🪖Dzień 567 (13 września 2023, 22:45) – Sewastopol

🪖Dzień 567 (13 września 2023, 22:45) – Sewastopol

13 września, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Oj, to musiało rosjan zaboleć sądząc i po wysypie memów i po reakcjach w sieciach społecznościowych. Ukraińcy w nocy uderzyli rakietami w stocznię wojskową w Sewastopolu i trafili w jeden okręt desantowy i jeden okręt podwodny. Trudno to zweryfikować na 100% ale to pierwszy (podobno) w historii przypadek zatopienia okrętu podwodnego rakietą. Oba okręty były remontowane i były w tzw. suchych dokach. No i prawdopodobnie remontu nie uda się zakończyć bo zniszczenia są duże. Uszkodzeniu uległy jeszcze dwa inne okręty.

Ataku dokonano rakietami Storm Shadow i SCALP. Ukraińcy mieli ich wypuścić 10 i trzy dotarły do celu. rosjanie twierdzą też, że zniszczyli ukraińskie drony morskie. Po ataku było widać duży pożar. Jedna z rakiet trafiła prosto w maszynownię remontowanego okrętu desantowego “Mińsk” i miał on ulec zniszczeniu. Obok był remontowany okręt podwodny i tu też miał tam wzniecić się pożar. Ognień zniszczył też spory kawałek infrastruktury stoczni i portu.

Oprócz symbolicznego znaczenia to ten atak ma praktyczny wymiar. Okręt podwodny “rostow nad Donem” klasy “Kilo” to nic innego jak pływająca wyrzutnia rakiet “Kalibr”. Wedle danych z 2016 roku rosja dysponowała 5 takimi okrętami w akwenie Morza Czarnego (+1 starszego typu). Koszt jednego 10 lat temu szacowany był na 300mln dolarów. Sumarycznie mamy zatem zatopioną Moskwę, okręt desantowy Saratow i dwóch wyeliminowanych “admirałów”: Essen i Makarow. Nieźle, jak na kraj praktycznie bez floty morskiej.

Analiza zdjęć satelitarnych

Szybka analiza

Znajdź dwie różnice

Okręty podwodne klasy Kilo to zbiorcze oznaczenie przyjęte przez NATO dla dwóch rosyjskich projektów okrętów podwodnych: okrętów podwodnych Projektu 877 „Paltus” i Projektu 636 „Warszawianka”.

Duże okręty desantowe projektu 775 – zgodnie z kodyfikacją NATO Ropucha (żaba) – seria dużych okrętów desantowych (VDC) II ery strefy morza bliskiego i dalekiego, budowanych w Polsce dla Marynarki Wojennej ZSRR

CO jeszcze w depeszowym skrócie?

Trwa zamieszanie wokół zakazu importu ukraińskiego ziarna w UE. Trudno nadążyć kto co z kim uchwalił.

Po 5 miesiącach walk Ukraińcy są na finiszu odbijania Kliszczijiwki. Ta wioska jest aktualnie kluczem do otoczenia rosjan w Bachmucie.

Rośnie liczba doniesień o skutecznym omijaniu przez rosjan sankcji a to oznacza, że będą mieli czym strzelać zimą w Ukrainę.

No i ta Rumunia / NATO…. ech

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:

⚆ Spektakularny atak na rosyjską flotę w Sewastopolu

⚆ ​Niemcy przekazały Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej:

▪️20 BMP Marder z amunicją;
▪️1,5 miliona nabojów do broni palnej.
▪️ 3 tys. pocisków 155 mm;
▪️2 opancerzone pojazdy rozminowujące Wisent 1;
▪️System nadzoru łączności satelitarnej Satcom;
▪️20 bezzałogowców rozpoznawczych RQ-35 Heidrun;
▪️2 mobilne systemy antenowe;
▪️10 systemów detekcji dronów;
▪️ciągnik siodłowy 8×8 HX81, 4 naczepy;
▪️5 ciężarówek 8×8, 9 samochodów;
▪️3 karetki pogotowia.

