🪖Dzień 601 (17 października 2023, 21:45) – dalej

🪖Dzień 601 (17 października 2023, 21:45) – dalej

17 października, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Dziś Ukraińcy uderzyli trzeba rakietami ATACMS w cele rosyjskie na terenach okupowanych. Wiadomo o detonacji na lotnisku pod Berdiańskiem i Łuhańsku. Wideo z lotniska w Berdiańsku pokazuje spore zniszczenia co prowadzi do wniosku, że Ukraińcy dostali pociski o mniejszym zasięgu (165 km) z amunicją kasetową (do 900 pocisków w głowicy). Ukraińcy wcześniej zabiegali o typ, który ma mniejsza głowicę a większy zasięg (300km) co pozwoliłoby im dosięgnąć mostu krymskiego. Czemu amerykanie nie chcą ich dać? Bo w zasiegu 300km jest znacznie więcej celów na terenie rosji i w połączeniu z deklarowanym przez amerykanów “Ukraina może używać tej broni jak chce” mogłoby wedle amerykanów “pójść za daleko”.

Efekt medialny tych uderzeń jest spory. Pozytywny po stronie ukraińskiej i adekwatnie negatywny po stronie rosyjskiej. Ukraina może zatem od dziś sięgać dalej (HIMARS to 80km zasięgu) niż dotychczas i łatwiej (w stosunku do Storm Shadow, które wymagają szybkich i ciężkich samolotów).

Na linii frontu jest mniej optymistycznie. rosjanie mają postępy pod Marijinką i na odcinku Kupjańskim. Brak natomiast rosyjskich postępów pod Awdijiwką i są postępy ukraińskie na odcinku zaporoskim.

👍 Dobre wieści:
⚆ Ukraina dysponuje ograniczoną liczbą rakiet ATACMS najprawdopodobniej z głowicami kasetowymi o zasięgu do 165km.

⚆ ​​Stany Zjednoczone dostarczyły już na Ukrainę obiecane 31 czołgów bojowych M1A1 Abrams wraz z częściami zamiennymi i amunicją, powiedział rzecznik Dowództwa Armii USA na Europę i Afrykę, Martin O’Donnell. Według niego na Ukrainę wrócili także wszyscy Ukraińcy, którzy szkolili się na czołgach z oddziałami amerykańskimi w Niemczech.

🌻-800 (289 430 ) -26 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ rosjanie wystrzelili 6 Shahedów z Krymu i jeden pocisk kierowany Ch-59 z samolotu Su-34 z przestrzeni powietrznej okupowanego obwodu chersońskiego. Wszystkie siedem celów zostało zniszczonych przez obronę powietrzną Sił Powietrznych i obronę powietrzną innych komponentów Sił Obronnych Ukrainy na kierunku południowym. Odnotowano także użycie dwóch przeciwlotniczych rakiet kierowanych S-300 na kierunku wschodnim.

okolice Odesy

⚆ rejon Iziumu

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):

⚆ obwód chersoński – 32 ostrzały i brak ofiar

⚆ 86 ostrzałów w obwodzie zaporoskim – bez ofiar

⚆ Słowiańsk (2 ofiary)

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – +400 metrów w zmianie frontu dla rosjan

⚆ Okolice Bachmutu – brak doniesień

⚆ Marijinka – i tu rosjanie mają drobne postępy w północnej flance.

⚆ Awdijiwka – presja rosjan nie spada, ale tym razem rosjanom nie udało się przesunąć. Wiadomo jednak, że będą nadal próbować.

😼Łuhańsk – lotnisko

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ +1km dla Ukraińców pod Werbowym

😼Berdiańsk – lotnisko a na nim spłonąć miało do 9 helikopterów i masa innego rosyjskiego sprzętu i amunicji.

😼Skadowsk

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ brak doniesień

4️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

💥Ostrzał przygraniczny: czernihowski i sumski

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ministerstwo Reintegracji podało, że troje dzieci z czasowo okupowanego obwodu chersońskiego wróciło na terytorium kontrolowane przez Ukrainę.

🌍Świat:

⚆ Parlament Europejski poparł inicjatywę Komisji Europejskiej dotyczącą utworzenia Funduszu Pomocy Ukrainie w wysokości 50 miliardów euro. Teraz powinny rozpocząć się negocjacje parlamentu z krajami członkowskimi. Stanie się to, gdy tylko Rada UE uzgodni wspólne stanowisko. Chodzi o nowy instrument Ukraine Facility, na który przeznaczono 50 miliardów euro na lata 2024–2027 w formie dotacji i pożyczek na wsparcie odbudowy, odbudowy i modernizacji Ukrainy. Już wcześniej informowano, że Węgry chcą podzielić ten pakiet wsparcia i oferują początkowo zgodę na kwotę jedynie 25 miliardów euro.

⚆ 30 000 ukraińskich rekrutów przeszło podstawowe szkolenie w Wielkiej Brytanii w ramach programu INTERFLEX. Kurs oparty na wyszkoleniu brytyjskiej armii obejmuje umiejętności bojowe, prawo wojskowe, elementy cyberwojny. Około pięciotygodniowe intensywne szkolenie koncentruje się na dwóch głównych zadaniach: ratowaniu życia ukraińskich żołnierzy i zniszczeniu wroga. Ponadto program szkolenia stale się zmienia, biorąc pod uwagę aktualne wymagania na polu walki.

