🪖Dzień 568 (14 września 2023, 22:40) – zmiana wiatru

🪖Dzień 568 (14 września 2023, 22:40) – zmiana wiatru

14 września, 2023 2 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Jest widoczna zmiana wiatru pod Bachmutem. Nie chodzi tylko o dzisiejszą (być może przedwczesną) informację od Hanny Maljar o wyzwoleniu Andrijiwki. rosyjskie kanały informują zarówno o wycofywaniu niektórych jednostek z tych rejonów, o brakach amunicji artyleryjskiej, dezercjach i nieskoordynowanym dowodzeniu. Niby nie są to nowe “choroby” rosyjskiej armii, ale występują tu jednocześnie i w sporej skali. Czy rosjanie się już “wystrzelali” czy to tylko czkawka – dowiemy się niedługo.

Ukraińcy skutecznie też rozmontowują rosyjską dominację wokół Krymu. Odchodzenie rosyjskiej floty o “Kilo” czy zniszczenie okrętu desantowego to tylko fragment większej liczby operacji, które Ukraina realizuje od tygodni. Chwilę wcześniej przecież zajęli “Wieże Bojka”, dziś zniszczyli ważny kompleks obrony przeciwlotniczej i zaatakowali dwa kolejne okręty rosyjskie. Po drodze zatopili dwie mniejsze jednostki na przestrzeni dwóch ostatnich tygodni. Całość wygląda jak oczyszczanie pola przed większą operacją, ale może też być bardziej pragmatyczną chęcią zniwelowania możliwości operowania rosyjskiej floty wokół Krymu przed sezonem zimowym. Ta flota od miesięcy służy głównie do wystrzeliwania “Kalibrów” i prób zastraszania jednostek cywilnych zmierzających do/z Odesy. A ponad rok temu były przecież realne zagrożenia desantem w rejonie Odesy. Dziś rosjanie boją się ukraińskich morskich dronów, “Neptunów” czy rakiet “Storm Shadow”.

Linia frontu oficjalnie bez większych zmian.

Przypomnę, że za 10 dni kończy się cel akcji “Pomaganie za czytanie” dla fundacji “Magia Karpat ”Olgi Solarz. Bardzo dziękuję za wszystkie wpłaty. Na finiszu planuję uruchomić dodatkowego bonusy dla wpłacających na ten cel. Będzie oryginalny obraz ukraińskiego artysty, będą ręcznie robione bransoletki i wyjątkowy kalendarz. Chętnych do ufundowania czegoś – zapraszam na prv. Na kontach jest już w sumie ponad 16 000zł!

I jeszcze kilka zmian w strukturze podsumowania

  • Działania o charakterze “Bawełny” będą teraz przy poszczególnych obszarach frontu
  • Działania obrony przeciwlotniczej w Ukrainie będą na początku sekcji frontowej

👍 Dobre wieści:
⚆ będą niebawem

🌻-620 (270 970) i -42 sztuki artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Zniszczono 17 z 22 „Shahedów”

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak zmian

⚆ Okolice Bachmutu – tu sytuacja nabiera tempa. “Wojska rosyjskie „opuściły” wsie Kliszczyjewka i Andrijiwkę na południe od Bachmuta i front biegnie teraz wzdłuż linii kolejowej” – napisał rano Roman Alyokhin, rosyjski biznesmen, który zbiera pieniądze na wsparcie okupantów. Potem Ukraińcy napisali, że odbili Andrijiwkę, ale chwilkę później to zdementowali. Tak czy siak – linia frontu na południe od Bachmutu wygląda jak by za moment miała się zmienić. Ukraińcy nie kontrolują jeszcze w pełni Kliszczijiwki, Andrijiwki i kilku innych punktów, ale nie ma w nich już rosjan i nie bardzo mają oni siły by móc tej sytuacji cokolwiek zaradzić.

Andrijiwka w kółeczku

⚆ Marijinka, Awdijiwka – południowa flanka Awdijewki to trudne walki Ukraińców koło Opytnego. Mają problemy by się w tym obszarze okopać – pracuje tam intensywnie rosyjska artyleria.

😼 Donieck

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Bez zmian – Ukraińcy utrzymują pozycje pod Robotyne i Werbowym odpierając rosyjskie kontrataki.

