🪖Dzień 607 (23 października 2023, 21:40) – bilans

🪖Dzień 607 (23 października 2023, 21:40) – bilans

23 października, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

400 tysięcy żołnierzy rosyjskich aktualnie znajduje się na terytorium Ukrainy. To dwa razy tyle ile mieli rosjanie 20 miesięcy temu, gdy szykowali się do inwazji. Tak, codziennie Ukraińcy wysyłają na tamten świat setki z nich, ale w rosji nadal trwa ukryta mobilizacja, która te setki nadrobi z górką. W tym świetle straty rosyjski, dochodzące do 300 tys “wyeliminowanych” rosjan nie wyglądają nawet na półmetek wojny.

Oczy świata bardziej dziś patrzą na Izrael i rozwój wypadków tam. Armia Izraela należy do jednej z najlepiej wyposażonych i wyszkolonych, ale inwazja na strefę Gazy będzie wymagało olbrzymiego wysiłku i masy amunicji. Ukraina zapewne nie zostanie pozostawiona samej sobie, ale na pewno nie będzie dostawać więcej niż dotychczas.

Ukraińcy stawiają czoło potężnej rosyjskiej nawale. Nie jest ona tak nieskoordynowana, chaotyczna i nieprzygotowana jak lubią to podawać media. Linia ukraińskiej obrony wytrzymuje tę nawałę dzięki dobremu przygotowaniu i dostatecznej liczbie amunicji artyleryjskiej, dronom, minom, sprawnemu dowodzeniu, bohaterstwu żołnierzy. Tych Ukraina ma mniej niż rosja i póki co nie prowadzi masowej mobilizacji o której coraz częściej pojawiają się wołania po stronie wojskowych.

Centralnym punktem wojny staje się Awdijiwka. rosjanie pomimo ciężkich strat, w dalszym ciągu przerzucają swoje wojska w te okolice. “Walki nie ustępują przez całą dobę. rosjanie rzucają duże siły piechotą i pojazdami opancerzonymi, straty są szalone, ale to ich nie powstrzymuje, ataki trwają. Liżą jak szalone, kładą się tuzinami i po chwili znowu wychodzą. Jest ich mnóstwo” – powiedział szef administracji wojskowej miasta Adwijiwka Witalij Barabasz. O „impasie pozycyjnym” piszą rosyjscy blogerzy wojskowi: Awdijiwka jest silnie ufortyfikowana i chroniona polami minowymi, dronami i wysoce precyzyjną bronią, która utrudnia manewrowanie pojazdom opancerzonym. Trudności te są bardzo podobne do tych, z którymi armia ukraińska mierzyła się na południu kraju w pierwszych tygodniach ofensywy w czerwcu br. – zauważa ISW.

Podobna sytuacja ma miejsce na innych odcinkach frontu – szczególnie w rejonie Kupiańska. Słowem – rosjanie podbijają stawkę w bilansie. Będą płacić większymi stratami za ewentualne zyski terenowe. Jak dużo zapłacą i co zyskają? To pytanie będziemy zadawać sobie przez nadchodzące miesiące.

👍 Dobre wieści:
⚆ Podczas ataku na lotniska w Berdiańsku i Ługańsku – zniszczeniu uległo dziewięć helikopterów – Oryx. Dokładniej: 7 Ka-52 i 2 Mi-8 zostały zniszczone a kolejne 8 Ka-52 i 7 Mi-8 zostało uszkodzonych. W sumie zniszczono i uszkodzono 26 sztuk sprzętu.

🌻-870 (294 700) -25 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trwają silne ataki rosjan na odcinku Kupiańskim i na Awdijiwkę.

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ Ukraińcy w nocy zniszczyły wszystkie cele, które rosjanie wystrzelili nad Ukrainą – 14 dronów i jedną rakietę powietrzną Ch-59. Cele zestrzelono w obwodzie chmielnickim, kirowogradzkim i w Odesie (9).

