🪖Dzień 605-606 (21 i 22 października 2023) – dwa punkty

🪖Dzień 605-606 (21 i 22 października 2023) – dwa punkty

22 października, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Przez najbliższe dni i tygodnie bardzo ważne będą dwa punkty na froncie:

Awdijiwka:
rosjanie kontynuowali szturmy na Awdijiwkę. Rezultaty były podobne jak poprzednio – kilkadziesiąt metrów postępów za setki zabitych i dziesiątki sprzętu. Ukraińcy publikują dużo nagrań w których widać skutki tych ataków. Kłęby ciał rosyjskich żołnierzy, dziesiątki dymiących czołgów i transporterów. Jest tego bardzo dużo i tylko część daję w sekcji bonusowej. W sieci pojawiło się też nagranie transportu rosyjskich żołnierzy pod Awdijiwką na ciężarówkach z lat 30-ych (raczej o 30 lat nowszych) co ma pokazywać desperację sił rosyjskich. Ukraińcy piszą też, że rosjanie używają też na tym odcinku zrobotyzowanych pojazdów do zaopatrzenia, transportu amunicji. Kopią też tunele by wyjść na powierzchnię bliżej ukraińskich pozycji.

rosjanom nie tyle zależy na Awdijiwce co na dekoncentracji sił ukraińskich i to się częściowo udaje, bo Ukraińcy musieli w tym rejonie wzmocnić swoje siły. Wprawdzie są świetnie przygotowani do obrony tej okolicy (mieli na to miesiące) a rosyjskie szturmy są masowe, bezmyślne, to nadal obrona ta wymaga dodatkowego wysiłku i ma też swoją cenę. rosyjskie szturmy osłabły ostatnio ale i tak Awdijiwka już przebiła swoją “krwawą sławą” walki w Bachmucie i pod Wuhłedarem. To nie oznacza jednak końca rosyjskich szturmów.

Lewy Brzeg Dniepru
Niewiele konkretów też wyszło przez weekend w sprawie przyczółków ukraińskich na lewym brzegu Dniepru. Wiadomo, że są, wiadomo, że rosjanie nie specjalnie się nimi przejęli i próbują je atakować tylko lotnictwem. Wiadomo, że siły ukraińskie umocniły się. Czy rozwinie się z tego coś większego?

A co z wyłomem pod Robotyne?
Walki tu trwają, ale przypomina to przeciąganie kołdry. Gdy tylko Ukraińcy np. poszerzą strefę kontroli w jednym miejscu, to w innym punkcie muszą coś oddać. rosjanie wydają się tu być ponownie dobrze przygotowani do obrony.

👍 Dobre wieści:
⚆ Ukraina otrzymała najnowsze kanadyjskie pojazdy opancerzone Senator MRAP.

⚆ Ukraińscy piloci są już na etapie przesiadki na samolot bojowy, będą latać z instruktorem, — rzecznik Sił Powietrznych o szkoleniu ukraińskich pilotów na F-16.

🌻
21X: -790 (292 850) -5 systemów artyleryjskich
22X: -980 (293 830) -15 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne

⚆ 21X: Atak rakietami Ch-59, Iskander-k i dronami Shahed (nie doprecyzowano liczby)
„Nigdy nie widzieliśmy tak jednoczesnego wystrzelenia rakiet manewrujących i kierowanych bomb lotniczych” – Humeniuk powiedział o nocnym ataku rosjan.

⚆ 22X: Zniszczono 3 Shahedy, 1 rakietę Ch-59 i 3 Lancety

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):

wczoraj:
⚆ Krzywy Róg – 1 ofiara

⚆ Nikopol

⚆ obwód chersoński

⚆ W ciągu dnia jednostki pirotechniczne Państwowej Służby Ratunkowej zaangażowały się 153 razy, – Państwowa Służba Ratunkowa Ukrainy. Saperzy odkryli, usunęli i zneutralizowali 331 jednostek materiałów wybuchowych, zbadali obszar o powierzchni 228 hektarów.

dziś:
⚆ rosyjski pocisk uderzył w terminal „Nowej Poczty” w obwodzie charkowskim, zabijając 6 osób, a 16 rannych. Według wstępnych danych ataku dokonały dwie rakiety typu S-300 z terytorium obwodu Biełgorod Federacji rosyjskiej. Na chwilę obecną wiadomo o 6 zabitych i 16 rannych. Wszystkie ofiary to pracownicy przedsiębiorstwa. W wyniku ataku wroga na powierzchni około 300 metrów kwadratowych wybuchł pożar. Terminal jest prawie całkowicie zniszczony, ciężarówki są uszkodzone.

