🪖Dzień 600 (16 października 2023, 21:55) – ku zimie

🪖Dzień 600 (16 października 2023, 21:55) – ku zimie

17 października, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Najpierw liczyłem że potrwa to 100 dni. Potem, że do końca lata. Trwa 600 dni i nikt nie jest w stanie powiedzieć kiedy się skończy. Wojna weszła już do naszego codziennego słownika i towarzyszy nam od 600 dni.

Tymczasem na froncie robi się chłodniej, chmury utrudniają powoli obserwację i operacje dronami. W sieci zaś wysyp filmów z niszczeniem rosjan pod Awdijiwką. Jest tego bardzo dużo i widać tę samą determinację sił ukraińskich co 600 dni temu.

W miarę jak zacznie spadać temperatura rosjanie zapewne wznowią ataki rakietowe. Póki co wypuszczają głównie Shahedy i testują nowe trasy.

Na froncie kolejne niekorzystne zmiany na odcinku kupjańskim i pod Awdijiwką. rosjan kosztują sporo i z ich strony dochodzą głosy, że “ugrzęźli”.

👍 Dobre wieści:
⚆ brak

🌻-860 (288 630 ) -44 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne

⚆ Strącony rosyjski SU-25 (3ci w ciągu tygodnia)

⚆ Tej nocy Siły Powietrzne zniszczyły 2 rakiety Ch-59 i 11 dronów „Shahed-136/131”. W sumie rosjanie zaatakowali Ukrainę jednym pociskiem balistycznym Iskander M, pięcioma kierowanymi rakietami powietrznymi Ch-59 i 12 dronami typu Shahed-136/131. Atakowano między innymi Dnipro, Myrhorod (o. połtawski).

Mapa przelotu:

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):

⚆ Zaporoże

⚆ Pokrowsk

⚆ Nikopol

⚆ o. chersoński – 9 bomb kierowanyc

⚆ 23 punkty ostrzelane w obwodzie zaporoskim

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – tu trwają wzmożone wysiłki rosjan i udało się im przesunąć o kolejne 300 metrów. Gorącym punktem jest wieś Orljanka.

⚆ Okolice Bachmutu – brak zmian, walki w tych samych punktach

⚆ Marijinka – bez zmian

⚆ Awdijiwka – trwa siódmy dzień wzmożonych rosyjskich ataków. Jest ciężko na północy od miasta, gdzei rosjanie dochodzą do głównej trasy komunikacyjnej. Jednocześnie ponoszą olbrzymie straty w ludziach i sprzęcie. Mają też problemy z logistyką, zwiadem.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ brak zmian

😼W Mariupolu w ciągu ostatniego tygodnia zginęło w tajemniczych okolicznościach 26 rosyjskich żołnierzy

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ W pobliżu mostu krymskiego powstają nowe bariery chroniące przed dronami morskimi.

4️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

💥Ostrzał przygraniczny: obwód charkowski, sumski i czernihowski

🛡”Armia dronów” zniszczyła w zeszłym tygodniu 428 sztuk rosyjskiego sprzętu i 206 żołnierzy rosyjskich.

5️⃣Działania zbrojne na terenie rosji:

😼obwód biełgorodzki

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ ​​Specjalna przedstawicielka USA ds. odbudowy Ukrainy Penny Pritzker przybyła do Kijowa, poinformowała ambasador USA Bridget Brink i opublikowała wspólne zdjęcie. To pierwsza wizyta Pritzkera na Ukrainie od powołania na to stanowisko w połowie września 2023 r.

⚆ W ciągu ostatniego roku wzrosła liczba Ukraińców wierzących w prorosyjskie narracje o konflikcie między przywódcami politycznymi i wojskowymi, w to, że Zachód jest zmęczony pomaganiem Ukrainie i że ukraiński rząd jest gotowy na ustępstwa wobec rosji – wyniki badania KMIS. Socjologowie podkreślają jednak, że większość Ukraińców w dalszym ciągu wierzy, że rząd nie pójdzie na niedopuszczalne kompromisy, kierownictwo polityczno-wojskowe działa zgodnie, a Zachód chce zakończenia wojny na warunkach akceptowalnych przez Ukrainę.

⚆ ​​Izrael odpowiedział odmową na wniosek Kancelarii Prezydenta w sprawie wyrażenia zgody na oficjalną wizytę Zełeńskiego w kraju po ataku islamistycznej grupy Hamas – The Times of Israel. Podaje się, że strona izraelska motywowała odmowę faktem, że obecnie wizyta Prezydenta Ukrainy jest „nie na czasie”.

⚆ ​Drugi lot ewakuacyjny, w którym uczestniczyło 155 obywateli Ukrainy, w tym 107 kobiet i 23 dzieci, opuścił Izrael – poinformowała Ambasada Ukrainy w Izraelu.

⚆ SBU zdemaskowało gang rabusiów terroryzujących mieszkańców Podkarpacia. Grupa bandytów działała pod kontrolą Światosława Kelebaja, znanego pod pseudonimem „Świat”, który „pilnuje” obwodu iwanofrankowskiego. Oszuści żądali od ludzi pieniędzy i zabierali ich majątek. Wraz z nadejściem wojny na pełną skalę zaczęli udawać funkcjonariuszy wojskowych i organów ścigania uczestniczących w działaniach wojennych.

🌍Świat:

⚆ Biden odpowiedział na pytanie, czy Stany Zjednoczone będą w stanie jednocześnie wesprzeć Ukrainę i Izrael. „Na litość boską, my – Stany Zjednoczone – jesteśmy najpotężniejszym narodem w historii świata. Możemy zadbać o jedno i drugie, a jednocześnie utrzymać naszą wspólną obronę międzynarodową. Mamy możliwości, aby to zrobić. Mamy obowiązek to zrobić. A jeśli my tego nie zrobimy, to kto to zrobi?” – odpowiedział prezydent USA.

