🪖Dzień 594 (10 października 2023, 22:30) – dotlenianie wojny

🪖Dzień 594 (10 października 2023, 22:30) – dotlenianie wojny

10 października, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Jeszcze kilkanaście dni temu największym zmartwieniem była afera zbożowa. Dziś patrzymy na Izrael i Strefę Gazy oraz rosnący niepokój w tym regionie. Do wojny włącza się właśnie Syria, która ostrzelała Izrael. Tu też jest rosyjska ręka. Jak już pisałem, ten konflikt jest powiązany z Ukrainą bo “wujek Sam” jest jeden i oprócz dwóch wojen musi być przygotowany do wsparcia Tajwanu. Aktualne zapowiedzi nie wskazują jednak by amerykanie zapomnieli o Ukrainie.

A w Ukrainie mija rok od pierwszego masowego ataku na infrastrukturę krytyczną. Zginęło wówczas 14 osób a rosjanie uderzyli 84 rakietami i dziesiątkami dronów. Aktualnie na Ukrainę rosja rzuca głównie Shahedy (to prym wiedzie Odesa) ale to nie znaczy, że nie ma rakiet. Raczej zgromadziła ich pokaźną liczbę. Dziś zaś wzmogła presję na odcinku Kupjańskim i w Awdijiwce.

Ja tymczasem przypominam, że na zrzutce licytujemy licencjonowaną reprodukcję obrazu dwóch dziewczynek symbolizujących przyjaźń polsko-ukraińską. Aukcja trwa tylko do 15go października)

P.S. Dzisiejszą wizytę Zełeńskiego i dogadanie korytarza zbożowego można chyba potraktować jako epilog afery zbożowej.

👍 Dobre wieści:
⚆ Proukraińscy senatorowie amerykańscy z obu partii chcą w nadchodzących tygodniach przekazać Ukrainie roczny pakiet pomocowy w wysokości od 50 do 100 miliardów dolarów — WSJ.

⚆ Niemieckie Ministerstwo Obrony ogłosiło „pakiet zimowy” pomocy wojskowej dla Kijowa na łączną kwotę około 1 miliarda euro. Nowy pakiet obejmuje przede wszystkim zasoby obrony powietrznej, w tym dodatkowy system Patriot i wcześniej zgłaszane IRIS-T. Termin ich wysyłki na Ukrainę nie jest określony. Pakiet obejmie także 10 kolejnych czołgów Leopard 1A5, trzy dodatkowe przeciwlotnicze działa samobieżne Gepard, dwadzieścia wozów medycznych i 15 pojazdów opancerzonych, które „w ciągu najbliższych kilku tygodni” znajdą się na Ukrainie.

🌻-450 (283 080) -7 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ 27 z 36 Shahedów zestrzelili Ukraińcy ostatniej nocy. 23 nad Odesą.

⚆ W ramach ataków ucierpiała infrastruktura logistyczna w Odesie

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Cherson, Berysław, Siwiersk

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki na całej linii od Synkiwki do Biłohoriwki. Na jednym z odcinków Ukraińcy cofnęli się o kilkaset metrów.

⚆ Okolice Bachmutu – walki wzdłuż linii Andrijiwka – Kliszczijiwka

⚆ Marijinka, Awdijiwka – Od godziny 6:00 rano rosyjskie wojska przeprowadzają masowe ataki na Awdijiwkę i pobliskie miejscowości. Ataki rosjan zostały odparte. Strącono rosyjski samolot szturmowy SU-25. Pod Marijinką bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ drobne postępy na zachód od Werbowego. reszta bez zmian.

3️⃣ Krym i Morze Czarne

😼Sewastopol

4️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski (1 ofiara), charkowski, czernihowski

🛡Ukraińcy stworzyli system radiowy, którego rosjanie nie zagłuszą. Wróg stale używa systemów walki elektronicznej (EW), aby przeciwstawić się Siłom Obronnym. Ukraińscy programiści stworzyli stację radiową Himera, aby ukraińscy wojskowi mogli zawsze być w kontakcie i skutecznie koordynować pracę jednostek. Jest to unikalna technologia, która działa na częstotliwości… rosyjskich wojsk. rosjanie nie są w stanie zakłócić sygnału krótkofalówki ani go rozszyfrować. Krótkofalówkę można także zintegrować z systemem świadomości sytuacyjnej lub wykorzystać jako sygnalizator GPS do poszukiwań i ewakuacji żołnierzy.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński podpisał ustawę o zwrocie elektronicznych oświadczeń urzędników z nakazem natychmiastowego udostępnienia rejestru oświadczeń.

