🪖Dzień 615 (31 października 2023, 22:35) – przywykanie

🪖Dzień 615 (31 października 2023, 22:35) – przywykanie

31 października, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Presja rosjan nie słabnie. Nagrań z niszczenia ich sił pod Awdijiwką czy w innych punktach jest sporo. Straty rosjan są ogromne i dziś przekroczyły 300 tysięcy. Drugie tyle dziś aktywnie próbuje “denazyfikować i demilitaryzować” Ukrainę. Podliczono też rakiety, którymi rosja “obdarowała” Ukrainę. Było ich ponad 3 000 rakiet. Tym razem nie napiszę, że w rosji ludzi jeszcze wielu i że produkcja rakiet trwa. Raczej nawiążę do przemówienia Zełeńskiego z okazji święta Morza Czarnego. Podkreślił jak łatwo przywykamy do zmian i traktujemy je jako normę. Trochę jak z tymi skrzypiącymi drzwiami z wczorajszego podsumowania. Trudno dziś pamiętać, że baliśmy się czy Ukraina wytrzyma rosyjską presję na początku inwazji. Wytrzymała. Ta presja wzrosła kilkukrotnie. rosja rzuca na Ukrainę absolutnie wszystko i wszystkich kogo może by Ukrainę zetrzeć z powierzchni Ziemi. Ukraina tę presję wytrzymuje. Robi wiele więcej, bo rosyjskie okręty wojenne boją się aktualnie poruszać po Morzu Czarnym, a to akurat ten obszar rosyjskiego arsenału miał dawać absolutną przewagę rosjanom. Tej przewagi już nie ma i do tego też przywykliśmy. Przywykliśmy też do optymistycznej perspektywy zakończenia wojny w jakieś perspektywie kilkunastomiesięcznej i miały to potwierdzić letnie sukcesy Ukraińców. Nie potwierdziły i do tego trudno przywyknąć. Jednocześnie przywykliśmy do myśli, że rosja ma słabnąć bo przecież sankcje. Efektu nie widać i do tego też trudno przywyknąć. Czemu? Bo to stawia pod znakiem zapytania pewność w przewidywalny termin zakończenie wojny.

Linia frontu z drobną zmianą pod Robotyne i z niekorzystnymi zmianami na odcinku kupiańskim.

👍 Dobre wieści:
⚆ brak

🌻-870 (300 810) -25 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ silna presja rosjan na Marijinkę i Awdijiwkę

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ W nocy rosjanie zaatakowali Ukrainę dronami Shahed – obrona powietrzna działała w obwodach chmielnickim i mikołajowskim. Brak informacji o liczbie

⚆ rosjanie przeprowadzili także atak rakietowy na rejon Myrhorod w obwodzie połtawskim, bez ofiar i uszkodzeń infrastruktury cywilnej lub krytycznej

⚆ Wieczorem drony zauważono w obwodzie czerkaskim, sumskim i charkowskim.

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – 15 ostrzałów (bez ofiar)

⚆ obwód sumski – kilkanaście ostrzałów (bez ofiar)

⚆ obwód charkowski – Izium

⚆ obwód zaporoski – ostrzelane 27 miejscowości (148 ostrzałów)

⚆ obwód mikołajowski – kilka uderzeń w ciągu doby plus zestrzelone Shahedy

⚆ obwód chersoński – Cherson

⚆ rejon połtawski, Kremenczuk

🛡29 października podczas przygotowań do przerzutu 1. batalion 1251. pułku strzelców zmotoryzowanych Sił Zbrojnych rosji znalazł się pod ostrzałem z HIMARS. Batalion zmobilizowanej żandarmerii Czuwasz został zniszczony – zginęło i zostało rannych 120 osób, spalono 10 samochodów.

Tak jechali
Tak dojechali

⚡️uszkodzenie elektrociepłowni jednym z regionów przyfrontowych obwodu donieckiego. Spowodowało to czasowe przerwy w ostawach prądu.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – tu niestety postępy sił rosyjskich w rejonie lasów serebraińskich, Makijiwki i Łymanu pierwszego. Ukraińcy próbują kontratakować.

⚆ Okolice Bachmutu – Siły ukraińskie posunęły się na północny wschód od Kurdjumiwki, 10 km od Bachmuta w obwodzie donieckim (ISW).

⚆ Marijinka – brak zmian, odbito około 15 rosyjskich prób szturmów.

