🪖Dzień 583 (29 września 2023)

🪖Dzień 583 (29 września 2023)

30 września, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś krótko. Na froncie nieco więcej “bawełny” i sporo szumu politycznego. Linia – bez zmian.

Podobnie jak Zełeński dla Ukraińców – jutro będę miał dla Was niespodziankę na zrzutce.

👍 Dobre wieści:

⚆ Siedem państw członkowskich UE zamówiło amunicję 155 mm w ramach wspólnego programu zamówień pod auspicjami Europejskiej Agencji Obrony (EDA), którego celem jest dostarczanie Ukrainie pocisków artyleryjskich — Reuters.

🌻-340 (277 660) i -34 sztuki artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Wieczorny atak Shahedami

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – mniejsza intensywność rosyjskich atakow

⚆ Okolice Bachmutu – Wywiad brytyjski potwierdza powrót wagnerowców do Bachmuta.Poza tym – sytuacja bez zmian

⚆ Marijinka, Awdijiwka – brak zmian

😼Gorłówka

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Walki pod Synkiwką, reszta bez zmian

⚆ na odcinku zaporoskim zaobserwowano stare czołgi t-55 używane przez rosjan w zastępstwie artylerii.

😼Berdiańsk

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ brak doniesień

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: charkowski, sumski

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Mikołajów

⚆ nikopol

😼koło Tokmaka został zestrzelony rosyjski bombowiec su-35. Wedle niepotwierdzonych informacji zestrzelili go rosjanie.

😼obwód Kurski – stacje transformatorowe do których podłączone były obiekty wojskowe ale również szpital.

😼Briańsk

😼doniesienia o dronach nad Moskwą

😼Ukraiński oddział liczący około 50 osób udała się do obwodu briańskiego.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz twierdzi, że spór między obydwoma krajami dotyczący ograniczeń na ukraińskie produkty rolne nie będzie miał wpływu na stosunki dwustronne, a strony są gotowe go rozwiązać.

⚆ Ten tydzień znacząco wzmocnił nasze państwo i naszych ludzi. Jeszcze jutro będą ważne wieści dla Ukrainy: dla naszych żołnierzy, dla całego naszego państwa — Zełeński.

⚆ Ukraina zamierza zorganizować produkcję własnych systemów obrony powietrznej. W tym celu do naszego kraju przybędą odpowiedni specjaliści, — Biuro Prezydenta.

⚆ „Z zadowoleniem odnotowujemy, że Premier Węgier jest zaniepokojony przystąpieniem Ukrainy do UE. Informujemy, że Ukraina nie zmieniła swojego terytorium w granicach uznanych międzynarodowo” – powiedział Nikołenko, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych (patrz sekcja Świat).

⚆ W obwodzie kijowskim odnaleziono dwóch mężczyzn, którzy przetrzymywali kompleks rakiet przeciwlotniczych „TOR” i amunicję do niego pozostawioną przez rosjan – podała policja obwodu kijowskiego. Według wstępnych danych broń została pozostawiona przez wojska rosyjskie podczas działań wojennych na terenie obwodu czernihowskiego. Mężczyznom grozi do 7 lat więzienia

⚆ Ukraina nie sądzi, że polskie śledztwo w sprawie upadku rakiety w Przewodowie w listopadzie 2022 roku, w wyniku którego zginęły dwie osoby, jest zakończone – podaje źródło portalu Europejska Prawda we władzach ukraińskich. Zdaniem rozmówcy o zakończeniu śledztwa będzie można mówić w przypadku przedstawienia wyników śledztwa przez ukraińską komisję śledczą.

⚆ NAZK ogłosił zawieszenie statusu międzynarodowego sponsora wojny dla węgierskiego banku OTP i pięciu greckich przewoźników, których Kijów oskarżył o nielegalny transport rosyjskiej ropy w celu obejścia pułapu cenowego. Agencja ma nadzieję, że w odpowiedzi Węgry odblokują transzę 500 mln euro z Europejskiego Funduszu Pokoju, a Grecja poprze projekt nadchodzącego pakietu unijnych sankcji mających na celu ograniczenie zdolności rosji do kontynuowania wojny.

