🪖Dzień 609 (25 października 2023, 22:30) – mozaika

🪖Dzień 609 (25 października 2023, 22:30) – mozaika

25 października, 2023 1 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś intensywnie na świecie. Wprawdzie zamieszanie wokół wyboru spikera w USA się zakończyło, ale rezultat nie jest dobry dla Ukrainy. Na Słowacji powstał nowy rząd – również nie po linii wsparcia Kijowa. Są też tarcia wewnątrz Unii i są też dobre sygnały – polecam sekcję świat. Słowem – układa się nowa mozaika.

Na samym froncie bez nowości – może z wyjątkiem kontynuacji ukraińskiego przyczółka na lewym brzegu Dniepru. Nadal jestem ciekaw czy to drażnienie “kijem” rosjan na odcinku zaporoskim czy przygotowania do czegoś większego.

Trochę pozytywnych informacji z Ukrainy. Po pierwsze Ukraińcy odnotowują postępy w walce z korupcją. Na razie sondażowo więc ciężko stwierdzić czy sama korupcja zeszła głębiej czy faktycznie walka z nią postępuje. Druga dobra wiadomość to odblokowanie wewnętrznej produkcji dronów w Ukrainie. Od miesięcy kolejne urzędy znosiły szereg utrudnień, które krępowały państwo w ich produkcji. Było to przedmiotem irytacji Ukraińców i zaowocowało oddolną akcją “Pensja ministrów na drony, pensje ministrów ze zrzutek”, która najdobitniej pokazuje, że większość dronów, którymi latają ukraińscy żołnierze to zakupy organizacji wolontariackich.

Dziś dużo nagrań w sekcji bonusowej z czego 3 nie polecam osobom wrażliwym. No, ale takie oblicze wojny.

Nieśmiało też przypomnę, że dobiega końca drugi miesiąc akcji “Pomaganie za czytanie”. W pierwszej zbieraliśmy na samochód terenowy, w aktualnej edycji zbieramy na plecak ratunkowy (opisany na moim profilu na facebooku). Mamy na połowę plecaka czyli nieco ponad 5 000zł. Bardzo dziękuję za wszystkie wpłaty!

👍 Dobre wieści:
⚆ Siły Powietrzne USA potwierdziły, że ukraińscy piloci rozpoczęli szkolenie lotnicze na myśliwcach F-16 w bazie lotniczej w stanie Arizona.

⚆ Australia przekazała Ukrainie ponad 12 milionów dolarów na pomoc wojskową. Obejmuje sprzęt do rozminowywania, przenośne aparaty rentgenowskie, drukarkę 3D do metalu i systemy przeciwdronowe.

⚆ Do końca roku Ukraina będzie produkować dziesiątki tysięcy dronów miesięcznie – powiedział Oleksandr Kamyshyn, Minister Przemysłu Strategicznego

🌻-800 (296 310 ) -44 systemy artyleryjskie

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Ogromna presja rosjan na Awdijiwkę

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ W nocy rosyjskie wojsko wystrzeliło nad Ukrainę 11 Shahedów — siły obrony powietrznej zniszczyły wszystkie.

⚆ W mieście Sławuta w wyniku upadku szczątków zestrzelonych dronów rosyjskich uszkodzonych zostało 11 budynków wielomieszkaniowych i 9 prywatnych, dwie placówki oświatowe, budynek administracyjny, sklep i samochody. W Sławucie i Netiszynie fala uderzeniowa uszkodziła pomieszczenia jednostek straży pożarnej i ratownictwa oraz budynek komendy policji.

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):

⚆ Nikopol i kilkanaście miejscowości w obwodzie chersonskim

⚆ Berysław (są ofiary)

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – drobne postępy rosjan koło Iwaniwki

⚆ Okolice Bachmutu – walki w tych samych punktach

⚆ Marijinka – brak zmian

⚆ Awdijiwka – Nadal niestabilnie. rosjanie nadal próbują przekroczyć linię kolejową. Bez sukcesów. „Wróg próbuje iść do przodu, a potem go odrzucamy. Nie ma zatem potrzeby mówić o sytuacji trwałej. Innymi słowy, toczą się tam aktywne walki” – powiedział Oleksandr Sztupun, rzecznik Zjednoczonego Centrum Prasowego Sił Obronnych Regionu Tawria.

😼Biłoczerskyj (o. łuhański) – skład amunicji

😼Jenakijewo – skład amunicji

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Drobne postępy ukraińskich sił na zachód od Werbowego. Gorąco koło Nowoprokopiwki.

