🪖Dzień 595 (11 października 2023, 23:20) – dawka uderzeniowa

🪖Dzień 595 (11 października 2023, 23:20) – dawka uderzeniowa

11 października, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Kolejny Ramstein przyniósł deszcz kolejnych obietnic. Niektóre odłożone w czasie, inne potrzebne na “już”. To konkretne zapowiedzi i potrzebne. Potrzebne, ale do obrony. Żadna z tych zapowiedzi nie daje Ukrainie broni potrzebnej do zdecydowanego pokonania rosjan. Z drugiej strony czy jest taka broń, która da przewagę na tyle dużą by rosjan przegnać z ukraińskich ziem? Taką bronią miał być HIMARS – i częściowo był, bo na tyle skomplikował rosjanom działania na tyłach, że można było odbić charkowszczyznę i prawy brzeg chersońszczyzny. Taką bronią miały być czołgi i inny ciężki sprzęt, bomby JDAM, amunicja kasetowa… Zdecydowanie ta broń poprawia efektywność działań sił ukraińskich, ogranicza straty po stronie ukraińskiej i potęguje po stronie rosyjskiej. To jednak pozwala Ukrainie utrzymywać pod kontrolą linię frontu i powoli wydzierać fragmenty swych ziem. To mocno kontrastuje z obrazami ze strony rosyjskiej. Jeśli wierzyć przekazom medialnym to rosjanie walczą bronią z czasów “wielkiej ojczyźnianej” i prowadzą ślepe szturmy beznadziejnie przeszkolonymi i wyposażonymi oddziałami zmobilizowanych azjatów. Tak również nie jest. rosja się adaptuje. Powoli, mozolnie, z ogromnymi stratami, ale zmienia się. Rok temu do władzy w rosyjskiej armii doszedł surowikin. To jego linia obrony stwarza tyle problemów Ukraińcom na zaporożu. To jego decyzją wycofano siły rosyjskie z Chersona by skonsolidować linie obrony. To dziś rosjanom procentuje. Nowe rosyjskie drony kamikaze “Lancet”, które rok temu ledwo latały 30km, aktualnie latają 70km i są śmiertelnym zagrożeniem dla ukraińskich sił pancernych i artylerii. Jest ich dużo. rosja jeszcze nie prowadzi w wojnie na drony kamikaze, ale szybko nadrabia straty, podobnie jak z produkcją Shahedów i zapewne rakiet. rosyjskie lotnictwo coraz śmielej zrzuca sterowane bomby lotnicze na przyfrontowe miasta. Modernizowane rosyjskie czołgi mają nowoczesne wyposażenie, które przy działających sankcjach nie powinno się tam znaleźć. To jedynie fragment tego co w ostatnich tygodniach przewinęło się w mediach na temat rosyjskiej “adaptacji”. Jeśli potwierdzą się również związki między rakietami HAMASu a rosją to będzie to również świadczyć, że rosja jest w stanie nadal sporo zamieszać na bliskim wschodzie (poza Syrią).

W świetle tego, zapowiedzi USA i Europy są symboliczne. Ukraina potrzebuje zastosować na rosyjskiej armii “dawkę uderzeniową” by z aktywnej obrony zrobić ofensywę. Postawa Europy jest tu kompletnie w poprzek tego co rok temu powiedział Borell o przebudzeniu Europy: ”Unia jest za wolna, za mało odważna, zbyt przywiązana do wygód.” (polecam w “Rok temu pisałem”). Europa przez ten rok nie stała się bardziej odważna. Po niemal 600 dniach wojny Ukraina nadal się broni tak jak na początku. Zmieniły się tylko rodzaje broni. Więc albo rosja jest tak mocna, że wsparcie Europy i USA nie jest w stanie jej zatrzymać, albo rosja jest słaba, ale Europa i USA są jeszcze słabsze.

