🪖Dzień 615 (31 października 2023, 22:35) – przywykanie

🪖Dzień 615 (31 października 2023, 22:35) – przywykanie

31 października, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Presja rosjan nie słabnie. Nagrań z niszczenia ich sił pod Awdijiwką czy w innych punktach jest sporo. Straty rosjan są ogromne i dziś przekroczyły 300 tysięcy. Drugie tyle dziś aktywnie próbuje “denazyfikować i demilitaryzować” Ukrainę. Podliczono też rakiety, którymi rosja “obdarowała” Ukrainę. Było ich ponad 3 000 rakiet. Tym razem nie napiszę, że w rosji ludzi jeszcze wielu i że produkcja rakiet trwa. Raczej nawiążę do przemówienia Zełeńskiego z okazji święta Morza Czarnego. Podkreślił jak łatwo przywykamy do zmian i traktujemy je jako normę. Trochę jak z tymi skrzypiącymi drzwiami z wczorajszego podsumowania. Trudno dziś pamiętać, że baliśmy się czy Ukraina wytrzyma rosyjską presję na początku inwazji. Wytrzymała. Ta presja wzrosła kilkukrotnie. rosja rzuca na Ukrainę absolutnie wszystko i wszystkich kogo może by Ukrainę zetrzeć z powierzchni Ziemi. Ukraina tę presję wytrzymuje. Robi wiele więcej, bo rosyjskie okręty wojenne boją się aktualnie poruszać po Morzu Czarnym, a to akurat ten obszar rosyjskiego arsenału miał dawać absolutną przewagę rosjanom. Tej przewagi już nie ma i do tego też przywykliśmy. Przywykliśmy też do optymistycznej perspektywy zakończenia wojny w jakieś perspektywie kilkunastomiesięcznej i miały to potwierdzić letnie sukcesy Ukraińców. Nie potwierdziły i do tego trudno przywyknąć. Jednocześnie przywykliśmy do myśli, że rosja ma słabnąć bo przecież sankcje. Efektu nie widać i do tego też trudno przywyknąć. Czemu? Bo to stawia pod znakiem zapytania pewność w przewidywalny termin zakończenie wojny.

Linia frontu z drobną zmianą pod Robotyne i z niekorzystnymi zmianami na odcinku kupiańskim.

👍 Dobre wieści:
⚆ brak

🌻-870 (300 810) -25 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ silna presja rosjan na Marijinkę i Awdijiwkę

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ W nocy rosjanie zaatakowali Ukrainę dronami Shahed – obrona powietrzna działała w obwodach chmielnickim i mikołajowskim. Brak informacji o liczbie

⚆ rosjanie przeprowadzili także atak rakietowy na rejon Myrhorod w obwodzie połtawskim, bez ofiar i uszkodzeń infrastruktury cywilnej lub krytycznej

⚆ Wieczorem drony zauważono w obwodzie czerkaskim, sumskim i charkowskim.

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – 15 ostrzałów (bez ofiar)

⚆ obwód sumski – kilkanaście ostrzałów (bez ofiar)

⚆ obwód charkowski – Izium

⚆ obwód zaporoski – ostrzelane 27 miejscowości (148 ostrzałów)

⚆ obwód mikołajowski – kilka uderzeń w ciągu doby plus zestrzelone Shahedy

⚆ obwód chersoński – Cherson

⚆ rejon połtawski, Kremenczuk

🛡29 października podczas przygotowań do przerzutu 1. batalion 1251. pułku strzelców zmotoryzowanych Sił Zbrojnych rosji znalazł się pod ostrzałem z HIMARS. Batalion zmobilizowanej żandarmerii Czuwasz został zniszczony – zginęło i zostało rannych 120 osób, spalono 10 samochodów.

Tak jechali
Tak dojechali

⚡️uszkodzenie elektrociepłowni jednym z regionów przyfrontowych obwodu donieckiego. Spowodowało to czasowe przerwy w ostawach prądu.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – tu niestety postępy sił rosyjskich w rejonie lasów serebraińskich, Makijiwki i Łymanu pierwszego. Ukraińcy próbują kontratakować.

⚆ Okolice Bachmutu – Siły ukraińskie posunęły się na północny wschód od Kurdjumiwki, 10 km od Bachmuta w obwodzie donieckim (ISW).

⚆ Marijinka – brak zmian, odbito około 15 rosyjskich prób szturmów.