🌍Świat:

⚆ ​Nowa szefowa przedstawicielstwa UE na Ukrainie Katarina Maternowa uważa rok 2030 za realny termin przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej, pod warunkiem utrzymania obecnego tempa reform. Stwierdziła także, że Zełenski obiecał, że w ciągu miesiąca zakończy prace nad siedmioma kryteriami Komisji Europejskiej.

⚆ Przestój administracyjny w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ na szkolenie Ukraińców na F-16, powiedziała Sabrina Singh, zastępca rzecznika Pentagonu. Powiedziała, że ​​podczas gdy personel wojskowy w USA nadal wykonuje swoje obowiązki nawet podczas zawieszenia działalności, pracownicy cywilni są w większości zmuszeni do pójścia na bezpłatny urlop.
„To znaczy personel cywilny zaangażowany w szkolenie ukraińskich pilotów – teraz oznacza to nauczanie języka angielskiego. W tym sensie wpływ jest całkiem możliwy” – dodał Singh.

⚆ Ukraina zawarła około 20 umów z francuskimi producentami sprzętu obronnego, — podaje służba prasowa francuskiego Ministerstwa Obrony.

⚆ ​​​​​​​​Izba Reprezentantów Kongresu USA głosowała w czwartek późnym wieczorem za przeznaczeniem 300 milionów dolarów na wsparcie Ukrainy. Fundusze te zostały wycofane z projektu budżetu obronnego USA i poddane odrębnemu głosowaniu.Ponadto Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o wydatkach na obronę o wartości 826 miliardów dolarów.

⚆ ​​Szwajcarski rząd zatwierdził pakiet o wartości 103,5 mln euro na rozminowanie obszarów cywilnych i rolniczych na Ukrainie oraz pomoc w odbudowie kraju.

⚆ Rumunia zaczęła przesuwać swoje systemy obrony powietrznej bliżej granicy z Ukrainą po upadku szczątków dronów Shahed na ich terytorium, — Reuters.

⚆ Szef Sztabu Obrony Wielkiej Brytanii admirał Tony Radakin powiedział, że sojusznicy Ukrainy muszą dostosować swoje oczekiwania w związku z postępami sił ukraińskich. Według niego kraje zachodnie nie doceniły obrony, jaką rosjanie zdołali ustawić przed ukraińską ofensywą.

⚆ W przedwyborczych sondażach prowadzi partia prorosyjskiego byłego premiera Słowacji Roberta Fico. Słowacja, która dotychczas udzielała Ukrainie najbardziej aktywnego wsparcia, obejmującego broń i sprzęt wojskowy, może zmienić swoje stanowisko w przypadku dojścia Fico do władzy. Robert Fizo obiecał zaprzestać wspierania Ukrainy i sprzeciwia się jej członkostwu w NATO.

⚆ Szef brytyjskiego MSZ James Cleverley zapowiedział nowe sankcje w związku z organizowanymi przez rosję na okupowanych terytoriach Ukrainy pseudowyborami – na liście znalazł się między innymi Komitet Centralny Federacji rosyjskiej, sekretarz ds. Komitet Centralny Natalia Budarina, szefowa tzw. Chersonskiej Obwodowej Administracji Państwowej Alekseenko.

⚆ Konferencja Generalna MAEA przyjęła uchwałę w sprawie natychmiastowego przywrócenia elektrowni jądrowej w Zaporożu pod pełną kontrolę Ukrainy, – Ministerstwo Energii Ukrainy. 69 krajów poparło uchwałę w sprawie bezpieczeństwa jądrowego na Ukrainie. Między innymi wzywają Federację rosyjską do natychmiastowego wycofania z elektrowni całego personelu wojskowego i innego nieuprawnionego personelu oraz oddania stacji pod pełną kontrolę właściwych władz Ukrainy.

⚆ Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego zezwoliło rosyjskim sportowcom na udział w Igrzyskach Paraolimpijskich 2024 w Paryżu – rosjanie wystąpią pod neutralną flagą.