⚆ intensywne działania w dwóch innych punktach frontu zaporoskiego

😼Mariupol

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Rano siły obronne uderzyły w dwa rosyjskie okręty patrolowe typu „Wasilij Bykow”, okręty są uszkodzone — Dowództwo Strategiczne Sił Zbrojnych Ukrainy

😼Eupatoria – W nocy 14 września kontrwywiad wojskowy SBU i Marynarki Wojennej Ukrainy przeprowadził w pobliżu Eupatorii wyjątkową operację specjalną. Zniszczony został rosyjski kompleks przeciwlotniczy „Triumf” wart 1,2 miliarda dolarów, powiedział rozmówca w SBU. Najpierw drony SBU trafiły w „oczy” kompleksu – radary i anteny. Po wyłączeniu stacji radarowych jednostki Marynarki Wojennej uderzyły w systemy startowe S300/400 „Triumf” dwoma rakietami manewrującymi Neptun.

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: spokojniej w obwodzie czernihowskim i sumskim.

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):

⚆ 82 ostrzały w obwodzie chersońskim

⚆ Rada Obrony Obwodu Chersońskiego przyjęła decyzję w sprawie obowiązkowej ewakuacji rodzin z dziećmi z osiedli stale ostrzeliwanych przez wroga – Oleksandr Prokudin. Zmienia się także czas obowiązywania godziny policyjnej. Teraz miesiączka trwa od 20:00 do 6:00.

😼Saratow (płonie gazociąg)

🛡rosjanie nadal produkują rakiety, ale nie wiadomo, czy uda im się zwiększyć produkcję i powrócić do liczby rakiet sprzed roku – Jurij Ihnat. “Wytwarzanie rakiet nie jest łatwe i powolne. Rakieta musi przejść określony proces produkcyjny. Ale robią rakiety, znajdujemy świeże szczątki. O tym, czy robią ich więcej – nie mogę potwierdzić. GUR podał, że w Federacji rosyjskiej znajduje się około 600 rakiet. Tak, mają ich tyle” – powiedział rzecznik Sił Powietrznych.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Władze „Antonowa” nie pozwoliły wojsku na właściwe zabezpieczenie samolotu „Mrija” na lotnisku w Hostomelu – SBU. Podejrzenia otrzymały trzy osoby zaangażowane w sprawę zniszczenia „Mriji”. Dwóch zostało zatrzymanych, trzeci ukrywa się, ustalono jego miejsce pobytu.

⚆ Wołodymyr Zełeński: “Dziś jest coś, co należy pochwalić Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy – cały skład Służby i nasze Siły Morskie. Dziękujemy za dzisiejszy triumf: system obrony powietrznej okupantów na ziemi naszego Krymu został zniszczony.”

⚆ Prokuratorzy ds. nieletnich: na Ukrainie w wyniku zbrojnej agresji Federacji rosyjskiej zginęło 504 dzieci. Na Ukrainie w wyniku zbrojnej agresji Federacji rosyjskiej na pełną skalę rannych zostało ponad 1627 dzieci. Według oficjalnych informacji prokuratorów ds. nieletnich do 14 września 2023 r. zginęło 504 dzieci, a ponad 1123 zostało rannych o różnym stopniu ciężkości.

Screen z portalu „dzieci wojny”, który zbiera informacje o pokrzywdzonych dzieciach.

⚆ Wyższy sąd antykorupcyjny aresztował zaocznie byłego ministra zdrowia Maksyma Stiepanowa. Jest on podejrzany o defraudację ponad 450 mln hrywien, gdy kierował państwowym przedsiębiorstwem „Ukraina Drukarnia”.

⚆ Ukraina ma potwierdzenie udziału władz białoruskich w deportacji ukraińskich dzieci, – Łubiniec. „Mamy informację o osobistym udziale tzw. nieuznawanego prezydenta Łukaszenki w procesie deportacji ukraińskich dzieci. To dzieje się od czasu okupacji obwodu kijowskiego, dzieje się to teraz.”

🌍Świat:

⚆ ​​Ministerstwo Skarbu USA ogłosiło kolejny pakiet sankcji wobec rosyjskich oligarchów, urzędników i firm związanych z rosyjskim kompleksem wojskowo-przemysłowym, które przyczyniają się do jego agresji na Ukrainę. Na liście znajdują się między innymi prezes rosyjskiego producenta taboru kolejowego Transmaszholding JSC Andriej Bokariew, mający powiązania z szojgu, oraz jego żona Olga; Partner biznesowy Bokariewa, Iskandar Mahmudov, założyciel JSC Ural Mining and Metallurgical Company i jego syn Jahangir.