⚆ ​​Ukraińska DRG (grupa dywersyjno-zwiadowcza) wylądowała w pobliżu Pidstepnego (20 km na wschód od Chersonia i 3 km od Dniepru) i zajęła odcinek drogi łączącej wsie Poima, Łagery Kozackie i Krynkę — ISW. Siły Zbrojne Ukrainy przeniosły rezerwy na wyspy w delcie Dniepru, próbują wejść do wsi Poima i Piszczaniwka oraz w dalszym ciągu w różnych miejscach przewożą łodzią małe grupy personelu przez Dniepr.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ brak doniesień

4️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

💥Ostrzał przygraniczny: o. sumski, o. charkowski

🛡​​Minister Przemysłu Strategicznego Kamyszyn oświadczył o znaczącym wzroście produkcji pocisków na Ukrainie, jednak Kijów, tak jak poprzednio, opiera się głównie na dostawach od partnerów.

„Bo mamy największą wojnę pokoleniową. A poziom zużycia amunicji jest dość wysoki” – podkreślił

🛡 Podczas uderzeń na ukraińską infrastrukturę rosja uzupełnia użycie dronów Shahed tańszymi wersjami własnej produkcji Italmas – ISW. Są one lżejsze od Shaheda, działają na gazie i wydają dźwięk kosiarki, co utrudnia ich rozpoznanie i zestrzelenie.

🛡 Rzecznik Sił Powietrznych Ihnat powiedział w niedzielę, że rosjanie zaczęli produkować bliżej nieokreślone drony wykorzystujące silniki z AliExpress. Według niego drony te przewożą kilka kilogramów materiałów wybuchowych.

⚡️ rosja uderzyła w nocy w pobliżu elektrowni jądrowej Chmielnicki – Ministerstwo Energii. W wyniku wybuchu uszkodzone zostały okna w budynkach administracyjno-gospodarczych i laboratoryjno-gospodarczych. W wyniku uszkodzeń linii energetycznych w miastach Sławuta i Netiszyn obwodu chmielnickiego od prądu odcięto 1860 odbiorców.

5️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼Briańsk

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ponad połowa Ukraińców uważa, że ​​w kraju podejmowane są próby walki z korupcją i zachodzą pozytywne zmiany, o czym świadczą zwłaszcza najnowsze doniesienia o zatrzymaniach i aresztowaniach – wyniki badania KMIS. Jednocześnie jedna trzecia jest przekonana, że ​​wręcz przeciwnie, świadczy to o beznadziejnej korupcji i braku jakichkolwiek zmian.

⚆ ​​​Ukraina i rosja w dalszym ciągu utrzymują kanały komunikacji podczas agresji militarnej Federacji Rosyjskiej w celu rozwiązania kluczowych kwestii humanitarnych związanych z wymianą jeńców wojennych, zwłokami zmarłych, korytarzem zbożowym i powrotem ukraińskich dzieci z rosja — WP. Według doniesień żadna ze stron nie chce nagłaśniać istnienia tych „kanałów tylnych”. Zdaniem przedstawiciela GUR Dmytro Usowa jest to „trudne emocjonalnie”, bo rosja jest wrogiem, ale „jakiekolwiek mamy teraz stosunki, my, Ukraińcy, jesteśmy zainteresowani powrotem naszych obrońców i jeśli odrzucimy wszystkie kanały komunikacji, nie będziemy w stanie tego zrobić”.

⚆ Dyrektor szwalni spowodował straty w wysokości 35 milionów hrywien. za dostarczanie dla Sił Zbrojnych niskiej jakości umundurowania. Jak wynika ze śledztwa, w 2022 roku podpisano umowę z kijowskim przedsiębiorstwem na dostawę wiatroszczelnych i ocieplanych kurtek zimowych. Jednakże, zgodnie z wnioskiem z badania, produkt odpowiada deklarowanym właściwościom. Teraz „biznesmenowi” grozi od 7 do 12 lat więzienia.

⚆ Siły Zbrojne Ukrainy utworzyły batalion „Syberia”, który składa się wyłącznie z obywateli rosji należących do mniejszości etnicznych, którzy chcą walczyć z rosyjską inwazją na Ukrainę — Bloomberg. Żołnierze batalionu „Syberia” przeszli szczegółową kontrolę lojalności wobec Ukrainy, a następnie podpisali kontrakt wojskowy. Wszyscy żołnierze to ochotnicy, żaden z nich nie został zwerbowany spośród jeńców wojennych – powiedział przedstawiciel armii ukraińskiej.

