🪖Dzień 588 (4 października 2023, 22:35) – symbolicznie

🪖Dzień 588 (4 października 2023, 22:35) – symbolicznie

4 października, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Zmiany na froncie są ale symboliczne – pod Bachmutem i w wyłomie na zaporożu. Wedle doniesień rosjanie szykują się do ewakuacji z Tokmaku. Zobaczymy czy to zabieg informacyjny ukraińskiej administracji czy faktycznie rosjanie odczuwają tu realne zagrożenie. Tymczasem na Krym trafił kolejny ukraiński desant, ale tym razem wrócił ze stratami. rosjanie zaś wycofali sporą liczbę okrętów z Sewastopola do Noworosyjska.

W Europie i USA mam poczucie, że panuje jakieś rozstrojenie. UK wzywa do nadania większej pomocy Ukrainie, Niemcy selektywnie wesprą wysiłki obronne koło Odesy ale Taurusów już nie, USA są chwilowo głównie zajęte wewnętrznymi rozgrywkami, nieco dorzucają też kraje skandynawskie.

👍 Dobre wieści:
⚆ 19 ukraińskich dzieci właśnie wróciło z okupowanych terytoriów – powiedział szef organizacji Save Ukraine Mykoła Kułeba.

⚆ USA zdecydowały się przekazać Ukrainie tysiące skonfiskowanej irańskiej broni i amunicji – CNN. Centralne Dowództwo Sił Zbrojnych USA oficjalnie potwierdziło, że przekazało Siłom Zbrojnym Ukrainy amunicję (ponad 1 mln sztuk) pochodzenia irańskiego skonfiskowane podczas próby przemytu ich do Jemenu.

⚆ Ukraina wraz z USA rozpocznie produkcję systemów obrony powietrznej na terytorium Ukrainy. Pierwsze efekty współpracy będą widoczne do końca 2023 r. — Minister Przemysłów Strategicznych.

⚆ Niemcy zapewnią Ukrainie dodatkowe systemy obrony powietrznej w celu ochrony szlaków zbożowych – Bloomberg. Berlin wyśle ​​jeden dodatkowy system przeciwlotniczy IRIS-T i kilkanaście systemów przeciwlotniczych Gepard. Broń powinna dotrzeć na Ukrainę do końca tego roku.

🌻-450 (279 890) i -47 sztuk artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 brak

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – rosyjskie szturmy odparte

⚆ Okolice Bachmutu – walki w tych samych punktach (Kurdjumiwka i wschód od linii kolejowej między Andrijiwką a Kliszczijiwką). Największe postępy są na północ od Andrijiwki.

⚆ Marijinka, Awdijiwka – walki pod Opytnym i Newelskim.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Walki w Nowoprokopiwce

⚆ W Tokmaku rosjanie kilka tygodni temu zaczęli likwidować organy administracyjne, kilka dni temu rosyjscy funkcjonariusze rozpoczęli intensywną ewakuację swoich rodzin, a teraz likwidowane są szkoły, uczelnie i techniczne, informuje burmistrz Melitopola Ivan Fedorow.

😼Tokmak

3️⃣ Krym i Morze Czarne

⚆ rosjanie przenieśli część swoich statków do Noworosyjska. W Sewastopolu znajdują się cztery okręty projektu 775, a także statki rozpoznawcze „Iwan Khurs” i „Priazowia”. Część floty została rozdzielona pomiędzy zatokami w Noworosyjsku i Teodozji.

😼GUR Ministerstwa Obrony oświadczył, że siły specjalne wylądowały na terytorium okupowanego Krymu i zaatakowały rosjan, a po wykonaniu zadania opuściły półwysep. „Doszło do bitwy z rosjanami, wśród personelu okupanta jest wielu zabitych i rannych. Niestety, wśród ukraińskich obrońców są straty, które jednak nie są współmierne do rosyjskich” – powiedział przedstawiciel wywiadu Jusow.

