🪖Dzień 619 (4 listopada 2023, 23:20) – opcje

🪖Dzień 619 (4 listopada 2023, 23:20) – opcje

4 listopada, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Ten tekst zacząłem jeszcze przed głośnym wywiadem z Załużnym w The Economist i przed dzisiejszymi “doniesieniami” NBC o nakłanianiu Ukrainy do rozmów pokojowych.

Było ostatnio sporo o tym, że rosjanie podkręcają produkcję i tempo mobilizacji, że dostali od 0,5 do miliona sztuk amunicji od korei pn., że spada zainteresowanie wygraną Ukrainy, że kruszy się wsparcie USA itd itp. Co zatem pozostaje na stole? Jak Ukraińcy mogą wygrać? Popatrzmy…

ROZWIĄZANIA ZBROJNE

Likwidacja putina
Niewiele zmieni, bo jeśli wierzyć wewnętrznym sondażom to rosja i rosjanie przekroczyli już “punkt bez powrotu” w totalnej walce. Kreml oczyścił otoczenie z potencjalnych wrogów i potencjalny następca putina nie odważy się wycofać się z wojny. Wzniecenie czegokolwiek wewnętrznie graniczy moim zdaniem z cudem. Nie zmienia to faktu, że putin ma do wygrania wybory i będzie unikał wpadek i wewnętrznych kontrowersji.

Wybicie rosyjskiej armii
rosja traci obecnie w ciągu miesiąca prawie tylu żołnierzy, ilu mobilizuje w ciągu miesiąca. Tak wychodzi z wyliczenia ukraińskiego wywiadu. W miesiąc rosjanie mieli stracić 18 000 żołnierzy a mobilizują 20 000 miesięcznie. Do wyliczeń brana była średnia z ostatnich 6 miesięcy (październik to 22 920 zabitych rosjan). Czy Ukraińcy mogą zabijać ich więcej aby doprowadzić do załamania się systemu mobilizacyjnego rosjan? Mogą, ale nie będzie to ani łatwe, ani nie odbędzie się bez większych ofiar po stronie ukraińskiej.

rosjanom zabraknie amunicji
Tej rosji dzięki kimowi nie zabraknie przez kilka następnych miesięcy. Zawsze pozostaje nadzieja, że to co widać było na zdjęciach z transportem z korei to puste pudła, ale nie łudziłbym się, tym bardziej że jest jeszcze Iran. Faktycznie może nie wystarczyć rosjanom nowoczesnego sprzętu ciężkiego, ale wedle nieoficjalnych danych jego braki zaczną być widoczne najszybciej za pół roku. Amunicji i sprzętu rosji w najbliższym czasie nie zabraknie.

PRESJA I NEGOCJACJE

Świat może to zakończy?
ONZ jest organizacją niewydolną. NATO robi swoje, ale w wojnę oficjalnie nie wejdzie. UE mimo wspierania Ukrainy jest zaś nadal klientem rosji i rynkiem zbytu dla europejskich biznesów. USA zaś są na wirażu przedwyborczym i z trudnymi kwestiami do wyjaśnienia wewnątrz Izby Reprezentantów. Do tego muszą pamiętać o Izraelu, Tajwanie i problemach ze swoją południową granicą.

Negocjacje z rosją
rosji ta wojna jeszcze nie zabolała wewnętrznie i stawka by ten próg bólu osiągnąć nieustannie rośnie. Bo tak jak i my przywykamy do wojny, tak i przywykają rosjanie. Na tym etapie jakiekolwiek negocjacje z rosją będą jej sukcesem. Potencjalny rozejm będzie zaś wygraną rosji. Nie minie dekada zanim rosja będzie znów gotowa na kolejną wojnę. Brak zahamowania rosji to również potężne osłabienie reszty Europy, która pokazała jasno co o rosji myśli, zadeklarowała długofalowe wsparcie Ukrainy w wojnie, zaprosiła Ukrainę do UE. rosja też o tym będzie pamiętać. Nie da się tego tak odkręcić i wrócić do świata sprzed 2022. Wie to Bruksela i Waszyngton, Paryż i Berlin. No i na negocjacje muszą zgodzić się sami Ukraińcy, a tu patrząc na sondaże takich opcji nie widać.

Co zatem zostaje?

