🪖Dzień 617 (2 listopada 2023)

🪖Dzień 617 (2 listopada 2023)

3 listopada, 2023 0 przez Igor Żytka

 

✂️ W skrócie: 

To zaległe, wczorajsze podsumowanie więc bardzo krótko o trzech kwestiach z wczoraj:

  1. Szerokim echem odbił się w Ukrainie wywiad z Załużnym, który treściwie i merytorycznie opowiedział o przyczynach braku postępów, swoim błędzie i dalszych losach. Najważniejsze punkty z tej publikacji są w podsumowaniu 617.
  2. Niemcy nabierają rytmu w wysyłaniu kolejny transzy pomocy wojskowej. Warto dostrzec, że nie jest to już kilkaset hełmów.
  3. Polecam wideo z Awdijiwki w wersji “złej” – to pokazuje i skalę ataków rosyjskich i świetną obronę Ukraińców

Aha – no i wpłaciliście już ponad 9 000zł, zatem niedługo będzie komplet na plecak medyczny. 

👍 Dobre wieści:

⚆ Niemcy przekazały Ukrainie nową partię pomocy w postaci pojazdów opancerzonych i mundurów zimowych. Pakiet pomocowy obejmował:

▫️2 radary TRML-4D do monitorowania przestrzeni powietrznej (na zdjęciu);

▫️12 transporterów opancerzonych;

▫️7 dronów rozpoznawczych Primoco ONE;

▫️2 systemy samoobrony dla śmigłowców AMPS;

▫️ 5 kolejnych bezzałogowych pojazdów nawodnych (oprócz przekazanych wcześniej 15);

▫️12 ciężarówek MAN TGS;

▫️4 ciągniki siodłowe 8×8 i 4 naczepy (już odpowiednio w sumie 75 i 70);

▫️32 terminale satelitarne SatCom (w sumie już 230)

⚆ Rosja straciła w zeszłym tygodniu cztery wyrzutnie S-400 w wyniku ukraińskich ataków rakietowych — trzy zostały trafione 26 października w Ługańsku, a kolejna w zeszłym tygodniu na Krymie.

🌻-930 (302 420 ) -42 systemów artyleryjskich i -1 SU-25

👎 Z gorszych wieści: 

⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne

⚆  Zestrzelona rakieta w obwodzie dniepropietrowskim (brak ofiar i strat)

⚆ Rosjanie wystrzelili w kierunku Odessy dwie rakiety Onyx, które „straciły zdolność bojową” na podejściu do wybrzeża – podały Południowe Siły Obronne. Nie było żadnych uszkodzeń ani obrażeń.

⚆ Wieczorem miały miejsce dwie fale atak Shahedami

💥Ostrzał (główne  punkty): 

⚆ obwód sumski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód charkowski – Charków, ostrzał przygraniczny i przyfrontowy

⚆ obwód dniepropietrowski – Dnipro (szczątki drona lub rakiety)

⚆ obwód chersoński – ostrzał przyfrontowy

🛡Kompleks walki radioelektronicznej do ochrony pojazdów opancerzonych przed rosyjskimi dronami Pirania AVD 360, opracowany przez ukraińską firmę Piranha-Tech, pomyślnie przeszedł testy terenowe i jest gotowy do produkcji seryjnej – Minister Fiodorow.

🛡Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało wojsku moduły mieszkalne z klimatyzacją i prysznicami. Ministerstwo Obrony Narodowej zakupiło dla wojska około pół tysiąca modułów mieszkalnych umożliwiających wygodne zakwaterowanie żołnierzy w terenie. Kontenery blokowe są najbardziej potrzebne na drugiej linii obrony lub w miejscach, gdzie trenują ukraińscy obrońcy. Jako pierwsze je otrzymały jednostki mobilnych grup ogniowych obrony powietrznej, strzelcy oraz spadochroniarze i piechota na poligonach.

⚡️Utrzymuje się zagrożenie atakami rakietowymi na obiekty energetyczne w okresie zimowym – Rosja gromadzi rakiety, – Jusow

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)

⚆ Swatowe – Kreminna – w okolicach Perszotrawnewe rosjanie nieco się przesunęli. W tym rejonie front falował już kilkukrotnie w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Szturmy koło Iwaniwki i Synkiwki nie udały się Rosjanom.

