🪖Dzień 590 (6 października 2023, 22:40) – adaptacja

🪖Dzień 590 (6 października 2023, 22:40) – adaptacja

6 października, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Andrij Kozyr – tak nazywał się człowiek, którego ponownie pochowano wczoraj we wsi Groza. Wedle relacji był jednym z tych Ukraińców, którzy po starcie rosyjskiej inwazji wrócił od razu do kraju by walczyć. Wrócił z Polski wraz synem Denisem. Obaj wstąpili do wojska. Andrij zginął od odniesiony ran pod Popasną w zeszłym roku. W armii służył też jego syn, który został zdemobilizowany latem tego roku, ożenił się i sprowadził ciało ojca do rodzinnej wsi. Wczoraj zginął wraz z żoną, babcią, teściową i 47 innymi mieszkańcami, którzy przyszli powspominać Andrija.

Dziś w Charkowie zginęła od rosyjskiej rakiety 67 letnia babcia z wnukiem. On jeszcze spał bo znaleziono go zawiniętego w koc.

Jutro też będą…

Codziennie są dziesiątki takich historii. Nie sposób je wszystkie poznać, zapamiętać – docierają do nas tylko te największe i najbardziej szokujące historie. No ale tak działamy. Adaptujemy się do sytuacji. Trwa wojna obok, ale zakupy trzeba zrobić, opłaty, na wywiadówkę pójść, do pracy… Zatrzymują nas te najbardziej tragiczne i opisane przez media. Dlatego warto przystanąć i oddać chwilę czasu tym tragediom. Ukraina płaci olbrzymią cenę po o to żebyśmy mogli nadal te zakupy robić, chodzić na wywiadówki…

Na froncie powoli pojawiają się deszcze, które zmienią ziemię w błoto. Sama linia frontu – bez większych zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Niemiecka firma „Rheinmetall” otrzymała nowy kontrakt na dostawę tysięcy amunicji artyleryjskiej 155 mm na Ukrainę.

⚆ Szwedzki rząd ogłosił przydział dla Ukrainy 14. pakietu pomocy wojskowej w wysokości 143 mln euro – obejmował on amunicję, części zamienne do pojazdów opancerzonych, środki łączności i sprzęt piechoty. Minister obrony Paul Jonson oświadczył także, że szwedzkie siły zbrojne przeanalizują możliwość przekazania lub eksportu myśliwców Gripen na Ukrainę. Ocena ma być gotowa do 6 listopada.

⚆ Holandia ogłosiła nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 102 mln euro na przygotowanie się do zimy, wsparcie reform i inwestycji.

🌻 -620 (281 090) i -23 systemy artyleryjskie

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Siły obrony powietrznej zniszczyły 25 z 33 dronów „Shahed”, którymi rosjanie w nocy zaatakowali Ukrainę. Bezzałogowe statki powietrzne zestrzelono w rejonie Odesy, Mikołajowa, Charkowa, Dniepropietrowska, Czerkas i Żytomierza.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – bez zmian

⚆ Okolice Bachmutu – walki na wschód od Andrijiwki

⚆ Marijinka, Awdijiwka – rosjanie ponownie próbowali odbić Opytne – bez skutku.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ walki w Nowoprokopiwce, koło Werbowego, Kopani i Nowoprokopiwki

⚆ rosjanie strącili swój kolejny samolot, tym razem koło Mariupola. To już conajmniej szósta sztuka.

3️⃣ Krym i Morze Czarne

⚆ Zamknięty most krymski

⚆ Turecki statek towarowy wpłynął na minę na Morzu Czarnym u wybrzeży Rumunii, ale jest prawie nieuszkodzony — Reuters

😼Sewastopol

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: obwód charkowski,

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ infrastruktura przygraniczna w rejonie odeskim

⚆ Cherson

⚆ Nikopol

⚆ Rano rosjanie uderzyli w centrum Charkowa – dwie osoby zginęły (68 letnia kobieta i jej wnuk – 10 letni chłopiec) a 23 są ranne.

😼Biełgorod

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Liczba osób zabitych w wyniku ataku na wieś Groza w obwodzie charkowskim wzrosła do 52 — w placówce medycznej zmarła kolejna osoba, poinformował szef OVA Sinegubow. Wczoraj podawane były informacje o 55.

⚆ Sąd zajął wszystkie prawa korporacyjne na Ukrainie należące do objętych sankcjami rosyjskich oligarchów Mychajło Fridmana, Petro Avena i Andrii Kosogowa.

⚆ Rada Najwyższa przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu wydatków budżetu państwa w 2023 roku o 322,6 mld hrywien – poinformował poseł Ludowy Żelezniak. Najwięcej trafiło do Ministerstwa Obrony Narodowej (211 mld UAH), Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (79 mld UAH) i Ministerstwa Polityki Społecznej (16,5 mld UAH)

🌍Świat:

⚆ Scholz po raz kolejny wyjaśnił, że Niemcy nie podjęły jeszcze decyzji w sprawie dostaw rakiet dalekiego zasięgu Taurus na Ukrainę, chcąc zapobiec „eskalacji” wojny.

⚆ Ambasador rosji został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Austrii w związku z atakiem rakietowym na kawiarnię we wsi Groza w obwodzie charkowskim. „Ataki na ludność cywilną są zbrodnią wojenną. Osoby odpowiedzialne muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności” – stwierdziło ministerstwo.

