🪖Dzień 597 (13 października 2023, 23:30) – tkanie

🪖Dzień 597 (13 października 2023, 23:30) – tkanie

13 października, 2023 1 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dzisiejsza statystyka mówi dużo o tym jak idzie rosjanom pod Awdijiwką. Od kilku dni liczba “słoneczników” rośnie i dziś po raz pierwszy od dawna przekroczyła 1000 wyeliminowanych rosjan (odnosi się do dnia poprzedniego). Wychodzi na to, że kolejny szturm na Awdijiwkę był i kosztował rosjan dużo. Słowem – to samo co obserwowaliśmy pod Wuhłedarem na końcówce zimy dzieje się aktualnie pod Awdijiwką w jeszcze większej skali. rosjanie ponownie uprawiają “stalingrad” i wysyłają na silnie umocnione pozycje ukraińskie masy ludzi i sprzętu. Głupie? Może, ale po niemal 600 dniach wojny nikogo nie powinno dziwić, że rosjanie mają dużo ludzi i wcale ich nie żałują. To samo przecież działo się w Bachmucie i po miesiącach walk został zdobyty. Czy tak będzie z Awdijiwką? Zobaczymy. Dotychczas rosjanom udało się zdobyć około 4,5 km2 terenu, ale nie wszędzie zdążyli się umocnić.

Od kilku dni brak doniesień o strategicznych ostrzałach rakietowych Ukrainy (prócz przyfrontowych). Ukraińcy natomiast nadal “męczą” flotę czarnomorską. Przy okazji dzisiejszych ataków wyszły ciekawe doniesienia wedle których Ukraińcy mieli atakować rosyjską łódź podwodną swoim dronem. Wysadzony został również tor kolejowy koło Melitopola, którym rosjanie zaopatrywali część swoich wojsk na zaporożu. Czy coś więcej się utka z tych działań w najbliższym czasie? Zobaczymy.

Linia frontu ze zmianami wokół Awdijiwki (na korzyść rosjan) i kołoa Bachmutu (na korzyść Ukrainy).

👍 Dobre wieści:
⚆ Firma Boeing/Saab kończy przygotowania pierwszej partii GLSDB i wyrzutni do wysyłki na Ukrainę, dyrektor firmy.

⚆ Pełniący obowiązki premiera Holandii Mark Rutte przybył z niezapowiedzianą wizytą do Odesy, gdzie spotkał się z prezydentem Zełeńskim. „Holandia dostarczy dodatkowe rakiety Patriot, aby Ukraina mogła obronić się przed barbarzyńskimi rosyjskimi nalotami” – powiedział.

⚆ Ukraina przewyższa aktualnie rosję w liczbie wystrzałów artyleryjskich na dobę

🌻-1030 (285 920 ) -44 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ Zniszczony rosyjski SU-25

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
Pokrowsk (1 ofiara)
Berysław (1 ofiara)
Nikopol

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – nacisk rosjan na Synkiwkę i Makijiwkę

⚆ Okolice Bachmutu – lepiej pod Kurdjumiwką

⚆ Marijinka – bez zmian

⚆ Awdijiwka – z ogromnymi stratami ale rosjanie przesunęli się w kilku punktach do 300 metrów

😼Iłowajsk

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ drobne sukcesy na pd-zach od Robotyne

😼Ukraińskie Siły Specjalne podały, że rano wysadziły w Melitopolu pociąg wojsk rosyjskich, odcinając im dostawy amunicji i paliwa w kierunku Zaporoża.

3️⃣ Krym i Morze Czarne

😼W okupowanym Sewastopolu rozległa się potężna eksplozja. Według lokalnych kanałów eksplozję można było odczuć nawet w odległych częściach miasta. Cerkwie rozpowszechniają informacje o braku krwi dla rannych żołnierzy rosyjskich, wzywając do zapisywania się i oddawania krwi. rosyjski „szef” Sewastopola razwożajew powiedział, że wybuchy miały rzekomo mieć związek z ćwiczeniami wojskowymi. SBU wraz z Marynarką Wojenną Sił Zbrojnych potwierdziły później, że zaatakowały okręt rakietowy „Buyan” i statek „Pavel Derzhavin” dzięki eksperymentalnym dronom morskim. SBU na razie nie zdradza szczegółów, ale dodaje, że oba statki zostały trafione przez „Sea Babies” eksperymentalną bronią.

