🪖Dzień 621 (6 listopada 2023, 22:00) – jojo

🪖Dzień 621 (6 listopada 2023, 22:00) – jojo

6 listopada, 2023 3 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

“gorsza sytuacja niż rok temu”, “najgorsza zima przed nami”, “bardziej zmęczeni”, “bardziej realistyczna wizja zakończenia” – to tylko niektóre z nagłówków z wypowiedziami w prasie polityków czy komentatorów. Szczególnie widać to w prasie amerykańskiej co współgra z aktualną linią sporu między demokratami a republikanami. Trochę brzmi jako pretensja do Ukrainy, że nie wygrała latem ofensywy, ale z drugiej strony to stopniowanie jest nie fair bo odnosi się jedynie do Ukrainy. Bo nie widzimy “będziemy bardziej wspierać”, “damy więcej broni”, “lepsza broń” etc. To taki cykliczny teatr, który ma rozhuśtać debatę publiczną i sprawdzić gdzie jest punkt krańcowy, jak zachowuje się tłum. Takie rozwijanie jojo i sprawdzenie jak długi jest sznurek. Bo na koniec dnia zarówno republikanom jak i demokratom pozostaje to co powiedział dziś Borell: „Jeśli Ukraina przegra, my też przegramy. Musimy zachować jednomyślność i jedność we wspieraniu Ukrainy” i jestem pewien, że dotyczy to nie tylko Europy.

Jeszcze dwa wątki zanim napiszę, że linia frontu bez zmian.

KABy
Dramatycznie rośnie liczba bombardowań rosyjskich z użyciem “Kierowanych Awia-Bomb” czyli bomb z doczepionymi skrzydłami, przez co niewiele różnią się one od rakiet i rosja ma tych bomb dużo. Dzienna liczba ich użycia oscyluje w okolicach 100 uderzeń.

Wypadki
Wczoraj zginął asystent Załużnego. Wedle ostatnich relacji Ministra Spraw Wewnętrznych był to nieszczęśliwy wypadek (detale poniżej). Ale to już drugi, który wynika z nieroztropności, utraty czujności.

Linia frontu bez zmian.

📣 Pomaganie za czytanie vol. 3:

Wszelkie wpłaty w trzeciej edycji PZC przeznaczę na zakup drona z termowizją. Koszt drona to około 27 000zł (model Mavic 3T). Zbieram aż się uzbiera. Gdzie pojedzie to już zostawiam szefowi fundacji “Pogoń Ruska” i zależy to od tego kiedy się na niego uzbiera. Odliczamy od kwoty 33 200 uzbieranej z poprzednich edycji.

Aktualnie jest: 1 190 zł

W poprzednich edycjach zebraliśmy:

  1. 22 000 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters

👍 Dobre wieści:
⚆ Francuski koncern zbrojeniowy „Verney-Carron SA” podpisał umowę ramową z ukraińskim przedsiębiorstwem państwowym „Ukrspecexport” na kwotę 36 mln euro na dostawy broni strzeleckiej dla Sił Zbrojnych. Pakiet zawiera: 10 000 karabinów szturmowych VCD15, 2000 karabinów precyzyjnych VCD10, 600 granatników LP40.

🌻-880 (305 970 ) -14 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ Wieczorem zniszczono 15 z 22 Shahedów i jedną Ch-59. Ponadto rakiety przeciwlotnicze zestrzeliły wczoraj kierowaną rakietę powietrzną Ch-31, rakietę przeciwokrętową P-800 Onyx i rakietę balistyczną Iskander-M.

⚆ W nocy rosja zaatakowała południowe regiony czterema różnymi rodzajami rakiet: „Onyks”, „Iskander-M”, Ch-31P, Ch-59 – ostatni został zniszczony przez siły obrony powietrznej. „Onyks” i „Iskander” trafiły w centrum Odesy i zabytkowym obiekcie przemysłowym. Fala uderzeniowa uszkodziła kilka wieżowców mieszkalnych i muzeum w historycznej części miasta. Ponadto okupanci intensywnie uderzali dronami – zniszczono 15, ale zdarzały się trafienia: uszkodzone zostały magazyny, sprzęt specjalny do rozładunku, samochody ze zbożem. 8 osób zostało rannych.

⚆ rosjanie wystrzelili z samolotów około 100 bomb kierowanych.