⚆ ​​Armenia jest gotowa do podpisania traktatu pokojowego z Azerbejdżanem do końca 2023 roku, powiedział premier Paszynian. Podkreślił, że Erewań jest gotowy do podpisania traktatu pokojowego, który będzie odzwierciedlał zasady wzajemnego uznawania suwerenności i integralności terytorialnej, a także zapewni otwarcie komunikacji transportowej w oparciu o zasady suwerenności krajów, przez które będą one przechodzić. W szczególności, zdaniem premiera, strona ormiańska jest gotowa otworzyć linię kolejową Meghryn, ale nie jako korytarz eksterytorialny

⚆ Armenia jest gotowa zbliżyć się do Komisji Europejskiej na tyle, na ile Komisja uzna to za możliwe, powiedział premier Armenii Paszynian. Dodał, że Erywań oczekuje dalszej współpracy z UE w obszarach reformy policji, służb ratowniczych, niezależnego sądownictwa, reformy edukacji i administracji publicznej.

⚆ Biden odwiedzi Izrael w środę, 18 października, powiedział sekretarz stanu USA Blinken. Rzeczniczka Białego Domu Jean-Pierre dodała, że ​​Biden uda się następnie do Jordanii, gdzie spotka się z królem Abdullahem, prezydentem Egiptu i prezydentem Autonomii Palestyńskiej.

⚆ Fińska policja kryminalna w ramach śledztwa w sprawie incydentu na podwodnym gazociągu Balticconnector sprawdza informacje o statkach, które w tym czasie znajdowały się w tym rejonie – w szczególności pod banderą Federacji Rosyjskiej i Hongkongu.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ putin przeprowadził pierwszą rozmowę telefoniczną z izraelskim premierem Netanjahu od czasu ataku bojowników Hamasu na Izrael i zadeklarował zapobiegnięcie dalszej eskalacji między Izraelem a Hamasem.

⚆ putin przybył samolotem do Pekinu, aby spotkać się ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem i wziąć udział w forum „Jeden pas, jedna droga”. Zgodnie z planem negocjacje z Xi odbędą się 18 października w dwóch etapach: w rozszerzonym składzie i w wąskim, w formie śniadania roboczego. Kreml nie wykluczył, że putin i Xi będą rozmawiać osobiście i w ramach negocjacji „na najbardziej drażliwe tematy”

⚆ Prezydent rosji putin rozmawiał w Pekinie z premierem Węgier Wiktorem Orbanem. Orbán rozmawiał z putinem o współpracy węgiersko-rosyjskiej w zakresie dostaw gazu i ropy oraz energetyki jądrowej. Lider węgierskiego rządu podczas spotkania podkreślił także znaczenie pokoju. Powiedział, że dla całego kontynentu, w tym Węgier, kluczowe znaczenie ma zakończenie napływu uchodźców, sankcji i działań wojennych

⚆ rosja wycofuje ratyfikację traktatu o zakazie prób jądrowych, — Reuters

⌛ Rok temu pisałem (236):

Dziś na Kijów znów poleciały “irańskie motorynki” (jak nazywają je Ukraińcy ze względu na charakterystyczny dźwięk dwusuwowego silnika). Było kilka fal ataków i niestety są straty, ranni i są zabici (conajmniej 4 osoby). To pierwszy tak masowy nalot dronów kamikaze na Kijów od początku inwazji rosyjskiej. Drony wystartowały z Białorusi i z okolic Krymu. Nie tylko Kijów był nimi nękany. O ile pod koniec lutego na Ukrainę leciały głównie rakiety to dziś lęk budzą drony, które bez jakichkolwiek prób uzasadniania przez rosyjski sztab uderzają w obiekty cywilne. To ataki ukierunkowane na zabijanie cywili – terror, który z wojną nie ma nic wspólnego. Te ataki niczego nie zmieniają na froncie ani w nastawieniu Ukraińców czy państw zachodnich. Wywołują natomiast fale radości rosjan na kanałach komunikacyjnych. To mniej dziwi.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ ATACMS – start

⚆ ATACMS – lądowanie w Berdiańsku

⚆ [18+] rosyjskie szturmy w pigułce

⚆ dron w btr (0:48)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 3:

Wszelkie wpłaty w trzeciej edycji PZC przeznaczę na zakup drona z termowizją. Koszt drona to około 27 000zł (model Mavic 3T). Zbieram aż się uzbiera. Gdzie pojedzie to już zostawiam szefowi fundacji “Pogoń Ruska” i zależy to od tego kiedy się na niego uzbiera. Odliczamy od kwoty 32 200 uzbieranej z poprzednich edycji.

W poprzednich edycjach zebraliśmy:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters

💧Źródła z których korzystam:
Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP
Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso, Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Paweł Jeżowski, Def Mon
Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 rok
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy
GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy
NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji
NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne
SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.