4️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski, czernihowski, charkowski

🛡„Apelujemy do niektórych krajów, aby zapewniły nam (systemy przeciwlotnicze) nawet na zimę, bo im jest ich za mało i rozmawiamy o tego typu rozwiązaniach. Czyli są systemy, które przyjdą do nas i będziemy je mieć i znaleźliśmy systemy z których będziemy mgli korzystać w okresie zimowym” – powiedział Zełeński.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ SBI zakończyło postępowanie przygotowawcze i skierowało do sądu akt oskarżenia przeciwko sześciu „mieszkańcom Berkutu”, bezpośrednim sprawcom masowych rozstrzelań działaczy Euromajdanu w dniu 20 lutego 2014 r. Jeśli chodzi o pozostałych 14 policjantów tej jednostki, którzy również brali udział w strzelaninach, śledztwo jest w końcowej fazie. Akt oskarżenia został przesłany do sądu do rozpoznania zaocznie, gdyż oskarżeni ukrywają się na terytorium Federacji rosyjskiej.

⚆ W Izraelu zginęło już 12 obywateli Ukrainy, ośmiu Ukraińców uważa się za zaginionych – Ambasada Ukrainy w Izraelu.

⚆ Według wstępnych informacji strony izraelskiej, które nie zostały jeszcze potwierdzone, obywatele Ukrainy mogą być przetrzymywani przez bojowników Hamasu, powiedział Ambasador Ukrainy w Izraelu Jewhen Kornijchuk

🌍Świat:

⚆ Biden opublikuje w przyszłym tygodniu plan finansowania Ukrainy i Izraela – Reuters. Niektórzy Republikanie oświadczyli, że sprzeciwią się próbom powiązania pomocy dla Izraela z pomocą dla Ukrainy.

⚆ Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało państwa członkowskie Rady do uznania putina za nielegalnego po zakończeniu jego obecnej kadencji prezydenckiej i ogłosiło rosję dyktaturą.

⚆ Ukraińscy piloci po ukończeniu szkolenia językowego mają rozpocząć szkolenie na myśliwcach F-16 w przyszłym tygodniu w bazie Sił Powietrznych USA w Arizonie — Politico.

⚆ Kraje G7 zamroziły już rosyjskie aktywa o wartości 280 miliardów dolarów. Tak wynika ze wspólnego oświadczenia ministrów finansów i szefów banków centralnych krajów G7.

⚆ ​​Stany Zjednoczone mają informację, że Korea Północna przekazała rosji tysiąc kontenerów „sprzętu wojskowego”, w zamian spodziewając się otrzymać ciężką broń, w tym samoloty – oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Kirby na posiedzeniu zamknięta odprawa Białego Domu. Według USA dostawy miały miejsce między 7 września a 1 października.

⚆ Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przyznał, że pomimo inwazji Federacji rosyjskiej na Ukrainę na pełną skalę, nadal podziwia rosyjską kulturę. „Nadal jestem rusofilem. Nadal podziwiam język, kulturę i cywilizację rosyjską. Tylko głupiec by tego nie podziwiał” – powiedział. Johnson dodał, że jest „bardzo smutny z powodu tego, co się teraz dzieje”. „Uważam, że głupotą byłoby udawać, że naród rosyjski nie popiera tej wojny, i to jest tragedia” – zauważył polityk.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ brak doniesień

⌛ Rok temu pisałem (232):

(…) Na front nadal ciągną masy starego rosyjskiego sprzętu i ludzi. I cały ten wysiłek rosjan wystarcza na utrzymanie linii frontu na odcinku donieckim i zaporoskim oraz na łataną obronę na łuhańszczyźnie i chersonszczyźnie. Ani Shahedy, ani dziesiątki tysięcy zmobilizowanych rosjan, ani setki starych T-62 po modernizacji nie zmienią kierunku tej wojny. Muszą to wiedzieć i na Kremlu i sygnałów o „otwartości” rosjan do rozmów mamy od ponad tygodnia więcej. Mamy zatem do czynienia z jedną z trzech sytuacji: rosjanie czekają z jakimś planem (np. by rozpocząć szturm ze strony Białorusi), rosjanie nie wiedzą co robić, więc robią to co zwykle (mięso+broń i “wpierjod”), rosja ma plan (może być i atomowy ale może być też na poszukiwanie drogi na dogadanie się z Zachodem), ale nie może go wprowadzić bo trwają tam tarcia wewnętrzne. Na ten trzeci wariant bym pewnie postawił, bo Zachód wczoraj i dziś dość jasno pokazał granice językiem, którego chyba nawet w trakcie zimnej wojny nie używano. Można tego nie widzieć, ale w rosji dzieje się teraz w środku bardzo dużo.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Walki pod Krasnohoriwką (wschodnia flanka Awdijiwki)

⚆ Awdijiwka w nocy

⚆ Awdijiwka w dzień

⚆ Co mieści plecak rosyjskiego żołnierza

⚆ Niszczenie rosyjskich posiłków w okupowanym Donbasie

⚆ Krab vs T-80

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.