🪖Dzień 611 (27 października 2023, 22:45) – europejski szpagat

🪖Dzień 611 (27 października 2023, 22:45) – europejski szpagat

27 października, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Na froncie bez większych zmian. Dużo dziś zaś informacji z Europy. Zanosi się, że Orban i Fico będą mieli ciężki żywot z liderami innych krajów i ich postawa wydaje się mniej twarda niż początkowo tj. nie wykluczają oni innej pomocy Ukrainie ani np. sprzedaży broni przez Słowację. Ciekawe jest również doniesienie z węgierskiej prasy o tym, że o spotkaniu Orbana z putinem w Chinach wiedzieli przywódcy NATO i UE a samo spotkanie nie odbyło się z inicjatywy Orbana. Węgry są jednak nadal “na smyczy” rosji chociażby ze względu na budowę elektrowni atomowej i dostawy surowców. Będą mogły zatem skutecznie hamować pomoc europejską, co zresztą robią domagając się między innymi wizyty dyplomatów ukraińskich w Budapeszcie aby omówić odblokowanie środków dla Ukrainy. Wyraźnie mamy jednak zmianę w podejściu większości państw UE i to jest różnica w stosunku do tego co obserwowaliśmy między 2014 a 2022. Oby determinacji i pomysłowości (oraz środków) im nie zabrakło.

Brytyjczycy odnotowują obniżenie aktywności rosyjskiej floty bombowców strategicznych i zmniejszenie ostrzałów rakietowych. Rok temu rosjanie już od kilku dobrych dni ostrzeliwali ukraińskie elektrownie i infrastrukturę krytyczną. Ponownie – nie ma się co łudzić, że zabrakło im rakiet lub bombowców. Czekają pewnie na nadejście chłodniejszej aury.

Tymczasem Izrael rozpoczął inwazję na strefę Gazy i nie jest to dobra wiadomość.

👍 Dobre wieści:

⚆ Rząd Niemiec poinformował o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, który obejmował w szczególności system obrony powietrznej IRIS-T, amunicję oraz transportery opancerzone. Ponadto: 1 radar TRML-4D; 4 transportery opancerzone; 4 ciągniki-cysterny HX81; 4 cysterny; 6 pojazdów dla Straży Granicznej; 8 dronów Wektor; 5 dronów naziemnych; 4 radary GO 12; amunicja kasetowa M26 do HIMARS; 10 000 okularów ochronnych.

⚆ Firma KNDS dostarczyła na Ukrainę tysiące sztuk amunicji do czołgów Leopard 1. Poinformowano o tym na blogu dotyczącym operacji sił zbrojnych. W czerwcu 2023 roku rząd belgijski zamówił dla armii ukraińskiej amunicję 105 mm. Wartość zamówienia to 32,4 mln euro. Dopiero teraz okazało się, że pociski zostały wykonane dla Leoparda 1, który ma otrzymać Ukraina. Poinformowano, że kontrakt został w całości zrealizowany, a pociski zostały już dostarczone na terytorium Ukrainy.

🌻-560 (297 680 ) -7 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne

⚆ Zniszczono 5 z 6 Shahedów.

⚆ W obwodzie mikołajowskim zniszczono 3 kierowane rakiety powietrzne Ch-59,
w obwodzie chersońskim — 2 drony szturmowe Lancet.

⚆ Izium – Iskander-M uderzył w bazę straży pożarnej (brak ofiar)

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):

⚆ Cherson (kilkanaście budynków w centrum, brak ofiar, sporo rannych)

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – rosjanie przesunęli się pod Iwaniwką i Makijiwką, Ukraińcy zaś mieli odbić nieco terenu koło Orlianki

⚆ Okolice Bachmutu – brak zmian, walki na północnej flance

⚆ Marijinka – brak zmian

⚆ Awdijiwka – silniejszy ogień rosyjskiej artylerii, zatem po chwili przerwy można spodziewać się kolejnych masowych szturmów.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ brak zmian

3️⃣ Krym i Morze Czarne

⚆ rosjanie usiłują minować podejście do portów koło Odesy za pomocą samolotów

⚆ Baza Lotnicza Belbek na Krymie – na zdjęciach różne samoloty myśliwskie/szturmowe: Su-27/30, a także MiG-31. Dodatkowo narysowane są 4x MiG-31, zwróć uwagę na wyraźny brak cieni.

😼W Sewastopolu miała miejsce eksplozja na statku Włodzimierz Kozytski, przeznaczonego do poszukiwania min morskich. Do statku podprowadzono holownik i przeciągnięto go w kierunku Zatoki Streletskiej.

😼oleg carew (skazany za zdradę), został znaleziony ranny w Jałcie. Napisał o tym współpracownik Chalenko. W relacjach mowa jest o dwóch ranach postrzałowych. carew ma przebywać w krytycznym stanie w szpitalu. Podobno ukraińskie SBU przyznało się do zrealizowania akcji zamachu.