⚆ Od wtorku Norwegia zamknie granicę dla samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi – podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego kraju. Jednocześnie Norwegia wprowadza pewne wyjątki, w szczególności dla pojazdów z dziesięcioma i więcej miejscami siedzącymi, samochodów będących własnością obywateli Norwegii, a także pojazdów niezbędnych ze względów humanitarnych.

⚆ Władze litewskie wymagają od właścicieli samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi wywiezienia ich z kraju w ciągu sześciu miesięcy.

⚆ ​​Ponad połowa ludności wyjechała z Karabachu do Armenii – prawie 85 tysięcy Ormian, którzy nie chcieli pozostać w regionie po jego powrocie pod kontrolę Azerbejdżanu

⚆ Premier Węgier Viktor Orbán powiedział, że uważa przystąpienie Ukrainy do UE za nierealne w czasie trwania wojny i postrzega to jako problem nawet w przypadku decyzji o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych. „Czy można rozpocząć negocjacje z krajem, który jest w stanie wojny? Nie rozumiemy, jakie jest terytorium tego kraju, ponieważ nadal jest w stanie wojny i nie wiemy, jaka jest jego populacja, ponieważ ta ludność wyjeżdża. Przyjęcie kraju bez znajomości jego parametrów byłoby bezprecedensowe” – powiedział.

⚆ Armenia złożyła pozew przeciwko Azerbejdżanowi przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ONZ na podstawie Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej, zarzucając Baku uciskanie praw Ormian w Górskim Karabachu. Azerbejdżan jest zobowiązany między innymi do wycofania całego personelu wojskowego i organów ścigania ze wszystkich instytucji cywilnych w Górskim Karabachu, ułatwienia dostępu misji ONZ i Czerwonego Krzyża do regionu oraz zapewnienia usług komunalnych.

💩rosja i białoruś:

⚆ jesienny pobór do wojska rozpoczyna się 1 października.

⚆ Prezydent Federacji rosyjskiej putin polecił byłemu szefowi grupy „wagner” andrijowi troszewowi zająć się tworzeniem „jednostek ochotniczych”. Według niektórych źródeł troszew nadzorował pracę służby bezpieczeństwa wagnera, a podczas buntu prigożyna odmówił buntu i przekazał informacje FSB.
Z brytyjskich sankcji wynika, że ​​troszew był dyrektorem generalnym „wagnera”, który wspierał reżim Bashara Assada w Syrii. Ukraina nałożyła sankcje na troszewa w lutym 2023 r. za aktywny udział w wojnie.

⚆ Afgańska delegacja talibów przybyła do Kazania na rozmowy w „formacie moskiewskim”. Wczoraj przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych rosji stwierdził: “życie pokazało, że Talibowie to nie terroryści.”

🦨 Nieczysty biznes (dziś bez)

⌛ Rok temu pisałem (218):

W skrócie: W oczekiwaniu na zapowiadaną przez rosjan aneksje dyplomaci zwiększają wysiłki aby zminimalizować ryzyko użycia broni jądrowej przez rosjan. Państwa NATO ostrzegły rosję, że sojusz może zniszczyć zbliżający się do pozycji wyjściowej konwój  z bronią jądrową. To najpoważniejsze ostrzeżenie ze strony sojuszu od początku inwazji rosji o ile nie od dziesięcioleci. Szwedzka straż przybrzeżna odkryła 4 wyciek na gazociągu Nord Stream, zaś CNN twierdzi, że za atakiem mogą stać rosjanie bo stwierdzono obecność ich łodzi w tej okolicy.

Pod Łymanem nadal walki i nadal Ukraińcy próbują zamknąć rosjan w otoczeniu o ile już tego nie zrobili. Sztab ukraiński jest bardzo zdawkowy. Więcej ataków rakietowych i dronowych na Odesę, Dnipro i Krzywy Róg.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Przewietrzyć się chcieli

⚆ Pierwsze dni inwazji na wizualizacji

⚆ Bojowy Hopak

⚆ Zęby surowikina

⚆ Walki pod Bachmutem

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.