⚆ Zełeński przybył do Rumunii, gdzie spotka się z prezydentem Iohannisem. Według głowy państwa podczas wizyty omówione zostaną dalsza współpraca w zakresie bezpieczeństwa, rozwój lotnictwa i innych koalicji, wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy, architektura bezpieczeństwa na Morzu Czarnym oraz relacje z partnerami. Ustalenia o których wiadomo: Po spotkaniu z prezydentem Rumunii Zełeński obiecał „dobre wieści” dotyczące artylerii i obrony powietrznej. Poinformował także, że osiągnął porozumienie w sprawie przyspieszenia szkolenia ukraińskich pilotów na samolotach F-16. Ukraina i Rumunia podpisały dwustronny dokument, w którym zanotowały swoje porozumienia o współpracy w obszarach priorytetowych. Przemówienie Zełeńskiego w parlamencie Rumunii zostało odwołane ze względu na „posłów o sympatiach prorosyjskich” – podał rumuński serwis „Radio Liberty”.

⚆ Zełeński wprowadził w życie decyzję RBNiO o przeznaczeniu na obronność ponad 21% PKB.

⚆ Do 53 wzrosła liczba ofiar rosyjskiego ataku terrorystycznego we wsi Groza.

⚆ Wkrótce zacznie działać „korytarz zbożowy” z Ukrainy przez Mołdawię do Rumunii – Wołodymyr Zełeński na podstawie wyników negocjacji z Klausem Iohannisem w Bukareszcie.

⚆ ​Dziennikarze Bihus.Info ustalili, że Artem Kolubajew, były wspólnik (w branży filmowej) szefa biura prezydenta Ukrainy – Jermaka, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy rozwinął działalność budowlaną, stał się współwłaścicielem firmy produkcyjnej drony i otrzymał za to 20 mln hrywien na produkcje filmowe.

⚆ Rząd uprościł import materiałów do produkcji części bojowych i amunicji do BSP, — Fiodorow. Firmy nie muszą gromadzić dziesiątek dokumentów i czekać kilku miesięcy na pozwolenie na import niezbędnych komponentów.

⚆ Około 450 Ukraińców zwróciło się do dowództwa operacyjnego ze względu na trudności w opuszczeniu Izraela i Strefy Gazy – powiedział Nikołenko, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dodał, że w ciągu minionej doby ukraińscy dyplomaci odnaleźli na południu kraju 7 Ukraińców, których wcześniej uznawano za zaginionych – obecnie są oni bezpieczni.

⚆ Zełeński mianował Filipa Pronina na szefa obwodowej administracji państwowej w Połtawie

🌍Świat:

⚆ Biały Dom rozważa połączenie finansowania Ukrainy i Izraela w jeden wniosek do Kongresu, mając nadzieję, że zwiększy to szanse na zatwierdzenie pomocy dla Kijowa – WP cytuje swoje źródła. Według dwóch wyższych urzędników administracji Bidena ostateczna decyzja w sprawie połączenia wniosków nie została jeszcze podjęta

⚆ W kierownictwie polityczno-wojskowym Finlandii przyjmuje się, że za incydentem związanym z wyciekiem gazociągu Balticconnector, łączącego kraj z Estonią, może stać rosja. Służby specjalne Finlandii uważają, że incydent stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Fińskie Siły Obronne prowadzą dochodzenie w tej sprawie.

⚆ Norweska agencja monitorowania sejsmologicznego NORSAR zarejestrowała oznaki eksplozji u wybrzeży Finlandii na Morzu Bałtyckim 8 października o godzinie 01:20 czasu fińskiego – mniej więcej w tym samym czasie, gdy doszło do uszkodzenia gazociągu Balticconnector.

⚆ UEFA anulowała decyzję o dopuszczeniu młodzieżowych drużyn narodowych z rosji do rozgrywek międzynarodowych po negatywnej reakcji szeregu krajowych związków piłkarskich.