⚆ blisko do odbicia Kliszczijiwki

🌻-590 (270 350) oraz -30 sztuk artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ dziury w systemie sankcyjnym

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – skuteczna obrona dotychczasowych pozycji

⚆ Okolice Bachmutu – „Jest zauważalny postęp. Jednak jest jeszcze za wcześnie, aby powiedzieć, że całkowicie zakończyliśmy tam [Kliszczijiwka] operację. Działania wojenne trwają” – powiedział rzecznik kierunku wschodniego Ilja Jewłasz. Ponadto, według niego, Siły Obronne czynią postępy w kierunku Andrijiwki, Bachmuta i Kurdjumiwki.

⚆ Marijinka, Awdijiwka – zostrzenie sytuacji, wzmogły się rosyjskie ataki. Walki też koło opytnego.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosjanie wzmacniają swoje siły obronne i umocnienia wokół Tokmaku.

⚆ Ukraińcy walczą na południe o Robotyne i wokół Werbowego

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Opisane wyżej ataki na Sewastopol

⚆ ​Ukraińcy zniszczyli rosyjski statek „Tunets” w północno-zachodniej części Morza Czarnego – poinformowały Siły Morskie.

⚆ Zamknięto most kerczeński

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: spokojniej tylko w obwodzie czernihowskim

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ brak

🛸 Siły obrony powietrznej zniszczyły 32 z 44 „Shahdów”, które nocą zaatakowały obwód sumski i obwód odeski — Siły Powietrzne. Zaatakowane zostało południe Odesy w wyniku czego 7 cywilów zostało rannych.

😼Sewastopol

😼Twer – zakład chemiczny

😼 Nowa Kachowka

😼Moskwa

⚡️ Zdementowano informację o przerwach w dostawie prądu na Ukrainie według harmonogramów od 1 października. Harmonogramy wyłączeń będą stosowane wyłącznie w przypadku ostrzału i uszkodzeń systemu elektroenergetycznego.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Korean Północna półtora miesiąca temu rozpoczęła dostawy amunicji do Federacji rosyjskiej: pocisków 122 mm i 152 mm, a także rakiet dla systemu obrony przeciwrakietowej Grad – twierdzi szef ukraińskiego wywiadu Budanow.

⚆ ​​​​Kyiv Independent prezentuje film śledczy „Dzieci, których nigdy nie było”. Według oficjalnych danych od 24 lutego 2022 roku armia rosyjska zabiła na Ukrainie ponad 500 dzieci, a rzeczywista liczba może być znacznie wyższa. Dziesiątki z nich zginęło od broni ręcznej. Morderstwa, które mają miejsce w różnych regionach i w różnym czasie, świadczą o systemowym charakterze tych zbrodni wojennych. Film śledczy dotyczący morderstw ukraińskich dzieci zostanie zaprezentowany 19 września na kanale YouTube UP. Film ukazuje tragiczne historie trójki dzieci zamordowanych przez rosyjskie wojsko: 10-letniej Kati Winarskiej z obwodu charkowskiego, 12-letniego Włada Magdyka z obwodu kijowskiego i 15-letniego Mychajła Ustjaniwskiego z obwodu chersońskiego. Film powstał przy wsparciu finansowym firmy Microsoft i społeczności The Kyiv Independent.

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Szef ukraińskiego wywiadu zapisał się na wieczorowe studia doktoranckie na kierunku politologii. Jestem pewien, że będzie znał odpowiedzi zanim egzaminatorzy wymyślą pytania 😉

🌍Świat:

⚆ ​​Według brytyjskiego rządu od lipca, po wycofaniu się Federacji rosyjskiej z „porozumienia zbożowego”, rosyjskie rakiety i drony zniszczyły 280 tys. ton ukraińskiego zboża — FT

⚆ Komisja Europejska złożyła propozycję przedłużenia tymczasowego zakazu importu niektórych rodzajów ukraińskich produktów rolnych po 15 września, zgodnie z wnioskiem Polski i Węgier

⚆ Komisja Europejska odrzuciła doniesienia ambasadora Ukrainy o rzekomo złożonej propozycji przedłużenia tymczasowych ograniczeń w imporcie ukraińskich produktów rolnych, które powinny zakończyć się 15 września – poinformował w komentarzu dla UE przedstawiciel Ukrainy przy UE Wsiewołod Czentow. „Europejska prawda”

⚆ Węgry oświadczyły, że osiągnęły porozumienie z Rumunią, Słowacją i Bułgarią w sprawie wprowadzenia krajowych zakazów importu ukraińskich produktów rolnych w celu ochrony swoich rynków, jeśli UE nie przedłuży zakazu, który wygasa 15 września.