Zwiększenie wsparcia militarnego Ukrainy i paraliżowanie logistyki rosyjskiej
Najtrafniej ujął to Generał Ben Hodges, który prognozował odbicie Krymu w tym roku: “Jestem bardzo zakłopotany faktem, że Prezydent USA i Kanclerz Niemiec odmawiają zapewnienia Ukrainie tego, czego potrzebuje do wyzwolenia Krymu. Byłem pewien, że administracja amerykańska zrozumie, że trzeba pomóc Ukrainie zwyciężyć… Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Niemcy dotychczas odmawiały realizacji takich dostaw. Co do tego się myliłem.” A mylił się rzadko… Tymczasem jeden kim dzong dał rosjanom od 0,5 do miliona sztuk amunicji. Cała UE od lutego do dziś dała około 250 tys sztuk. Ukraińcom nie brakuje dramatycznie póki co broni standardowej, ale brakuje tej przełomowej. Same dostawy amunicji i rakiet pozwalają jedynie Ukrainie trwać w obronie. Dozowanie dostaw broni dalekiego zasięgu jest głównym czynnikiem aktualnego wysypu artykułów o “klęsce ukraińskiej ofensywy”. Rakiety Taurus czy ATACMS z zasięgiem 300km mogłyby skutecznie zaatakować most krymski i inne szlaki logistyczne rosjan powodując uderzeniowy paraliż logistyczny pozwalający na osłabienie rosjan na tyle aby przełamać front. Aktualnie jest tak jak opisał to Załużnyj – oni widzą wszystko i my widzimy wszystko. Bez przełomowej broni wojna pozostanie w pacie.

Presja ekonomiczna i gospodarcza
Sankcje działają na rosję ale robią to wolno i są mocno kontrowane przez działania rosyjskiego resortu finansów oraz przez państwa trzecie. Są wprawdzie w rosji widoczne efekty w postaci wysokiego kursu rubla czy podwyżek stóp procentowych. Trudno jednak sobie wyobrazić by z tego powodu rosjanie masowo protestowali czy znieśli putina. Skoro nie rusza ich 300 tys zabitych w bezsensownej wojnie to i wyższe raty kredytów czy braki w sklepach ich nie ruszą. Mimo tego, to tak jak i ZSRR tak i rosję ma szansę położyć na kolana totalna rozwałka ekonomii i gospodarki. Kraje zachodu mogłyby mocniej przypilnować sankcji i ich przestrzegania by ten proces przyspieszyć. Do tego niezbędne jest nie tylko zdyscyplinowanie Węgier czy Słowacji, ale również szeroki front rozmów z krajami bliżej rosji jak np. Kazachstan (to tam Macron ostatnio jeździ).

Presja polityczna
Chiny i USA pozostają głównymi biegunami naszego świata. Od ich listopadowych rozmów może zależeć wiele. Mogą np. zaparkować temat Tajwanu by najpierw skoncentrować się na zamknięciu wojny w Ukrainie i Izraelu. Na tym bardziej zależy USA niż Chinom. Chiny nie muszą robić nic poza czekaniem aż osłabnie któraś ze stron by zdobyć przewagę i ugrać swoje. Słowem – poza niepokojem czy świat nie stoczy się w szaleństwo wojny totalnej to Chiny nie mają motywacji do wyhamowania putina.

Ukraiński czynnik X
Po wywiadzie z Załużnym (i dzisiejszych echach w komentarzu Biura Prezydenta Ukrainy) wydaje się, że po stronie ukraińskiej jest rozdźwięk. O ile Załużnyj rzeczowo przedstawia stan spraw i jasno mówi czego potrzebują i jakie mają opcje, to Zełeński wierzy w zbawczą rolę F-16. Ukraińcy potrzebują kombinacji presji ekonomicznej, politycznej na rosję oraz dostaw broni dającej realną przewagę. Do tego dołożą swój tajemniczy składnik. Armia ukraińskich dronów pokazała swoją świetną efektywność w powietrzu i na wodzie. Ukraiński wywiad też może poszczycić się spektakularnymi akcjami. No i nie można zapomnieć, że Ukraińcy w produkcji mają swoje typy broni – tu prócz Neptuna jest kompleks rakietowy Grom-2, który może stać się ukraińskim ATACMS z zasięgiem 500km.

Więc pozostaje trzymać kciuki za to by Ukraińcy dostali czego potrzebują, mieli swobodę w kierowaniu swoimi działaniami zbrojnymi a Zachód by zwiększył presję ekonomiczną, gospodarczą i polityczną na rosję.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Szwecja oficjalnie potwierdziła transfer ośmiu samobieżnych haubic artyleryjskich Archer na Ukrainę. To najszybsze mobilne haubice jakimi dysponuje armia ukraińska.

🌻-830 (304 100 ) -35 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ 2 ataki rakietowe i 62 ostrzały lotnicze

⚆ Zniszczono 2 Shahedy (z 2)

⚆ W rejonie dniepropietrowskim zniszczono 3 rosyjskie rakiety (Iskander-K)

💥Ostrzał (główne punkty):

Ponad 110 osad w obwodach czernihowskim, sumskim, charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim, chersońskim i mikołajowskim znalazło się pod ostrzałem artyleryjskim.