Linia frontu z niekorzystnymi dla Ukrainy zmianami na odcinku kupiańskim i pod Awdijewką (aczkolwiek te niekoniecznie są trwałymi zmianami)

👍 Dobre wieści:
⚆ Sekretarz obrony USA Lloyd Austin ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 200 milionów dolarów. W szczególności pakiet ten obejmie rakiety powietrze-powietrze krótkiego zasięgu AIM-9 Sidewinder. Stany Zjednoczone będą także przekazywać Siłom Zbrojnym amunicję artyleryjską do wysoce mobilnych systemów rakiet artyleryjskich (HIMARS), rakiet przeciwpancernych TOW oraz pociski kal. 155 mm i 105 mm.

⚆ Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall ogłosił ,że otrzymał kolejne zamówienie od Bundeswehry na dostawę ponad 150 tys. amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy.

⚆ Wielka Brytania przekaże pomoc wojskową o wartości 122 mln dolarów – Ministerstwo Obrony Kraju Pakiet ten pomoże ukraińskim żołnierzom oczyścić pola, naprawić pojazdy i wzmocnić fortyfikacje obronne w celu ochrony infrastruktury krytycznej. Pakiet ma ogłosić minister obrony Grant Shepps na spotkaniu grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w kwaterze głównej NATO w Brukseli. W pakiecie będą między innymi stacjonarne działa przeciwlotnicze Terrahawk Paladin. Służą do ochrony obiektów infrastruktury przed dronami. Zasięg zniszczenia celu powietrznego wynosi do 2 km od 600-800 metrów.

⚆ Dania spodziewa się przekazać Ukrainie pierwsze myśliwce F-16 wiosną 2024 r., ale będzie to również zależeć od gotowości pilotów, techników i infrastruktury, powiedział minister obrony Troels Lund Poulsen.

⚆ Prezydent Finlandii zatwierdził propozycję rządu dotyczącą przekazania Ukrainie 19. pakietu pomocy wojskowej za 95 mln euro.

⚆ Kanada ogłosiła także na regularnym spotkaniu formatu „Ramstein” nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który obejmie pociski artyleryjskie i inną broń, a także mundury zimowe i śpiwory dla wojska.

⚆ Niemcy: wzmocnienie ukraińskiego systemu dodatkowymi rakietami, a także czołgami.

⚆ Hiszpania: zapewni dodatkowe systemy obrony powietrznej, pomoże w przygotowaniu ciepłej odzieży dla żołnierzy i generatorów oraz przeznaczy 1,5 miliona euro na humanitarne rozminowanie.

⚆ Szef Ministerstwa Obrony Belgii Ludivine Dedonder zapowiedział, że począwszy od 2025 roku kraj ten wyśle ​​na Ukrainę kilka belgijskich myśliwców F-16. Oprócz wysyłania myśliwców Belgia będzie kontynuować szkolenie ukraińskich pilotów i zaoferuje przejęcie obsługi technicznej całej floty F-16 tzw. „koalicji lotniczej” – dodał minister.

⚆ USA poprowadzą koalicję w sprawie szkolenia Sił Powietrznych Ukrainy, oznajmił minister obrony Lloyd Austin po 16. posiedzeniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy.

⚆ Litwa wkrótce przekaże Ukrainie wyrzutnie NASAMS. Oprócz dodatkowych wyrzutni systemów NASAMS Ukraina otrzyma amunicję 155 mm, którą Litwa zamawia dla Sił Obronnych wspólnie z innymi krajami UE.

🌻-820 (283 900) -18 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ drobne sukcesy rosjan pod Awdijewką i na odcinku Kupiańskim

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ Myrhorod o. połtawski – Ch-59

⚆ Berysław (8 bomb lotniczych)

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Nikopol, 82 inne ostrzały w obwodzie chersonskim,

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – nieudane szturmy rosjan

⚆ Okolice Bachmutu – rosjanei ostrzeliwują okolice Bachmutu pociskami zapalającymi. Zmian w przebiegu linii frontu nie ma.

