🪖Dzień 582 (28 września 2023, 23:00) – mir

🪖Dzień 582 (28 września 2023, 23:00) – mir

28 września, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Brak zmian w linii frontu, ale wiadomo, że Ukraińcy przesunęli obszar walk w dwóch punktach frontu – zobaczymy na ile trwale.

Dziś ważna, ale bardzo dyskretna wizyta przedstawicieli NATO, Francji i Wielkiej Brytanii w Kijowie. Oficjalnie niby jest to ogłoszenie nowych dostaw amunicji dla Ukrainy, ale do tego nie trzeba wizyt. Są też dodatkowe rozmowy i brak tylko Niemców by faktycznie uzyskać pewność, że są to rozmowy wiążące dla całego NATO. No i jeszcze USA. W stanach trwają przepychanki. Wynika to z napięć wokół budżetu, klimatem przedwyborczym i konkurowaniem dwóch organów regulujących dozbrajanie Ukrainy.

W sekcji bonusowej dziś dużo smutnych obrazów pokazujących miejscowości Ukrainy przed wojną i w jej trakcie. Taki „mir”…

Tymczasem nieco śmielej zapraszam do wspierania akcji “Pomaganie za czytanie”. Wiem, że się wykosztowaliście w poprzedniej edycji. Przypomnę, że w tej edycji zbieram na medyczny plecak ratunkowy. Jego koszt to około 10000zł. Zbieram do skutku.

Jutrzejsze podsumowanie może pojawić się z opóźnieniem.

👍 Dobre wieści:
⚆ Ukraińskie ministerstwo cyfryzacji przygotowało 1700 dronów różnego typu. Są to zarówno zachodnie konstrukcje jak i produkcja własna.

⚆ Estonia przystąpi do umowy ramowej z Niemcami w sprawie dostaw amunicji na Ukrainę – poinformowało niemieckie Ministerstwo Obrony

⚆ NATO zawarło umowę na dostawy amunicji dla Ukrainy + członków sojuszu za 2,4 miliarda euro, — Reuters.

🌻-300 (277 320) i -38 sztuk artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸W ciągu nocy Ukraińcy zestrzelili 34 z 44 Shahedów i 6 dronów zwiadowczych.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – kontynuacja rosyjskich szturmów w rejonie Synkiwki.

⚆ Okolice Bachmutu – walki wzdłuż linii kolejowej na południowej flance. W niektórych sektorach walki są już za nasypem kolejowym. W Kurdjumiwce nieco lepiej – udało się wypchać rosjan z części wsi.

⚆ Marijinka, Awdijiwka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak nowych doniesień. rosjanie próbują zamknąć wyrwę, Ukraińcy jej bronią od czasu do czasu robiąc kontrataki. Ukraińcy w końcu też zaczęli wchodzić do samego werbowego i wyparli też rosjan z północno zachodnich umocnień wokół Werbowego. Część świeżych jednostek, które rosjanie rzucili pod Werbowe musieli wycofać się w związku z utratą zdolności bojowych.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ wstrzymany ruch na moście krymskim

😼Pożar w Kerczu

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: obwód czernihowski i sumski

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Cherson (1 ofiara)

⚆ Awdijewka (koksownia)

😼Legion “Wolność rosji” ogłosił, że przeprowadził działania szturmowe i dywersyjne w obwodzie biełgorodzkim i wrócił do Ukrainy.

⚡️Wczoraj wieczorem w wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzona została elektrociepłownia w regionie południowym – poinformowało Ukrenergo. W sumie 404 miejscowości pozostają bez prądu z powodu działań wojennych i innych powodów.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Do Kijowa przyjechali ministrowie obrony Francji i Wielkiej Brytanii, a także Sekretarz Generalny NATO Stoltenberg.

⚆ Minister obrony Francji Sébastien Lecornu przybył na Ukrainę. „Dzień rozpoczął się od emocjonalnego momentu upamiętnienia Bohaterów przed Ścianą Pamięci tych, którzy polegli za Ukrainę” – zauważyła Ambasada Francji.