⚆ Okolice Bachmutu – rosyjskie szturmy w okolicy Jahidnego

⚆ Marijinka – brak zmian

⚆  Awdijiwka – Oddziały rosyjskie prawdopodobnie przygotowują się na kolejną falę niezwykle wyczerpujących ataków piechoty lądowej na pozycje ukraińskie w rejonie Awdijiwki — ISW. Spadła liczba i intensywność szturmów rosyjskich. 

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):

⚆ Pod Robotyne brak zmian

⚆ Wuhłedar – tu rosjanie próbowali szturmów ze strony Mikilskiego w kierunku wschodnim (wideo w sekcji bonusowej).

⚆ Rosjanom udało się nieco przesunąć koło miejscowości Pryjutne

3️⃣ Krym i Morze Czarne

⚆ Do Dżankoj przybyli świeżo mobilizowani rosjanie. Wśród nich jest wielu przedstawicieli mniejszości narodowych: Buriatów, Jakutów, Ujgurów i innych.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ W 66 miejscowościach obwodu charkowskiego ogłoszono przymusową ewakuację dzieci ze względu na stan bezpieczeństwa. „W związku z niebezpieczeństwem w obwodzie charkowskim zatwierdzono przymusową ewakuację 275 dzieci i ich rodzin z 66 osiedli” – podało Ministerstwo Reintegracji.

⚆ 70% Ukraińców uważa, że ​​można krytykować rząd za błędne decyzje już w czasie wojny — w maju ubiegłego roku takie zdanie miało 26% respondentów, wynika z badania KMIS.

⚆ ​​NAZK umieścił korporację Nestle na liście międzynarodowych sponsorów wojny, ze względu na fakt, że nadal działa w Rosji, dostarcza towary i poszerza swoją rosyjską bazę produkcyjną.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zwróciło się do Turcji o wyjaśnienie okoliczności wizyty delegacji z okupowanej Jałty i jej udziału w posiedzeniu międzynarodowej organizacji władz lokalnych. „Oczekujemy, że władze tureckie, które popierają integralność terytorialną Ukrainy, odpowiednio zareagują na rosyjską prowokację i nie dopuszczą do jej powtórzenia w przyszłości” – powiedział Nikołenko.

⚆  Cypr stał się 30. krajem, który przyłączył się do deklaracji krajów G7 w sprawie „gwarancji bezpieczeństwa” dla Ukrainy, powiedział prezydent Zełeński.

⚆ Wiceminister obrony Ukrainy Stanislav Heyder wraz z zespołem, urzędnicy Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony oraz przedstawiciele Ambasady USA na Ukrainie odbyli spotkanie, którego celem było omówienie kwestii udzielenia pomocy w obszarze bezpieczeństwa oraz pogłębienia współpracy w zakresie nadzoru i odpowiedzialności.

⚆ SBU i Policja Krajowa zneutralizowały i zablokowały ponad 20 komórek pseudoreligijnej, prorosyjskiej sekty „Allatra”, która działała na terenie całej Ukrainy i uzasadniała rosyjską agresję.

⚆ Na placu Mychajłowskim w Kijowie ustawiono wagon, do którego rosyjscy okupanci w Irpieniu ostrzelali na początku inwazji. Instalacja poświęcona jest Dniu Pracownika Kolei, który będzie obchodzony 4 listopada.

🌍Świat:

⚆ Ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink powiedziała, że ​​przedstawiciele ambasady, którzy monitorują wykorzystanie pomocy wojskowej, humanitarnej i innej dla Kijowa, nie odnotowali przypadków, gdy była ona skierowana w niewłaściwe miejsce.

⚆ Od lutego Łotwa będzie konfiskować samochody z rosyjskimi rejestracjami – łotewski Sejm.

⚆ Jak podaje Reuters, prezydent USA Joe Biden i prezydent Chin Xi Jinping spotkają się w listopadzie w San Francisco.

⚆ Spiker Izby Reprezentantów Johnson powiedział republikanom w Senacie, że popiera pomoc dla Ukrainy, choć wyraźnie sprzeciwił się łączeniu jej z pieniędzmi dla Izraela.

⚆ Prezydent Mołdawii Maja Sandu oskarżyła Rosję o „kupowanie” wyborców w niedzielnych wyborach samorządowych poprzez pompowanie pieniędzy w promoskiewskie partie polityczne. W niedzielę w Mołdawii odbędą się wybory samorządowe, które postrzegane są jako barometr proeuropejskiego kursu Sandu.

⚆ Brytyjskie Ministerstwo Obrony przewiduje, że po utracie kilku S-400 na Ukrainie Rosja będzie musiała osłabić swoją obronę powietrzną gdzie indziej. Brytyjscy analitycy twierdzą, że w zeszłym tygodniu Rosja prawdopodobnie straciła co najmniej cztery wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych dalekiego zasięgu.

