🪖Dzień 598 (14 października 2023, 23:45) – inicjatywa

🪖Dzień 598 (14 października 2023, 23:45) – inicjatywa

15 października, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

rosyjska narracja ostatnich dni jest prosta – “ukraińska ofensywa się zakończyła, trwa teraz nasza”. I trudno nie zauważyć działań rosjan na froncie. Jest to na pewno próba przechwycenia inicjatywy w wojnie i określi ona działania w sezonie zimowym oraz na wiosnę. Ze strony rosjan nie różni się ona niczym od poprzednich działań ofensywnych (pisałem wczoraj). Patrząc na stronę ukraińską zmieniło się wiele. Przede wszystkim widać masowe użycie dronów FPV. Jestem pod nieustannym wrażeniem kunsztu pilotów tych maszyn. Kto latał dronem ten wie, że w “cywilnych” dronach dużo daje elektronika, która przeciwdziała podmuchom wiatru i nieustannie dąży do stabilizacji maszyny. Drony FPV tego nie mają (lub w bardzo okrojonej wersji). Dlatego te nagrania słabej jakości w których pilot obciążonego i “dzikiego” drona wlatuje na pełnej w wąskie wejście bunkra powinny budzić podziw. Prócz dronów FPV widać masowe stosowanie amunicji kasetowej, która robi sporą różnicę. No i ta ukraińska artyleria, która trafia w pędzący rosyjski czołg z zabójczą precyzją.

Pisałem wprawdzie, że metoda rosjan nie specjalnie się zmieniła. Nie można jej jednak ignorować. Ukraińcy w mediach zaczynają budować mit Awdijiwki jako drugiego Bachmutu. Nie krytykuję, ale o ile Bachmut miał szansę stać się dla rosjan bramą do zajęcia Słowiańska (aczkolwiek Krasna Hora bardziej) to Awdijiwka jest po prostu punktem w którym rosjanie (na papierze) mają najlepszą pozycję wyjściową. Awdijiwka jest po prostu z trzech stron otoczona rosjanami. Drugim takim potencjalnym punktem jest położony nieco bardziej na pn-wsch Siwersk.

Mamy zatem ataki rosjan na Kupjańsk, Awdijiwkę, Marijinkę. Trwa stan równowagi taktycznej na odcinku zaporoskim. Ukraińcy mają inicjatywę pod Bachmutem i wyłomie koło Robotyne (ale i tu przybladło). Zdecydowanie natomiast Ukraińcy rządzą na Morzu Czarnym. rosyjska flota generalnie nie wypuszcza się na zachód od Sewastopola.

Kronikarsko trzeba zatem nazwać ten moment jako próbę przejęcia inicjatywy rosjan. Równie kronikarsko mam nadzieję napisać za kilka dni, że próba ta zakończyła się porażką i doprowadziła do wyczerpania rosjan, które niecnie wykorzystali Ukraińcy.

No i jeszcze jedno. Jutro ważny dzień. Idź.

👍 Dobre wieści:
⚆ brak

🌻-970 (286 890) -26 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ Strącony rosyjski SU-25 na odcinku donieckim

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): 137 ostrzałów w obwodzie zaporoskim, 117 w chersońskim (Cherson, Berysław, Nikopol), Kupjańsk, Bahatyr (1 ofiara)

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – nadal zaostrza się sytuacja wokół Kupjańska. rosjanie poszerzyli szarą strefę koło Makijiwki i Synkiwki

⚆ Okolice Bachmutu – walki w kierunku Odradiwki, w Kurdjumiwce i koło Ozarjaniwki

⚆ Marijinka – i tu zaczyna być intensywniej, ale póki co brak zmian w przebiegu frontu.

⚆ Awdijiwka – “rosyjskie operacje ofensywne w rejonie Awdijiwki obwodu donieckiego nie powiodły się 13 października” – ISW.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Są jakieś niewyraźne sygnały o sukcesach w kierunku miejscowości Kopani, poza tym – nic specjalnego się nie zmieniło.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ rosjanie otworzyli wszystkie 4 nitki drogowe na moście kerczeńskim

⚆ Ryzyko utraty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej przewyższa chęć Moskwy zablokowania ukraińskiego eksportu przez Morze Czarne, – brytyjski wywiad. Według wywiadu, po serii ataków w sierpniu i wrześniu rosyjska Flota Czarnomorska najprawdopodobniej podwoiła swoją obronę. rosja przeniosła statki i łodzie podwodne, w tym rakietowce, z Sewastopola do Noworosyjska.

