🪖Dzień 604 (20 października 2023, 22:15) – nieludzki problem

🪖Dzień 604 (20 października 2023, 22:15) – nieludzki problem

20 października, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Licznik “słoneczników” pokazuje, że wczoraj siły ukraińskie wyeliminowały niemal 1400 rosjan. Z tego – między 900 a 1000 pod Awdijiwką, gdzie zniszczono 50 czołgów i 100 innych sztuk ciężkiego sprzętu. Słowem – rzeź w słowniku cywilizowanego świata.

W rosyjskiej TV zaś jeden z deputatów proponuje zniszczyć 20% społeczeństwa, które rzekomo nie wspiera putina. To raptem 28 mln ludzi, czyli ludność takich krajów jak Arabia Saudyjska czy Kazachstan.

Wywiad estoński zaś twierdzi, że w ciągu najbliższego roku rosji nie zabraknie amunicji artyleryjskiej.

rosja absolutnie nie ma problemu z brakiem ludzi. Ostatnie półtora roku pokazały również, że zdecydowana większość tych ludzi nie ma absolutnie problemu z tym aby brać udział w bezsensownej wojnie i namiętnie użyźniać ukraińskie ziemie.

Dla rosji ludzie to jednak problem wojskowy, bo nawet żeby rosjanie mogli zginąć w Ukrainie to trzeba ich pozyskać, zrobić jakieś szkolenie, wyposażyć, nakarmić, przewieźć, wsadzić do jakiegoś transportera, samolotu lub na czołg, dać amunicję, wysłać do walki. To jest już konkretne wyzwanie dla rosji.

W zasadzie tak duże straty nie robią na rosji dużego wrażenia. Rewolucji od tego nie będzie, a po śmierci prigożyna – na bunt w wojsku również nie ma co liczyć. Straty te robią jednak różnice na froncie, bo mimo zdobyczy terytorialnych, chwilowe osłabienie rosjan po nieudanym szturmie stwarza pewnego rodzaju szanse. Tym bardziej, że w tyły rosjan jest już czym uderzyć i jest czym pomieszać szyki rosyjskiej logistyce.

Linia frontu z niekorzystnymi zmianami na odcinku Kupiańskim i pod Marijinką.

👍 Dobre wieści:
⚆ ​​Chorwacja przekazała Kijowowi helikoptery Mi-8 w ramach pomocy wojskowej dla Ukrainy, powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin na spotkaniu ze swoim chorwackim odpowiednikiem Mario Banožiciem.

⚆ Niemcy dostarczyły Ukrainie kolejny pakiet pomocowy. W nim: 3 jednostki dział przeciwlotniczych „Gepard”; 20 dronów RQ-35 Heidrun; 20 dronów Wektor; 1 układarka mostu Biber; 3 ciągniki-cysterny HX81; 3 cysterny; 13 pojazdów Straży Granicznej; 3872 155-milimetrowe pociski dymne.

🌻-1380 (292 069 ) -29 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ 12 ataków rakietowych i 60 ataków powietrznych w tym kolejny atak rakietowy rakietą balistyczną „Iskander-M” na obiekt cywilny w Mikołajowie.

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):

⚆ 122 ostrzały w obwodzie zaporoskim

⚆ W obwodzie chersońskim atakowany Berysław, Żmijówka (bomby lotnicze), Nowoberysław, Cherson, Krzywy Róg

⚆ Kostiatyniwka

⚆ Rozminowywanie trwa. W ciągu dnia pirotechniki Państwowego Pogotowia Ratunkowego skontrolowali ponad 12 hektarów terenu i zneutralizowali 95 obiektów wybuchowych.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – odparte 20 szturmów rosyjskich z wycofaniem się sił ukraińskich na jednym z odcinków o 150. metrów.

⚆ Okolice Bachmutu – odbitych 10 ataków rosjan i drobne postępy pod Kliszczijiwką

⚆ Marijinka – atak odbite, ale w jednym z rejonów Ukraińcy cofnęli się o 100 metrów.

⚆ Awdijiwka – rosyjskie szturmy odbite. To były dwa dni największych szturmów i kolosalnych strat rosjan.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Walki pod Werbowym, pod Nowoprokopiwką Ukraińcy początkowo przesunęli się do przodu ale musieli się cofnąć.