⚆ ​​ Sekretarz skarbu USA Janet Yellen zapewniła podczas spotkania z szefami departamentów finansowych krajów UE, że wsparcie dla Ukrainy pozostaje „najwyższym priorytetem” dla Waszyngtonu w kontekście eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

⚆ Brytyjski wywiad podał, że kontrolowana i finansowana przez Główną Dyrekcję Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych rosji grupa najemnicza “Reduta” faktycznie zastąpiła grupę Wagnera: werbuje najemników pod przykrywką „ochotników”, w tym byłych „wagnerowców”. Wywiad sugeruje, że werbowanie najemników do tzw. jednostek „ochotniczych” pomaga rosji uniknąć deklaracji mobilizacji.

⚆ Specjaliści z Instytutu Studiów Wojennych (ISW) zauważyli, że rosjanie i putin zmienili retorykę dotyczącą ofensywy okupantów na Awdijiwce i „zmniejszają oczekiwania” co do natarcia najeźdźców. „Jest mało prawdopodobne, aby wojska rosyjskie dokonały w najbliższej przyszłości znaczących przełomów lub odcięły siły ukraińskie w osadzie” – czytamy w raporcie.

⚆ rosja zgodziła się na zwrot pierwszych czterech deportowanych ukraińskich dzieci na Ukrainę w ramach procedury, w której pośredniczy Katar, uzgodnionej po „miesiącach tajnych negocjacji” z Moskwą i Kijowem – Reuters, WP i FT. Według źródła Reuters troje ukraińskich dzieci – 2-letni chłopiec, 9-letni chłopiec i 17-letnia dziewczynka – zostanie w tym tygodniu przekazanych katarskim dyplomatom w Moskwie. W piątek Katar umożliwił powrót 7-letniego chłopca, który spotkał się z babcią i udaje się przez Estonię na Ukrainę. W Federacji Rosyjskiej przebywał w sierocińcu „w wyniku rozłąki z matką, która w chwili wybuchu wojny przebywała w rosji” – twierdzi rozmówca agencji. WP pisze, że matka chłopca została aresztowana w rosji. Ona pozostaje w areszcie. Kiedy i za co została zatrzymana, nie podano. Obecnie nie jest jasne, ile jeszcze dzieci rosja pozwoli na powrót na Ukrainę w ramach programu katarskiego

⚆ Turcja będzie czekać na ratyfikację szwedzkiego wniosku przystąpienia do NATO w tym miesiącu, oczekując na oznaki wsparcia USA dla jej prośby o zakup myśliwców F-16 — Reuters

⚆ Łotwa zamknęła dwa punkty kontrolne na granicy z Federacją Rosyjską – „Vientuli” i „Pededze”. Na tych przejściach granicznych zamontowano bariery betonowe – Delfi.

⚆ ​​Większość Niemców popiera decyzję kanclerza Scholza o nieprzekazywaniu Ukrainie jeszcze rakiet dalekiego zasięgu Taurus. Według wyników ankiety przeprowadzonej przez instytut YouGov na zlecenie dpa, 55% respondentów zgadza się ze stanowiskiem Scholza, natomiast 26% uważa je za błędne.

⚆ U wybrzeży Rumunii na Morzu Czarnym tankowiec z produktami naftowymi pływający pod banderą Liberii wpadł na minę. Statek odniósł niewielkie uszkodzenia. – CNN

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Dwustronne negocjacje pomiędzy Prezydentem putinem a Prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem odbędą się 18 października. Negocjacje będą odbywać się dwuetapowo – w formacie rozszerzonym oraz w formie śniadania roboczego. Dyktator Kremla spędzi 17 i 18 października w Pekinie, gdzie weźmie udział w trzecim międzynarodowym forum „Jeden pas, jedna droga”.

⌛ Rok temu pisałem (235):

W skrócie: Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że deklaracje dotyczące wsparcia militarnego dla Ukrainy nigdy nie były tak silne i odważne jak po ostatnim spotkaniu grupy “Ramstein”. Dziś też padła ważna deklaracja Izraela dotycząca dołączenia do grupy państw wspierających Ukrainę. A tu warto przypomnieć, że Izrael ma w kwestii obrony rakietowej ogromne doświadczenie. Ich “Żelazna Kopuła” to majstersztyk połączenia różnych technologii w celu zbijania wrogich rakiet. Nie można też zapomnieć, że Ukraina w ciągu ostatnich lat kilkukrotnie prosiła o udostępnienie technologii tego systemu i o ile USA (jako dostawca części komponentów) się zgadzały to sprzeciw zgłaszał zawsze Izrael. To nie wszystko co ma do zaoferowania Izrael. Ich deklaracja ma jasny związek z informacjami o dostawach broni z Iranu do rosji. Jeszcze w lipcu rosjanie dogrywali w Iranie zakup “Shahedów”, które dziś atakują ukraińskie miasta. Teraz wywiad USA donosi o kolejnym zamówieniu, które rosjanie mieli potwierdzić podczas wizyty irańczyków w Moskwie 18 września. Tym razem są to bardziej niebezpieczne dla Ukraińców rakiety. Mimo sankcji, Iran ma moce przerobowe by dostarczyć rosji swoją śmiercionośną broń, ale nie od ręki. rosjanie próbują dobrnąć do zimy.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Tak pracuje ukraińska artyleria

⚆ Tak pracuje zwiad lotniczy / dronowy

⚆ Smocze zęby

⚆ Koło Awdijiwki rosjanie nie mają lekkiego żywota

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.