⚆ obwód doniecki – 2 ofiary

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – rosjanie nieco wyparli Ukraińców spod Orlianki i Makijiwki. Reszta frontu trzyma się.

⚆ Okolice Bachmutu – Ukraińcy umocnili się na nowych pozycjach za Andrijiwką i Kliszczijiwką. Mniej sukcesów pod kluczową dla opanowania flanki – Kurdjumiwką.

⚆ Marijinka – bez zmian

⚆ Awdijiwka – tu jest nadal ciężko, ale bez znaczących zmian w przebiegu frontu. Trasa do miasta jest pod kontrolą ogniową sił ukraińskich, ale fizycznie nikt jej nie kontroluje. Niezależnie od obrony ukraińskie oddziały szturmuwały w kierunku Opytnego i Odradiwki.

😼Donieck – eksplozje

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Lewy Brzeg: Według doniesień, wojska ukraińskie kontynuowały większe niż zwykle działania lądowe na lewym brzegu obwodu chersońskiego i okopały się we wsi Krynki.

⚆ Oddziały ukraińskie wyparły rosjan z zachodnich obrzeży Robotyne, ale niestety ukraińskie oddziały musiały wycofać się z części terenu pod Nowoprokopiwką.

😼Berdiańsk

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Czasowo wstrzymany ruch na moście krymskim (dziś)

😼Sewastopol i Hwardijskie

4️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

💥Ostrzał przygraniczny: czernihowski, sumski, charkowski

🛡rosyjskie drony obserwacyjne “Orłan” są „ogromnym problemem” dla Sił Zbrojnych – dowódca 3. OSzBr Andrij Bileckyj. Według niego „Orłany” pracują dzień i noc, czasami w strefie działania jego brygady „wisi” nawet 11 takich dronów. “W tym czasie nasza artyleria nie działa, atak na pojazdy opancerzone lub poważne siły jest niemożliwy, nie ma też możliwości transportu amunicji i prowadzenia prac inżynieryjnych.”

🛡Obecnie wokół Kijowa budowany jest wielopoziomowy system obrony powietrznej. Składa się z mobilnych grup ogniowych, przeciwlotniczych systemów rakietowych o różnym zasięgu. Grupy mobilne wyposażone są w: przeciwlotnicze systemy rakietowe „Wasp”, Avenger; przenośne przeciwlotnicze kompleksy rakietowe Piorun, „Igla”, „Strila”, Stinger, Martlet, RBS -70; przeciwlotnicze działa samobieżne Gepard, „Shilka” itp. A wśród przeciwlotniczych systemów rakietowych znajdują się S-300, „Buk”, S-125, NASAMS, IRIS-T, Crotale, Patriot.

⚡️ Firma „DTEK Energo” sprowadziła z Polski pierwsze 38 tys. ton z planowanych 210 tys. ton węgla na sezon grzewczy

5️⃣Działania zbrojne na terenie rosji:

😼obwód rostowski – dwa ataki dronami

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ „Ukraina potrzebuje wyniku każdego dnia – przeciwstawienia się rosyjskim atakom, zniszczenia okupantów, posunięcia się do przodu. Nawet na kilometr, nawet na 500 metrów, ale codziennie naprzód, aby poprawić ukraińskie pozycje i wywrzeć presję na okupantów” – Zełeński w swoim wieczornym przemówieniu.

⚆ Ukraińcy otworzyli petcycję on-line w ramach której wnioskują by pilot Andrij Pilszczikow o znaku wywoławczym „Juice” (który 25 sierpnia zginął w katastrofie lotniczej w obwodzie żytomierskim) , otrzymał tytułu „Bohatera Ukrainy”. Odpowiednia petycja pojawiła się na stronie internetowej prezydenta – została stworzona przez znajomą rodziny Julię Korpan. To właśnie „Juice” był jednym z tych, którzy stworzyli wizerunek „Ducha Kijowa” i był jednym z pierwszym promotorów programu dostaw samolotów F-16 na Ukrainę i szkolenia ukraińskich pilotów.