⚆ Prezydent spotkał się z Sekretarzem Stanu ds. Obrony Wielkiej Brytanii Grantem Shappsem.„Dziękujemy za potężne wsparcie finansowe, obronne i humanitarne Ukrainy! Nasza współpraca w sferze wojskowej znacząco poszerza możliwości ukraińskich żołnierzy na polu walki”.

⚆ ​​​W USA podczas wizyty ukraińskich przywódców nie krytykowano kontrofensywy Ukrainy, wręcz przeciwnie, uznano, że ukraińskie wojsko „dokonało cudu” w warunkach, w jakich musiało prowadzić działania kontrofensywne – szef MSZ Kułeba.

⚆ W obwodzie lwowskim przywrócone zostaną nocne blokady dróg, a w czasie alarmów ruch będzie ograniczony.

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Intensyfikacja działań mobilizacyjnych na Ukrainie może nastąpić w przypadku zmiany strategii wojskowej, powiedział w rozmowie z UP sekretarz Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu, zastępca ludowy „Holosu” Roman Kostenko. „Wojna weszła w nową fazę – wojnę gospodarek, wojnę o zasoby. Musimy zrozumieć, jaka jest nasza przyszła strategia” – powiedział. Jednak zdaniem Kostenko ani on, ani komisja nie są obecnie świadomi jakichkolwiek zmian w strategii, dlatego mobilizacja będzie kontynuowana „w obecnym formacie”. Jednocześnie zdaniem posła państwo powinno zmienić swoją politykę informacyjną dotyczącą mobilizacji i poinformować Ukraińców, że „wojna może trwać jeszcze długo i nie możemy jej nosić na swoich barkach”.

⚆ Ukraina została członkiem Rady Gubernatorów MAEA na lata 2023–2025, — Zełeński. Podkreślił, że Ukraina pozostaje wiarygodnym partnerem międzynarodowym w dziedzinie energii atomowej i obiecał dołożyć wszelkich starań, aby wzmocnić ważną rolę MAEA oraz wzmocnić bezpieczeństwo nuklearne.

⚆ Zestrzelony rosyjski dron Kartograf wyprodukowany przez rosyjską firmę AFM-Servers miał w środku amerykański system nawigacji Iridium. Mieszkańcy nadal otrzymują usługi satelitarne od Iridium. Iridium to globalna firma zajmująca się komunikacją satelitarną, która zapewnia dostęp do usług transmisji danych. Jej moskiewskie przedstawicielstwo nadal działa w rosji. Poprzez oddział rosyjski firma z USA posiada kontrakty z Gwardią Rosyjską i Ministerstwem Spraw Zagranicznych rosji.

🌍Świat:

⚆ Kazachstan popiera decyzję UE w sprawie sankcji wobec Federacji Rosyjskiej za agresję na Ukrainę i nie da Moskwie możliwości ich obejścia – powiedział na odprawie w Niemczech Prezydent Kazachstanu Kasym-Jomart Tokajew.

⚆ Rada UE na szczeblu ministrów spraw wewnętrznych zgodziła się na przedłużenie mechanizmu tymczasowej ochrony uchodźców z Ukrainy o rok – od 4 marca 2024 r. do 4 marca 2025 r.

⚆ ​​Iran może porozumieć się z rosją w sprawie transferu rakiet po wygaśnięciu uchwały Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231, która zabrania mu takich porozumień do 18 października – ISW. Z raportów ukraińskiego i izraelskiego wywiadu wynika, że ​​rosja stara się pozyskać irańskie rakiety balistyczne Fateh-110 i Zolfaghar, obie o zasięgu co najmniej 300 kilometrów.