⚆ Ukraińskie działania na lewym brzegu Dniepru nie mają tylko charakteru okazjonalnych rajdów i drażnienia rosjan. Wedle ISW są one większe.

😼​W okupowanym Melitopolu partyzanci wysadzili w nocy samochód z kolaborantami – poinformował burmistrz Melitopola Iwan Fiodorow.

😼Czaplinka (lotnisko)

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Na Krym trafiły cztery samoloty MiG-31K wyposażone w hipersoniczne rakiety aerobalistyczne Kindżał.

⚆ Zamknięty most krymski

😼Alarmy powietrzne i eksplozje

4️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

💥Ostrzał przygraniczny: obwód charkowski (Wowczańsk)

🛡 Przeciwko wrogowi na północy Ukrainy ustawiono ponad 500 000 min przeciwpancernych. W pobliżu północnych granic Ukrainy rosja rozmieściła grupę 19 000 orków, dodał Najew.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ponad jedna trzecia pomocy humanitarnej, która miała zostać dostarczona jednostkom wojskowym, „nie dotarła” – podała Państwowa Służba Celna. W ciągu 9 miesięcy 2023 r. nie zgłoszono ponad 3 tys. z 9 tys. faktów dotyczących przekazania pomocy humanitarnej do 200 jednostek wojskowych. Stworzony specjalny mechanizm kontroli napływu towarów humanitarnych do jednostek wojskowych nie działa.

⚆ Zełeński przeprowadził rozmowę telefoniczną z Scholzem – opowiedział o nieudanej ofensywie Federacji rosyjskiej pod Awdijiwką oraz o katastrofalnych stratach poniesionych przez rosyjskich okupantów. Prezydent podziękował także za najnowszy duży pakiet pomocy wojskowej, który obejmuje systemy obrony powietrznej Patriot i IRIS-T.

⚆ Załużnyj wraz z Prezydentem Ukrainy w obwodzie chersońskim. Było spotkanie z wojskiem. Kluczową kwestią jest sytuacja na głównych kierunkach frontu. Podróż Załużnego odbyła się wczoraj Awdijiwki, po czym wczoraj doszło do totalnej rzezi sił rosyjskich.

⚆ Gabinet Ministrów odwołał ogólnoukraiński spis ludności zaplanowany na 2023 rok. Zadaniem Państwowej Służby Statystycznej jest zainicjowanie spisu ludności po zakończeniu stanu wojennego na Ukrainie.

⚆ Szef Narodowego Banku Polski Pysznyj odniósł się do przyjętej przez Radę ustawy o dożywotnim monitorowaniu finansów osób znaczących politycznie (PEP) i wyjaśnił, że nikt nie będzie „terroryzował” byłych urzędników dożywotnimi audytami. Odrzucił także obawy, że banki odmówią obsługi PEP i bezkrytycznie będą blokować transakcje.

⚆ ​​SBU zakończyła śledztwo i skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko opatowi Ławry Kijowsko-Peczerskiej Pawłowi, który jest zamieszany w działalność dywersyjną przeciwko Ukrainie – grozi mu do 8 lat więzienia

⚆ Kułeba o uścisku dłoni Orbana z putinem: „Mam nadzieję, że przynajmniej umył i zdezynfekował ręce”.

🌍Świat:

⚆ Komisja Europejska i kraje UE wkrótce rozpoczną konsultacje w sprawie szczegółów 12. pakietu sankcji wobec rosji – proces ten zakończy się w listopadzie-grudniu.

⚆ Biden zaapelował do Amerykanów o wsparcie Ukrainy i Izraela. Główne tezy:

 • „Hamas i putin przedstawiają różne zagrożenia, ale łączy ich jedno: obaj chcą całkowicie zniszczyć sąsiadującą z nimi demokrację” .
 • „Jeśli nie powstrzymamy putina w jego pragnieniu władzy i chęci kontrolowania Ukrainy, nie ograniczy się on wyłącznie do Ukrainy”.
 • Zapowiedź że w piątek wyśle ​​do Kongresu „pilny wniosek budżetowy”, aby „sfinansować potrzeby Ameryki w zakresie bezpieczeństwa narodowego w celu wsparcia naszych kluczowych partnerów, w tym Izraela i Ukrainy”.
 • „To mądra inwestycja, która zaprocentuje w amerykańskim bezpieczeństwie przez pokolenia”
 • W przemówieniu do narodu prezydent USA nazwał ten moment w historii „punktem zwrotnym” – bitwą między światowymi demokracjami a autokracjami.
 • Biden wypowiadał się przeciwko islamofobii i antysemityzmowi, które nasiliły się w ostatnich dniach.
 • Prezydent USA próbował dokonać wyraźnego rozróżnienia między Hamasem a narodem palestyńskim. Powiedział, że ta grupa bojowników „nie reprezentuje narodu palestyńskiego” i oskarżył ją o wykorzystywanie Palestyńczyków „jako ludzkich tarcz”.