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):

⚆ Zaporoże

⚆ obwód chersoński: 73 ostrzały (Berysław, Nowoberysław, Szlachowe, Tomaryne)

⚆ bomby szybujące spadły na dwa rejony obwodu charkowskiego

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Ciężkie walki trwają w kierunku Kupiańsk-Łyman. Wróg naciska na Synkiwkę, Iwaniwkę, Makijiwkę, Biłogoriwkę. Są dobre i złe wieści. W rejonie Nowojehoriwki rosjanie mieli drobne postępy. Koło Orłynki siłom ukraińskim udało się w ramach kontrataku odepchnąć rosjan o kilometr.

⚆ Okolice Bachmutu – walki w tych samych punktach, bez zmian w przebiegu frontu.

⚆ Marijinka – więcej szturmów, ale linia obrony bez zmian

⚆ Awdijiwka – szturmy rosjan odparte, ale nie ustają i są masowe

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak zmian pod Robotyne i w innych odcinkach

⚆ W obwodzie chersońskim ze względu na trudną sytuację bezpieczeństwa podjęto decyzję o przymusowej ewakuacji 802 dzieci z 23 osiedli — Ministerstwo Reintegracji.

😼Tokmak

3️⃣ Krym i Morze Czarne

😼Sewastopol

4️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

💥Ostrzał przygraniczny: o. sumski, czernihowski, charkowski

🛡Tylko dzięki dronom FPV Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły w zeszłym miesiącu rosyjski sprzęt o wartości ponad 140 milionów dolarów — Forbes.

🛡”Jedna grupa żołnierzy Federacji Rosyjskiej może dziennie korzystać z 50 dronów FPV, nie mamy takich ilości do dyspozycji” – dowódca kompanii szturmowej UAV 92. OMB imienia Sirka Jurija Fedorenko.

⚡️ rosja ostrzelała jedną z elektrociepłowni. Wczoraj wieczorem, 22 października, w wyniku ostrzału uszkodzona została jedna z elektrociepłowni DTEK. Brak ofiar.

5️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼Rostow nad Donem

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ukraina otrzymała dziewiątą transzę pomocy makrofinansowej z Unii Europejskiej w wysokości 1,5 miliarda euro, ogłosił premier Szmyhal

⚆ ​​W ciągu najbliższych dni Ukraina otrzyma pisemną ocenę realizacji zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia do UE – powiedział przewodniczący Rady Stefanczuk. „Mamy wielką nadzieję, że pod koniec tego roku Eurorada podejmie decyzję o rozpoczęciu negocjacji w sprawie pełnego członkostwa Ukrainy w UE” – zauważył.

⚆ Były przywódca „Partii Regionów” Oleksandr Efremow, oskarżony o zdradę stanu na Ukrainie, uciekł do Moskwy. Efremow jest oskarżony o szereg przestępstw. W szczególności przyczynił się do powstania ugrupowania „Ługańska Republika Ludowa”, a także pomógł w zajęciu budynków administracyjnych Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej i SBU w 2014 r. Efremow spędził trzy lata w areszcie śledczym, a w 2019 r. został zwolniony z aresztu. 18 marca 2022 r. opuścił Ukrainę przez Słowację i od tego czasu nie wrócił. Teraz mieszka w Moskwie, gdzie jego rodzina ma mieszkanie za 4 miliony dolarów.

⚆ NAZK przez pół roku odkrył w komisjach wojskowych bezpodstawny majątek o wartości ponad 255 milionów hrywien.

⚆ SBU przyłapała na gorącym uczynku urzędnika urzędu antymonopolowego biorącego. Służba przyłapała urzędnika wręczając mu jedną z „transz”. Urzędnik przebywa obecnie w areszcie. Grozi mu do 10 lat więzienia i konfiskata mienia.