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód sumski – ostrzał przygraniczny 16 punktów i 140 eksplozji

⚆ obwód charkowski – 5 ostrzałów przygranicznych

⚆ obwód zaporoski – 159 ostrzałów w 23 punktach

⚆ obwód chersoński – 87 bomb lotniczych

🛡​​Dyrektor Generalny „Ukroboronpromu” Herman Smetanin udzielił nowego wywiadu dla Europejskiej Prawdy. A w nim:
▪️Ukroboronprom uruchomił produkcję dronów FPV. Rozwinęła się licencjonowana produkcja trzech modeli dronów FPV stworzonych przez prywatne firmy.
▪️O bezzałogowcach, które przelatują 1000 km – są produkowane. Mamy własnego „Shaheda”, ale są też mocniejsze modele. Obecnie koncentrujemy się na produkcji bardziej złożonych i kosztownych projektów o wysokiej wydajności.
▪️O amunicji własnej produkcji – z sukcesem produkujemy miny moździerzowe, pociski artyleryjskie i czołgowe we współpracy z partnerami zagranicznymi. Nasze zakłady produkcyjne zlokalizowane są nie tylko na terenie Ukrainy, ale także poza jej granicami.
▪️Czy Ukroboronprom opanowuje już produkcję nabojów?Na Ukrainie jest produkcja nabojów, ale nie u nas i nie jest ona wystarczająca na pokrycie potrzeb Sił Zbrojnych. W przyszłym roku na rozwój, modernizację i rozwój przemysłu obronnego zostanie przeznaczonych 7 razy więcej środków z budżetu niż w roku bieżącym.
▪️O programie rakietowym (Neptun, Sapsan, Olcha itp.) – istnieje państwowy program zwiększenia produkcji rakiet. Ludzie pracują, wszyscy są zmotywowani i chcą walnąć w tę Moskwę, żeby nikt jej nie widział. Ale w czasie wojny są to ściśle tajne informacje, którymi nie mogę się podzielić.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki pod Perzotrwawnewym i koło Synkiwi

⚆ Okolice Bachmutu – pod Kliszczijiwką Ukraińcy wycofali się o 200 m z szarej strefy.

⚆ Marijinka – brak zmian

⚆ Awdijiwka – rosyjskie szturmy rozgromione (polecam wideo w sekcji bonusowej)

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ walki około Mykilskiego i Staromajroska.

3️⃣ Krym i Morze Czarne

⚆ Niski stan zapasów wody słodkiej na półwyspie

😼Siły Zbrojne pokazały zdjęcie rosyjskiego okrętu Askold zniszczonego na terenie zakładów Zaliw na czasowo okupowanym Krymie.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Przygotowujemy się na najgorszą zimę w historii – Kuleba w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Die Welt”. „Przygotowujemy się na najgorszą zimę w historii. Dlatego przymkniemy oko, jeśli otrzymamy tylko systemy obrony powietrznej, ale nie Taurus.”

⚆ “To nie czas na wybory” – Zełeński. Zełeński powiedział też, że wszystkie odpowiednie struktury powinny zająć się kwestią przekierowania środków do Sił Obronnych, a nie do bruku. Widzimy, jak ludzie domagają się, aby środki budżetowe były kierowane NIE na remonty chodników i ulic, ale na pomoc obronną. Wszyscy słyszymy, że w Siłach Obronnych potrzebne są zmiany. Dotyczy to wielu procedur i powikłań, jakie mają nasi żołnierze: transferu, szkolenia, wsparcia.

⚆ 128. brygada potwierdziła śmierć 19 żołnierzy w wyniku ataku rakietowego podczas uroczystości 3 listopada na odcinku zaporoskim. Ofiar mogło być więcej. “Okazuje się, że wszyscy, którzy stali bliżej drogi, to wszyscy „200”, a personel, który miał być specjalnie nagrodzony (dowódcy dział, strzelcy), byli lekko zasłonięci ścianą domu, w który uderzył „Iskander”. Dzięki temu ofiar jest trochę mniej” – twierdzi jedno ze źródeł.

⚆ Użhorod, plac Teatralny. 6 listopada 2023 r. Dziś upamiętniono bohaterów 128. Oddzielnej Zakarpackiej Brygady Szturmowej, którzy zginęli w Zaporożu. Zdjęcie — Rada Miasta Użhorod.

⚆ Dowódca 128 Brygady Dmytro Łysiuk spóźnił się na uroczystość z okazji Dnia Wojsk Rakietowych i Artylerii, który organizowany był w pobliżu linii frontu. Wojsko czekało na dowódcę ponad pół godziny, po czym przyleciała rakieta – hromadske, nawiązując do źródeł brygady. Łysiuk przybył dosłownie 2 minuty po uderzeniu rakiety. Zełeński zawiesił go w roli dowódcy na czas śledztwa.