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: o. sumski, charkowski

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Zaporoże

⚆ Nikopol

😼Briańsk

😼Biełgorod – W nocy 4 października drony SBU uderzyły w rosyjski kompleks obrony powietrznej S-400 „Triumph” Na nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych przez rosjan w miejscu, w którym znajduje się „Triumf” i jego radar, słychać około 20 eksplozji. W tym czasie w pobliskich domach zgasło światło.To już drugi kompleks Triumpha, który SBU zlikwidowało w ciągu ostatniego miesiąca. Poprzedni został zniszczony w Eupatorii 14 września

😼Kraj Krasnodarski – zakład przetwórstwa aluminium

😼Sewastopol

🛡​​Ukraina ma nową super ochronę przed rosyjskimi kamerami termowizyjnymi i dronami – pelerynę-niewidkę. Poinformowano o tym Ministerstwo Statystyki. Płaszcz blokuje promieniowanie ciepła i sprawia, że ​​osoby pod nim są niewidzialni dla wroga. Na przykład snajperzy lub grupy sił specjalnych wykonujące misje bojowe. Konstrukcja jest kompaktowa i lekka — waga do 2,5 kg. Posiada wysoką ochronę przed deszczem i mokrym śniegiem. Ponadto płaszcz przeciwdeszczowy nie pali się i chroni przed wysokimi temperaturami.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Prezydent Wołodymyr Zełeński przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem i podziękował mu za znaczącą pomoc humanitarną, jakiej Azerbejdżan udziela Ukrainie, zwłaszcza w sektorze energetycznym w obliczu zbliżającej się zimy. „Potwierdziliśmy nasze przywiązanie do zasad suwerenności i integralności terytorialnej państw. Omówiono także bezpieczeństwo regionalne, aktualne wyzwania i formaty interakcji”

⚆ Burmistrz Sum oświadczył, że nie przyjął żadnej łapówki w wysokości 2,1 mln hrywien, – Suspilne. Oleksandr Łysenko twierdzi, że nie ma nic wspólnego z pieniędzmi, które pokazano mu w areszcie.
Nie przyznaje się do winy.

⚆ ​​H&M otworzy część sklepów na Ukrainie pod koniec listopada i na początku grudnia tego roku, podaje NV Business powołując się na trzy źródła.

⚆ SBU podaje, że od początku rosyjskiej agresji na pełną skalę, na podstawie jej materiałów, wszczęto 68 postępowań karnych przeciwko przedstawicielom MP UPC, z czego 14 to metropolici kościelni.

⚆ Polski portal Onet opublikował film, z którego wynika, że ​​policja torturowała Ukraińca Dmytro Nikiforenkę we wrocławskiej izbie wytrzeźwień, w wyniku czego mężczyzna zmarł 2 lata temu. Dmytro Nikyforenko, pochodzący z Winnicy, pracował na budowach w Polsce. 30 lipca 2021 roku on i jego koledzy wracali z grilla, na którym wszyscy pili, Nikiforenko też był pijany. Późniejsze badanie wykazało, że we krwi miał 1,5 promila alkoholu. Nikiforenko wrócił do domu autobusem, gdzie nigdy nie zachowywał się agresywnie. Wbrew późniejszym zeznaniom policji nikogo nie poniżał, nie zachowywał się głośno i nieprzyzwoicie, a w pewnym momencie po prostu zasnął. Funkcjonariusze zapewniali, że Ukrainiec zachowywał się agresywnie i rzekomo próbował zrobić sobie krzywdę, uderzając głową w szybę. Ale w rzeczywistości w autobusie nic takiego nie było. Kiedy autobus dojechał na przystanek końcowy, a kierowca nie mógł obudzić pasażera, do Nikiforenki wezwano pogotowie, a później policję, która zabrała go do izby wytrzeźwień. Jak wynika z nagrania, o godzinie 22:41 wobec Ukraińca zastosowano siłę, a o 23:06 medycy rozpoczęli czynności reanimacyjne – bezskutecznie.

⚆ ​​NABU zakończyła śledztwo w sprawie byłego szefa Sądu Najwyższego w 4,5 miesiąca. Władze antykorupcyjne zakończyły już śledztwo w sprawie Wsiewołoda Kniaziewa, który 15 maja br. został zatrzymany pod zarzutem przyjęcia łapówki w wysokości 2,7 mln dolarów.