⚆ Parlament Bułgarii poparł zniesienie zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy po 15 września.

⚆ ​​Posłowie niemieckiego Bundestagu napisali list do kanclerza Scholza i ministra obrony Pistoriusa, w którym w szczególności żądają przekazania Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu Taurus.

⚆ ​​Pentagon zorganizował na Ukrainie nowy zespół, który ma monitorować pomoc USA w zakresie bezpieczeństwa dla Kijowa w miarę jak coraz więcej Republikanów wzywa do ściślejszej kontroli wykorzystania tych funduszy — CNN.

⚆ ​​🥱 Bułgaria prowadzi negocjacje ze swoimi sojusznikami z NATO w sprawie reakcji na częściową blokadę wyłącznej strefy ekonomicznej Morza Czarnego przez rosję. rosja ogłosiła, że ​​część bułgarskiej strefy ekonomicznej na Morzu Czarnym jest zamknięta dla żeglugi do końca września ze względu na ćwiczenia wojskowe na tym obszarze, powiedział minister obrony Tagariew. Dodał, że Bułgaria uważa te działania za prowokację.

⚆ Bułgaria podjęła decyzję o umieszczeniu na swoim terytorium bazy NATO, – Minister obrony Tagarev. „Według planów baza ta powstanie do 2025 roku, jednak dokładna lokalizacja nie została jeszcze ustalona. Oznacza to, że NATO otrzyma kolejny ważny punkt dostępu do Morza Czarnego.”

⚆ Zełeński przyjedzie do Stanów Zjednoczonych w przyszłym tygodniu, aby wziąć udział w tygodniu wysokiego szczebla Zgromadzenia Ogólnego ONZ i spotkać się z Bidenem — NBC News. Kanał telewizyjny Sky News, powołując się na anonimowego amerykańskiego urzędnika, pisze, że prezydenci Ukrainy i Stanów Zjednoczonych spotkają się w Białym Domu.

⚆ Korea Południowa od dawna ma potwierdzenie, że Moskwa otrzymuje od Korei Północnej broń i używa jej w wojnie rosji z Ukrainą, podaje Ukrinform, powołując się na południowokoreańską publikację.

⚆ ​​W USA mówią, że są zaniepokojeni pogłębieniem współpracy wojskowej między rosją a KRLD na tle spotkania putina z Kim Dzong Unem. „Półtora roku temu putin rozpoczął tę wojnę, myśląc, że przywróci chwałę Imperium rosyjskiemu, a teraz, straciwszy dziesiątki tysięcy żołnierzy i miliardy dolarów, błaga o pomoc Kim Dzong Una” – stwierdził rzecznik departamentu stanu Miller. Dodał, że USA „nie zawahają się” wprowadzić sankcji zarówno wobec Federacji rosyjskiej, jak i Korei Północnej.

⚆ ​​Ukraińscy piloci ukończyli szkolenie zapoznawcze na szwedzkich myśliwcach Gripen, powiedział szwedzki minister obrony Paul Jonson. Szkolenie zapoznawcze obejmuje loty próbne na samolotach i symulatorach, a także odprawy dla personelu naziemnego. Według Jonsona doświadczenie zdobyte podczas takich szkoleń będzie podstawą do ustalenia, czy istnieją warunki do wysłania samolotów Gripen na Ukrainę.

⚆ ​​Reuters podaje, że projekt utworzenie w Turcji hubu gazowego dla dostaw rosyjskiego gazu został zawieszony.