⚆ Awdijiwka – Nieco spokojniej niż pod Marijinką. rosjanie mają tu mieć około 300 czołgów i około 40 000 ludzi. W szturmach głównie wykorzystują jednostki “storm-Z” składające się głównie z więźniów. Te wedle ISA mają tracić od 40 do 70% składu w ciagu 48h od wejścia do walk.

😼Donieck – magazyny paliwa ale są też większe eksplozje

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Drobny sukces sił ukraińskich na zachód od Robotyne (ale to efekt ciężkich walk)

⚆ rosjanie intensywniej bombardowali ukraiński przyczółek na lewym brzegu Dniepru. Niewiele nadal o nim wiadomo poza tym, że jest i że jest większy niż dotychczasowe próby ale za mały aby był bezpiecznym punktem przerzutu ewentualnego desantu większych sił ukraińskich.

3️⃣ Krym i Morze Czarne

😼We wczorajszym ataku potwierdzono zniszczono rosyjski kompleks S-300.

😼Sewastopol (przez miasto przejechało sporo karetek w kierunku części wojskowej miasta)

😼Pożar na lotnisku “Wesełe” koło Dżankoj

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼Wybuch w zakładzie Solikam „Ural” w Kraju Permskim. To jeden z największych zakładów wojskowo-przemysłowych w rosji, w którym produkowane są materiały wybuchowe i przemysłowe materiały wybuchowe.

😼Uderzenia w obwód kurski (wideo i wyjaśnienie w sekcji bonusowej)

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ukraina wysłała notę ​​dyplomatyczną do Polski w związku z groźbą zablokowania ruchu na granicy, – w komentarzu dla UkrInform Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. „Mamy nadzieję, że polskim władzom uda się dojść do porozumienia z potencjalnymi protestującymi, aby uniknąć zablokowania granicy. Przecież takie groźby protestujących, że będą blokować ruch na punktach kontrolnych, wcale nie służą wizerunkowi Polski, a także tych polskich przedsiębiorców, którzy uczestniczą lub zamierzają uczestniczyć w projektach na rzecz odbudowy Ukrainy. <…> Ambasada wystosowała oficjalną notę ​​do Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP z prośbą o podjęcie działań zapobiegających blokowaniu lub ograniczaniu przemieszczania się przez granicę ukraińsko-polską” – powiedział Zwarycz. Polscy przewoźnicy ogłosili zamiar zablokowania od 3 listopada punktów kontrolnych „Korczowa” – „Krakowiec” w związku z konkurencją z przewoźnikami ukraińskimi – potwierdził to także w komentarzu rzecznik DPSU Andrij Demczenko.

⚆ Minister obrony Umierow omówił zwiększenie produkcji broni na front i współpracę z partnerami międzynarodowymi podczas spotkania z ministrem przemysłu strategicznego Kamyszynem. „Będzie więcej broni!” – napisał po spotkaniu Umierow.

⚆ W ocenie Daniłowa, sekretarza RBNiO, autor sensacyjnego artykułu w „Time” nie posiada prawdziwych informacji związanych z prowadzeniem spotkań czy posiedzeniami gabinetu wojskowego, a odpowiednie władze powinny znaleźć których ludzie z otoczenia prezydenta Zełeńskiego nie wierzą w zwycięstwo Ukrainy w wojnie. Szczególnie zdaniem Daniłowa w odniesieniu do strat Ukrainy w wojnie autor artykułu posługuje się narracją rosyjską.

⚆ Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow spotkał się w Kijowie z delegacją członków Kongresu USA reprezentujących zarówno Partię Demokratyczną, jak i Republikańską. Zbliżenie do standardów NATO, usprawnienie procedur zaopatrzeniowych dla armii, lokalizacja produkcji broni na Ukrainie to priorytety zespołu ministerstwa. Rustem Umerow zaprosił do współpracy amerykańskich producentów broni.

⚆ Jak wynika z badania KMIS, w ciągu ostatniego półtora roku liczba Ukraińców, którzy uważają, że sprawy w kraju rozwijają się w złym kierunku, wzrosła o 13%, z 16% do 29%. Jednocześnie socjolodzy zauważają, że większość Ukraińców nadal optymistycznie ocenia ścieżkę zmian w kraju.

⚆ Od maja 2022 r. do października 2023 r. można zaobserwować spadek zaufania do instytucji władzy centralnej na Ukrainie – wynika z danych ankietowych KMIS. Liczba osób ufających prezydentowi spadła z 91% do 76%, rządowi z 74% do 39%, a parlamentowi z 58% do 21%. Wśród instytucji zaufaniem cieszą się Siły Zbrojne i wolontariusze.

