🪖Dzień 618 (3 listopada 2023) – pat i…

🪖Dzień 618 (3 listopada 2023) – pat i…

4 listopada, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Nie cichną echa po artykule Załużnego w The Economist. Czemu? Bo to główna postać ukraińskiej walki z rosją i do tego rzadko wypowiada się w mediach. Szczególnie – tak szczegółowo, bo artykuł opowiada o wszystkich dotychczasowych fazach wojny i działaniach Ukraińców. Czemu więc ukazał się teraz i czemu powiedział co powiedział? Kilka moich przemyśleń…

Wywiad Załużnego jest podsumowaniem pewnego etapu wojny w 2023 roku. Etapu trudnego, bo z jednej strony napompowanego oczekiwaniami (udana ofensywa, zakończenie wojny) ale z niewystarczającym ciśnieniem do uzyskania sukcesu (dostawy broni). Obie strony wojny są w patowej sytuacji – zbyt silni by przegrać, za słabi by wygrać. Jeśli dodamy do pełnego obrazu ukraińskiej, letniej ofensywy informację, że odbyła się ona nieco “na życzenie” zachodu i była nasiąknięta obawą, że bez wyraźnego sukcesu wsparcie militarne dla Ukrainy zblednie, to uzyskujemy nieco inny obraz sytuacji. Wywiad Załużnego jest zamknięciem tego etapu i próbą odzyskania pełnej decyzyjności i zaufania przez stronę ukraińską. rosji będzie sprzyjać czas i mrożenie frontu (do czasu) bo ma dużo najtańszej broni, którą może niemal nieustannie zalewać front – ludzi. Nie sądzę by Załużnyj tego nie wiedział. Jednak o tym mówi, co w moim odczuciu medialnym jest artykulacją argumentów drugiej strony – tej, która zachęcała Ukrainę do takiego myślenia i działania tj. działania na zadanie rosji wysokich strat jako metodę na sukces. To się nie udało i nie uda. Ukraina musi znaleźć inną metodę na przełamanie frontu i patrząc na to co zrobiła z flotą czarnomorską trudno jest nie mieć podstawy do wiary, że taką metodę znajdzie. Wywiad Załużnego jest zatem dla mnie powiedzeniem “Nie mieliście racji, straciliśmy czas bo Was posłuchaliśmy. Teraz posłuchajcie nas i wesprzyjcie”. O tym jakie mogą być opcje na wygraną postaram się napisać jutro.

Tymczasem – linia frontu bez znaczących zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ USA wysyłają 125 milionów dolarów pomocy dla Ukrainy i zamawiają kolejne 300 milionów dolarów. Pakiet o wartości 125 milionów dolarów obejmował dodatkową amunicję NASAMS i HIMARS, pociski artyleryjskie kal. 155 mm i 105 mm, rakiety przeciwpancerne TOW, systemy przeciwpancerne Javelin i AT-4. Osobno Pentagon zamawia dla Ukrainy bojowe drony naprowadzane laserowo za 300 mln dolarów — zostaną one dostarczone w ramach programu USAI, który zakłada zakup broni od producentów, a nie jej transfer z magazynów armii USA.

🌻-850 (303 270 ) -36 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ rosjanie wystrzelili w nocy nad Ukrainę 38 „Shahedów” i jedną rakietę Ch-59 – Siłom Powietrznym udało się zestrzelić 24 drony i rakietę. Reszta uderzyła w cele we Lwowie i Odessie.

⚆ Tej nocy rosyjskie drony kamikaze Shahed pięciokrotnie uderzyły w obiekt infrastruktury krytycznej w obwodzie lwowskim – szef administracji regionalne Kozytskyj. Zestrzelono 11 z 16 dronów.

