🪖Dzień 613 (29 października 2023, 23:15) – znowu

🪖Dzień 613 (29 października 2023, 23:15) – znowu

29 października, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Rok temu na front wjeżdżały już jesienne deszcze. W tym roku od Bachmutu po Melitopol prognozy zapowiadają +20 stopni i niemal bez opadów. To daje perspektywę działań lądowych na najbliższe 2-3 tygodnie. Na froncie od wczoraj bez większych zmian.

W rosji miał miejsce dziś atak na lotnisko w Machaczkale do którego miał przylecieć samolot z Izraela z ewakuowanymi obywatelami. Lokalne grupy zorganizowały w sieci społecznościowej Telegram rajd na lotnisko, wpadły na nie i poszukiwały osób z izraelskim paszportem. Po spenetrowaniu lotniska zaczęły dobierać się do samolotów. Sytuacja nie do końca wydaje się być opanowana wedle relacji uwięzionych w samolotach pasażerów. Wprawdzie władze rosji wysłały oddziały policji do przywrócenia porządku ale tłumy rozwścieczonych dagestańczyków były spore. Wprawdzie “autonomiczny” Dagestan wydaje się być mało reprezentatywny dla całej rosji, ale wedle doniesień antysemityzm w rosji rośnie – szczególnie od momentu ataku hamasu na Izrael. Na porządku dziennym stają się ogłoszenia np. najmu mieszkań z wyłączeniem “Jachidów”. Historia cicho chichocze w tle…

👍 Dobre wieści:
⚆ chwilowo brak

🌻-660 (299 080 ) -8 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Silna presja na Awdijiwkę

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ W nocy zniszczono 5 Shahedów (z 5), rosjanie wystrzelili też jedną Ch-59, która spadła w obwodzie połtawskim bez wyrządzania szkód

⚆ Zbity rosyjski SU-25 pod Awdijiwką

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód sumski – ostrzały przygraniczne

⚆ obwód charkowski – ostrzały przygraniczne

⚆ obwód zaporoski – 133 ataki w 20 miejscowościach (brak ofiar)

⚆ obwód mikołajowski – ataki dronami

⚆ obwód chersoński – ostrzelany Nikopol,

🛡Rosyjscy żołnierze korzystają z nowej wersji drona kamikaze Lancet („Izdelie-53”), który potrafi samodzielnie identyfikować cele. 21 października rosjanie zaczęli używać nowego drona kamikaze „Izdelie-53”. Ten dron rzekomo ma automatyczny system naprowadzania, który potrafi rozróżniać typy celów i zwiększać szanse na udane trafienie. „Produkt-53” nie jest jeszcze powszechnie stosowany, ale wojsko testuje drony pod kątem masowych, zsynchronizowanych ataków roju. Ładowność dronów „Izdelie-53” wynosi od trzech do pięciu kilogramów. To nie wystarczy, aby znacząco uszkodzić ważne cele wojskowe. Dla przypomnienia, 24 października ISW poinformowało, że siły rosyjskie użyły niedawno nowych dronów Italmas (znanych również jako Izdelie-54) podczas ataku dronów w obwodzie kijowskim. Brzęczą jak kosiarka. Źródło: Instytut Studiów Wojennych (ISW).

​🛡Ukraina i USA przygotowując się do zimy stworzyły hybrydowe „potwory” obrony powietrznej – NYT
Dziennikarze piszą, że kraje są gotowe do eksperymentowania z „systemem broni potwornej”. Amerykańscy urzędnicy nazywają to programem FrankenSAM, który łączy nowoczesne rakiety ziemia-powietrze zachodniego kalibru z przerobionymi wyrzutniami lub radarami z czasów radzieckich, które są już na wyposażeniu sił ukraińskich. W publikacji zauważono, że te systemy hybrydowe „pomagają wypełnić krytyczne luki w ukraińskiej obronie powietrznej”.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – nadal presja rosjan i ciężkie walki w kierunku Iwaniwki i Synkiwki

⚆ Okolice Bachmutu – walki w tych samych punktach, pod Kurdjumiwką nieco mniej intensywnie.