4️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

💥Ostrzał przygraniczny: o. sumski i charkowski

🛡Na Ukrainie stworzono autonomiczny dron do wyszukiwania min. Jest wyposażony w cewkę indukcyjną i czujniki, które pozwalają mu latać wokół przeszkód na małych wysokościach.

5️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼Biełgorod

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ W miastach Ukrainy odbyły się wiece mające na celu zwrócenie uwagi na problem braku demobilizacji wojskowych. Demonstranci wzywają do przyjęcia ustawy o demobilizacji po 18 miesiącach służby i starają się zwrócić uwagę na odpowiednią petycję, która do rozpatrzenia potrzebuje 25 tys. głosów. W Kijowie do akcji doszło na Majdanie Niepodległości. Krewni wojska skandowali: „Czas na innych!”, „Wszyscy są odpowiedzialni za zwycięstwo!”, „Wojownicy też mają rodziny”, „Wojny nie można wygrać na jednych barkach”, „Demobilizacja wojska” itp.

⚆ W Winnicy zakazano śpiewania rosyjskojęzycznych piosenek w miejscach publicznych. Rada Miejska Winnicy wprowadziła moratorium na publiczne korzystanie z rosyjskojęzycznych dóbr kultury na terytorium gminy.

⚆ Ukraina odzyskała ciała 50 poległych żołnierzy. rosjanom zwrócono 60 ciał.

⚆ SBU zatrzymała rosyjskiego informatora, który korygował rosyjskie ataki rakietowe na Słowiańsk i Łyman.

⚆ ​​Szewczenkowski Sąd Rejonowy w Kijowie przedłużył areszt oligarchy Ihora Kołomojskiego o kolejne 2 miesiące. Wysokość zastawu pozostała taka sama jak poprzedniego – 3,9 mld UAH.

⚆ 4 statki towarowe opuściły dziś port w Odesie.

🌍Świat:

⚆ Izrael zaczął inwazję na strefę Gazy.

⚆ Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło uchwałę wzywającą do natychmiastowego zawieszenia broni w strefie konfliktu palestyńsko-izraelskiego.

⚆ UE przygotowuje mocny cios w dochody rosji. „Jesteśmy w trakcie przygotowywania 12. pakietu sankcji. W szczególności teraz zastanawiamy się, jak zmniejszyć pozostałe dochody rosji z eksportu diamentów do Europy i jej partnerów. Odbędzie się to w bardzo ścisłej współpracy z nasi partnerzy z „Wielkiej Siódemki” – Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

⚆ Wywiad brytyjski odnotował długą przerwę w wykorzystaniu przez rosję lotnictwa dalekiego zasięgu do ataków rakietowych na Ukrainę i łączy to z “gromadzeniem zapasów” na okres zimowy.

⚆ ​​Kirby: W Federacji Rosyjskiej – znaczne straty w pobliżu Awdijiwki, dowódcy rozstrzeliwują żołnierzy, morale jest niskie. „Mamy informacje, że wojsko rosyjskie faktycznie dokonało egzekucji na żołnierzach, którzy odmówili wykonania rozkazów. Mamy też informację, że rosyjscy dowódcy grożą rozstrzelaniem całych jednostek, jeśli będą próbowały wycofać się pod ostrzałem ukraińskiej artylerii” – powiedział przedstawiciel Białego Domu. Jednocześnie ostrzegł, że rosja prawdopodobnie będzie kontynuować próbę ofensywy w rejonie Awdijiwki i „może osiągnąć pewne sukcesy taktyczne” w nadchodzących miesiącach.

⚆ Specjaliści z Instytutu Studiów Wojennych (ISW) sugerują, że rosjanie stracili znacznie więcej sprzętu pod Awdijiwką niż pod Wugledarem na początku tego roku.

⚆ Chiny nie wezmą udziału w spotkaniu doradców ds. bezpieczeństwa narodowego na Malcie, gdzie ponad 55 krajów będzie omawiać ukraińską formułę pokojową – Bloomberg. W publikacji zauważono, że nieobecność Pekinu będzie rozczarowaniem dla Zełeńskiego, gdyż Chiny są jednym z niewielu krajów, które mają pewien wpływ na putina.

⚆ Nowo mianowany spiker Mike Johnson powiedział, że Izba Reprezentantów USA osobno rozważy nową pomoc wojskową dla Ukrainy i Izraela. Stwierdził, że USA nie opuszczą Ukrainy, a zwycięstwo rosji na Ukrainie zachęci nie tylko rosję, ale także Chiny w sprawie Tajwanu. Johnson dodał jednak, że pomoc dla Ukrainy wymagałaby większej odpowiedzialności za już wydane pieniądze.