⚆ Marijinka – ataki odbite

⚆ Awdijiwka – dalsze próby rosjan pod Awdijiwką. Sytuacja jednak jest trudna. Po kolejnym szturmie w niektórych częściach frontu Ukraińcy cofnęli się o kilkaset metrów.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ brak zmian pod Robotyne i Nowoprokopiwką.

⚆ rosjanie wzmogli ataki dronów z tymczasowo okupowanych terytoriów i wykorzystują je na lewym brzegu Dniepru, w tym zrzucając materiały wybuchowe i amunicję fragmentaryczną. „Jeśli chodzi o drony Lancet, rosjanie naprawdę niedawno zaczęli pokazywać cuda swojego udoskonalenia technicznego. Ponieważ wcześniej te drony były wystrzeliwane na odległość do 40 km, teraz ich możliwości lotu wzrosły do ​​60–70 km” dodała Humeniuk.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
😼Alarmy przeciwlotnicze w Sewastopolu, zamknięcie mostu krymskiego

4️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski, czernihowski, charkowski

⚆ W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na salę gimnastyczną w Nikopolu zginęły 4 osoby, a dwie zostały ranne.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński przybył z niezapowiedzianą wizytą do Brukseli, gdzie dziś odbywa się spotkanie w formacie Ramstein, a także spotkanie ministrów obrony państw NATO i posiedzenie Rady Ukraina-NATO.

⚆ Zełeński w kwaterze głównej NATO utożsamił putina i Hamas z terrorystami. „Terroryści tacy jak putin czy Hamas chcą trzymać jako zakładników wolne i demokratyczne kraje. I chcą władzy nad tymi, którzy chcą wolności. Terroryści się nie zmienią. Muszą po prostu przegrać. A to oznacza, że ​​my musimy wygrać” – powiedział szef państwowy. Wyraził wiarę w zwycięstwo, ale zauważył, że potrzebna jest cierpliwość.

⚆ W wywiadzie dla rumuńskich mediów Zełeński powiedział, że jest gotowy ubiegać się o urząd w wyborach prezydenckich, jeśli odbędą się one w czasie wojny, jeśli wojna się skończy – nie.

⚆ Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ustaliła tożsamość dwóch zdrajców, którzy naprowadzili rosyjski atak rakietowy na kawiarnię we wsi Groza w obwodzie charkowskim. Sprawcami okazało się dwóch okolicznych mieszkańców – 30-letni wołodymyr mamon i jego młodszy brat 23-letni dmytro mamon, którzy w czasie okupacji regionu przeszli na stronę rosjan. Ponieważ obaj sprawcy ukrywają się w rosji, prowadzone są kompleksowe działania mające na celu ich zlokalizowanie i ukaranie.

⚆ Kancelaria Prezydenta Ukrainy zwróciła się do strony izraelskiej z prośbą o wyrażenie zgody na oficjalną wizytę Zełenskiego – Axios w związku z rozmówcami we władzach ukraińskich i izraelskich.

⚆ Wiceprzewodniczący biura prezydenta – Ihor Zołkwa powiedział, że negocjacje w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE rozpoczną się w pierwszej połowie 2024 roku, kiedy Radzie UE będzie przewodniczyć Belgia.

⚆ Ambasada Ukrainy prowadzi prace nad ewakuacją obywateli Ukrainy z terytorium Izraela i Strefy Gazy, powiedział Ambasador Ukrainy w Izraelu Jewhen Kornijchuk. Wedle doniesień dotychczas na terenie działań wojennych zginęło 4 obywateli Ukrainy.

⚆ Dziś po raz pierwszy w Siłach Zbrojnych Ukrainy obchodzone jest święto zawodowe – Dzień Specjalistów Wsparcia Logistycznego Sił Zbrojnych Ukrainy.