⚆ Szef Kancelarii Prezydenta Jermak wyraził zdziwienie wypowiedziami byłego przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera na temat „skorumpowanej Ukrainy”, podkreślając, że takie wyzwania istnieją na całym świecie, a nasz kraj przeprowadza reformy nawet w warunkach wojny.

⚆ W październiku rosja wyprodukowała 115 precyzyjnych rakiet o zasięgu ponad 350 kilometrów, powiedział przedstawiciel GUR Skibickij. Uważa, że ​​rosjanie czekają na zwiększenie obciążenia systemu energetycznego Ukrainy, aby ponownie zacząć uderzać w sektor energetyczny. Według niego rosjanie mają na stanie około 870 precyzyjnych rakiet o zasięgu ponad 350 km. Skibickij wyjaśnił, że w zeszłym roku wskaźniki były prawie takie same. Oznacza to, że rosji udało się rozpocząć produkcję rakiet i utrzymać ją na poziomie wystarczającym do zgromadzenia zapasów rakiet.

⚆ Asystent Załużnego zginął w wyniku wybuchu granatu w jego domu pod Kijowem. „39-letni wojskowy zginął we wsi Czajki we własnym domu w wyniku nieostrożnego obchodzenia się z amunicją. Jego 13-letni syn został ciężko ranny i trafił do szpitala” – poinformowała rzeczniczka MSWiA. Mariana Rewa.

⚆ Załużnyj potwierdził śmierć swojego asystenta Czastiakowa – w dniu jego urodzin w jednym z prezentów wybuchł nieznany ładunek wybuchowy. Chastiakow pozostawił żonę i czworo dzieci. „Od początku inwazji na pełną skalę Giennadij był dla mnie niezawodnym ramieniem, całkowicie poświęcając swoje życie Siłom Zbrojnym i walce z rosyjską agresją” – napisał głównodowodzący.

⚆ Według źródeł w organach ścigania jednak było to nieostrożne obchodzenie się z bronią. Około godziny 17:00 Giennadij Czastiakow wrócił z pracy do domu. Przywiózł ze sobą butelkę alkoholu i trzy granaty produkcji niemieckiej, które dostał w pracy. Wyjął jeden z granatów i zaczął pokazywać, jak się nim posługiwać. Jego syn był w pobliżu.

⚆ Kyiv Post” opublikował dwa filmy, w których twierdzi się, że ukraińskie siły specjalne prawdopodobnie polują na najemników grupy wagnera w Sudanie, choć rząd ukraiński nie potwierdził oficjalnie ani rozmieszczenia jednostek bojowych w Sudanie, ani prowadzenia operacji przeciwko wagnerowcom w tym kraju.

⚆ SBU zatrzymała rosyjskiego agenta, który przygotowywał naloty na obiekty Ukrzaliznycji w obwodzie winnickim, prawdopodobnie związanego z transportem ciężkiej broni i innego ładunku Sił Obronnych Ukrainy.

🌍Świat:

⚆ Źródła dyplomatyczne w UE powołały się na fałszywą informację, że przedstawiciele USA i UE rzekomo rozpoczęli rozmowy z Ukrainą na temat możliwości rozmów pokojowych z Federacją Rosyjską — „Interfax-Ukraina”.

⚆ Główny dyplomata UE Borrell nalegał, aby nie dopuścić do zmniejszenia uwagi poświęcanej Ukrainie i jedności sojuszników w jej wsparciu, podkreślając, że przyszłość Europy zależy od rozwiązania tej wojny. „Jeśli Ukraina przegra, my też przegramy. Musimy zachować jednomyślność i jedność we wspieraniu Ukrainy” – podkreślił.

⚆ Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​celem wojny na Ukrainie powinien pozostać stabilny i sprawiedliwy pokój, a nie zamrożony konflikt.

⚆ Niemcy nadal są niezdecydowane w sprawie dostaw rakiet manewrujących Taurus na Ukrainę i wątpią, czy rakiety te w ogóle mogą radykalnie zmienić sytuację na froncie, powiedział minister obrony Boris Pistorius.

⚆ Kilkudziesięciu polskich przewoźników rozpoczęło blokowanie trzech przejść granicznych z Ukrainą w Hrebennym, Dorohusku i Korczowej. Uczestnicy blokady żądają wprowadzenia zezwoleń handlowych dla ukraińskich przewoźników i ograniczenia ich liczby do poziomu, jaki istniał przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

⚆ „Blokowanie dróg to bolesny cios w plecy” – Ambasador w Polsce Wasyl Zwarycz zareagował na protesty polskich przewoźników na granicy z Ukrainą.