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – 6 ostrzałów przygranicznych

⚆ obwód sumski – 13 ostrzałów przygranicznych

⚆ obwód charkowski – 13 ostrzałów, Charków – 5 pożarów (uczelnia, brak ofiar)

⚆ obwód zaporoski – 9 ostrzałów

⚆ obwód dniepropietrowski – 3 ostrzały

⚆ obwód mikołajowski – 5 ostrzałów

⚆ obwód chersoński – 41 ostrzałów. pożar w Korabelnomu po ostrzale z lewego brzegu Dniepru

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – wzmożone ataki koło Synkiwki. Pod Perszotrwanewym rosjanie mieli kolejny sukces.

⚆ Okolice Bachmutu – Kurdjumiwka – bez zmian, pod Andrijiwką pojawiły się świeże oddziały rosjan i postępy przyhamowały. Działania na północnej flance nieco się ustabilizowały, ale z niektórych terenów Ukraińcy musieli się wycofać i są one aktualnie w szarej strefie.

⚆ Marijinka – rosjanie próbują podejść od strony Krasnohoriwky – bez skutku.

⚆ Awdijiwka – Dziś również trwały szturmy rosjan, ale w innej taktyce. Najpierw robią zwiad bojem, potem idzie ciężki sprzęt a jeśli to się nie udaje to puszczają piechotę z osłoną artylerii. Jeśli to się nie udaje – rosjanie przesuwają zasięg artylerii o 1-3 km w głąb i nawalają ile mogą. Jeśli i to nie zadziała to próbują tego samego na innym podejściu.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Mykylskie pod Wuhłedarem – ponowne próby szturmów ze strony rosjan

⚆ kierunek tokmacki – drobne, dodatkowe zdobycze sił ukraińskich (do 200m)

⚆ Siły Zbrojne postępują w rejonie Zapławy i Piszczaniwki, które znajdują się odpowiednio 13 km na południowy wschód od Chersonia i 3 km od Dniepru, a także posunęły się w okolice Krynki. Obecnie wojska ukraińskie zajmują pozycje w pobliżu mostów drogowych i kolejowych Krynki i Antoniwski.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ brak doniesień

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński mianował Serhija Łupańczuka nowym dowódcą Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy, prezydent kolejnym dekretem odwołał ze stanowiska Wiktora Horenkę.

⚆ Dowódca Sił Specjalnych Horenko dowiedział się o swoim zwolnieniu z mediów, Załużnyj nie złożył wniosku – oświadczył Horenko. „Nie znam osobiście powodów. Rozmawiałem z naczelnym wodzem, który też nie potrafił mi tego wytłumaczyć.” Załużnyj miał złożyć odpowiednie oświadczenie, ale odpowiedział mi, że tego nie zrobił. Nie rozumiem, co się stało” – powiedział.

⚆ Zełeński powiedział w wieczornym przemówieniu, że były dowódca Sił Operacji Specjalnych generał dywizji Wiktor Horenko będzie w dalszym ciągu wykonywał zadania specjalne w ramach GUR Ministerstwa Obrony Narodowej.

⚆ Minister spraw zagranicznych Kułeba powiedział, że Ukraina w dalszym ciągu oczekuje od Niemiec rakiet dalekiego zasięgu Taurus. „Niemiecki rząd potrzebuje więcej czasu na podjęcie ostatecznej decyzji” – zauważył.

⚆ „Ukraina nie odczuwa spadku pomocy międzynarodowej w walce z rosją pomimo wojny na Bliskim Wschodzie, ale zainteresowanie mediów kwestią ukraińską rzeczywiście zmalało” – przyznał minister spraw zagranicznych Kułeba.

⚆ W piątek rano w szpitalu zmarł mężczyzna, który odniósł obrażenia w wyniku rosyjskiego ataku na terminal “Nowa Poszta” w obwodzie charkowskim. Bilans ataku to 8 zabitych i 15 rannych.

⚆ Kułeba w ramach swojej wizyty w Niemczech spotkał się z dyrektorem generalnym koncernu obronnego Rheinmetall. „Ukraina będzie miała więcej broni i amunicji, aby chronić ludność cywilną i infrastrukturę przed rosyjskimi atakami. Dyskutowaliśmy o sposobach dalszego rozwoju sojuszu niemieckiego i ukraińskiego przemysłu obronnego” – napisał.