⚆ UE jest gotowa pokryć dla Ukrainy jedynie połowę deficytu budżetowego na 2024 rok, – wiceminister gospodarki Oleksij Sobolew. To około 18 miliardów euro, które Ukraina zaplanowała w projekcie budżetu na 2024 rok jako deficyt. Aby jednak „załatać” tę „dziurę”, Bruksela gotowa jest przeznaczyć jedynie 9 miliardów euro.

⚆ Ukraina może liczyć na powrót połowy obywateli, którzy opuścili kraj w wyniku wojny – twierdzi dyrektor Instytutu Demografii i Badań Społecznych im. Ptuhy – Ella Libanowa.

⚆ W dziesięciu miejscowościach obwodu charkowskiego w związku z ostrzałem zostanie ogłoszona przymusowa ewakuacja rodzin z dziećmi, powiedział szef administracji obwodowej Sinehubow.

⚆ SBU zneutralizowała grupę agenturalno-bojową FSB, która przygotowywała sabotaż na obiektach Sił Zbrojnych i Ministerstwa Obrony Obwodu Kijowskiego. Utworzona w 2018 roku trzyosobowa grupa wyposażyła 10 dronów w domowe materiały wybuchowe i zajmowała się śledzeniem lokalizacji baz jednostek Sił Zbrojnych.

🌍Świat:

⚆ „Wiem jak szybko zakończyć wojnę. Jeśli przestanę wspierać Ukrainę, skończy się to kapitulacją Ukraińców. Czy tak chcemy zakończyć wojnę? Myśle że nie. Nie możemy pozwolić putinowi na zainstalowanie marionetkowego rządu w Kijowie i pozostawienie armii rosyjskiej na polskiej granicy”. – Borell.

⚆ meduza: Europejskie firmy od marca 2022 roku zakupiły od rosji krytyczne surowce o wartości 13,7 miliarda euro. Od stycznia do lipca 2023 roku europejskie firmy importowały rosyjskie metale o wartości ponad 3,7 miliarda euro, w tym 1,2 miliarda euro niklu. Centrum Polityki Europejskiej szacuje, że do 90% niklu używanego w Europie pochodzi od rosyjskich dostawców. Investigate Europe zauważa, że pomimo sankcji, nadal istnieją zwolnienia dla handlu surowcami krytycznymi. Ropa naftowa, węgiel, stal i drewno zostały włączone do list sankcji, ale minerały uważane przez UE za krytyczne (łącznie 34) są nadal pozyskiwane z rosji, w tym od firm bliskich Kremlowi. Dziennikarze wyjaśniają, że UE polega na tych surowcach, aby osiągnąć swój cel neutralności klimatycznej do 2050 roku. Materiały te są używane w elektronice, panelach słonecznych, pojazdach elektrycznych, a także w przemyśle lotniczym i obronnym. Według Investigate Europe, wśród największych nabywców rosyjskich metali są niemiecki GGP Metal Powder (zakupił 66 milionów dolarów miedzi), francuski producent broni Safran (zakupił 25 milionów dolarów tytanu), grecki ElvalHalcor (zakupił 13 milionów dolarów aluminium) i holenderski C.Steinweg (zakupił różne metale za 100 milionów dolarów).

⚆ ​​Naczelny indyjski dowódca wojskowy, szef Sztabu Generalnego Indyjskich Sił Zbrojnych Anil Chauhan powiedział, że Moskwa straciła swoje stanowiska i będzie je tracić nadal. „Geopolityczne znaczenie rosji będzie z czasem malało i to pomimo tego, że jest ona potęgą nuklearną. Powstanie „wagnera” pokazało, jaka przyszłość czeka rosję”. Anil Chauhan uważa, że ​​rosja staje się coraz bardziej zależna od Chin w wyniku nieudanej polityki reżimu putina.

⚆ ​​Chiński przywódca Xi Jinping powiedział, że Chiny są gotowe współpracować ze Stanami Zjednoczonymi, ponieważ od tego zależy los ludzkości. Według niego obie strony przezwyciężają różnice i współpracują, aby „odpowiedzieć na globalne wyzwania”

⚆ Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyjedzie na Ukrainę prawdopodobnie na początku listopada — może to oznaczać, że ocena postępów Ukrainy w reformach będzie pozytywna – ocenia Rikard Jóźwiak, redaktor „Radia Liberty”. „

⚆ Premier Włoch Giorgia Maloni podkreśliła znaczenie dalszego wspierania Ukrainy w wojnie rozpoczętej przez rosję. „Nie powinniśmy popełnić błędu polegającego na zmniejszaniu poparcia dla sprawy ukraińskiej” – stwierdziła. Według niej Włochy patrzą „nie tylko na teraźniejszość, ale także na pokojową, europejską przyszłość Ukrainy”.