😼Sewastopol

😼Symferopol

4️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski i czernihowski (brak ofiar)

5️⃣Działania zbrojne na terenie rosji:

😼rosjanie informują o zestrzeleniu dwóch dronów koło Soczi. Mieszkańcy piszą o 5-6 eksplozjach nad morzem.

😼Moskwa – płoną magazyny na przedmieściach

😼Kursk

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ rosja chce do końca roku zająć cały obwód doniecki – mówi szef Awdijowskiej administracji.

⚆ Marynarka wojenna podała, że ​​oprócz „Pavla Derzhavin” uszkodzony został holownik „Nikolai Muru”, – miało to miejsce podczas ataku 13 października.

⚆ 500 zestawów nowoczesnych stacji radiowych o wartości ponad pół miliona euro trafiło do Państwowej Służby Granicznej z UE.

⚆ Gabinet ministrów Ukrainy przeznaczył 62 miliardy na różne programy naprawcze po rosyjskiej agresji – Szmyhal. „Z Funduszu Likwidacji Skutków Napaści Zbrojnej na różne programy naprawcze przeznaczono 62,3 mld hrywien. Z tego prawie 1,7 mld hrywien przeznaczono dla obwodu sumskiego, 673 mln hrywien dla Czernihowa” – zauważył premier.

⚆ GUR: Kreml ma strategiczne zadanie — wciągnąć Białoruś w wojnę z Ukrainą. „Kreml ma strategiczne zadanie – wciągnąć armię białoruską w pełnoprawną operację lądową w wojnie z Ukrainą po stronie Federacji rosyjskiej. I przez cały okres inwazji na pełną skalę nie zrobił tego się uda. Niemniej jednak rosyjskie służby specjalne nie ustają w próbach” – Jusow.

⚆ Informacje o przetrzymywaniu Ukraińców w niewoli przez bojowników Hamasu nie zostały potwierdzone – powiedział Ambasador Ukrainy w Izraelu Jewhen Kornijczuk. Zapowiedział także, że w najbliższych dniach z Izraela do Rumunii powinna zostać ewakuowana co najmniej 260 obywateli Ukrainy.

🌍Świat:

⚆ Biały Dom stwierdził, że nowe próby natarcia rosyjskich sił okupacyjnych w rejonie Łymana na Awdijiwce w Donbasie nie są zaskoczeniem. „Podobnie jak miało to miejsce podczas nieudanej zimowej ofensywy rosji w zeszłym roku, wydaje się, że rosyjska armia stosuje taktykę ataku falowego, polegającą na rzucaniu mas słabo wyszkolonych żołnierzy bezpośrednio na pole bitwy bez odpowiedniego wyposażenia” – zauważył John Kirby.

⚆ Polska w dalszym ciągu przekazuje Ukrainie broń w ramach poprzednich kontraktów i wzywa innych, aby w większym stopniu pomagali Siłom Zbrojnym – Premier RP. Podczas odprawy szef polskiego rządu zapowiedział „solidny sojusz” Warszawy ze Stanami Zjednoczonymi i NATO. „Obecnie przekazujemy Ukrainie tylko broń, którą ona zakontraktowała, sami bowiem wzmacniamy naszą armię poprzez produkcję i zaopatrzenie. Zachęcamy innych do transferu broni na Ukrainę” – powiedział Mateusz Morawiecki.

⚆ Bojownicy w Gazie otrzymali za pośrednictwem rosji miliony dolarów – WSJ. Palestyńscy bojownicy otrzymali miliony dolarów poprzez wymianę kryptowalut z biurem w Moskwie. W przededniu inwazji na Izrael portfele kryptowalutowe grupy „Palestyński Islamski Dżihad” otrzymały transakcje o wartości ponad 93 milionów dolarów. Podobny schemat finansowania stosował Hamas. Bojownicy otrzymali te pieniądze za pośrednictwem popularnej rosyjskiej giełdy kryptowalut Garantex. Od kwietnia 2022 r. giełda objęta jest amerykańskimi sankcjami, jednak wykorzystują ją cyberprzestępcy – pisze WSJ.

⚆ Izrael uderza w Palestyńczyków podczas ewakuacji Gazy – The Washington Post. Gazeta doniosła, że ​​dziesiątki ewakuowanych osób zginęło, a ponad 200 zostało rannych na drogach podczas izraelskiego ataku na Strefę Gazy w piątek, podało palestyńskie Ministerstwo Zdrowia w Strefie Gazy.

