🪖Dzień 565 (11 września 2023, 21:25) – na nogach

🪖Dzień 565 (11 września 2023, 21:25) – na nogach

11 września, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dzisiejsze zapowiedzi Budanowa i Zełeńskiego pokazują, że Ukraina szykuje się na długą wojnę ale i nieustępliwe podejście. W kontraście do ofensywy z zeszłego roku wyraźnie widać, że front Ukraińcy przełamują nie na zachodnich czołgach a na piechotę. Oczywiście w tle działają HIMARSy, Scalpy/Storm Shadow, Kraby i inna zachodnia broń. Ukraińcy nadal też dostają masę danych wywiadowczych i ogrom pomocy. Nie dostają “jedynie” ludzi a Ci w sposób niezastępowalny odchodzą na zawsze. Stąd bardzo rozważne i ostrożne podejście ukraińskich sztabowców do prowadzenia ofensywy. Ukraińcy odzyskują bowiem swoje ziemie piechotą i nieco w przenośni tak zapowiada się dalsza część tej wojny.

Linia frontu – bez znaczących zmian ale z zyskami po stronie ukraińskiej.

P.S. Na koncie zbiórki “Pomaganie za czytanie” jest w sumie 15 000zł. Dzięki!

👍 Dobre wieści:
⚆ odbicie wież „Bojka” na Morzu Czarnym.

⚆ ​​Rząd Federalny Niemiec zlecił firmie Rheinmetall dostawę na Ukrainę 40 bojowych wozów piechoty Marder. Dzięki temu zamówieniu łączna liczba BMP Marder, które Rheinmetall dostarczy na Ukrainę, wzrośnie do 80.

⚆ Światowy Kongres Ukraińców przekazał Siłom obrony terytorialne piętnaście brytyjskich transporterów opancerzonych FV432. Transportery są dodatkowo wyposażone w sprzęt ukraińskiej produkcji. Przekazano także 10 odrestaurowanych ciężarówek i dwa ciągniki opancerzone.

🌻-580 (269 210) i -28 sztuk artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – trwa obrona, brak zmian w linii frontu. W lasach serebriańskich trwają ciężkie walki. rosjanie dostarczyli tam więcej artylerii.

⚆ Okolice Bachmutu – Siły zbrojne mają pewne sukcesy w rejonie Kliszczijewki i Andrijiwki. W zeszłym tygodniu udało im się uwolnić 2 km kwadratowe w tym kierunku – poinformowała wiceminister obrony Hanna Maljar.

⚆ Marijinka, Awdijiwka – walki w Opytnym, reszta bez zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ są enigmatyczne postępy w okolicach Robotynego

⚆ postępy pod Nowomajorskim

⚆ zniszczenie rosyjskich łodzi patrolowych koło Chersona

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Ukraina odzyskała kontrolę nad „Wieżami Bojka”. Są to platformy wiertnicze gazu i ropy naftowej w pobliżu wybrzeży Krymu na Morzu Czarnym. rosja okupowała je od 2015 roku, a wraz z początkiem inwazji na pełną skalę wykorzystała je do celów wojskowych. W szczególności jako lądowiska dla helikopterów i do umieszczania sprzętu radarowego. Wyjątkową operację mającą na celu przejęcie kontroli nad „Wieżami Boika” przeprowadziły siły jednostek GUR. Podczas operacji siłom specjalnym udało się przejąć cenne trofea: zapas amunicji do helikopterów typu NAR (niekierowane rakiety powietrzne), a także radar Neva, który może śledzić ruch statków na Morzu Czarnym.

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: wszystkie obwody przygraniczne

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Krzywy Róg

⚆ obwód czernihowski

⚆ Zaporoże

🛸​​ Siły Obrony Powietrznej zniszczyły w nocy 12 z 12 dronów Shahed wystrzelonych przez rosję w kierunku obwodów Zaporoża i Dniepropietrowska, a także jeden bezzałogowy statek powietrzny nieznanego typu.