⚆ 405 lat temu, 11 października 1618 roku, wybitny ukraiński dowódca Petro Konaszewycz “Sahajdaczny” zdobył moskwę. Szybko zdobywając po drodze miasto za miastem i siejąc panikę wśród moskali, którzy na próżno próbowali powstrzymać Kozaków, 36-letni Sahajdaczny szybko dotarł ze swoją armią na przedmieścia moskwy. Ówczesny władca Kremla Michaił Romanow rzucił do walki niemal ostatnie gotowe do walki rezerwy, dowodzone przez wojewodę Wasilija Buturlina. Oblężenie i szturm stolicy zmusiły moskali, których wojska zostały pokonane lub wyczerpane, do przystąpienia do pertraktacji i podpisania kapitulacji.

🌍Świat:

⚆ Od początku inwazji na pełną skalę Federacja Rosyjska straciła około 300 000 żołnierzy i najemników, powiedział wysoki rangą urzędnik NATO podczas spotkania ministrów obrony krajów Sojuszu. Według niego większość strat rosjan przypada na okres po grudniu 2022 roku. Zauważył także, że Federacja Rosyjska straciła w wojnie 1800 oficerów. „W tym 11 generałów, a także średnich i młodszych oficerów – straty są druzgocące. Wydaje się, że liczba ofiar nieco się zmniejszyła od kwietnia, kiedy rosjanie porzucili swój zimowy tryb ataku” – powiedział wyższy rangą urzędnik.

⚆ Szef Pentagonu Lloyd Austin na spotkaniu z Zełeńskim w Brukseli zapewnił go, że Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu nieprzerwanie dostarczać Ukrainie broń.

⚆ NATO omówi zniszczenia infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim i, jeśli potwierdzi się celowy atak na nią, udzieli „zdecydowanej odpowiedzi”, powiedział Sekretarz Generalny NATO Stoltenberg.

⚆ Belgia jako pierwsza wykorzysta rosyjskie aktywa na rzecz Ukrainy: zostanie utworzony specjalny fundusz. Premier Belgii De Croo zapowiedział utworzenie funduszu o wartości 1,7 miliarda euro. Zostanie on wypełniony datkami z rosyjskich aktywów zamrożonych w Belgii. Zełenski podkreślił, że Belgia jest pierwszym krajem, który wykorzystuje zamrożone rosyjskie aktywa na rzecz Ukrainy. Stanie się to w przyszłym roku.

⚆ Ministerstwo Obrony Rumunii wydało nieoczekiwane oświadczenie w sprawie ataku rosyjskich dronów
Zdaniem rumuńskiego Ministra Obrony otrzymane informacje dają podstawę do wniosku, że drony zostały trafione przez ukraińską obronę powietrzną podczas ataków na port Izmail i spadły w niekontrolowany sposób w pobliżu celu, co spowodowało przypadkowe lądowanie na terytorium Rumunii. „W żadnej z tych sytuacji nie zauważyliśmy żadnych zamiarów, terytorium Rumunii nie było celem, uderzenie było przypadkowe” – dodał.

⚆ nia Europejska nie przestanie udzielać pomocy finansowej Palestynie i sprzeciwia się humanitarnej blokadzie Strefy Gazy – powiedział szef służby polityki zagranicznej UE Josep Borrell.

⚆ Norwegia przekaże około 17 milionów euro na rozminowanie terytoriów na Ukrainie, na których toczyły się działania wojenne. Środki zostaną przekazane za pośrednictwem wyspecjalizowanych organizacji zajmujących się rozminowaniem, takich jak Norweska Organizacja Ludowa, HALO Trust oraz system ONZ w ramach norweskiego programu wsparcia dla Ukrainy Nansen.

⚆ Były premier Słowacji i lider partii Smer-SD Robert Fico, który zapowiada zaprzestanie wsparcia militarnego dla Ukrainy, podpisał memorandum w sprawie utworzenia koalicji z partią Hlas i prorosyjską Słowacką Partią Narodową Impreza (SNS).