⚆ SBU zneutralizowała podziemie antyukraińskie, które naprowadzało rakiety i rakiety przeciwlotnicze w budynki mieszkalne w Chersoniu. W trakcie działań operacyjnych zatrzymano wszystkich trzech członków grupy. Według podanych przez nich współrzędnych, we wrześniu rosjanie całkowicie zniszczyli dwa budynki mieszkalne w Chersoniu i uszkodzili pięć kolejnych. Przywódcą podziemia antyukraińskiego jest były biznesmen, który przeszedł na stronę rosji i miał przełożonego z FSB.

⚆ Na ewakuację w Strefie Gazy zapisało się 337 Ukraińców, ale tak naprawdę obywateli Ukrainy jest tam więcej, bo około pół tysiąca, – Ambasador Ukrainy w Izraelu Jewhen Kornijczuk.

🌍Świat:

⚆ ​​Prezydent Turcji Erdogan przesłał parlamentowi kraju protokół w sprawie przystąpienia Szwecji do NATO do ratyfikacji.

⚆ ​​W związku z oczywistą radością putina w związku z wydarzeniami na Bliskim Wschodzie UE jeszcze uważniej monitoruje sytuację na Ukrainie – powiedziała szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock.

⚆ Likwidacja Duginy, Tatarskiego, Żylina i innych to operacja specjalna SBU – „The Washington Post”. W ciągu ostatnich 20 miesięcy SBU i inne służby specjalne przeprowadziły dziesiątki likwidacji rosyjskich urzędników na terenach okupowanych, kolaborantów, oficerów za linią frontu i na tyłach. Amerykanie początkowo byli zaniepokojeni pierwszą detonacją mostu krymskiego, bo obawiali się eskalacji ze strony rosji. Jednak obawy zostały rozwiane, gdy Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeprowadziła drugi atak na most przy pomocy dronów morskich. Likwidacja wrogów Ukrainy wpisuje się w wojnę cieni, w której SBU wysadziła nie tylko most krymski, ale także rosyjskie statki.

⚆ Ministrowie spraw zagranicznych Iranu, Turcji, rosji, Gruzji, Azerbejdżanu i Armenii spotkają się 23 października w Iranie, aby omówić porozumienie pokojowe między Baku a Erywaniem — Reuters.

⚆ ​​Oczekuje się, że chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi odwiedzi w tym tygodniu Waszyngton, aby przygotować się na listopadowe spotkanie Xi Jinpinga z Joe Bidenem w San Francisco, pisze WSJ

⚆ Brytyjski wywiad przeanalizował wpływ na rosyjską gospodarkę dalszego wzrostu wydatków wojskowych w rosji — w 2024 roku wydatki na obronność w Federacji Rosyjskiej wyniosą ok. 6% PKB. Stały wzrost wydatków na wojsko z dużym prawdopodobieństwem będzie przyczyniał się do presji inflacyjnej w rosji, podkreśliło brytyjskie Ministerstwo Obrony. Ponadto dalszy wzrost wydatków na cele wojskowe wymusi na rządzie rosyjskim podjęcie trudnych decyzji dotyczących finansowania wojny, co prawdopodobnie zwiększy presję finansową na rosyjskie przedsiębiorstwa.

⚆ Operacja naziemna w Strefie Gazy zostanie odwołana, jeśli Hamas uwolni wszystkich zakładników i podda się bez żadnych pytań, powiedział międzynarodowy rzecznik Sił Obronnych Izraela Jonathan Conricus.

⚆ Węgry po raz kolejny odmówiły przeznaczenia 500 mln euro z funduszu UE, który pomaga Ukrainie bronią – Rikard Jóźwiak, dziennikarz „Radia Liberty” w Brukseli. „Węgierski bank OTP został skreślony z czarnej listy firm, które nadal działają w rosji, ale Budapeszt chce gwarancji prawnych, że ta decyzja będzie trwała” – pisze dziennikarz.