⚆ Awdijiwka – Nieco spokojniej niż pod Marijinką. rosjanie mają tu mieć około 300 czołgów i około 40 000 ludzi. W szturmach głównie wykorzystują jednostki “storm-Z” składające się głównie z więźniów. Te wedle ISA mają tracić od 40 do 70% składu w ciagu 48h od wejścia do walk.

😼Donieck – magazyny paliwa ale są też większe eksplozje

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Drobny sukces sił ukraińskich na zachód od Robotyne (ale to efekt ciężkich walk)

⚆ rosjanie intensywniej bombardowali ukraiński przyczółek na lewym brzegu Dniepru. Niewiele nadal o nim wiadomo poza tym, że jest i że jest większy niż dotychczasowe próby ale za mały aby był bezpiecznym punktem przerzutu ewentualnego desantu większych sił ukraińskich.

3️⃣ Krym i Morze Czarne

😼We wczorajszym ataku potwierdzono zniszczono rosyjski kompleks S-300.

😼Sewastopol (przez miasto przejechało sporo karetek w kierunku części wojskowej miasta)

😼Pożar na lotnisku “Wesełe” koło Dżankoj

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼Wybuch w zakładzie Solikam „Ural” w Kraju Permskim. To jeden z największych zakładów wojskowo-przemysłowych w rosji, w którym produkowane są materiały wybuchowe i przemysłowe materiały wybuchowe.

😼Uderzenia w obwód kurski (wideo i wyjaśnienie w sekcji bonusowej)

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ukraina wysłała notę ​​dyplomatyczną do Polski w związku z groźbą zablokowania ruchu na granicy, – w komentarzu dla UkrInform Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. „Mamy nadzieję, że polskim władzom uda się dojść do porozumienia z potencjalnymi protestującymi, aby uniknąć zablokowania granicy. Przecież takie groźby protestujących, że będą blokować ruch na punktach kontrolnych, wcale nie służą wizerunkowi Polski, a także tych polskich przedsiębiorców, którzy uczestniczą lub zamierzają uczestniczyć w projektach na rzecz odbudowy Ukrainy. <…> Ambasada wystosowała oficjalną notę ​​do Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP z prośbą o podjęcie działań zapobiegających blokowaniu lub ograniczaniu przemieszczania się przez granicę ukraińsko-polską” – powiedział Zwarycz. Polscy przewoźnicy ogłosili zamiar zablokowania od 3 listopada punktów kontrolnych „Korczowa” – „Krakowiec” w związku z konkurencją z przewoźnikami ukraińskimi – potwierdził to także w komentarzu rzecznik DPSU Andrij Demczenko.

⚆ Minister obrony Umierow omówił zwiększenie produkcji broni na front i współpracę z partnerami międzynarodowymi podczas spotkania z ministrem przemysłu strategicznego Kamyszynem. „Będzie więcej broni!” – napisał po spotkaniu Umierow.

⚆ W ocenie Daniłowa, sekretarza RBNiO, autor sensacyjnego artykułu w „Time” nie posiada prawdziwych informacji związanych z prowadzeniem spotkań czy posiedzeniami gabinetu wojskowego, a odpowiednie władze powinny znaleźć których ludzie z otoczenia prezydenta Zełeńskiego nie wierzą w zwycięstwo Ukrainy w wojnie. Szczególnie zdaniem Daniłowa w odniesieniu do strat Ukrainy w wojnie autor artykułu posługuje się narracją rosyjską.

⚆ Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow spotkał się w Kijowie z delegacją członków Kongresu USA reprezentujących zarówno Partię Demokratyczną, jak i Republikańską. Zbliżenie do standardów NATO, usprawnienie procedur zaopatrzeniowych dla armii, lokalizacja produkcji broni na Ukrainie to priorytety zespołu ministerstwa. Rustem Umerow zaprosił do współpracy amerykańskich producentów broni.

⚆ Jak wynika z badania KMIS, w ciągu ostatniego półtora roku liczba Ukraińców, którzy uważają, że sprawy w kraju rozwijają się w złym kierunku, wzrosła o 13%, z 16% do 29%. Jednocześnie socjolodzy zauważają, że większość Ukraińców nadal optymistycznie ocenia ścieżkę zmian w kraju.