⚆ ​​ SBU zakończyła śledztwo w największej sprawie Majdanu. Jest to zakrojony na szeroką skalę przypadek przeciwko byłemu kierownictwu państwa za zorganizowanie rozproszenia i ostrzelanie demonstrantów w dniach 18–20 lutego 2014 r. Oskarżeni byli prezydent, szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i MSW, minister obrony narodowej, a także inni wysocy rangą urzędnicy są oskarżeni w szczególności o umyślne morderstwo i zorganizowanie aktu terrorystycznego. Ustalono, że urzędnicy ci wydali rozkazy użycia przez funkcjonariuszy organów ścigania środków specjalnych, sprzętu wojskowego i broni palnej bez odpowiednich podstaw do zdecydowanego oporu i rozproszenia demonstrantów w centrum stolicy oraz zaprzestania działań protestacyjnych

⚆ Szefowie spraw zagranicznych Ukrainy i Szwecji Kuleba i Billström zgodzili się na rozpoczęcie dwustronnych negocjacji w celu zawarcia porozumienia o tzw. gwarancjach bezpieczeństwa w oparciu o deklarację G7.

🌍Świat:

⚆ ONZ opublikowała raport w sprawie ataku terrorystycznego w Oleniwce: ukraińska wersja HIMARS-u została odrzucona. Z niedawnego raportu ONZ na temat rosyjskiego ataku terrorystycznego na kolonię pod Oleniwką wynika, że ​​nawet pojedynczy pocisk HIMARS spowodowałby poważniejsze zniszczenia, a amunicja, która trafiła w budynek, przemieszczała się ze wschodu na zachód. W Ołeniwce zginęło kilkudziesięciu ukraińskich jeńców.

⚆ ONZ uznała autentyczność nagrania wideo, na którym okupanci sfilmowali zabójstwo nieuzbrojonego ukraińskiego żołnierza za powiedzenie „Chwała Ukrainie!” ONZ uważa także, że wideo, na którym rosyjscy zbrodniarze wojenni odcinają głowę nożem, jest prawdziwe. W sumie organizacja zgłosiła sześć kolejnych przypadków pozasądowych egzekucji żołnierzy ukraińskich. Ponadto okupanci zmuszali ukraińskich jeńców wojennych do przechodzenia przez pola minowe i pod ostrzałem w celu dostarczania amunicji na pozycje rosyjskie lub zabierania rannych rosjan z pola bitwy.

⚆ W związku z odwołaniem Kevina McCarthy’ego Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych mianowała Patricka McHenry’ego na tymczasowego mówcę. Ten moment jest bezprecedensowy we współczesnej historii Stanów Zjednoczonych. Izba znajduje się obecnie w zawieszeniu, ale istnieje pewna procedura, która określa, co będzie dalej. Nie jest jasne, czy tymczasowy mówca będzie miał pełną władzę, czy tylko uprawnienia administracyjne i możliwość nadzorowania nowych wyborów.
Przepisy nie określają, jak długo może on pełnić funkcję tymczasowego spikera ani kiedy odbędą się nowe wybory. Jednocześnie media podają, że głosowanie na nowego marszałka odbędzie się w przyszłym tygodniu.

⚆ ​​Izba Reprezentantów USA nie będzie mogła uchwalać nowych ustaw, w tym dotyczących pomocy dla Ukrainy, dopóki nie zostanie wybrany nowy przewodniczący, powiedziała ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa. Powiedziała też, że Izba Reprezentantów planuje powrót do pracy nie wcześniej niż w najbliższy wtorek i do tego czasu będą kontynuowane dyskusje na temat ewentualnych kandydatów.