😼obwód biełgorodzki – rosjanie twierdzą ze strącili dwa ukraińskie drony. W mieście słychać było wybuchy.

😼Krasnodar

😼Ołeszki (skład ros. amunicji)

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ „Muszę być gotowy, mój zespół musi być gotowy na długą wojnę i jestem gotowy emocjonalnie” – powiedział Zełeński w rozmowie z „The Economist”.

⚆ Kontrofensywa nie zatrzyma się tej jesieni — Budanow. Szef GUR zauważył, że działania ofensywne będą kontynuowane we wszystkich kierunkach. Jednocześnie wszystko to stanie się „na nogach”. Użycie pojazdów opancerzonych jest mocno ograniczone nie przez pogodę, ale przez PPK i drony kamikadze.

⚆ ​​Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock odwiedza Ukrainę już czwarty raz od początku inwazji. Po przybyciu na miejsce Baerbock obiecała Ukrainie dalsze wsparcie na jej drodze do UE, ale nalegała także na dalsze wysiłki reformatorskie.

⚆ Proces przekazywania rakiet Taurus postępuje naprzód, oświadczył minister spraw zagranicznych Kułeba na konferencji prasowej ze swoim niemieckim odpowiednikiem. „Na podstawie wyników negocjacji mogę stwierdzić, że opcja dostarczenia tych rakiet pozostaje otwarta, a proces decyzyjny w Niemczech postępuje” – zauważył ukraiński minister.

⚆ Zełeński ma nadzieję w najbliższej przyszłości przekonać Bidena do zatwierdzenia decyzji o przekazaniu ukraińskim wojskom systemów ATACMS dalekiego zasięgu – powiedział w rozmowie z CNN.

⚆ 🤙Liczba wniosków rosyjskich żołnierzy chcących się poddać wzrosła o 70% po udanej operacji „Synica”, kiedy rosyjski pilot przyleciał na Ukrainę helikopterem Mi-8 – twierdzi ukraiński wywiad.

⚆ 78% Ukraińców uważa, że ​​za korupcję w rządzie i administracji wojskowej odpowiada bezpośrednio prezydent Zełeński – wynika z badania Deminitiativ i KMIS. Tylko 18% respondentów nie zgodziło się z tym stwierdzeniem.

⚆ W Kijowie zatrzymano członka Gwardii Narodowej, który przygotowywał ataki na stołeczną elektrociepłownię. Został zrekrutowany zdalnie przez FSB w styczniu tego roku. Zdrajca zebrał geolokalizację stołecznych elektrociepłowni, a także przekazał informacje o stanie technicznym obiektów energetycznych i poziomie ich ochrony. Za każde wykonane zadanie otrzymywał od FSB od 100 do 1000 dolarów. Grozi mu dożywocie.

⚆ Szef policji obwodu kijowskiego Andrij Nebytow ogłosił, że składa rezygnację ze stanowiska. Został on mianowany na stanowisko zastępcy szefa Policji Narodowej Ukrainy. Na czele policji obwodu kijowskiego stanął generał policji trzeciego stopnia Anatolij Szczedyło.

⚆ ​​Nowy minister obrony Ukrainy Rustem Umerow przeprowadził pierwszą rozmowę telefoniczną z szefem amerykańskiego Pentagonu Lloydem Austinem. „Rozmawialiśmy o pilnych potrzebach Ukrainy i zbliżającym się spotkaniu formatu Rammstein. Opowiedziałem koledze o ostatnich wydarzeniach na pierwszej linii frontu. Jestem wdzięczny USA za wsparcie i wkład w zwycięstwo Ukrainy” – napisał Umerow.

⚆ ​​Ukraińcy mają społeczny system raportowania o atakach powietrznych. Taki “Janosik” ale na wrogie rakiety i drony.