⚆ obwód dniepropietrowski – Dnipro

⚆ obwód chersoński – Cherson

⚆ obwód połtawski – Myrhorod

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – niespokojnie koło Perszotrawnewego, Iwaniwki i Makijiwki.

⚆ Okolice Bachmutu – nieudane ataki rosjan koło Jahidnego i Chromowego

⚆ Marijinka – brak zmian

⚆ Awdijiwka – rosjanie zgromadzili już siły do kolejnej, trzeciej fali szturmów. Ich rozpoczęcie utrudnia im pogoda – po ostatnich deszczach ziemia mocno rozmokła.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Pod Robotyne brak zmian, pod Staromajorskim rosjanie mieli drobne postępy

⚆ rosja uderzyła w żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, którzy zebrali się na ceremonii wręczenia nagród. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie jednego z żołnierzy, który poinformował, że w 128. brygadzie stacjonującej w obwodzie zaporoskim doszło do tragicznego zdarzenia. Według niego, jeden z oficerów zdecydował się na uroczyste wręczenie odznaczeń brygady w jednej z frontowych wsi. W to miejsce rosjanie wystrzelili rakietę Iskander-M. Według wstępnych danych zginęło ponad 20 żołnierzy. Zdarzenie to potwierdziło źródło „Prawdy Ukraińskiej” w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Zdarzenie miało miejsce wczoraj.

😼Berdiańsk

3️⃣ Krym i Morze Czarne

😼Kercz – uderzenie w stocznię remontową gdzie znajdowały się szykowane do służby okręty rosyjskie zdolne do przenoszenia rakiet Kalibr. Zamknięto też most krymski.

tak leciało
tak doleciało

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼Rostow nad Donem

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Wołodymyr Zełeński skomentował pogłoski o rzekomym wywieraniu przez UE i USA nacisków na Ukrainę w sprawie negocjacji z Federacją Rosyjską. Nie wiem skąd to się wzięło i kto to pisze. Każdy zna mój stosunek i opinię społeczeństwa ukraińskiego w tej sprawie. Wielokrotnie słyszeliśmy, że rzekomo namawiają nas do zrobienia czegoś w Ramstein, ale czegoś takiego nie ma i nie będzie – dodał Prezydent.

⚆ Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przybyła do Kijowa i ma przemawiać przed Radą Najwyższą Ukrainy. Na spotkaniu z Zełeńskim powiedziała: „Jestem tutaj, aby omówić drogę Ukrainy do przystąpienia do UE. Wsparcie finansowe UE dla odbudowy Ukrainy jako nowoczesnej, zamożnej demokracji. Oraz to, w jaki sposób będziemy w dalszym ciągu zmuszać rosję do płacenia za jej agresywną wojnę.”

⚆ Jesteśmy pod wrażeniem reform, które Ukraina przeprowadziła w środku wojny – von der Leyen. Podczas konferencji prasowej w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej odnotowała osiągnięcie wielu kamieni milowych w reformie sądownictwa, walce z oligarchami i walce z praniem pieniędzy. „To efekt ciężkiej pracy. Wiem, że jesteście w trakcie przeprowadzania nadzwyczajnych reform. Jeśli tak się stanie – a jestem tego pewna – Ukraina będzie w stanie spełnić swoje ambitne marzenie – przejść do kolejnego etapu procesu akcesyjnego” – powiedziała von der Leyen.

⚆ Ursula von der Leyen w Radzie Najwyższej: “Proces przystąpienia do Unii Europejskiej Ukraina może rozpocząć już w tym roku. Nie musicie uczyć się, jak być Europejczykiem, już jesteście Europejczykami” Główne tezy jej wystąpienia w Radzie Najwyższej

  • Walczycie nie tylko o swoją wolność, ale także o Europę.
  • Będziemy z Tobą tak długo, jak będzie to konieczne.
  • UE ogłosi w przyszłym tygodniu 12. pakiet sankcji i będzie go wdrażać do czasu nadejścia pokoju.
  • Europa chce zainwestować na Ukrainie 50 miliardów euro

⚆ Rustem Umerow polecił przeprowadzić dochodzenie w sprawie tragedii dotyczącej ataku na 128. brygadę w obwodzie zaporoskim. Wszystkie okoliczności zdarzenia zostaną wyjaśnione. Polecam Głównemu Inspektoratowi Ministerstwa Obrony Narodowej przeprowadzenie pełnego śledztwa w sprawie faktów związanych z tą tragedią – dodał Minister Obrony Ukrainy.