⚆ Proukraiński kandydat na stanowisko spikera Kongresu, republikanin Tom Emmer, wycofał swoją kandydaturę pod naciskiem skrajnie prawicowego, Trumpistowskiego skrzydła partii, które odmówiło mu poparcia – CNN, WP. Republikanie w Izbie Reprezentantów wybrali Mike’a Johnsona na swojego kolejnego kandydata na spikera. Organizacja „Republikanie dla Ukrainy” oceniła poparcie Johnsona dla Kijowa na maksymalną negatywną ocenę F. Głosował przeciwko wszelkim inicjatywom Kongresu na rzecz wsparcia Ukrainy i chciał jej ograniczenia.

⚆ Republikanie z Senatu chcą zmienić żądanie Białego Domu i oddzielić pomoc dla Izraela od pomocy dla Ukrainy, ponieważ poparcie dla Kijowa „stało się politycznie niepopularne” – WSJ. W zeszłym tygodniu doradca przywódcy mniejszości w Senacie Tom Cotton nazwał propozycję administracji „martwą”. „Nie wydamy 3,5 miliarda dolarów na zaspokojenie «potencjalnych potrzeb ludności Gazy», ponieważ pieniądze mogłyby wylądować w rękach Hamasu. Powiedział także, że nie przekaże 11,8 miliarda dolarów na wsparcie ukraińskiego rządu i 4,7 miliarda dolarów na kwestię emigrantów. Ustawa potrzebuje ponadpartyjnego poparcia, aby uzyskać niezbędne 60 głosów (Demokraci mają 51 mandatów w Senacie).

⚆ Izba Reprezentantów USA wybrała na nowego mówcę skrajnie prawicowego Trumpa, Republikanina Mike’a Johnsona, który sprzeciwia się pomocy dla Ukrainy.

⚆ Już w środę USA mogą ogłosić nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 150 mln dolarów – „Głos Ameryki”. Może zawierać dodatkowe rakiety GMLRS dla HIMARS, amunicję dla systemów obrony powietrznej NASAMS, rakiety przeciwpancerne TOW, rakiety AIM-9 Sidewinder i pociski artyleryjskie 155 mm.

⚆ Poseł do Parlamentu Europejskiego z Holandii Bart Grothuys zaproponował Ukrainie przekazanie kilkudziesięciu pojazdów opancerzonych skonfiskowanych podczas prób przemytu ich do Libii. Mowa o 146 pojazdach zmodyfikowanych do celów wojskowych. Podobny precedens miał już miejsce w USA, kiedy Ukraina otrzymała skonfiskowaną amunicję.

⚆ Niemcy przeznaczą 195 mln euro na wsparcie energetyki i przedsiębiorstw na Ukrainie.

⚆ Parlament Walii uznał Hołodomor z lat 1932-1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego – poinformowała Ambasada Ukrainy w Wielkiej Brytanii.

⚆ Nieporozumienia pomiędzy przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, a przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem utrudniają skuteczność UE, która stanęła w obliczu kilku gorących konfliktów na raz – Bloomberg. O poziomie napięcia w stosunkach pokazała wizyta w USA, gdzie obaj przywódcy odbyli osobne spotkania z Bidenem. A w tym tygodniu przewodnicząca KE organizuje duży międzynarodowy szczyt, na który nie zaprosiła Michelle. Von der Leyen znalazła się pod ostrzałem za pochopną reakcję na konflikt na Bliskim Wschodzie, kiedy zadeklarowała pełne wsparcie UE dla Izraela i potępiła atak Hamasu. Po jej wizycie w Izraelu państwa członkowskie UE wydały oświadczenie, w którym wyjaśniły swoje stanowisko światu arabskiemu i Globalnemu Południu, a także zwołały nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej. Według jednego z urzędników UE szczyt ten zwołano, aby jak najszybciej naprawić szkody wyrządzone początkową reakcją UE, która wywołała negatywną reakcję w krajach arabskich.