⚆ Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall potwierdził, że otrzymał pozwolenie niemieckiego Urzędu Antymonopolowego na utworzenie wspólnego przedsięwzięcia z koncernem „Ukraiński Przemysł Obronny”. „Spółka joint venture będzie miała siedzibę w Kijowie i będzie zajmować się serwisem i konserwacją, a także montażem, produkcją i rozwojem pojazdów wojskowych” – podano w ogłoszeniu na stronie internetowej Rheinmetall.

⚆ Mike McCord, odpowiedzialny za sprawozdawczość finansową Departamentu Obrony USA, powiedział, że Pentagon ma do końca roku broń o wartości 5 miliardów dolarów dla Ukrainy, ale póki co jest zgoda na przekazanie tylko 1,6 miliarda dolarów. Jak wyjaśnił przedstawiciel Pentagonu, bez zgody Kongresu USA na dodatkowe finansowanie, Departament Obrony USA może rozdysponować jedynie 1,6 miliarda dolarów.

⚆ NATO zwiększy produkcję amunicji zarówno dla Ukrainy, jak i dla państw członkowskich NATO – poinformował ambasador USA przy NATO.

⚆ Siły ukraińskie „stopniowo odzyskują pozycje” w kontrofensywie przeciwko siłom zbrojnym Federacji Rosyjskiej — Stoltenberg.

⚆ Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Mołdawii poinformowało o odkryciu szczątków rakiety w jeziorze w pobliżu miasta Anenii-Noi, położonego w południowo-wschodniej części kraju, 35 km od Kiszyniowa. Departament wyjaśnił, że nie ma zagrożenia dla ludności, terytorium jest odizolowane, a pierwsze domy znajdują się w odległości 1 kilometra od niebezpiecznej strefy.

⚆ Agencja Reuters twierdzi, że tureccy urzędnicy zapewnili amerykańskiego senatora Bena Cardina, że ​​członkostwo Szwecji w NATO zostanie przez Turcję zatwierdzone w pierwszej połowie października.

⚆ NATO tymczasowo rozmieści samolot obserwacyjny AWACS w Szawlach na Litwie w celu monitorowania rosyjskiej działalności wojskowej w pobliżu granic Sojuszu.

⚆ ​​Szwajcaria podjęła decyzję o sprzedaży 25 egzemplarzy „Leoparda 2A4” firmie „Rheinmetall” pod warunkiem, że nie zostaną one przekazane na Ukrainę.

⚆ ​​Pentagon i Departament Stanu USA różnią się w poglądach na temat dostarczenia Ukrainie takiej czy innej broni, podaje Politico, powołując się na anonimowego urzędnika.„Departament Stanu analizuje możliwości, a Ministerstwo Obrony przygląda się zagrożeniom. Urzędnicy Pentagonu twierdzą, że muszą rozważyć zalety i wady każdej decyzji w sprawie broni i że ponoszą za to odpowiedzialność” – wyjaśnił wyższy rangą urzędnik. W artykule napisano, że rakiety ATACMS, które Biden zgodził się wysłać na Ukrainę w zeszłym tygodniu, są tego niedawnym przykładem, ponieważ Pentagon początkowo sprzeciwiał się ich przekazaniu.

⚆ Lider mniejszości republikańskiej w Senacie Mitch McConnell powiedział, że poparcie dla pomocy dla Ukrainy wśród Republikanów spada ze względu na sprzeciw byłego prezydenta Trumpa. „Myślę, że naród amerykański jest nieco wprowadzony w błąd. Nie sądzę, że rozumie fakty. Ukraińcy wykazują odwagę i męstwo i myślę, że to inspiruje resztę świata, która wybiera swoich przywódców, kraje, którymi nie rządzą autokraci.” , dodał McConnel. „Niektórzy Amerykanie twierdzą, że to daleko od Dalekiego Wschodu i właśnie stąd nasze prawdziwe zmartwienia. Ale japoński premier powiedział, że jeśli chcesz wysłać wiadomość do Xi, uderz putina na Ukrainie. Koreańczycy z południa się martwią, Filipińczycy są zaniepokojeni, Australijczycy są zaniepokojeni. To naprawdę ma ogromny wpływ na Azję i przyszłość Tajwanu” – wyjaśnił.