⚆ Bułgaria planuje znieść zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy po 15 września, zgodnie z projektem decyzji zatwierdzonym przez Komisję Polityki Gospodarczej i Innowacji bułgarskiego parlamentu

⚆ ​​Ukraina poczyniła ogromne postępy na drodze do przystąpienia do UE po otrzymaniu statusu kraju kandydującego, ale pełne przystąpienie to proces oparty na zasługach, stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim corocznym orędziu o stanie UE. „Widzimy, jaki wielki sukces osiągnęła Ukraina od czasu przyznania jej statusu kraju kandydującego. Widzimy determinację pozostałych krajów kandydujących do przeprowadzenia reform” – dodała. Von der Leyen przypomniała także, że Komisja Europejska zaoferowała w ciągu czterech lat dodatkowe 50 miliardów euro na inwestycje i reformy na Ukrainie

⚆ Parlament Europejski uznał łukaszenkę za współwinnego wojny z Ukrainą na równych prawach z putinem i wezwał Międzynarodowy Trybunał Karny do wydania nakazu jego aresztowania.

⚆ „Pierwsza grupa ukraińskich pilotów może jeszcze w tym roku przejść szkolenie na myśliwcach F-16 w USA, ale misje bojowe będą mogli wykonywać później” – powiedział dyrektor Gwardii Narodowej Powietrznej USA, generał broni. Michał Law. Po ukończeniu studiów w USA Ukraińcy będą musieli wrócić do Europy na dodatkowe szkolenie w NATO. Sojusznicy z NATO szkolą Ukraińców także w zakresie obsługi samolotów, co musi zostać ukończone, zanim samoloty rozpoczną misje bojowe.

⚆ ​​W Rumunii mieszkańcy wsi obwodu tulczyńskiego otrzymali komunikat RO-Alert podczas ataku rosyjskich dronów na południu Ukrainy. W komunikacie mieszkańcy zostali ostrzeżeni o możliwym upadku szczątków dronów, wezwano do zachowania spokoju i ukrycia się w schronach

⚆ ​​Premier Rumunii Marcel Colacu nalegał, aby nie martwić się wrakami dronów na terytorium kraju. „Nikt nas nie atakuje, ludzie. Uspokójmy społeczeństwo, wszyscy wariujemy… Nikt nas nie atakuje” – powiedział. Colacu zapewnił, że sytuacja jest pod kontrolą i podejmowanie przez państwo pewnych działań jest rzeczą normalną.

⚆ ​​Rumunia ponownie wezwała szefa rosyjskiej misji dyplomatycznej do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku ze znalezieniem na jej terytorium nowych szczątków, prawdopodobnie pochodzących z rosyjskiego drona. „Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża zdecydowany protest przeciwko kolejnemu naruszeniu rumuńskiej przestrzeni powietrznej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie wzywa do zaprzestania regularnych ataków na ludność ukraińską i infrastrukturę cywilną oraz nieodpowiedzialnej eskalacji ze strony rosji” – czytamy w oświadczeniu.

⚆ NYT: rosja omija sankcje i produkuje więcej rakiet niż do 2022 roku. W odpowiedzi na taką sytuację USA stawiają na wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej. Wskazuje się, że rosja poprzez rozbudowaną sieć przemytu otrzymuje rzadkie komponenty przez państwa trzecie, takie jak Armenia i Turcja. Amerykańscy urzędnicy obawiają się, że zwiększona produkcja rosyjskich rakiet może oznaczać nowe ataki na system energetyczny Ukrainy jesienią i zimą. W artykule wskazano, że krajom zachodnim trudno jest zamknąć wszelkie możliwości obejścia sankcji ze względu na specyfikę samego towaru. „Jednym z problemów rządu USA jest to, że rosja nie potrzebuje zaawansowanych technologicznie chipów, które są łatwiejsze do śledzenia, ale skomercjalizowanych chipów, które można wykorzystać w szerokim zakresie rzeczy, nie tylko w rakietach kierowanych” – czytamy w artykule.