⚆ ​​Szef dyplomacji UE Borrell przypomniał premierowi Węgier Orbánowi, że nikt nie zobowiązuje jego kraju do członkostwa w Unii Europejskiej. W rocznicę stłumienia rewolucji 1956 r. przez wojska radzieckie Orbán porównał członkostwo Węgier w UE do okupacji sowieckiej.

⚆ Prezydent Słowacji Zuzana Chaputova zatwierdziła nowy rząd pod przewodnictwem ukrainofoba Roberta Fico. Kluczowe dla Ukrainy stanowiska w nowym rządzie zajęli urzędnicy niechętni wspieraniu Kijowa. W szczególności, zgodnie z oczekiwaniami, szefem MSZ został Jurij Blanar, który wojnę z Ukrainą nazwał „konfliktem rosji z USA”, stwierdził, że Kijów „walczy przeciwko własnemu narodowi” i sprzeciwił się przeniesieniu broni na Ukrainę.

⚆ Główny asystent Prezydenta Azerbejdżanu ds. polityki zagranicznej twierdzi, że Baku nie jest już zainteresowane budową Korytarza Zangezur – połączenia z azerbejdżańską eksklawą Nachiczewan, który powinien przebiegać przez terytorium Armenii.

⚆ Prezydent Francji Macron powiedział, że jeśli Izrael zgodzi się na operację lądową na dużą skalę w Gazie, będzie to „błąd”.

⚆ Izrael zgodził się opóźnić operację naziemną w Strefie Gazy do czasu, aż USA ustanowią obronę powietrzną dla swoich sił w regionie – WSJ.


💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Administracja putina mówi prorządowym mediom, aby nie informowania o zbrodniach popełnionych przez powracających żołnierzy. Dwa źródła zbliżone do rosyjskiego rządu powiedziały Meduza, że administracja putina poinstruowała kontrolowane przez państwo i prokremlowskie media, aby nie informowały o zbrodniach popełnionych przez rosjan, którzy wrócili z wojny na Ukrainie, w tym najemników i byłych skazańców, którzy otrzymali amnestię w zamian za pójście na wojnę. Według źródeł jest to pierwsza dyrektywa Kremla dla mediów propagandowych dotycząca relacjonowania zbrodni przez byłych żołnierzy, a niektóre prorządowe media do tej pory entuzjastycznie relacjonują ten temat.

⌛ Rok temu pisałem (244):

W skrócie: Wydaje się, że Niemcy przeszły pewną drogę z roli zszokowanego sojusznika rosji (w sensie gospodarczym) do roli pretendenta odbudowy Ukrainy. Trudno zignorować i wolumen pomocy wojskowej, wizytę Steinmeiera czy wczorajsze deklaracje Scholza. Z drugiej strony zostaje gdzieś z tyłu głowy pytanie na ile te deklaracje przełożą się na czyny. Jednak i deklaracje dużo dają. Po tajemniczym zniszczeniu obu nitek Nord Stream Niemcy musiały znaleźć alternatywny plan zasilania swojej gospodarki i zaakceptować jego koszty. Nic ich z rosją nie łączy (poza strachem i rosyjską siatką korupcyjną).

Na samym froncie – w sumie trudno orzec co się dokładnie dzieje. Informacji oficjalnych brak, a nieoficjalne są mocno chaotyczne. Na pewno potwierdzają się informacje o poszerzeniu przez Ukraińców strefy wokół Bachmutu (rosjanie byli już na przedmieściach, aktualnie zostali odrzuceni o kilka km). To ważne bo na tym odcinku frontu dotąd takich działań nie było. Widać działania ukraińskiej armii pod Swatowym, które zmierzają powoli do tego by dotrzeć do granic LNR. Dzieje się też na odcinku chersońskim, ale tu trudno wskazać zmiany linii frontu bo ta fluktuuje. Jest krwawo po obu stronach linii.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ himars na odcinku zaporoskim nie próżnuje

⚆ czasem warto poczekać

⚆ Powrót latających wież

⚆ Jak “Skif” ale hamerykański

⚆ Badaboom

⚆ Głos z rosji: “Niczego się nie boję. Myślę, że specjalna operacja wojskowa idzie wedle planu. Faszyści jadą tam i tam ich zabijają. Broń jedzie tam i tam ją niszczą. Im mniej w rosji będzie faszystów i broni tym lepiej”

⚆ [18+] bez litości

⚆ [18+] bez litości 2

⚆ [18+] bez litości 3

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.