⚆ Budowa mostu na rzece Inhułeć obok Wielkiej Ołeksandriwki dobiega końca – Chersonska administracja. Most został zniszczony przez rosyjskich najeźdźców wraz z pozostałą infrastrukturą wsi.
Najbliższą przeprawą przez rzekę był tymczasowy most w Dawydiw Brodzie. Znajduje się 20 kilometrów od tego miejsca. Dlatego zdecydowano się na konstrukcję tymczasową, a później na jej miejscu rozpoczęto budowę mostu. Oprócz przebudowy konstrukcji mostu przeprojektowane zostaną także dojścia do mostu o długości 173 i 41 metrów. Na moście i dojazdach zostaną zamontowane chodniki, a system oświetlenia zostanie przywrócony.

⚆ rosjanie zaczęli produkować bezzałogowe drony wykorzystujące silniki kupione na AliExpress, ale są one równie niebezpieczne, powiedział rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat

⚆ Minister obrony Rustem Umierow podziękował szefowi Pentagonu za ATACMS. „Ma to ogromny wpływ na pole bitwy” – zauważył Umierow. Z kolei służba prasowa Pentagonu poinformowała, że ​​Austin potwierdził gotowość Białego Domu do zwrócenia się do Kongresu z prośbą o przydzielenie środków niezbędnych Ukrainie do dalszej ochrony swojego narodu.

⚆ Bezzałogowce i elektroniczny sprzęt bojowy szybciej trafią do wojska: rząd poparł propozycję Ministerstwa Obrony Narodowej. Obecnie dopuszczenie do eksploatacji dronów i środków walki radioelektronicznej będzie odbywać się na podstawie aktu wspólnych badań resortowych lub na podstawie wyników badań zadeklarowanych właściwości taktyczno-technicznych. Nowe prawo ma przyspieszyć ten proces.

⚆ Na Ukrainę wróciło czworo dzieci: 17-letnia dziewczynka i trzech chłopców – sześcioletnich, trzy- i dziewięcioletnich.

⚆ Ukraina pomyślnie przetestowała „łotewski korytarz zbożowy” – szef Komisji Finansowej Rady Najwyższej Hetmancew. Nowy korytarz zbożowy umożliwia transport kolejowy ukraińskiego zboża do portów w krajach bałtyckich. Hetmancew poinformował, że w porcie w Rydze został już rozładowany pociąg testowy z ukraińskim zbożem – 54 kontenery z 1423 tonami rzepaku.

⚆ Nie będzie żadnych negocjacji, dopóki rosja nie zwróci wszystkich okupowanych terytoriów, – Daniłow. Wyraził przekonanie, że sytuacja ulegnie zasadniczej zmianie, gdy tylko przybędą z Zachodu myśliwce F-16, które mają wzmocnić obronę powietrzną Ukrainy. Jednocześnie stwierdził, że trudno przewidzieć czas potrzebny na zwrot całego terytorium Ukrainy okupowanego przez rosję.

⚆ Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński podczas rozmowy z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem wyraził wdzięczność Turcji za stałe wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Omówili kolejną rundę negocjacji w sprawie Formuły Pokojowej, która odbędzie się na Malcie. Turcja będzie uczestniczyć, dodając swój autorytatywny głos i stanowisko. Bezpieczeństwo żywności. Pomimo przerwania przez rosję Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego Ukraina w dalszym ciągu angażuje się w swoją kluczową rolę gwaranta światowego bezpieczeństwa żywnościowego i zapewnia funkcjonowanie Korytarza Zbożowego Morza Czarnego.

⚆ W Kijowie otwarto wystawę dzieł sztuki powstałych z fragmentów broni i sprzętu. Ekspozycja kolekcji obejmuje ponad 20 obiektów artystycznych. Wśród nich znajduje się biżuteria wykonana z mosiężnych osłonek amunicji spod Iziumu, stół wykonany z wraku helikoptera “Aligator”, rzeźba Madonny wykonana z wraku rakiety Ch-31, która spadła w Kijowie w maju 2022 roku itp.