⚆ W zeszłym roku rosyjski pilot próbował zestrzelić samolot zwiadowczy brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych nad Morzem Czarnym i wystrzelił dwie rakiety, wierząc, że otrzymał pozwolenie na namierzenie samolotu – BBC, powołując się na trzy źródła w zachodnich kręgach obronnych. 29 września samolot Królewskich Sił Powietrznych wykonywał misję obserwacyjną nad Morzem Czarnym w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, kiedy został zaatakowany przez dwa rosyjskie myśliwce Su-27. Gdy dwa rosyjskie Su-27 zbliżyły się do brytyjskiego samolotu, otrzymały wiadomość od kontrolera stacji naziemnej: „Masz cel”. To dwuznaczne polecenie jeden z rosyjskich pilotów odebrał jako zgodę na wystrzelenie rakiet. Źródła podają, że takie luźne sformułowania świadczą o wysokim stopniu nieprofesjonalizmu uczestników tego zdarzenia. Słysząc polecenie, rosyjski pilot wystrzelił rakietę, która wystrzeliła pomyślnie, ale nie trafiła w cel. Źródła podają, że wtedy doszło do kłótni między dwoma rosyjskimi pilotami. Pilot drugiego Su-27 nie wierzył, że dostał pozwolenie na ogień. Według źródeł przeklinał kolegę, skutecznie pytając go, czy zastanawia się nad tym, co robi. Mimo to pierwszy pilot wystrzelił jeszcze jeden pocisk. Źródła podają, że drugi pocisk po prostu spadł, co oznacza, że ​​broń albo działała nieprawidłowo, albo wystrzelenie zostało przerwane. W zeszłym roku tajny wyciek wywiadu USA ujawnił, że wojsko amerykańskie milczy w sprawie tego, co się stało. W dokumentach ujawnionych przez Jacka Teixeirę incydent został opisany jako „niemal nie do zdarzenia”.

„Incydent był znacznie poważniejszy, niż początkowo sądzono, i mógł zostać uznany za akt wojny” – napisano w NYT

⚆ ​​Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy po skandalicznych wypowiedziach na temat wojny na Ukrainie w sierpniu nalegał, aby Ukraina zachowała neutralność, aby nie prowokować rosji, i wezwał do negocjacji dyplomatycznych z rosją w celu powstrzymania rosyjskiej inwazji. Od 2021 r. przeciwko Sarkozy’emu toczy się śledztwo prowadzone przez Krajową Prokuraturę Finansową pod zarzutem „nadużycia wpływów” w związku z jego działalnością w rosji.

⚆ Estońska minister spraw wewnętrznych Lauri Läenemets powiedziała dziś, że samochody z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi znajdujące się w kraju powinny zostać skonfiskowane lub przerejestrowane.

💩rosja i białoruś:

🔥 W mieście Kurgan doszło do małej eksplozji w fabryce rostec, która specjalizuje się w produkcji sprzętu wojskowego. Według wstępnych danych wczoraj podczas prac spawalniczych w warsztacie montażu zbiorników paliwa dla BWP doszło do eksplozji oparów paliwa.

🦨 Nieczysty biznes – Ritter Sport (Niemcy)

Ritter Sport to niemiecka marka czekolady. W rosji zatrudniają raptem 100 osób. Firma obiecała wstrzymanie nowych inwestycji i reklam. Ponad rok temu ta średniej wielkości niemiecka firma zamieściła na Twitterze oświadczenie, w którym wyjaśniła, że rosja jest drugim co do wielkości rynkiem po Niemczech i przekazała wszystkie zyski organizacjom pomocy humanitarnej: „aby zabezpieczyć miejsca pracy i źródła utrzymania wielu rolników uprawiających kakao rodzinom nadal dostarczamy czekoladę ludności rosyjskiej”. Rok rozpoczynający się 1 marca 2022 r. przyniósł wzrost do 79 mln USD z 41,4 mln USD w roku poprzednim (91%).

⌛ Rok temu pisałem (203):

“Wracając na front to nie można nic pewnego moim zdaniem powiedzieć odnośnie dalszych kroków Ukraińców na łuhańszczyźnie. Informacje o opuszczeniu przez rosjan Swatowego albo były prawdziwe przez krótki czas, albo było celową dezinformacją Ukraińców, bo jednak są doniesienia o formowaniu tam przez rosjan nowych linii obrony. Pod Chersonem trwa mozolne wypieranie rosjan, którzy ani się jakoś masowo nie poddają, ani nie widać by brakowało im amunicji mimo odciętych szlaków transportowych. Na odcinku łuhańskim i donieckim są te same doniesienia co zawsze (nie umniejszając tu wysiłku obronnego). Najciszej na zaporoskim”.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ to sprawa osobista

⚆ po grillowaniu

⚆ wideo z ataków dronami morskimi na okręt “Wasylij Bykow”

⚆ Szczątki nieznanego ukraińskiego drona pod Eupatorią

⚆ Kto zna tę piosenkę?

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.