To jest obraz z systemu EPPO podczas dzisiejszego porannego ataku rakietowego na Kijów. Pomimo przedrannej pory słodkiego snu, 378 użytkowników ePPO dokładnie i szybko zgłosiło lot rakiet manewrujących Ch-101. Dzięki temu algorytmy ePPO obliczyły trasy rakiet. ePPO to pierwszy na świecie zbiorczy radar liczący 450 000 osób, które przy pomocy sztucznej inteligencji jednocześnie dostarczają dane dotyczące obrony powietrznej i osobiście ostrzegają innych obywateli o zagrożeniu dla nich.

🌍Świat:

⚆ rosjanie torturowali 90% ukraińskich jeńców wojennych. Tortury są częścią polityki państwa Federacji rosyjskiej – ONZ. O tym oświadczyła specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. stosowania tortur Alice Jill Edwards. „To nie są przypadkowe przejawy czy indywidualne odchylenia, to element polityki państwa mającej na celu zastraszanie, nawoływanie do terroru czy wymuszanie zeznań” – stwierdziła.

⚆ Polska zatwierdziła umowę na dostawę 486 systemów HIMARS dla polskiej armii. Razem z zamówionymi wcześniej wyrzutniami w Polsce będzie dostępnych łącznie ponad 500 takich systemów. Dostawy HIMARS-ów powinny rozpocząć się pod koniec 2025 roku. Umowa przewiduje także zakup rakiet.

⚆ ​​Szef dyplomacji UE Borrell oświadczył, że nie uznaje rosyjskich sfałszowanych wyborów na okupowanych terytoriach Ukrainy i podkreślił, że przywódcy Federacji rosyjskiej poniosą odpowiedzialność za skutki tych nielegalnych działań.

⚆ NATO​ na rok 2024 przygotowuje największe od czasów zimnej wojny wspólne ćwiczenia dowodzenia i sztabu, w których weźmie udział ponad 40 tys. żołnierzy, którzy będą ćwiczyć odpieranie rosyjskiej agresji wobec jednego ze swoich członków. Oczekuje się również, że w manewrach weźmie udział od 500 do 700 samolotów i ponad 50 statków. Odbędą się one w Niemczech, Polsce i krajach bałtyckich.

⚆ Sekretarz stanu USA Blinken bronił deklaracji przywódców G20 w sprawie wojny rosji z Ukrainą, w której Kijów wyraził rozczarowanie. „Kraje G20 w tym oświadczeniu broniły znaczenia integralności terytorialnej i suwerenności – i jest to bardzo jasne” – powiedział Blinken. Prezydent USA Biden powiedział także, że wśród uczestników szczytu osiągnięto porozumienie w sprawie zaprowadzenia sprawiedliwego pokoju na Ukrainie. Tegoroczna deklaracja nie nazywa rosji agresorem, ale stwierdza, że ​​„wszystkie kraje muszą powstrzymać się od działań przeciwko integralności terytorialnej i suwerenności lub niepodległości politycznej któregokolwiek państwa”. W negocjacje dotyczące tekstu deklaracji zaangażowany był szef MSZ Federacji rosyjskiej – ławrow.

⚆ Szef MSZ Kułeba nazwał nielogicznym i niedopuszczalnym myślenie o jakichkolwiek ustępstwach w zakresie sankcji wobec rosji za powrót do „porozumienia zbożowego”, gdyż byłoby to zaproszeniem do nowego szantażu ze strony Moskwy.

⚆ Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak powiedział, że 24 sierpnia Federacja rosyjska zaatakowała cywilny statek towarowy w porcie w Odessie dwoma rakietami „Kalibr” – wszystkie cele powietrzne zostały skutecznie zestrzelone przez ukraińską obronę powietrzną

⚆ Niemcy przekażą 20 milionów euro pomocy humanitarnej, — niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

⚆ Kim Dzong Un udał się do rosji na spotkanie z putinem. Południowokoreański kanał telewizyjny YTN informuje o przemieszczeniu pociągu pancernego przywódcy Korei Północnej do północno-wschodniej granicy. Obydwaj przywódcy spotkają się pojutrze. Oczekuje się, że skoncentruje się ona na dostawach amunicji do Moskwy. Bloomberg zauważa, że ​​broń Korei Północnej mogłaby pozwolić Federacji rosyjskiej na kontynuację inwazji na Ukrainę, jednak nie jest ona na tyle nowoczesna, aby pozwolić rosji na zwycięstwo.