⚆ Finlandia może całkowicie zakazać rosjanom zawierania transakcji na rynku nieruchomości. Rząd Finlandii planuje przyjęcie kilku projektów legislacyjnych, które będą mogły zakazać rosjanom zawierania transakcji na rynku nieruchomości.

⚆ USA uważają, że Azerbejdżan może w nadchodzących tygodniach najechać Armenię – Politico.

⚆ W Turcji znaleziono zwłoki rosyjskiego dyplomaty. mMykoła Kobryniec, szef Departamentu Współpracy Europejskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji rosyjskiej, został znaleziony martwy w swoim pokoju hotelowym w dzielnicy Taksim w Stambule. Wiadomo, że rosyjski dyplomata przybył do Turcji na spotkanie ambasadorów. Po tym, jak nie pojawił się na porannym spotkaniu, koledzy rosjanina próbowali się do niego dodzwonić. Następnie obsługa hotelu wkroczyła do pokoju Kobryńca i znalazła jego ciało. Służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji rosyjskiej potwierdziła dane o śmierci Kobryńca, ale nie podała, co było jej przyczyną.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ brak

⌛ Rok temu pisałem (233):

⚆ Elon Musk ponownie podniósł ciśnienie ludziom przez posty na Twitterze informujące, że nie jest w stanie dalej “sponsorować” łączności internetowej dla Ukraińców za pośrednictwem swojej sieci satelitów StarLink. O tyle to kontrowersyjne, że są doniesienia, że koszty terminali, koszty abonamentu były i są pokrywane nie przez Muska a przez albo rządy (i tu spory udział Polski) bądź przez wolontariuszy i instytucje ukraińskie. Oczywiście koszty po stronie Muska też były (nie ma jasności na ile pokrywane przez inne instytucje). Zamieszanie jest o tyle krytyczne, że łączność internetowa przez Starlinki to jeden z fundamentów łączności armii ukraińskiej (dzięki niej była utrzymywana między innymi łączność z obrońcami Mariupola). Skoro firma Muska otrzymuje pieniądze to w czym rzecz? Wszystko zaczęło się od słynnego “planu pokojowego” Muska, który rozwścieczył Ukraińców (proponował referenda w okupowanych obwodach Ukrainy, autonomię Krymu etc.). W tych okolicach czasowych Ukraińcy zaczęli informować o problemach z łącznością przez Starlinki na odzyskiwanych terenach (tu tłumaczono, że to element zabezpieczenia systemu, aby nie działał on na terenach zajmowanych przez rosjan). Musk napisał na Twitterze, że postępuje zgodnie z „rekomendacją” Andrija Melnyka, byłego ambasadora Ukrainy w Niemczech, „aby iść do diabła” (w oryginale “F**k off”). W amerykańskich mediach zaczęły się też pojawiać materiały krytyczne wobec kontynuowania wsparcia wojny (Fox News). Tak czy inaczej zamieszanie trwa i nie jest ono dobre dla ukraińskiej armii.

⚆ Jednocześnie Ukraińcy spróbowali podliczyć ile rakiet mają jeszcze rosjanie. Wzięli pod uwagę te wystrzeliwane z lądu, powietrza i wody. Wyszło im, że rosjanie mieli niespełna 2000 rakiet i zostało im około 600 sztuk (najmniej lądowych, najwięcej morskich). To oznacza, że zostaje im przestrzeń na około 7 tak intensywnych ataków jakie obserwowaliśmy 10 października. O ile oczywiście Ukraińcy się nie mylą, ale mają ku temu kilka wskazówek, jak chociażby daty produkcji komponentów rakiet, które spadły na Kijów. Na jednym z elementów elektroniki znaleziono datę produkcji 2019, a rakiety są wedle sztuki wojennej zużywane od najstarszych do najnowszych. rosjanie mają też mieć już tylko 300 dronów Shahed, ale próbują zamówić kolejne tysiące sztuk z Iranu. W sieci widać też więcej rosyjskich nagrań z Moskwy i Petersburga na których rosyjscy urzędnicy i wojskowi polują na mężczyzn aby wręczyć im wezwania mobilizacyjne. Stoją przy wejściach do metra, przed biurami i na klatkach budynków mieszkalnych.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Awdijiwka w skrócie (mocne)

⚆ pod Awdijiwką

⚆ W Charkowie emeryci z Saltiwki złożyli w dniu urodzin japońskiemu wolontariuszowi Fuminori Tsuchiko, który dzięki datkom z ojczyzny zorganizował bezpłatną kawiarnię od pierwszych dni wojny.

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.