⚆ Wicepremier ds. integracji europejskiej Stefaniszyna potwierdziła, że ​​szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyjedzie do Kijowa w przededniu spodziewanej publikacji raportu z postępu na drodze do członkostwa w UE – 8 listopada.

⚆ Stany Zjednoczone ogłosiły zakrojony na szeroką skalę pakiet sankcji wobec 130 osób fizycznych i prawnych, które przyczyniają się do obchodzenia przez Rosję ograniczeń gospodarczych i pomagają jej w dostarczaniu technologii do produkcji wojskowej. W szczególności deweloper Lancet Alexander Zacharow, jego rodzina i szereg powiązanych firm, w tym ZALA Aero, która bezpośrednio sprzedaje drony Ministerstwu Obrony Rosji, a także projekt Putina na Syberii dotyczący produkcji i dostaw LNG na dużą skalę, zostały usankcjonowane.

⚆ Minister spraw zagranicznych Niemiec Baerbock zasygnalizowała pozytywną decyzję przywódców UE w sprawie decyzji dotyczącej rozpoczęcia działań akcesyjnych Ukrainy do Unii Europejskiej na grudniowym szczycie. Oczekuje się, że na grudniowym szczycie UE przywódcy rozważą kwestię ewentualnego rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą w sprawie jej akcesji. Nastąpi to na podstawie oceny Komisji Europejskiej dotyczącej spełniania przez Ukrainę kryteriów dla państw kandydujących. Uważa też, że ​​mieszkańcy krajów kandydujących powinni stopniowo korzystać z dobrodziejstw UE – jeszcze zanim ich kraje oficjalnie staną się członkami Unii. „Musimy zadać sobie pytanie, jak zorganizować proces akcesyjny w taki sposób, aby całe pokolenia nie spędzały życia w poczekalni UE” – powiedziała.

⚆ Grupa wysokich rangą Republikanów w Kongresie USA wezwała Bidena do wysłania na Ukrainę rakiet ATACMS większego zasięgu. „Ukraina potrzebuje pilnie broni głębokiego uderzenia, zwłaszcza do uderzania w cele na całym Krymie” – napisali kongresmani Michael McCaul i Mike Rogers, a także senatorowie James Risch i Roger Wicker.

⚆ Administracja Bidena przygotowuje się do rozmów z Chinami na temat kontroli zbrojeń nuklearnych — WSJ.

⚆ Trzy kolejne stany amerykańskie – Waszyngton, Maryland i Arizona – uznały Hołodomor w latach 1932–1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego, poinformowała ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych Oksana Markarowa.

⚆ Wywiad Korei Południowej uważa, że ​​Korea Północna mogła przekazać Rosji rakiety balistyczne krótkiego zasięgu, rakiety przeciwpancerne i przenośne rakiety przeciwlotnicze, a także karabiny, wyrzutnie rakiet, moździerze i pociski przeciwlotnicze. W zamian Moskwa prawdopodobnie udzieli Pjongjangowi pomocy technologicznej przy wyniesieniu w przestrzeń kosmiczną satelity szpiegowskiego. Korea Północna jest również zainteresowana otrzymaniem rosyjskich technologii nuklearnych – twierdzi Seul.

⚆ Administracja Bidena planuje w piątek ogłosić przekazanie Ukrainie pakietu pomocy wojskowej o wartości 425 mln dolarów, który obejmie rakiety i amunicję do zwalczania dronów — Reuters.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Putin podpisał ustawę o cofnięciu ratyfikacji „Traktatu o zakazie prób jądrowych”  – media rosyjskie

⌛ Rok temu pisałem (252): 

⚆  W skrócie: Dziś trudno wyciągnąć spójny obraz sytuacji na froncie. Może też dlatego, że sytuacja nie jest spójna. rosjanie ruszyli linią frontu na kilku odcinkach. Próbują przebić się pod Swatowym, na odcinku donieckim i zaporoskim. Informacje z tych punktów bardzo często wzajemnie się wykluczają, albo po prostu przychodzą z dużym opóźnieniem. Pewne jest jedno – rosjanie próbują przejąć inicjatywę i mają do tego niezbędne posiłki.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Nierealne kadry z obrony Awdijiwki

⚆ Szturm Rosjan pod Wuhłedarem

⚆ odcinek Kupiański – wypalanie konserw

⚆ demotoryzacja

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.