⚆ Kallas opowiedziała, jak Fico i Orbana na szczycie UE „szturmowali” pytaniami o Ukrainę. „Wyrazili swoje stanowisko i oczywiście zadawano im pytania, jak widzą przyszłość – jaka będzie alternatywa, jeśli nie pomożemy Ukrainie. Jeśli rosja wygra, co dalej? Dlaczego uważają, że będziemy bezpieczni, jeśli nie wspieramy teraz Ukrainy? I nie odpowiedzieli na te pytania. Dlatego uważam, że musimy z nimi dalej rozmawiać” – powiedziała premier Estonii.

⚆ Fico i Orban nie odrzucają całkowicie wsparcia dla Ukrainy – premier Bułgarii. „Obaj nie zrezygnowali z możliwości udzielenia Ukrainie pomocy – nawet w dłuższej perspektywie. Pytanie, jakiego rodzaju pomoc i w jaki sposób zostanie wykorzystana, skąd UE może mieć pewność, że pomoc zostanie wykorzystana skutecznie. To było wczorajszej dyskusji” – powiedział bułgarski premier Denkov.

⚆ Premier Luksemburga Xavier Bettel ostro skrytykował Orbána za jego interakcje z putinem. „To, co zrobił z putinem, jest środkowym palcem wobec wszystkich żołnierzy, którzy każdego dnia umierają na Ukrainie i cierpią z powodu rosyjskiego ataku” – powiedział.

⚆ Orban z wyprzedzeniem poinformował NATO i UE o negocjacjach z putinem – pisze węgierska publikacja HVG. Jak wynika z publikacji, Orban powiedział Sekretarzowi Generalnemu Stoltenbergowi i szefowi Rady Europejskiej Charlesowi Michele o planowanych negocjacjach w Chinach. Orbán miał też powiedzieć, że spotkanie nie odbyło się z jego inicjatywy, ale nie dało się go uniknąć.

⚆ Na spotkaniu przywódców UE w Brukseli premier Słowacji Fico wydał ostrzeżenie w sprawie przekazania Kijowowi dalszej pomocy finansowej w związku z korupcją na Ukrainie — Politico. Według słowackiej publikacji Dennik N. Fico określił Ukrainę jako „jeden z najbardziej skorumpowanych krajów na świecie”.

⚆ Premier Bułgarii Nikołaj Denkow oskarżył Węgry i Serbię o pomoc we wsparciu „maszyny wojennej” Kremla bez poszukiwania alternatywnych źródeł dostaw energii.

⚆ Obietnica nowego rządu Słowacji dotycząca zakończenia pomocy dla Ukrainy powinna dotyczyć wyłącznie dostaw wojskowych, a nie sprzedaży komercyjnej, powiedział przewodniczący słowackiego parlamentu Peter Pellegrini, którego partia jest częścią koalicji z siłą polityczną Fico. Pellegrini oświadczył, że opowiada się za kontynuacją zamówienia na sprzedaż broni Ukrainie. „Jeśli ktoś zamawia i płaci za te systemy, jest to wsparcie dla słowackiego przemysłu” – zauważył.

⚆ Przywódcy UE zatwierdzili plany wykorzystania miliardów euro z zamrożonych rosyjskich aktywów na pomoc Ukrainie, — FT. Komisja Europejska przedstawi odpowiednie wnioski prawne na początku grudnia.

⚆ Dzięki zamówieniom na broń i amunicję dla Ukrainy oraz uzupełnieniu zapasów zachodnich sojuszników amerykańskie przedsiębiorstwa przemysłu obronnego zaczynają odnotowywać wzrost zysków — Reuters.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ rosja zerwała współpracę graniczną z Finlandią. 25 października do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej wezwany został Ambasador Finlandii Antti Helanter. Został poinformowany o wygaśnięciu umowy o współpracy granicznej.

⌛ Rok temu pisałem (246):

W skrócie: Dziś najgłośniej o “ofensywie” na linii Swatowe > Kreminna. Użyłem cudzysłowu ponieważ nie do końca wiadomo czy to ofensywa czy paniczna reakcja rosjan na kilka grup zwiadowczych Ukraińców. Jest to jednak prawdopodobne patrząc na szereg doniesień z ostatnich dni. Na pozostałych odcinkach frontu:

  • odcinek doniecki – linia bez zmian, Ukraińcy się bronią
  • odcinek zaporoski – bez zmian, podobny scenariusz jak zawsze
  • odcinek chersoński – tu brak wiarygodnych doniesień

W nocy z 27 października armia rosyjska po raz kolejny zaatakowała ukraińską infrastrukturę energetyczną i uszkodziła ją – w związku z tym w centralnych regionach Ukrainy zaostrzone zostaną ograniczenia w dostawach prądu.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ A mówili żeby nie palić w okopie…

⚆ Ząb za ząb

⚆ 2 BWP mniej pod Bachmutem

⚆ Kabriolety są jednak niebezpieczne

⚆ Przelot nad Wuhłedarem

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.