⚆ Kancelaria Prezydenta poradziła Załużnemu, aby nie nagłaśniał sytuacji na froncie. O tym oświadczył zastępca szefa Biura Prezydenta Ihor Żółkiew, odnosząc się do artykułu Załużnego. Dodał, że „komentując dla otwartej opinii publicznej to, co dzieje się na froncie, ułatwiamy pracę agresorowi”

⚆ Prezydent Wołodymyr Zełeński nie uważa sytuacji na froncie za patową i deklaruje, że Ukraina nie będzie negocjować z rosją. Poinformował o tym na konferencji prasowej z szefem Komisji Europejskiej, komentując artykuł Załużnego w „The Economist”. „Jak to pokonać? F-16, muszę poczekać, aż chłopaki się nauczą, kiedy wrócą. Kiedy na froncie jest obrona powietrzna, wojsko idzie naprzód, używa sprzętu” – dodał prezydent

⚆ Zełeński zwolnił Horenkę na wniosek Umerowa – Biuro Prezydenta. O tym oświadczył wiceszef Biura Prezydenta Roman Maszowiec w komentarzu dla „Ukraińskiej Prawdy”. „Zgodnie z ustawą Ukrainy o bezpieczeństwie narodowym dowódców typów i odrębnych rodzajów sił zbrojnych (sił) Sił Zbrojnych Ukrainy powołuje i odwołuje Prezydent Ukrainy na wniosek Ministra Obrony. “Taki wniosek wpłynął do Kancelarii Prezydenta zgodnie z obowiązującymi przepisami” – powiedział.

⚆ Minister obrony narodowej – Umerow oświadczył, że nie będzie wyjaśniał przyczyn dymisji dowódcy Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy Wiktora Horenki, ale że jest on teraz potrzebny „w pewnym kierunku”

⚆ Kijów – na Placu Zwycięstwa odbył się demontaż radzieckiej gwiazdy

⚆ „Przestańcie sadzić klomby w Charkowie, bo inaczej będziecie musieli kopać groby w Charkowie”. W Charkowie mieszkańcy zebrali się z żądaniem przeznaczenia środków budżetowych nie na poprawę miasta, ale na potrzeby Sił Zbrojnych.

⚆ W rosji nie powiodły się testy rakiet „Jars” i „Buława” – nośników broni nuklearnej. 1 listopada 2023 roku rosja przeprowadziła nieudany test międzykontynentalnej rakiety balistycznej RS-24 „Jars”, będącej głównym elementem naziemnego komponentu strategicznych sił nuklearnych Federacji Rosyjskiej. Wystrzelenie rakiety Jars odbyło się z kosmodromu Plesetsk (obwód archangielski) Według Ministerstwa Obrony Ukrainy rakieta Jars zboczyła z kursu, podobnie jak podczas poprzednich ćwiczeń dowodzenia i sztabu strategicznych sił nuklearnych w dniu 25 października.

🌍Świat:

⚆ Przedstawiciele USA i UE omawiają z Ukrainą możliwość negocjacji z Federacją Rosyjską – NBC. NBC News, cytując anonimowych urzędników wyższego szczebla USA, donosi, że dyskusje te dotyczyły tego, z czego Ukraina być może będzie musiała zrezygnować, aby osiągnąć porozumienie. Urzędnicy powiedzieli również, że Ukraina prawdopodobnie ma czas do końca roku lub trochę więcej, zanim rozpoczną się pilniejsze dyskusje na temat rozmów pokojowych.

⚆ Minister obrony Włoch Guido Crozetto powiedział, że czas na rozmowy pokojowe między Ukrainą a Federacją Rosyjską jeszcze nie nadszedł. „Jest oczywiste, że trwały pokój nie może opierać się wyłącznie na działaniach militarnych. Konieczny jest „rozejm” polityczny. Czas na to jeszcze nie nadszedł, ale „Nadzieja umiera ostatnia” – powiedział. Crozetto przyznał także, że obecnie zainteresowanie wojną Federacji Rosyjskiej z Ukrainą zmalało, ale nie na poziomie politycznym, a jedynie na poziomie środków masowego przekazu.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ brak doniesień

⌛ Rok temu pisałem (254):

Linia frontu bez zmian, ale na większości odcinków trwają bardzo intensywne walki. Ze strony rosji na te odcinki napływają nowi żołnierze z mobilizacji, ale nadal licznik strat rosjan kręci się szybko. Nieco spokojniejszy dzień pod kątem uderzeń rakietowych i dronowych. putin dziś dużo mówił, amerykanie przed wtorkowymi wyborami zadeklarowali dalsze wsparcie wojskowe, Ukraina uruchamia swoją produkcję amunicji do artyleryjskiej.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Idealne wyczucie czasu

⚆ Archer w akcji

⚆ Wuhłedar

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.