⚆ Od maja 2022 r. do października 2023 r. można zaobserwować spadek zaufania do instytucji władzy centralnej na Ukrainie – wynika z danych ankietowych KMIS. Liczba osób ufających prezydentowi spadła z 91% do 76%, rządowi z 74% do 39%, a parlamentowi z 58% do 21%. Wśród instytucji zaufaniem cieszą się Siły Zbrojne i wolontariusze.

⚆ Izba Obrachunkowa zatwierdziła wyniki kontroli Ministerstwa Obrony Narodowej, która w pełni potwierdziła dane z dziennikarskiego śledztwa w sprawie znacznego zawyżenia cen żywności dla wojska.

⚆ W obwodzie winnickim ogłoszono sytuację nadzwyczajną w związku z ogniskiem wirusowego zapalenia wątroby typu A, — Ministerstwo Zdrowia.

⚆ Z placu Wołodymyra Wernadskiego w Zaporożu zdemontowano pomnik rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina.

⚆ W wyniku konfliktu zbrojnego pomiędzy Hamasem a Izraelem zginęło 25 Ukraińców – poinformował ambasador Państwa Izrael na Ukrainie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wyjaśnia, że ​​w Izraelu zginęło 21 osób, a w Strefie Gazy kolejne 4.

🌍Świat:

⚆ Federacja Rosyjska wydała już 22,8 miliarda dolarów na ataki rakietowe na Ukrainę i nadal zwiększa ich produkcję – Forbes. Według stanu na październik tego roku rosjanie wystrzelili na Ukrainę ponad 3 tysiące rakiet, a na ataki rakietowe wydaje się co miesiąc 0,5–1 miliarda dolarów. Według najnowszych szacunków Sztabu Generalnego Ukrainy rosja zwiększyła produkcję w 2023 roku do 100 rakiet miesięcznie, a intensywność użycia Shahedów-136 wzrosła 6-krotnie w porównaniu z 2022 rokiem.

⚆ Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka potwierdziło, że 5 października armia rosyjska przeprowadziła atak rakietowy na wieś Groza w obwodzie charkowskim, a wszystkie 59 ofiar to cywile.

⚆ Od stycznia do września 2023 roku Europa zaimportowała mniej więcej taką samą ilość rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego, jak w tym samym okresie ubiegłego roku, jednak niektóre kraje odnotowały zauważalny wzrost – w szczególności Hiszpania i Belgia podwoiły import.

⚆ Nowy spiker Izby Reprezentantów USA Mike Johnson przedstawił projekt ustawy wyłącznie o pomocy dla Izraela – spodziewa się, że będzie on głosowany w czwartek. Biden nalegał, aby Republikanie nie upolityczniali pomocy dla Izraela i Ukrainy.

⚆ Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i sekretarz stanu Anthony Blinken przekonają we wtorek Kongres do zatwierdzenia jednego pakietu o wartości 106 miliardów dolarów na wsparcie Ukrainy, Izraela i bezpieczeństwa granic Stanów Zjednoczonych.

⚆ Biden może zawetować finansowanie Izraela bez Ukrainy — Ostap Yarysh. John Kirby z Rady Bezpieczeństwa Narodowego nie odpowiedział bezpośrednio, ale stwierdził, że propozycja Republikanów jest niezgodna z bezpieczeństwem narodowym USA i „prezydent nigdy nie zrobi niczego, co nie byłoby zgodne z potrzebami bezpieczeństwa narodowego”.

⚆ Propozycje 12. pakietu unijnych sankcji wobec rosji obejmują ograniczenia w handlu towarami o łącznej wartości około 5 miliardów euro – Bloomberg. Zdaniem rozmówców publikacji nowy pakiet przewiduje ograniczenia w eksporcie spawarek, środków chemicznych i innych technologii wykorzystywanych do celów wojskowych. Rozważany jest także zakaz licencji na oprogramowanie oraz ograniczenia w imporcie niewielkich ilości przetworzonych wyrobów metalowych i aluminiowych, materiałów budowlanych, towarów związanych z transportem i diamentów. Pakiet ma być poddany głosowaniu w przyszłym tygodniu.

⚆ Rzecznik Pentagonu Pat Ryder powiedział, że szkolenie ukraińskich pilotów na F-16 może trwać 5 miesięcy lub dłużej, w zależności od szybkości postępów.