⚆ Od lipca tego roku Siły Zbrojne Ukrainy przy wsparciu #NATO w ramach Kompleksowego Pakietu Pomocy Ukrainie realizują projekt rehabilitacji psychologicznej i przywracania stabilności psychicznej oraz zdolności bojowej personelu wojskowego uczestniczącego w w działaniach wojennych. Jak zauważył szef Wojskowego Centrum Medycznego Sił Zbrojnych Ukrainy generał dywizji Władysław Kłoczkow, praktyczna praca w ramach projektu znacząco poprawiła zrozumienie przez uczestników znaczenia wsparcia psychologicznego dla żołnierzy i przyczyniła się do powstania pomocy psychologicznej i umiejętności samopomocy w warunkach bojowych, a także przywrócenie stanu moralnego i psychicznego walczących. Pozytywnie wypowiadali się także dowódcy jednostek wojskowych, w których odbywały się szkolenia. Dla przypomnienia: Projekt przewiduje do końca 2023 roku 65 trzydniowych szkoleń dla żołnierzy Sił Obronnych Ukrainy. Praktyczną realizację projektu zapewnia organizacja pozarządowa „Liga Oficerska”, która od 2014 roku systematycznie działa w kierunku wsparcia psychologicznego dla wojska.

🌍Świat:

⚆ Wypowiedzi putina na temat MiG-ów nad Morzem Czarnym są skierowane do odbiorców krajowych – podaje brytyjski wywiad. Podczas swojej wizyty w Chinach 18 października putin zapowiedział, że rosja rozpocznie we wschodniej części Morza Czarnego patrole myśliwskie przy użyciu samolotów MiG-31I uzbrojonych w wystrzeliwane z powietrza rakiety balistyczne Kh-47M2 “Kindżał”. „To stwierdzenie wpisuje się w typową rosyjską retorykę skierowaną do krajowego odbiorcy, która nazywa Zachód agresorem i przedstawia działania rosji jako niezbędne dla ochrony państwa” – napisano w recenzji. Wywiad dodał także, że „Sztylety” tak naprawdę są jeszcze na etapie testów operacyjnych, a ich skuteczność na Ukrainie jest dotychczas niska.

⚆ rosyjskie Towarzystwo Geograficzne próbuje werbować w Norwegii szpiegów, którzy mają zbierać informacje o bazach wojskowych i obiektach infrastruktury energetycznej. Z dziennikarzami skontaktował się mieszkaniec Oslo, który twierdzi, że rosyjskie służby specjalne próbowały zwerbować go za pośrednictwem posłańców pod przykrywką rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego. Mężczyzna twierdzi, że został specjalnie poproszony o sfilmowanie „baz wojskowych” i prawdopodobnie obiektów infrastruktury energetycznej w miastach północnej Norwegii, a następnie „pojechanie na konferencję geograficzną do Murmańska lub Archangielska”. Dodał, że rekruterzy oferowali ogromne pieniądze za kręcenie reportaży – ponad tysiąc dolarów za każdy dzień zdjęciowy.

⚆ Liczba zabitych i rannych żołnierzy rosyjskich sięga prawie 300 tysięcy – poinformował brytyjski wywiad. Brytyjski wywiad oszacował, że straty rosji w zabitych i ciężko rannych wyniosły do ​​190 000 żołnierzy, a biorąc pod uwagę rannych, którzy po wyzdrowieniu mogą wrócić na pole bitwy, aż do 290 000 osób. Departament zauważył, że według Ministerstwa Obrony Ukrainy niedawne rosyjskie ataki na Awdijewkę doprowadziły do ​​90% wzrostu liczby ofiar wśród rosjan.

⚆ Niemcy przeznaczą Ukrainie kolejne 200 mln euro. Poinformował o tym sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki Niemiec Jochen Flaisbart podczas swojej piątkowej wizyty na Ukrainie. Pieniądze zostaną przeznaczone na edukację, opiekę zdrowotną i zaopatrzenie w wodę pitną, a także na odbudowę miast.

⚆ W niemieckim budżecie brakuje 5 miliardów euro na pomoc Ukrainie – Bild. Jak wyjaśnia publikacja, wsparcie wojskowe dla Ukrainy opłacane jest z budżetu „ogólnego zarządzania finansami”, w ramach którego Ministerstwo Finansów Niemiec przeznaczyło na pomoc Ukrainie w 2024 roku 4 miliardy euro.
Z tego 3,1 mld euro zaplanowano na obiecane wcześniej działania pomocowe, 770 mln euro zarezerwowano dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych i jego pomocy. Tym samym na nowe projekty wojskowe w 2024 roku pozostanie już tylko 120 mln euro. Jednak według niemieckiego Ministerstwa Obrony potrzeby Ukrainy są znacznie większe. Kijów oczekuje od Niemiec dodatkowego wsparcia w wysokości 5,22 mld euro, aby Ukraina mogła przeciwstawić się rosyjskiej agresji.