⚆ rosja i Hamas są podobne. Jak powiedział prezydent Zełeński, ich „istota jest jedna” – Ursula von der Leyen. „To barbarzyński sposób walki. A jeśli ta infekcja nie zostanie zatrzymana, może potencjalnie rozprzestrzenić się z Europy przez Bliski Wschód i region Indo-Pacyfiku” – powiedziała. „Iran, władca Hamasu, chce jedynie podsycić płomienie chaosu. rosja, która podczas wojny jest klientem Iranu, uważnie się temu przygląda” – uważa Von der Leyen.

⚆ Ambasadorowie państw NATO (oraz Szwecji) odbyli wczoraj w Budapeszcie nadzwyczajne spotkanie w sprawie stosunków Węgier z rosją. Ambasadorowie państw NATO na Węgrzech z inicjatywy ambasadora USA odbyli w czwartek w Budapeszcie spotkanie, którego celem było omówienie spotkania premiera Viktora Orbana z Huylem, które odbyło się 17 października w Pekinie. Na spotkanie zaproszony został także ambasador Szwecji, która nie zakończyła jeszcze procesu wstąpienia do NATO (umowa akcesyjna nie została jeszcze ratyfikowana przez Turcję i Węgry). Głównym tematem spotkania było spotkanie Orbána i putina, potwierdziła AFP ambasada USA w Budapeszcie. Ambasador USA na Węgrzech David Pressman powiedział mediom: „Wszyscy jesteśmy zaniepokojeni spotkaniem węgierskiego premiera z szumowinami w bunkrze, gdy rosja prowadzi agresywną wojnę przeciwko Ukrainie”. „Jeśli będziemy mieli uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa, przedstawimy je naszym sojusznikom i oczekujemy, że potraktują je poważnie” – dodał Pressman. Otoczenie Orbána odpowiedziało na oświadczenia Pressmana: “Nie do ambasadora amerykańskiego należy określanie węgierskiej polityki zagranicznej”.

⚆ ISW ocenia, że ​​ukraińskie działania na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim wydają się być większe niż dotychczasowe naloty taktyczne. Materiał geolokalizacyjny wskazuje, że siły ukraińskie utrzymują obecność wzdłuż wybrzeża Dniepru i w pobliżu mostu kolejowego w Antoniowie pomimo rosyjskich kontrataków. rosjanie mówią też, że dwie ukraińskie jednostki przekroczyły Dniepr, pokonały wojska rosyjskie i zdobyły przyczółek we wsi Krynki.

⚆ Biały Dom zwrócił się do Kongresu o prawie 105 miliardów dolarów na pomoc dla Ukrainy, Izraela i bezpieczeństwa granic USA. Największą prośbą prezydenta Bidena w tym pakiecie jest ponad 61 miliardów dolarów dla Ukrainy. Wzywa także do przekazania dodatkowych 14,3 miliardów dolarów dla Izraela, kolejnych 2 miliardów dolarów na bezpieczeństwo na Tajwanie i w regionie Indo-Pacyfiku oraz nieco ponad 9 miliardów dolarów na pomoc humanitarną.

⚆ Pål Jonson, minister obrony Szwecji, mówi, że bada możliwość dostarczenia na Ukrainę wielozadaniowych myśliwców Gripen.

⚆ Władze Kazachstanu zaprzeczyły własnym doniesieniom o zakazie eksportu towarów podwójnego przeznaczenia do rosji.