⚆ UE, rosja i USA przeprowadziły tajne rozmowy przed jednodniową wojną w Karabachu — Politico.
W publikacji, powołując się na własne źródła, podaje się, że do spotkania doszło 17 września w Stambule w ramach wysiłków wywarcia nacisku na Azerbejdżan, aby zakończył dziewięciomiesięczną blokadę korytarza Lachin prowadzącego do Górskiego Karabachu i pozwolił na pomoc humanitarną konwoje z Armenii. Według rozmówcy spotkanie dotyczyło kwestii zapewnienia dostaw żywności i paliwa dla około 100 000 mieszkańców nieuznawanej republiki. W oświadczeniu do publikacji przedstawiciel UE wyjaśnił, że „uważamy, że ważne jest utrzymanie kanałów komunikacji z odpowiednimi rozmówcami, aby uniknąć nieporozumień”.

⚆ ​​rosyjskie wojska zmieniły taktykę: podczas ukraińskiej ofensywy uciekły się do „elastycznej obrony” – ustępują pozycje i kontratakują – pisze NYT, powołując się na ekspertów ds. bezpieczeństwa, ukraińskich urzędników i ekspertów wojskowych. Oprócz „elastycznej obrony” natarcie spowalniają pola minowe, okopy, bariery czołgowe, a także niechęć sojuszników z NATO do zapewnienia Ukrainie nowoczesnych myśliwców i broni dalekiego zasięgu na wcześniejszych etapach pełnej skali wojny – podkreśla publikacja.

⚆ Administracja prezydenta USA uważa, że ​​działania ofensywne na linii frontu na Ukrainie są możliwe jeszcze przez półtora do dwóch miesięcy, a potem proces ten skomplikuje pogoda

⚆ Ukraiński Sztab Generalny ma całkowitą przewagę nad rosyjskim Sztabem Generalnym – były dowódca sił USA w Europie Ben Hodges. Według generała rosja koncentruje się na przeciwdziałaniu ukraińskim operacjom lądowym w czasie, gdy Ukraina prowadzi tzw. „operacje wielopłaszczyznowe” – na lądzie, na morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni.

⚆ Nowy ambasador Niemiec w Federacji rosyjskiej wygłosił w Moskwie ostre przemówienie. O rocznicy zjednoczenia Niemiec Alexander Lambsdorff powiedział, że „nie doszłoby do tego, gdyby nie silne pragnienie wolności narodów Europy Środkowo-Wschodniej”. (tu trzeba wspomnieć, że ostatnio wyszło na jaw, że w podręcznikach historii rosjanie nakłamali o zjednoczeniu Niemiec). „Mur Berliński został zniszczony nie tylko przez zachodnie demokracje, został zburzony przez wszystkie kobiety i mężczyzn, którzy nie chcieli żyć w imperium sowieckim. Chcieli suwerenności narodowej zamiast imperialnego zniewolenia”. „Wolność, pokój, bezpieczeństwo i suwerenność narodowa. Tego właśnie domaga się dziś dla siebie naród Ukrainy, nie więcej, nie mniej. A to naprawdę nie jest dużo. Jako jeden ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ rosja ponosi szczególną odpowiedzialność za pokój i bezpieczeństwo. Tym bardziej szokujące są dowody przemocy, jaką rosja sprowadziła na sąsiedni kraj”. Dyplomata przypomniał, że rosja, na którą wielu Niemców wciąż patrzy z sentymentalną idealizacją, to podbite terytoria i podbite narody.

⚆ Jeśli Zachód zapewni Ukraińcom całą potrzebną im broń, pokonają rosję i wyzwolą to terytorium, powiedział brytyjski premier Rishi Sunak na konferencji Partii Konserwatywnej. Dosłownie „dokończą swoje dzieło”. „Byliśmy pierwszym krajem, który wysłał do Kijowa zachodnie czołgi bojowe. Teraz poszło za nami kilkanaście krajów. Byliśmy pierwszym krajem, który wysłał do Kijowa broń dalekiego zasięgu. Potem poszły Francja i USA. Byliśmy pierwszym krajem, który zgodził się na szkolenie ukraińskich pilotów. Teraz poszło za nami kilkanaście krajów”.

⚆ Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel opowiedział się za przystąpieniem Ukrainy do UE do 2030 roku – pod warunkiem, że obie strony odrobią „pracę domową”.