⚆ ​​Hiszpania skonfiskowała 11 sztuk antycznego złota o wartości 60 milionów euro skradzionych z Ukrainy po tym, jak organy ścigania złapały złodziei próbujących je sprzedać w Madrycie. Biżuterię wystawiano w jednym z kijowskich muzeów w latach 2009–2013, a w 2016 r. została przemycona z Ukrainy – podała w oświadczeniu madrycka policja. Hiszpańska policja aresztowała pięć osób, eliminując w ten sposób siatkę przestępczą zajmującą się nielegalnym wywozem wartości kulturowych z Ukrainy.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ ławrow realizuje wizytę dyplomatyczną w Iranie (po korei pn)

⌛ Rok temu pisałem (242):

Jutro minie 8 miesięcy wojny. Ukraina jest dziś wymęczona bombardowaniami i śmiercią. rosjanie zaserwowali Ukraińcom terror i horror, którego chyba nikt się nie spodziewał (mimo Syrii, Czczeni itd.). Z Ukrainy wywieziono setki tysięcy dzieci i miliony obywateli. Z kraju uciekły kolejne miliony, kolejne musiały przenieść się w inne regiony kraju. Ukraina jest dziś też silna. Większość jej mieszkańców jest zjednoczona przeciwko wspólnemu wrogowi, działa jak jeden organizm ukierunkowany na walkę. Trwają zbiórki, organizowanie pomocy wojsku i obywatelom. Jest dużo wzajemnej uwagi i troski. Pamiętam poranek 24 lutego i obawy o to ile czasu wytrzyma Ukraina pod naporem rosyjskiej ordy. Wytrzymała. Tych pytań było przez te miesiące dużo ale niemal na każdym etapie wojny ukraińskie wojsko zaskakiwało sprytem, mądrymi decyzjami i bohaterstwem (polecam fragment o planie Załużnego na końcu Pulsu Ukrainy), a obywatele zaskakiwali duchem. Zaskoczył pozytywnie też świat. Możemy narzekać na poszczególne kraje, ale ich dostawy ocaliły dziesiątki żyć. Zaskakiwała bardzo Polska i Polacy bo mimo wielu pogłębianych przez polityków różnic, pomoc Ukraińcom stała się wspólnym celem dla znamienitej większości. Nie zmieniła się za to rosja, która brnie w wojnę, której nie ma szans zakończyć zwycięstwem. Wewnątrz rosji w dół pędzi gospodarka, ale na sile przybiera brutalna propaganda, która jeszcze bardziej antagonizuje rosjan do świata i Ukraińców. Przez ten czas władcom Kremla udało się stworzyć z Ukraińców potworów – uosobienie nienawiści do całego “lepszego” świata, którego w rosji nie ma i być nie może. To trwało latami i pisałem o tym kilkakrotnie, że dla rosjanina Ukrainiec to podczłowiek, którego trzeba albo nawrócić albo zabić.
Jeden z ukraińskich wolontariuszy, Serhij Prytuła nagrał swego czasu wideo adresowane do rosjan i nazwał, że są krajem “na odwrót” (polecam). W skrócie – wszystko odbywa się na odwrót w stosunku do tego co chciała uzyskać rosja. O ile na Ukrainie faktycznie wschodnie regiony były bardzie pro-rosyjskie, to dziś to zjawisko rosjanie zredukowali niemal do zera. rosyjskojęzyczni Ukraińcy uczą się dziś ukraińskiego, Finlandia i Szwecja wstępują do NATO, Ukraina jest na ścieżce kandydata do UE, świat uniezależnia się od surowców rosyjskich i odcina się od wpływów kremla. I takie przykłady można mnożyć. Ukraina przed wojną, świat przed wojną i my przed wojną vs dziś to dwa zupełnie różne światy, które mimo cierpienia zmieniły się “na plus”.

(…)

📺 Materiał bonusowy:

⚆ system obrony powietrznej Hawk vs Shahedy

⚆ Awdijiwka bez litości (2 nagrania)

⚆ wichrowe wzgórza[18+]

⚆ Co było dalej?

⚆ w czarno-białym też widać

⚆ Niedoszli pod Bachmutem

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.