⚆ Marijinka – brak zmian

⚆ Awdijiwka – nadal ciężkie walki wzdłuż linii kolejowej plus dodatkowe szturmy koło Stepowego i Pierwomajskiego. rosjanie zajęli dziś kamieniołom na południowej flance, koło Wodianego.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Na lewym brzegu Dniepru Ukraińcy działają dalej, ale jest bardzo mało konkretnych informacji

⚆ Walki wokół wyłomu pod Robotyne, rosjanie intensywniej stosowali lotnictwo

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ brak doniesień

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼rejon krasnodarski – atak na rafinerię. Według źródła, w wyniku działań specjalnych Służby Bezpieczeństwa Ukrainy uszkodzonych zostało kilka nowych instalacji zakładu, w których przetwarzano takie paliwo.

😼Rostow nad Donem

🔥w Republice Komi płonie zbiornik z ropą

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński po nagraniu wideo ataku antysemitów na lotnisko w Machaczkale stwierdził, że rosyjski antysemityzm i nienawiść do innych narodów mają charakter systemowy i głęboko zakorzeniony. „To nie jest odosobniony przypadek w Machaczkale – to szerząca się w rosji kultura nienawiści do innych narodów, którą propaguje państwowa telewizja, eksperci i władze” – Zełeński w serwisie społecznościowym X (Twitter).

⚆ rosja może przygotowywać się do nowego, masowego ostrzału Ukrainy – Ihnat. Jak zauważył rzecznik Sił Zbrojnych Ukrainy, ukraińska armia jest gotowa na ewentualne ataki wroga, ponieważ do zadań Sił Powietrznych należy ciągła czujność.

⚆ Od 10 października rosjanie stracili pod Awdijiwką ponad 6500 osób, to jedna z ich największych porażek – powiedział Oleksandr Sztupun rzecznik kierunku Tavria Sił Zbrojnych Ukrainy.

⚆ „Naftogaz” nie przedłuży umowy z „Gazpromem” po 2024 roku w sprawie tranzytu gazu do UE. Szef Naftohazu zauważył, że Ukraina jest gotowa zrezygnować z tranzytu gazu, zwłaszcza że Federacja Rosyjska nie wywiązuje się z warunków kontraktu. Ukraina kontynuuje jednak tranzyt wyłącznie w celu wspierania europejskich kolegów. „Innego powodu nie ma, ale nie możemy pozbawiać niektórych krajów Unii Europejskiej, które swoją drogą są naszymi partnerami, możliwości otrzymania błękitnego paliwa i przygotowania się do zimy” – wyjaśnił Oleksij Czernyszow, prezes zarządu ukraińskiego Naftohazu. Dodał, że UE planuje do 2027 roku całkowicie zrezygnować ze zużycia rosyjskiego gazu, dlatego nie nalega na kontynuację tranzytu Ukrainy.

🌍Świat:

⚆ Czeska minister obrony Jana Chernokhova uważa, że ​​kraj powinien wystąpić z ONZ w związku z uchwałą Zgromadzenia Ogólnego wzywającą do „rozejmu” między Izraelem a Hamasem, ale nie potępia ataku tej grupy. W rezolucji potępiono przemoc wobec cywilów palestyńskich i izraelskich oraz wezwano do humanitarnego zawieszenia broni i natychmiastowego uwolnienia nielegalnie przetrzymywanych cywilów. Kanada zaproponowała poprawkę do tekstu rezolucji, obejmującą jednoznaczne potępienie „ataków terrorystycznych” Hamasu i żądanie natychmiastowego uwolnienia zakładników, ale jej propozycja została odrzucona.

⚆ Hamas uwolni wszystkich rosyjskich zakładników, ponieważ rosja jest „najbliższym przyjacielem”.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Rosyjscy partyzanci podali Ukraińcom współrzędne nowej fabryki w Federacji Rosyjskiej, w której produkowane są rakiety. „Nasi agenci z Czelabińska donoszą, że Zakład Kuźni i Tłoczni w Czelabińsku rozpoczął produkcję rakiet różnego typu. Według doniesień przedsiębiorstwo szybko się rozwija: powstają nowe warsztaty, rekrutuje się nowy personel. Liczba personelu w zakładzie wzrosła z 10 do 17 tysięcy osób” – przedstawiciele ruchu partyzanckiego „ATESZ”.

