znane Ukraińcom i cytując jednego z ukraińskich żołnierzy z czerwca “Dzięki ci Boże, że oni są tacy durni”. Do Pawliwki nadal ciągną przez Mariupol transporty sprzętu i ludzi a to znaczy, że walki tam będą trwać. Wedle nieoficjalnych informacji rosjanie mieli rzucić na tę wieś do 5 BTG i większość z nich została podobno rozbita.

Wypływa też więcej informacji o “pogromie” pod Marijanką w obwodzie łuhańskim gdzie wedle rosjan miał zginąć cały batalion świeżo mobilizowanych. Trudno uwierzyć w tak ogromną skalę (350-450 zabitych i rannych) strat i nie widać jej (jeszcze) w doniesieniach sztabu ukraińskiego.

Niestety potwierdziły się też informacje o uderzeniu w duży skład amunicji Ukraińców w Pokrowsku kilka dni temu. Zatrzymano osobę, która przekazała rosjanom dokładne współrzędne składu (i conajmniej dwóch innych lokalizacji). rosjanie dokonali ataków Shahedami.

Również dotychczasowe próby Ukraińców by przełamać linie obrony na prawym brzegu Dniepru nie przynoszą sukcesu. O dziwo, odcięci rosjanie, mimo intensywnych ataków są w stanie skutecznie się tu bronić. Jest więcej doniesień o wymianie doświadczonych żołnierzy rosyjskich na masy świeżo zmobilizowanych.

Jest też ciekawe doniesienie o stratach rosyjskich w gronie kadyrowców w Łysyczańsku. Łysyczańsk jest wedle oficjalnej wiedzy dość daleko od frontu. No chyba, że przestał być…

W skali makro coraz więcej głosów o rozmowach pokojowych. Kamieniem milowym do ich rozpoczęcia miałoby być oddanie/odbicie przez/od rosjan Chersonu. Znamiennie – dziś po raz pierwszy od dawna brak jest doniesień o aktywności wyrzutni HIMARS i aktywności obrony przeciwlotniczej.

Linia frontu bez zmian.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Hulali po polu

⚆ rosyjski fejk z Załużnym wzywającym do buntu przeciwko Zełeńskiemu

⚆ lewy brzeg Dniepru z dobrą nutą

⚆ Praca ukraińskich ratowników na lewym brzegu Dniepru

⚆ Dobrze, że nadal mają humor

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.