⚆ NATO zwiększa patrole na Morzu Bałtyckim po uszkodzeniu gazociągu Balticconnector. Zaostrzone środki obejmują dodatkowe loty obserwacyjne i rozpoznawcze, w tym wykonywane przez morskie samoloty patrolowe, samoloty NATO AWACS i drony, jak stwierdził sojusz w oświadczeniu. W ten region zmierza flota czterech trałowców NATO. „Nadal uważnie monitorujemy sytuację i utrzymujemy bliskie kontakty z naszymi sojusznikami, Estonią i Finlandią, a także naszym partnerem, Szwecją” – powiedział pełniący obowiązki rzecznika NATO Dylan White.

⚆ Rumunia wkrótce otrzyma nowoczesny system obrony przed dronami po serii incydentów związanych z opadaniem odłamków z dronów używanych przez Federację rosyjską do ataku na południe Ukrainy. Nowy system zostanie zainstalowany na granicy z Ukrainą. Rumunia otrzyma ten system za zgodą NATO na podstawie umowy międzyrządowej z jednym z krajów partnerskich

⚆ ​​Utrata przez rosję śmigłowców bojowych w wyniku pierwszego użycia ATACMS przez Ukrainę na lotnisku w Berdiańsku znacząco wpłynie na możliwości sił rosyjskich na tej części frontu – brytyjskiego wywiadu. „Istnieje realna możliwość, że ten atak po raz kolejny zmusi rosję do przeniesienia baz operacyjnych i punktów kontrolnych dalej od linii frontu, co zwiększy obciążenie łańcuchów logistycznych” – dodała agencja wywiadowcza.

⚆ rosja posiada obecnie pociski artyleryjskie na rok aktywnych działań wojennych przeciwko Ukrainie, a aktywizacja jej sił w rejonie Awdijiwki i Kupiańska może wskazywać na przygotowanie nowej ofensywy, poinformował szef centrum wywiadu Estońskich Sił Obronnych.

⚆ Polska partia Prawo i Sprawiedliwość przygotowało kampanię wyborczą pod wpływem doradców węgierskiego premiera Orbána, których latem zatrudniła, starając się utrzymać władzę po ośmiu latach – polska publikacja Polityka.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Generał pułkownik afzałow został nowym dowódcą rosyjskich Sił Powietrznych i Kosmicznych, zastępując generała armii surowikina

⚆ ​​putin nocą odwiedził rostów nad Donem, odwiedził dowództwo wojskowe i wysłuchał szefa Sztabu Generalnego Gierasimowa na temat sytuacji na froncie ukraińskim. Zdaniem generała wspólne zgrupowanie wojsk rozwiązuje swoje zadania „zgodnie z planem”.

⌛ Rok temu pisałem (239):

Dziś pojawiły się informacje o zaminowaniu przez rosjan tamy w Nowej Kachowce, która tworzy ten zbiornik. Tama jest solidna, ale nawet częściowe jej uszkodzenie spowoduje powódź. Duża część Chersona znajdzie się pod wodą w ciągu 2h od eksplozji, a fala powodziowa będzie miała wysokość niemal 5m. Po co rosjanom taka powódź? Aktualnie do niczego się im nie przyda jeśli nadal chcą walczyć na prawej stronie Dniepru. Jedyny “sens” to plan wycofanie się rosjan. Wówczas w grę wchodzi stworzenie bariery dla goniących ich sił ukraińskich no i zapewne o zemstę wedle “Nie mogę wziąć, to ty też nie będziesz mieć”. Oczywiście równie dobrze może to być “tylko” szantaż “Dajcie się nam wycofać, bo inaczej…”.

Doniesień o planach rosjan na wycofywanie się z obwodu chersońskiego i zaporoskiego jest więcej. Nie chcę zapeszać, ale te nieoficjalne informacje układają się w dość spójny obraz w ramach którego rosjanie planują linie obrony na zbliżonych pozycjach do tych przed 24 lutego. Dzieje się tak wokół łuhańska (wczoraj pisałem o linii wagnera), są doniesienia o wychodzeniu rosjan z Enerhodaru i wiele innych. W części z tych miejsc są doniesienia o zastępowaniu doświadczonych oddziałów rosyjskich żołnierzami z ostatniej mobilizacji (rotacja).

W powietrzu było dziś spokojniej, brak zmian linii frontu, dużo doniesień ze świata.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ korki w Awdijiwce

⚆ Soncepek się przypiekł

⚆ ukraiński klip dla rosjan

⚆ 7 z 900

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.