⚆ Carlsberg powiedział, że Moskwa ukradła im rosyjski biznes. Duński koncern piwowarski, który zerwał wszelkie powiązania ze swoim rosyjskim biznesem, odmawia zawarcia z rosyjskim rządem porozumienia, które uznałoby za legalne przejęcie aktywów przez Moskwę, powiedział dyrektor generalny firmy Jakob Aarup-Andersen.

⚆ Trzej rosjanie przebywający w USA zostali oskarżeni o przemyt sprzętu elektronicznego o wartości 10 milionów dolarów dla rosyjskiej armii. Salimjon Nasriddinov, lat 52, obywatel Federacji Rosyjskiej i Tadżykistanu, mieszkający w Stanach Zjednoczonych, oraz Nikołaj Goltsev, lat 37 i Kristina Puzyryova, lat 32, mieszkające w Kanadzie, są oskarżeni o przemyt, spisek mający na celu naruszenie sankcji oraz spisek przeciwko oszukać. W ciągu roku zorganizowali wysyłkę ponad 300 transportów zabronionych towarów o wartości 10 mln dolarów, z czego duża część trafiła na potrzeby armii rosyjskiej. Część elementów elektronicznych i układów scalonych sprowadzonych w ten sposób do Federacji Rosyjskiej znalazła się później w rosyjskim sprzęcie na polu walki na Ukrainie — w szczególności w kompleksie rozpoznania radiowego Thorn-MDM, kompleksie Borysoglibsk-2 EW, lekki wielozadaniowy pocisk kierowany „Izdelie 305E”, helikoptery Ka-52, drony Orlan-10 i czołgi bojowe T-72B3.

⚆ KRLD prawdopodobnie przekazała rosji radzieckie haubice z lat 60. XX w., – dziennikarz BILD Julian Röpke. Wedle szacunków niezależnych ekspertów, KRLD przekazała rosji od 400 tys do 600 tys sztuk amunicji artyleryjskiej.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Jak wynika z sondażu rosyjskiego serwisu analitycznego Levada-Center, 70% ankietowanych rosjan jest gotowych poprzeć putina, jeśli zdecyduje się on zakończyć wojnę z Ukrainą. Gdyby jednak putin zdecydował się zakończyć wojnę pod warunkiem zwrotu Ukrainie okupowanych terytoriów, jego działania poprze tylko 34% rosjan.

⌛ Rok temu pisałem (250):

W skrócie: Na Ukrainę znów poleciał deszcz rakiet i dronów. Ukraińcy deklarują, że udało im się zbić 44 rakiety z conajmniej 50 wystrzelonych przez rosjan. Te, którym udało się dolecieć do celu wyrządziły jednak szkody w infrastrukturze krytycznej, zostawiając Kijów (na samo miasto rakiety nie spadły) i 9 innych regionów bez prądu i bieżącej wody do późnych godzin wieczornych. Ataki na infrastrukturę krytyczną to zbrodnia wojenna. Resztki arsenału rakietowego rosji są przeznaczane nie na obiekty wojskowe czy administracyjne tylko w punkty, które mają uprzykrzyć życie Ukraińców. Zima dopiero nadchodzi, a elektrowni nie naprawia się tak łatwo. Dziś brak prądu nie złamie ducha Ukraińców, ale zimą może wywołać kryzys humanitarny.
Tymczasem pod nadzorem okrętów tureckich z ukraińskich portów wyszło 12 statków z ukraińskim ziarnem. To bardzo nietypowa zagrywka Turcji w stosunku do rosji.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Zniszczenie “Mateorytu” czyli rosyjskiego systemu zdalnego rozminowania.

⚆ nieco rosyjskich sprzeczek w TV „Spalimy wszystkich, Berlin spłonie!” Ten drań Scholz spłonie, Niemcy zostaną spalone rękami muzułmanów, albo nadejdzie sowiecki wojownik-wyzwoliciel”.

⚆ Siły operacji specjalnych uderzają w rosjan na terytorium rosji, a mianowicie w punkty ostrzału na skrzyżowaniu drogowym Krupiec w obwodzie kurskim. Z tych pozycji rosjanie stale ostrzeliwują terytorium Ukrainy. Stąd wielokrotnie otwierali ogień do sąsiednich ukraińskich wsi w obwodzie sumskim.

⚆ Awdijiwka – niby szkoda, ale jednak nie

⚆ Nawożenie ziem pod Awdijiwką

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.