⚆ Zgromadzenie Ogólne ONZ nie wybrało rosji na członka Rady Praw Człowieka Organizacji, pomimo rozpoczętej przez nią w ostatnich tygodniach kampanii. Spośród krajów europejskich reprezentowane będą tam Albania, Bułgaria, Francja i Holandia. rosja rywalizowała konkretnie z Albanią i Bułgarią o dwa miejsca w Radzie zarezerwowane dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

⚆ Nowy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 200 mln dolarów może zostać ogłoszony już w środę. Według dziennikarki Voice of America, Karli Babb, pakiet będzie obejmował rakiety AIM-9 i TOW, amunicję HIMARS, precyzyjną amunicję lotniczą, a także pociski kal. 155 mm i 105 mm. Ten pakiet pomocowy zostanie sfinansowany ze środków, które Pentagon zaoszczędził w wyniku “błędu księgowego”. Umożliwia to wysyłanie broni i amunicji do Kijowa, pomimo wyłączenia z tymczasowego projektu ustawy wydatków nowej pomocy dla Ukrainy.

⚆ Kongresman Kevin McCarthy nie wykluczył, że powróci na stanowisko spikera, jeśli Republikańska Konferencja Izby Reprezentantów nie będzie mogła zdecydować o jego zastąpieniu. We wtorek w Izbie Reprezentantów odbędzie się forum kandydatów, po czym w środę odbędą się wewnętrzne wybory do konferencji.

⚆ Słowacka partia „HLAS”, która ma „złoty bilet” w tworzeniu któregokolwiek rządu po wyborach, zdecydowała się zgodzić na negocjacje z antyukraińskim zwycięzcą partii Smer-SD i prorosyjskim SNS – oświadczył lider „HLAS” Peter Pellegrini.

⚆ Szef dyplomacji UE Borrell powiedział, że Izrael ma prawo bronić się przed agresją Hamasu, „ale musi to robić zgodnie z prawem międzynarodowym, prawem humanitarnym, a niektóre decyzje są sprzeczne z tym prawem międzynarodowym”. „ONZ stwierdziła już, że odcięcie wody, prądu i żywności ludności cywilnej jest sprzeczne z prawem międzynarodowym” – wyjaśnił.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ brak doniesień

⌛ Rok temu pisałem (229):

rosja “ukarała” dziś Ukrainę za uszkodzenie mosty krymskiego. Oczywiście w swojej chorej “logice”, która oznaczała uderzenie w elementy infrastruktury cywilnej (celowano w elektrownie i elektrociepłownie) i obiekty rządowe. Na Kijów i w kilkanaście innych punktów poleciały 84 rosyjskie rakiety i dziesiątki dronów kamikaze Shahed. Część rakiet (43) udało się Ukraińcom strącić różnymi sposobami. Do tego celu rosjanie użyli wielu rodzaju rakiet manewrujących, balistycznych i przeciwlotniczych. W ataku wzięły też udział drony kamikaze wystrzelone z terytorium białorusi. Rakiety które doleciały, częściowo trafiły w deklarowane obiekty, a częściowo uderzyły w elektrownie i elektrociepłownie. W Kijowie rakiety uderzyły w budynek Rady Najwyższej uszkadzając kopułę, w pieszo-rowerowy most (zwany mostem Kliczka), który o dziwo przetrwał uderzenie z niedużymi uszkodzeniami. Rakiety spadły tez na parki, ulice i budynki biurowe (w którym znajduje się jeden z oddziałów ambasady Niemieckiej). Atak miał miejsce o 8 rano (czasu kijowskiego) czyli w godzinach szczytu. Propaganda rosyjska w tym czasie potęgowała efekt uderzenia w infrastrukturę Ukrainy, rozsyłając informacje o ucieczce Zełeńskiego, ewakuacji ministrów na Zachód, o braku prądu w Polsce i panice w Europie.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Walki pancerne na odcinku zaporoskim

⚆ Tak się ładuje GRADa (ros)

⚆ rosyjskie szturmy pod Awdijiwką

⚆ i pijany rosyjski czołg pod Awdijiwką

⚆ Walki w okoliach Bachmutu

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.