⚆ Komisarz UE ds. Rynku Wewnętrznego Thierry Breton wezwał Elona Muska do walki z rozpowszechnianiem dezinformacji na platformie X po ataku Hamasu na Izrael, aby zapewnić zgodność z nowymi przepisami UE. Przepisy dotyczące treści online, znane jako ustawa o usługach cyfrowych (DSA), nakładają na X i inne główne platformy obowiązek usuwania nielegalnych treści i podejmowania kroków w celu zaradzenia zagrożeniom dla bezpieczeństwa publicznego i dyskursu obywatelskiego. UE może nałożyć na X karę w wysokości do 6% światowego obrotu firmy za nieprzestrzeganie DSA.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Pożar miał miejsce na rynku w Chimkach pod moskwą.

⌛ Rok temu pisałem (230):

Joseph Borell wygłosił wczoraj ważne przemówienie na konferencji europejskich ambasadorów. Jest trochę jak nowe credo UE, punkt odbicia – również w obszarze wartości. Borell powiedział między innymi, że to z czym się dziś mierzy UE to efekt długiego procesu w którym Unia przedłożyła dobrobyt nad bezpieczeństwo i w jego imię była w stanie kupować tani gaz czy tanie dobra od niedemokratycznych krajów (rosja, Chiny). Jednocześnie podkreślił silne uzależnienie bezpieczeństwa UE od USA. Ten stan według Borella powinien się skończyć. Unia jest za wolna, za mało odważna, zbyt przywiązana do wygód. Borell ciekawie opowiedział o dalszych zagrożeniach (polaryzacja, kryzys energetyczny, kryzys żywnościowy) i o tym co powinno się zadziać dalej. Polecam pełen tekst na stronach eeas. Bardzo chciałbym zobaczyć Unię rozpędzającą się w tę stronę. “Chodzi o tożsamość, głupcze”.

(…) na szczytach władz wojskowych w moskwie doszło do zmiany. Od niemal tygodnia napływały informacje o dymisji szojgu i gierasimowa. Faktyczne stery nad działaniami na Ukrainie przejął serhij surowikin o którym pisałem kilka dni temu a sporo o nim napisały też główne media (dziś fajny wywiad w wp). W skrócie – bezlitosny i brutalny dowódca z bardzo mroczną przeszłością. Jednocześnie większe wpływy od niemal dwóch tygodniu zdobywają kadyrow i prigozin (ten od grupy wagnera i fabryk troli). Całe trio jest fanem ostrzejszego kursu wojennego wobec Ukrainy i jej sojuszników. prigozin dość wyraźnie zdobywa atuty pokazując, że jedyny odcinek frontu, który ma jakiekolwiek zdobycze to ten na którym działają jego najemnicy (Bachmut). Pod nowym sterem obserwujemy i intensyfikację ostrzałów i stawianie łukaszenki i jego armii pod presją. Białoruś dziś przekształca się w bazę nie tylko dla rakiet czy dronów, ale i dla zmobilizowanych rosjan (trudno nazwać ich żołnierzami). Jednocześnie magazyny wojskowe białorusi są opróżniane (dziś odnotowano transport conajmniej 30 czołgów T-72A) a wojska białoruskie są łączone z jednostkami rosyjskimi. Trudno prorokować czym nowe głowy rosyjskiej armii mogą zaskoczyć Ukraińców. rosja wydaje się lecieć na oparach jeśli chodzi o wartościowych żołnierzy, zapasy sprzętu, nowoczesnej amunicji również są widocznie uszczuplone i racjonowane (wystarczy spojrzeć co poleciało wczoraj na Ukrainę – zbieranina różnych typów rakiet). Jakakolwiek ekipa nie zasiadła by u steru na Kremlu to z niewiele zdoła utkać z tego (konwencjonalnego) co zostało po “drugiej armii świata”. Na pewno może zadać jeszcze dużo cierpienia Ukrainie.

Do Ukrainy docierają kolejne 3 wyrzutnie HIMARS i niemieckie IRIS-T

📺 Materiał bonusowy:

⚆ nocna zasadzka na tyłach wroga w okupowanej części obwodu chersońskiego

⚆ Sprzątanie w Awdijiwce i krajobraz po ostrzałach

⚆ Nocne łowy Gepardów

⚆ A kuku!

⚆ Jechali ale wrócili piechotą (odcinek zaporoski)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.