⚆ Co najmniej 127 firm w Wielkiej Brytanii dobrowolnie przyznało się do naruszenia sankcji nałożonych na rosję od początku jej inwazji na Ukrainę na pełną skalę – FT. Jak zauważa publikacja, firmy mogą dobrowolnie zgłaszać naruszenia, aby złagodzić kary.

⚆ Prezydent RP Andrzej Duda powierzył utworzenie nowego rządu obecnemu premierowi Morawieckiemu. „Zdecydowałem się zatem kontynuować dobrą tradycję parlamentarną, zgodnie z którą zwycięska frakcja jako pierwsza otrzyma szansę na utworzenie rządu” – podkreślił. Choć PiS ma największą reprezentację w Sejmie, nie był w stanie zgromadzić wystarczającej liczby głosów, aby zapewnić sobie większość. Dlatego z dużym prawdopodobieństwem prawo do utworzenia rządu przypadnie opozycji – podkreślały dziś ukraińskie media.

⚆ „Ukraina jest dziś w gorszej sytuacji niż w listopadzie ubiegłego roku” – The Washington Post. Tezy z materiału: Oddziały są zmęczone i wyczerpane, zapasy broni się wyczerpują, a zachodnie społeczeństwo jest bardziej spolaryzowane w kwestii zapewnienia dalszego wsparcia. Obecnie „zwolennicy Ukrainy muszą przemyśleć swoją teorię zwycięstwa”. Możliwość porozumienia w drodze negocjacji na korzystnych dla Ukrainy warunkach, jeśli takie istniały, prawdopodobnie się skończyła, gdyż Federacja Rosyjska uważa, że ​​ma długoterminową przewagę dzięki sile ludzkiej. USA muszą ponownie przemyśleć swoją wizję zwycięstwa w tej wojnie, uczynić ją bardziej realistyczną.

⚆ Premier Słowacji Fico, który odmówił udzielenia pomocy wojskowej Ukrainie, obiecuje nie utrudniać słowackim firmom produkcji i dostarczania broni swoim klientom, w tym Ukrainie.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ rosjanie już nie sprowadzają Shahedów z Iranu – produkują je u siebie

⌛ Rok temu pisałem (256):

Ostatnie dni są trudne do podsumowania. Może to błoto i coraz chłodniejsze noce sprawiają, że ma się wrażenie, że obie strony szykują się na zimę. Towarzyszy temu jednak szereg działań sprzecznych. Tu niby rosjanie opuszczają Cherson ale go zbroją. Niby priorytet ma Bachmut ale nagle wyskakuje uderzenie w Pawliwkę. Niby rosjanie kończą mobilizację, ale ją kontynuują. Jest bardzo nieczytelnie przez brak wiarygodnych i pełnych informacji ze strony ukraińskiej. Świat też jakiś bardziej milczący, skryty, jakby rozmawiający gdzieś w tle. Wydaje się, jakby wojna zamarła w jakimś ponurym oczekiwaniu.
Na froncie codziennie jednak giną ludzie. Do Pawliwki nadal płyną posiłki rosjan (głównie piechota) i ponoszą oni duże straty. Wedle doniesień część rosjan odmówiła rozkazu szturmowania miejscowości wobec dużych strat ponoszonych przez rosjan. Bo pod Pawliwką dzieje się to samo co pod Bachmutem – fale rosjan próbują zdobyć miejscowość wokół której Ukraińcy mają dogodne pozycje obronne. Straty są też po stronie ukraińskiej.

Ogólny obraz jest jednak niezmienny. „Szybki podbój” Ukrainy skończył się dla rosjan wielomiesięcznym konfliktem w którym utknęli bez opcji wyjścia. Ukraina wydaje się być zdeterminowana i nieustraszona wobec rosyjskich prób szantażu czy „wyciągania ręki” przez afrykańskich czy azjatyckich pośredników. Elektrownia w Enerhodarze stoi, Naddniestrze jest tam gdzie było, łukaszenka nadal się wije i unika wkręcenia w wojnę, brudnej bomby brak, tama w Nowej Kachowce też stoi. rośnie tylko licznik zabitych i procenty odzyskanych terytoriów przez Ukraińców. Z początkowo podbitych przez rosjan w lutym terenów, Ukraińcom udało się odzyskać 50%. Jeśli wliczyć Krym, dnr, lnr to jest to niemal 40%.

rosjanie próbują też przekonać Ukraińców, że szykują się do opuszczenia prawego brzegu Dniepru. Póki co Ukraińcy podchodzą do tego z rezerwą.

Ukraina zmaga się z problemami z energią. Linia frontu bez zmian.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Nocne łowy w okolicy Marijinki

⚆ Walki pod Awdijiwką

⚆ Awdijiwka jak Bachmut

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.