⚆ Izba Obrachunkowa zatwierdziła wyniki kontroli Ministerstwa Obrony Narodowej, która w pełni potwierdziła dane z dziennikarskiego śledztwa w sprawie znacznego zawyżenia cen żywności dla wojska.

⚆ W obwodzie winnickim ogłoszono sytuację nadzwyczajną w związku z ogniskiem wirusowego zapalenia wątroby typu A, — Ministerstwo Zdrowia.

⚆ Z placu Wołodymyra Wernadskiego w Zaporożu zdemontowano pomnik rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina.

⚆ W wyniku konfliktu zbrojnego pomiędzy Hamasem a Izraelem zginęło 25 Ukraińców – poinformował ambasador Państwa Izrael na Ukrainie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wyjaśnia, że ​​w Izraelu zginęło 21 osób, a w Strefie Gazy kolejne 4.

🌍Świat:

⚆ Federacja Rosyjska wydała już 22,8 miliarda dolarów na ataki rakietowe na Ukrainę i nadal zwiększa ich produkcję – Forbes. Według stanu na październik tego roku rosjanie wystrzelili na Ukrainę ponad 3 tysiące rakiet, a na ataki rakietowe wydaje się co miesiąc 0,5–1 miliarda dolarów. Według najnowszych szacunków Sztabu Generalnego Ukrainy rosja zwiększyła produkcję w 2023 roku do 100 rakiet miesięcznie, a intensywność użycia Shahedów-136 wzrosła 6-krotnie w porównaniu z 2022 rokiem.

⚆ Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka potwierdziło, że 5 października armia rosyjska przeprowadziła atak rakietowy na wieś Groza w obwodzie charkowskim, a wszystkie 59 ofiar to cywile.

⚆ Od stycznia do września 2023 roku Europa zaimportowała mniej więcej taką samą ilość rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego, jak w tym samym okresie ubiegłego roku, jednak niektóre kraje odnotowały zauważalny wzrost – w szczególności Hiszpania i Belgia podwoiły import.

⚆ Nowy spiker Izby Reprezentantów USA Mike Johnson przedstawił projekt ustawy wyłącznie o pomocy dla Izraela – spodziewa się, że będzie on głosowany w czwartek. Biden nalegał, aby Republikanie nie upolityczniali pomocy dla Izraela i Ukrainy.

⚆ Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i sekretarz stanu Anthony Blinken przekonają we wtorek Kongres do zatwierdzenia jednego pakietu o wartości 106 miliardów dolarów na wsparcie Ukrainy, Izraela i bezpieczeństwa granic Stanów Zjednoczonych.

⚆ Biden może zawetować finansowanie Izraela bez Ukrainy — Ostap Yarysh. John Kirby z Rady Bezpieczeństwa Narodowego nie odpowiedział bezpośrednio, ale stwierdził, że propozycja Republikanów jest niezgodna z bezpieczeństwem narodowym USA i „prezydent nigdy nie zrobi niczego, co nie byłoby zgodne z potrzebami bezpieczeństwa narodowego”.

⚆ Propozycje 12. pakietu unijnych sankcji wobec rosji obejmują ograniczenia w handlu towarami o łącznej wartości około 5 miliardów euro – Bloomberg. Zdaniem rozmówców publikacji nowy pakiet przewiduje ograniczenia w eksporcie spawarek, środków chemicznych i innych technologii wykorzystywanych do celów wojskowych. Rozważany jest także zakaz licencji na oprogramowanie oraz ograniczenia w imporcie niewielkich ilości przetworzonych wyrobów metalowych i aluminiowych, materiałów budowlanych, towarów związanych z transportem i diamentów. Pakiet ma być poddany głosowaniu w przyszłym tygodniu.

⚆ Rzecznik Pentagonu Pat Ryder powiedział, że szkolenie ukraińskich pilotów na F-16 może trwać 5 miesięcy lub dłużej, w zależności od szybkości postępów.

⚆ Carlsberg powiedział, że Moskwa ukradła im rosyjski biznes. Duński koncern piwowarski, który zerwał wszelkie powiązania ze swoim rosyjskim biznesem, odmawia zawarcia z rosyjskim rządem porozumienia, które uznałoby za legalne przejęcie aktywów przez Moskwę, powiedział dyrektor generalny firmy Jakob Aarup-Andersen.