⚆ W ciągu pierwszych siedmiu lat po pełnym przystąpieniu Ukrainy do UE będzie ona mogła ubiegać się o około 186 miliardów euro z budżetu UE – FT, powołując się na rozmówców zaznajomionych z rozmowami wewnętrznymi w UE. W publikacji podkreśla się, że jest to jedynie model oparty na istniejących mechanizmach UE, który niemal na pewno ulegnie poważnym zmianom przed rozszerzeniem Unii Europejskiej

⚆ Austriacki minister spraw europejskich i międzynarodowych oświadczył, że Ukraina wkrótce zasiądzie do stołu negocjacyjnego z rosją. „Moim zdaniem lepiej wcześniej niż później – logika negocjacji wróci na pole bitwy. Jeśli linia frontu przestanie się poruszać, będzie to sygnał, że należy ją zakończyć” – Alexander Shallenberg. „Nawet jeśli presja ze strony Brukseli będzie nadal rosła, nie będziemy prowadzić negocjacji” – taka była odpowiedź „za kulisami” jednego z najwyższych urzędników rządu Ukrainy.

⚆ ​​Węgry zaproponowały podział nadchodzącego 50-miliardowego pakietu pomocowego UE dla Ukrainy – Bloomberg. W zeszłym tygodniu Węgry poinformowały państwa członkowskie UE, że na tym etapie Ukrainie wystarczy 25 miliardów euro. Według źródeł Budapeszt chce, aby UE „w połowie” oceniła, kiedy można by przekazać Ukrainie kolejne 25 miliardów euro, w zależności od jej potrzeb.

⚆ Minister spraw zagranicznych Węgier Szijarto nazwał wykluczenie Ukrainy OTP Bank z listy międzynarodowych sponsorów wojennych krokiem słusznym, ale jednocześnie chce gwarancji, że nie wróci on na tę listę w przyszłości. „Jeśli osiągnięte zostanie uspokajające porozumienie, wówczas oczywiście będziemy musieli rozważyć, jakie kroki uzasadnia ono z naszej strony” – powiedział Sijarto.

💩rosja i białoruś:

⚆ brak

🦨 Nieczysty biznes – dziś brak

⌛ Rok temu pisałem (223):

W skrócie: Nie minął miesiąc od błyskawicznej ofensywy pod Charkowem i Iziumem a dziś mamy kolejne duże zmiany na mapie. O ile wczoraj pisałem o siedmiomilowych butach Ukraińców to dziś można powiedzieć, że w nich się “przebiegli” na chersońszczyźnie. W ciągu miesiąca w sumie Ukraińcy odbili 10,6 tys km2 swoich ziem. To pięciokrotnie (!) więcej niż rosjanie zdobyli przez 3 miesiące działań w okresie maj-sierpień. Lista miejscowości jest długa (oficjalna w sekcji frontowej) i przyznam, że trudno w tym pędzie odsiać euforię od faktów. Oficjalnie mówi się o 50 wyzwolonych miejscowościach. W najbardziej optymistycznym wariancie Ukraińcy przez 4 dni przesunęli się o około 45km wzdłuż Dniepru i są za Myłowym – czyli w połowie drogi do Nowej Kachowki i 100km od Chersonu. To najbardziej spektakularna ofensywa tej wojny.

🤡O ile wczoraj w twitterach królował Elon Musk z próbami wypracowania “planu pokojowego” to dziś miało miejsce apogeum dotyczące oddania obwodu Kalingradzkiego Czechom. Pomysł doczekał się oficjalnego profilu i morza memów, że aż trudno się nie uśmiechnąć (i nie wspomnieć tu).

📺 Materiał bonusowy:

Sprostowanie: Wczorajsze wideo podpisane jako walki Nowoprokopiwce w rzeczywistości pokazywało walko we wsi Błahodatne – kilkadziesiąt kilometrów na wschód.

⚆ Lot drona kamikaze od A do Z

⚆ Akcja na Krymie

⚆ coś się szykuje na zaporożu

⚆ ruiny Kliszczijiwki z drona

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.