⚆ Wniosek budżetowy złożony w piątek Kongresowi USA przez Biały Dom przewiduje kwotę około 61,4 miliarda dolarów dla Ukrainy, z czego 46,1 miliarda dolarów to wydatki na obronność, a 11,8 miliarda dolarów to bezpośrednie wsparcie budżetowe. Ambasador podkreślił, że w amerykańskiej Izbie Reprezentantów propozycja ta może zostać poddana pod rozpatrzenie, a głosowanie będzie mogło nastąpić dopiero po rozstrzygnięciu kwestii wyboru spikera.

⚆ Japonia uruchomi wiosną nowy program wsparcia ukraińskich uchodźców — The Japan Times.
Program, który rozpocznie się w kwietniu, ma na celu ułatwienie adaptacji Ukraińców w Japonii. W szczególności w jego ramach można przystąpić do trwających sześć miesięcy lub rok kursów nauki języka japońskiego, a także zapoznać się z prawami i zwyczajami obowiązującymi w tym kraju.

⚆ Wielka Brytania uczy ukraińskich inżynierów ochrony systemu elektroenergetycznego przed rosją. Dwutygodniowy program szkoleniowy został opracowany i przeprowadzony na wniosek Ukrainy w celu dalszej poprawy ochrony jej sektora energetycznego. Ukraińscy inżynierowie nauczyli się, jak identyfikować najbardziej wrażliwe elementy infrastruktury, potencjalne odległości wybuchu oraz skutki różnych rodzajów broni i materiałów wybuchowych, a także gdzie najlepiej umieścić bariery fizyczne i powietrzne, aby chronić te miejsca przed rosyjskimi atakami.

⚆ „Yandex” staje się coraz bardziej popularny w UE w wyniku działań antymonopolowych przeciwko Google. Wzrost popularności Yandexu rozpoczął się po tym, jak unijne przepisy antymonopolowe zmusiły Google do zaoferowania użytkownikom telefonów wyboru konkurencyjnych aplikacji do wyszukiwania Internetu na telefonach z systemem operacyjnym Android. „Yandex pojawia się na „ekranie wyboru”, który pozwala użytkownikom smartfonów z Androidem wybrać preferowaną wyszukiwarkę w 23 krajach Europy. Niedawno znalazł się w pierwszej piątce najlepszych aplikacji na Androida, zwłaszcza w Niemczech, Włoszech, Czechach i Danii.” Bloomberg raporty.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ brak doniesień

⌛ Rok temu pisałem:

240:
Dziś dużo informacji około-wojennych ze świata, Ukrainy i rosji. Na samym froncie linia bez zmian. Ukraina zmaga się głównie z problemami energetycznymi i próbuje nie dopuścić do rosyjskich ataków z powietrza.

241:
Dzisiejszy ostrzał rosjan ponownie skoncentrowany był na niszczeniu infrastruktury krytycznej Ukrainy. rosjanie celowali w elektrownie, elektrociepłownie, punkty przesyłowe oraz infrastrukturę wodociągową. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zbiła sporą część rakiet (18) i dronów kamikaze, nie mniej część pocisków doleciała i spowodowała znaczne uszkodzenia, odcinając od prądu od 1 do 1,5 mln obywateli. W niektórych rejonach dodatkowo są problemy z wodą. Ukraińcy oczywiście próbują przywrócić działanie uszkodzonych elementów infrastruktury i dadzą sobie radę z zimnem czy brakiem prądu. Będzie im łatwiej jeśli potwierdzą się dzisiejsze doniesienia z dwóch frontów – chersońskiego i donieckiego. Na pierwszym z nich rosjanie mieli opuścić dwie miejscowości (to rzadko spotykane oświadczenie ukraińskiego sztabu).

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Kliszczijiwka – tak aktualnie wygląda miejscowość

⚆ Awdijiwka – szturmy rosyjskie w skrócie

⚆ …i odwrót w detalu

⚆ Na wodzie

⚆ i na lądzie [18+]

⚆ Ukraińska wyrzutnia Stugna-P (“Skif”) na amerykańskim Humvee

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.