⚆ Polski rząd oficjalnie ogłosił, że w listopadzie 2022 roku, zgodnie z wnioskami polskich ekspertów, w przygranicznej wsi Przewodów spadł ukraiński rakieta produkcji radzieckiej lub rosyjskiej.

⚆ Jak wynika z doniesień krajowych federacji, Dania, Finlandia i Norwegia również sprzeciwiły się powrotowi rosyjskich drużyn do międzynarodowych rozgrywek piłkarskich w kategorii wiekowej U17

💩rosja i białoruś:

⚆ Pojawiło się nagranie ze spotkania putina z kadyrowem

🦨 Nieczysty biznes – Yves Rocher (Francja)

Yves Rocher to francuska firma specjalizująca się w produkcji kosmetyków i perfum. Zatrudnia około 650 osób. Firma obiecała zawieszenie nowych inwestycji/rozwoju, ale kontynuuje działalność. W marcu firma zaliczyła skandal i została oskarżona o promowanie wyższości etnicznej rosjanek. Yves Rocher został wpisany na listę sponsorów wojny przez Narodową Agencję ds. Zapobiegania Korupcji Ukrainy (NACP).

⌛ Rok temu pisałem (217):
Władze okupacyjne ogłosiły wyniki pseudoreferendów zainscenizowanych przez rosjan na terenach 4 okupowanych przez rosję obwodów. Wyniki były do przewidzenia, dlatego też niemal natychmiast USA ogłosiły dostawę 18 wyrzutni HIMARS Ukraińcom. Ukraińcy mieli ich dotąd 16 i to im (oraz conajmniej 12 sztukom podobnych M270) zawdzięczają uzyskanie sporej przewagi nad siłami rosyjskimi. Po tej dostawie siły ukraińskie powiększą swój arsenał HIMARSów o ponad połowę (34 HIMARS + 12 M270). Wyniki podane przez rosjan są jednak realizacją planu, zapowiedzianego zaraz po sukcesach Ukraińców na charkowszczyźnie na początku września. Teraz rosjanie “przyjmą” tereny okupowane w skład federacji i będą “adekwatnie” odpowiadać na ataki Ukraińców na “swoje” terytorium. Czeka nas zatem zaostrzenie retoryki ale i pewnie działań wojennych. Chyba, że ostanie wydarzenia (protesty i ucieczki w rosji, eksplozje Nord Stream, 18 HIMARSów) ostudzą nieco Kreml. Trudno jednak liczyć na pełną rezygnację z tego kroku bo rosjanie nie bardzo mają już “czym grać”.

Tymczasem na froncie zimniej i bardziej mokro. Na filmach widać dużo błota przez które przeprawiać się próbują Ukraińcy. Po stronie rosyjskiej zaś dużo “błota” w postaci nieprzeszkolonych zmobilizowanych żołnierzy, który rosja rzuca niemal od razu na front. W pozostałych grupach mobilizowanych oddziałów niewiele lepiej. Warunki w których mają mieszkać są (dyplomatycznie mówiąc) spartańskie. Nikt nie wie jak i z czego oraz kto ma ich szkolić. Nowi dowódcy przydzielani są przez rosjan niemal z łapanki. Nie wiedzą ani pod jakim kątem szkolić swoje nowe oddziały, gdzie ani na jaki odcinek frontu dany oddział ma trafić. Próbując szukać tu dobrych punktów dla Ukrainy można śmiało powiedzieć, że u rosjan bez zmian: byle szybko, byle masowo, bylejak. A to Ukraińcy już znają.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Dron pro

⚆ Zdjęcia miejscowości z punktów aktualnych starć 1-4 – Bachmut, 5-7 – Kliszczijiwka, 8 – Andrijiwka.

Andrijiwka

⚆ Donbas przed i w trakcie

⚆ Stugna-P w akcji

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.