⚆ ​​Administracja Bidena rozważa możliwość wykorzystania programu dotacyjnego Departamentu Stanu na wysłanie dodatkowej pomocy wojskowej dla Ukrainy — Politico, powołując się na słowa dwóch amerykańskich urzędników. Biały Dom rozważa obecnie możliwości większego pakietu pomocowego dla Ukrainy do końca 2024 roku lub rozważa forsowanie mniejszego, krótkoterminowego pakietu pomocowego, który ma większe szanse na przyjęcie przez Kongres. Jednocześnie „Politico” podaje, że administracja Bidena rozważa także możliwość wykorzystania programów dotacyjnych Departamentu Stanu na wysłanie dodatkowej pomocy wojskowej dla Ukrainy.

⚆ W 2022 grupa wagnera podpisała kontrakt z chińską agencją Beijing Yunze Technology na wykorzystanie dwóch satelitów.

⚆ Polska uważa decyzję Ukrainy o „wstrzymaniu” procesu w WTO w związku ze sporem zbożowym za niewystarczającą – żąda wycofania skargi, powiedział rzecznik polskiego rządu Piotr Müller.

⚆ Prezydent Mołdawii Maja Sandu powiedziała, że ​​za nieudaną próbą przeprowadzenia zamachu stanu w Mołdawii na początku roku przez rosję stała rosyjska grupa „wagner”.

⚆ Po ataku okupantów na wieś Groza były brytyjski minister obrony Ben Wallace wezwał Niemcy do przekazania Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu Taurus. Wallace napisał w X, że ilekroć rosja uderza w ludność cywilną i narusza prawo międzynarodowe, należy zastosować środki odwetowe.

⚆ Prezydent Słowacji Zuzana Czaputowa powiedziała, że ​​pomoc wojskowa dla Ukrainy powinna być kontynuowana. Tym samym zmieniła swoje wcześniej wyrażone stanowisko.„Słowacka pomoc wojskowa dla Ukrainy musi być kontynuowana. Szanuję wynik wyborów parlamentarnych i negatywne stanowisko partii prowadzącej negocjacje koalicyjne. Ale każda słowacka administracja musi zrozumieć, że chodzi zarówno o bezpieczeństwo Ukrainy, jak i własnego bezpieczeństwa Słowacji” – napisała Czaputowa w serwisie społecznościowym.

⚆ USA nałożyły sankcje na ponad 40 firm z Chin za ułatwianie rosyjskiego przemysłu obronnego – Departament Handlu USA.

⚆ Biały Dom rozpoczął planowanie spotkania Joe Bidena z przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem – powinno ono odbyć się w listopadzie w amerykańskim San Francisco – pisze WP, powołując się na wysokich rangą osobistości urzędnicy administracji prezydenta USA. Według nich celem spotkania jest próba ustabilizowania stosunków między obydwoma krajami.

⚆ rosyjski kontyngent opuszcza Karabach

💩rosja i białoruś:

🌊 Powódź w Jużno-Sachalińsku.

🦨 Nieczysty biznes – GlaxoSmithKline (Wielka Brytania)

GSK to brytyjska firma farmaceutyczna, jedna z największych na świecie. Firma zatrudniała w rosji 252 osoby. W dalszym ciągu dostarcza niezbędne leki, szczepionki, wyroby medyczne i sprzęt rosji. Wstrzymane badania kliniczne, reklama i promocja. Dochody ze sprzedaży w rosji przeznaczane są na pomoc humanitarną (brak produkcji i niewielka zależność od surowców/łańcucha dostaw). Mimo to firma nadal działa w rosji, odnotowując wzrost wolumenów sprzedaży i zysków w 2022 r. w porównaniu do 2021 r. Po rozpoczęciu wojny rosji z Ukrainą wzrósł wolumen eksportu produktów do rosji.

⌛ Rok temu pisałem (225):

Na G20 szefowa rosyjskiego parlamentu zaprosiła przedstawicieli Ukrainy do rozmów pokojowych. Ukraińcy odmówili a na froncie robią swoje. rosyjskie zaproszenie padło w dniu gdy na budynek mieszkalny w centrum Zaporoża spadło 7 rakiet zabijając 7 cywilów. W tym samym czasie rosja użyła 86 irańskich dronów kamikaze do uderzenia w Ukrainę, 60% z nich zostało zestrzelonych. Z frontu nie ma zbyt wielu spektakularnych informacji, ale wszędzie trwają walki. Jest kilka kolejnych wyzwolonych miejscowości.

UE ostatecznie zatwierdziła ósmy pakiet sankcji wobec rosji – obejmuje on w szczególności ograniczenia cen ropy naftowej oraz zakaz zajmowania przez obywateli UE jakichkolwiek stanowisk we władzach rosyjskich organizacji państwowych.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Groza – miejsce uderzenia rakiety z drona

⚆ “Wczoraj zginęła moja córka, zięć i krewni. Oby żona przeżyła bo inaczej sam z trójką wnuków zostanę. Teraz trzeba żyć…”

Te oczy…

⚆ Rumuni obserwują obronę przeciwlotniczą Ukrainy koło Dunaju.

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.