⚆ Trzej rosjanie przebywający w USA zostali oskarżeni o przemyt sprzętu elektronicznego o wartości 10 milionów dolarów dla rosyjskiej armii. Salimjon Nasriddinov, lat 52, obywatel Federacji Rosyjskiej i Tadżykistanu, mieszkający w Stanach Zjednoczonych, oraz Nikołaj Goltsev, lat 37 i Kristina Puzyryova, lat 32, mieszkające w Kanadzie, są oskarżeni o przemyt, spisek mający na celu naruszenie sankcji oraz spisek przeciwko oszukać. W ciągu roku zorganizowali wysyłkę ponad 300 transportów zabronionych towarów o wartości 10 mln dolarów, z czego duża część trafiła na potrzeby armii rosyjskiej. Część elementów elektronicznych i układów scalonych sprowadzonych w ten sposób do Federacji Rosyjskiej znalazła się później w rosyjskim sprzęcie na polu walki na Ukrainie — w szczególności w kompleksie rozpoznania radiowego Thorn-MDM, kompleksie Borysoglibsk-2 EW, lekki wielozadaniowy pocisk kierowany „Izdelie 305E”, helikoptery Ka-52, drony Orlan-10 i czołgi bojowe T-72B3.

⚆ KRLD prawdopodobnie przekazała rosji radzieckie haubice z lat 60. XX w., – dziennikarz BILD Julian Röpke. Wedle szacunków niezależnych ekspertów, KRLD przekazała rosji od 400 tys do 600 tys sztuk amunicji artyleryjskiej.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Jak wynika z sondażu rosyjskiego serwisu analitycznego Levada-Center, 70% ankietowanych rosjan jest gotowych poprzeć putina, jeśli zdecyduje się on zakończyć wojnę z Ukrainą. Gdyby jednak putin zdecydował się zakończyć wojnę pod warunkiem zwrotu Ukrainie okupowanych terytoriów, jego działania poprze tylko 34% rosjan.

⌛ Rok temu pisałem (250):

W skrócie: Na Ukrainę znów poleciał deszcz rakiet i dronów. Ukraińcy deklarują, że udało im się zbić 44 rakiety z conajmniej 50 wystrzelonych przez rosjan. Te, którym udało się dolecieć do celu wyrządziły jednak szkody w infrastrukturze krytycznej, zostawiając Kijów (na samo miasto rakiety nie spadły) i 9 innych regionów bez prądu i bieżącej wody do późnych godzin wieczornych. Ataki na infrastrukturę krytyczną to zbrodnia wojenna. Resztki arsenału rakietowego rosji są przeznaczane nie na obiekty wojskowe czy administracyjne tylko w punkty, które mają uprzykrzyć życie Ukraińców. Zima dopiero nadchodzi, a elektrowni nie naprawia się tak łatwo. Dziś brak prądu nie złamie ducha Ukraińców, ale zimą może wywołać kryzys humanitarny.
Tymczasem pod nadzorem okrętów tureckich z ukraińskich portów wyszło 12 statków z ukraińskim ziarnem. To bardzo nietypowa zagrywka Turcji w stosunku do rosji.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Zniszczenie “Mateorytu” czyli rosyjskiego systemu zdalnego rozminowania.

⚆ nieco rosyjskich sprzeczek w TV „Spalimy wszystkich, Berlin spłonie!” Ten drań Scholz spłonie, Niemcy zostaną spalone rękami muzułmanów, albo nadejdzie sowiecki wojownik-wyzwoliciel”.

⚆ Siły operacji specjalnych uderzają w rosjan na terytorium rosji, a mianowicie w punkty ostrzału na skrzyżowaniu drogowym Krupiec w obwodzie kurskim. Z tych pozycji rosjanie stale ostrzeliwują terytorium Ukrainy. Stąd wielokrotnie otwierali ogień do sąsiednich ukraińskich wsi w obwodzie sumskim.

⚆ Awdijiwka – niby szkoda, ale jednak nie

⚆ Nawożenie ziem pod Awdijiwką

📣 Pomaganie za czytanie vol. 3:

Wszelkie wpłaty w trzeciej edycji PZC przeznaczę na zakup drona z termowizją. Koszt drona to około 27 000zł (model Mavic 3T). Zbieram aż się uzbiera. Gdzie pojedzie to już zostawiam szefowi fundacji “Pogoń Ruska” i zależy to od tego kiedy się na niego uzbiera. Odliczamy od kwoty 32 200 uzbieranej z poprzednich edycji.

W poprzednich edycjach zebraliśmy:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters

💧Źródła z których korzystam:
Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Paweł Jeżowski, Def Mon
Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 rok
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.