⚆ Zełeński podpisał ustawę o mniejszościach narodowych, która jest jednym z siedmiu wymogów Komisji Europejskiej dla dalszego postępu Ukrainy na drodze do członkostwa w UE.

🌍Świat:

⚆ Izba Reprezentantów USA zatwierdziła projekt ustawy o pomocy nadzwyczajnej dla Izraela w wysokości 14,3 miliarda dolarów bez Ukrainy. Prezydent USA Biden wcześniej obiecał zawetować ten dokument.

⚆ Niemiecki generał: Wsparcie militarne Ukrainy to zadanie do 2030 roku i później. „Wspólnie z Ukrainą i naszymi partnerami rozmawiamy o tym, jak powinny wyglądać przyszłe ukraińskie siły zbrojne. Jedno jest jasne: wsparcie militarne Ukrainy to zadanie do końca dekady i na dłużej. Nasze planowanie budżetu zapewnia środki do roku 2032, co pokazuje naszą determinację” – powiedział generał Freuding, szef Sztabu Specjalnego ds. Ukrainy w niemieckim Ministerstwie Obrony.

⚆ Minister obrony Holandii Kaisa Ollongren po wizytach w Charkowie i Kijowie obiecała przeznaczyć Ukrainie 500 mln euro na amunicję.

⚆ Wydaje się, że artykuł Załużnego miał wpłynąć na amerykańską debatę na temat Ukrainy — Politico. Jak czytamy w publikacji, niedawne wypowiedzi Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy rozpaliły w Kongresie amerykańskim „partyzanckie namiętności”. Politico pisze, że Kijów „coraz chętniej wychodzi poza oczekiwaną pomoc i pragnie nawiązać współpracę z amerykańskim i europejskim przemysłem obronnym, aby zawrzeć umowy o wspólnej produkcji, aby móc stworzyć własną broń”.

⚆ Ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink spotkała się z nowo wybranym spikerem Izby Reprezentantów Mikiem Johnsonem. Brink zauważyła, że ​​na spotkaniu z Johnsonem mówiła o „istotności dania Ukrainie możliwości powstrzymania rosyjskiej agresji w Europie”.

⚆ Rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone będą wysyłać dla Ukrainy mniejsze pakiety pomocowe ze względu na brak decyzji Kongresu w sprawie dodatkowego finansowania „w celu jak najdłuższego rozciągnięcia możliwości wspierania Ukrainy”.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Kreml nie zgodził się ze słowami Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Walerego Załużnego, że wojna znalazła się w ślepym zaułku. Źródło: rosyjska publikacja propagandowa TASS, sekretarz prasowy prezydenta rosji dmitrij pieskow: „Nie, nie znalazł się w ślepym zaułku. rosja konsekwentnie kontynuuje specjalną operację wojskową. Wszystkie postawione cele muszą zostać zrealizowane. Reżim kijowski już dawno musiał zrozumieć, że samo mówienie o jakichkolwiek perspektywach zwycięstwa reżimu kijowskiego na polu bitwy jest absurdem. I im szybciej reżim w Kijowie to zrozumie, tym szybciej otworzą się pewne perspektywy”.

⌛ Rok temu pisałem (253):

W skrócie: rosjanie tworzą wrażenie opuszczania obwodu chersońskiego. Wywożą i niszczą co się da a jednocześnie fortyfikują tereny i przygotowują miasta do walk ulicznych. Tyle, że te fortyfikacje i posterunki są puste. Na lewy brzeg przerzucany jest co cenniejszy sprzęt i doświadczeni żołnierze. Na prawy zaś brzeg idą zmobilizowani, mniej doświadczeni oraz gorzej wyposażeni rosjanie. Trudno uwierzyć by rosjanie ot tak oddali prawy brzeg Dniepru.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Coś miłego wbrew szaleństwu wokół

⚆ 3x ATACMS

⚆ Tak śmiga Cezar

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.