⚆ W Machaczkale (Federacja Rosyjska) uczestnicy akcji antysemickiej zajęli lotnisko i próbowali dostać się do samolotu. Przed lotem z Tel Awiwu na lotnisku w Machaczkale zgromadziły się setki osób. Nastąpiło to po tym, jak na kanałach Telegramu rozeszły się wezwania do wzięcia udziału w akcji okupacyjnej w pobliżu lotniska i sprawdzenia samochodów w pobliżu budynku. Tłum zatrzymywał samochody wyjeżdżające z lotniska. Sprawdzano paszporty przebywających tam osób i przeszukiwano Żydów. Kilka godzin później protestujący włamali się do budynku lotniska. Według kanałów rosyjskiego Telegramu obecni wchodzili do każdego pokoju, wykrzykując antysemickie hasła. W tym samym czasie pracownicy lotniska próbowali ukryć się w swoich biurach – widać to na filmach publikowanych w sieciach społecznościowych. Później część osób wbiegła na pas startowy i próbowała dostać się do samolotu, który przyleciał z Tel Awiwu.

⚆ W rosji nasilają się nastroje antysemickie, co może przerodzić się w pogromy Żydów. Na przykład w Nalczyku koktajlem Mołotowa podpalono żydowskie centrum kulturalne. Na ścianie pojawił się także napis „śmierć Żydom” (Yahud to po arabsku Żyd). Wczoraj w Karaczajo-Czerkiesji odbył się wiec, w którym wezwano do wydalenia Żydów z regionu.

⌛ Rok temu pisałem (248):

W skrócie: Nad ranem nad Sewastopolem unosiły się kłębu dymu a wcześniej było słychać eksplozje. Ponownie trudno uzyskać wiarygodny obraz sytuacji. Bazując na nagraniach, doniesieniach i reakcjach rosji można jednak zaryzykować, że:

 • “Ktoś” uderzył w rosyjskie okręty i bazę w Sewastopolu około 4:30. Wybuchy było słychać przez kilka godzin.
 • Do ataku użyto dronów morskich i latających
 • Na nagraniach z dronów morskich widać conajmniej dwa zbliżenia dronów do dwóch różnych okrętów rosyjskich z czego jeden z nich to “Makarov” czyli okręt flagowy rosyjskiej floty czarnomorskiej (stał się nim po zatopieniu krążownika Moskwa). Nagrania pochodzą z nocy.
 • Nie ma nagrań z samych uderzeń w okręty rosyjskie (z drona ze względów oczywistych) ani nie ma mediów pokazujących dokładniej efekty eksplozji. Nie jest jasne czy zarejestrowane z daleka eksplozje miały miejsce na lądzie czy jednak były trafieniami w okręty.
 • Prawdopodobnie część ataków rosjanie próbowali udaremnić. Są nagrania pokazujące ostrzał jednego z morskich dronów oraz eksplozję na morzu. W powietrzu były rosyjskie helikoptery. Te nagrania pochodzą już jednak z dnia. To oznacza, że bitwa lub polowanie na drony mogły trwać kilka godzin.
 • Drony morskie z dzisiejszych nagrań są podobne (aby nie powiedzieć identyczne) do drona, którego rosjanie znaleźli we wrześniu w pobliżu Sewastopola.
 • rosjanie odcięli dostęp do kamer publicznego monitoringu w Sewastopolu, zamknęli wejście do portu. Pierwsze wersje mówiły o szkoleniu mobilizowanych wojsk.
 • świadkowie mówią o uszkodzeniu “Makarova” – ma mieć conajmniej zniszczone systemy radarowe. To z niego rosjanie wypuszczali Kalibry na ukraińskie miasta. Oprócz niego uszkodzone miały być conajmniej 3 inne okręty.
  • rosjanie potwierdzili “nieznaczne uszkodzenie” jednego z okrętów, potwierdzili zbicie wszystkich ukraińskich dronów (9 powietrznych i 7 morskich). Zwołali tez posiedzenie rady bezpieczeństwa ONZ w związku z atakiem na “statek” (a nie “okręt”)
 • W trakcie ataku w pobliżu Krymu krążył amerykański dron zwiadowczy Global Hawk. W samym Sewastopolu miała zaś miejsce strzelanina na ulicy.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ korek pod Awdijiwką

⚆ pod Awdijiwką trzeba patrzeć nie tylko pod nogi

⚆ Skutecznie w dzień i w nocy

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.