⚆ Sankcje nie działają lub działają słabo. rosji udało się je pokonać, a produkcja rakiet w Federacji rosyjskiej przekracza obecnie poziom przedwojenny” — The New York Times. rosja kupuje niezbędne komponenty do ich produkcji za pośrednictwem Armenii, Turcji i Kazachstanu.

⚆ Elon Musk podjął decyzję o przekazaniu Pentagonowi kontroli nad częścią Internetu satelitarnego Starlink wykorzystywanego podczas wojny na Ukrainie, powiedział „Washington Post” jego biograf.

⚆ Wszystkie kraje bałtyckie wprowadziły zakaz wjazdu samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi: Estonia przyłączyła się do tej decyzji, powiedział minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna.

💩rosja i białoruś:

⚆ ​​putin spotkał się z kim dzong unem na kosmodromie Wostocznyj na Dalekim Wschodzie Federacji rosyjskiej w celu negocjacji. Na pytanie, czy rosja pomoże Korei Północnej w budowie satelitów, putin odpowiedział: „Po to przyjechaliśmy na kosmodrom”. „Przywódca KRLD wykazuje duże zainteresowanie technologią rakietową, próbuje też zagospodarować przestrzeń kosmiczną” – zauważył rosyjski dyktator. putin został zapytany, czy podczas rozmów z przywódcą Korei Północnej będzie omawiana współpraca wojskowo-techniczna. „Porozmawiajmy o wszystkich sprawach bez pośpiechu. Jest czas” – odpowiedział.

⚆ kim dzong-un wzniósł kieliszek za zdrowie putina i oświadczył, że jest „pewny sukcesu rosji” w prowadzeniu tzw. „SVO”, czyli wojny z Ukrainą. Oznajmił, że chce rozwijać stosunki z Federacją rosyjską i popiera wszystkie decyzje putina: „Mam nadzieję, że zawsze będziemy razem w walce z imperializmem”.

⚆ ​​rosyjscy dziennikarze śledczy znaleźli w Federacji rosyjskiej dostawców oryginalnych, objętych sankcjami części dla Boeinga i Airbusa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach, Turcji i „nieprzyjaznej” Europie – dochodzenie w sprawie „Ważnych historii”. Aby ominąć sankcje, rosjanie zaczęli nadużywać importu równoległego. Od marca 2022 r. do marca 2023 r. sprowadzono do rosji oryginalne części zamienne do Boeinga i Airbusa o wartości ponad 180 mln dolarów. Najwięcej części sprzedała do rosji dubajska firma Ats Heavy Equipment & Machinery. W ciągu roku wykonała ponad 700 dostaw za ponad 40 milionów dolarów. Większość części zamiennych do Boeinga i Airbusa trafiła do grupy Aeroflot.

🦨 Nieczysty biznes – Ehrmann (Niemcy)

Firma posiada filię w rosji, a przed wybuchem wojny Ehrmann rozszerzył swoją działalność w rosji, przejmując działalność mleczarską FrieslandCampina. Firma kontynuuje sprzedaż w rosji, ale obiecał zawiesić nowe inwestycje.

⌛ Rok temu pisałem (202):

Oprócz wyzwolenia Dawydowego Brodu na odcinku chersońskim, mówi się o zaawansowanych rozmowach na temat poddania się rosjan w kilku kluczowych punktach frontu.

Pierwsza od dawna noc bez nocnego ostrzału Charkowa.

Dokładnie rok temu Ukraińcy zestrzelili pierwszego Shaheda. W ciągu roku rosjanie wystrzelili 2000 sztuk tej amunicji.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Z wizytą na cmentarzu rosyjskich rakiet. Gość pokazuje szczątki rakiet wyprodukowanych w tym roku i kwituje “rosjanie moga robić korpusy i silniki ale bez mikroelektroniki zza granicy to nigdzie nie poleci”.

⚆ “I believe I can fly” czyli odpowiedź szojgu na pytanie czy wygrają wojnę

⚆ Wlot do T-72

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.