⚆ Amerykański miliarder Elon Musk, który rzekomo przyczynił się do przerwania ukraińskiego ataku na rosyjską flotę, nie uważa się za zdrajcę. „Jestem obywatelem USA i mam tylko ten paszport. Nieważne, co się stanie, będę walczyć za Amerykę i za nią umrę. Kongres USA nie wypowiedział wojny rosji. Jeśli ktoś jest zdrajcą, to ci, którzy mnie tak nazywają Proszę przekazać im to bardzo wyraźnie” – napisał w X.

⚆ Prezydent Brazylii de Silva wczoraj powiedział, że nie pozwoli na aresztowanie putina, jeśli przyjedzie do Brazylii. Dziś już wycofuje się ze swoich słów.

⚆ Wypowiedź szefa Mossadu: Iran planuje przekazać Federacji rosyjskiej rakiety krótkiego i dalekiego zasięgu, pisze David Barnea, dyrektor Mossadu w „Times of Israel”. Iran próbował już przekazać rakiety rosji, ale umowa została zerwana. „Obawiamy się, że rosjanie dadzą Irańczykom w zamian to, czego im brakuje, zaawansowaną broń, która z pewnością zagrozi naszemu pokojowi, a być może nawet naszemu istnieniu tutaj”.

⚆ Szczyt G20 pokazał zmęczenie świata wojną na Ukrainie – korespondent BILD. BILD przypomina, że ​​zeszłoroczne spotkanie G20 na Bali doprowadziło do izolacji Federacji rosyjskiej, z której siergiej ławrow opuścił ją przedwcześnie. „Rok później armia putina nadal czyni zło na Ukrainie, ale na szczycie G20 w New Delhi rosja jest traktowana znacznie bardziej przyjaźnie. Podczas gdy Zachód odcina rosję, reszta świata stosuje inną strategię”. W publikacji zwraca się uwagę na fakt, że ławrow wziął udział w ceremonii pod pomnikiem Mahatmy Gandhiego wraz ze wszystkimi światowymi przywódcami. A deklaracja końcowa szczytu nie zawierała stwierdzeń potępiających Federację rosyjską.

💩rosja i białoruś:

⚆ Sekretarz prasowy Prezydenta Federacji rosyjskiej pieskow oświadczył, że putin będzie „poza konkurencją” w wyborach prezydenckich wiosną 2024 roku. Według niego rosyjski dyktator „cieszy się absolutnym poparciem ludności”.

⚆ rosja chce wznowić pełny cykl produkcyjny czołgów T-80. Poinformował o tym Oleksandr Potapow, dyrektor generalny koncernu „Uralvagonzavod”. Planowane jest uruchomienie produkcji w bazie zakładu Omsktransmasz, który obecnie wyłącznie naprawia rosyjskie czołgi.

⚆ brak paliwa diesla w kraju krasnodarskim

🦨 Nieczysty biznes – Komatsu (Japonia)

Komatsu to drugi po Caterpillar co do wielkości producent maszyn budowlanych na świecie i nie ma w najbliższym czasie planu wycofywania się ze swojej działalności w rosji. Firma produkuje sprzęt budowlany, górniczy, leśny i wojskowy, a także silniki Diesla oraz urządzenia przemysłowe takie jak prasy, lasery i generatory termoelektryczne. 5 grudnia firma oświadczyła o tymczasowym zawieszeniu transportów do rosji ze względu na problemy z łańcuchem dostaw. Firma jest w TOP 100 zagranicznych podatników w rosji.

⌛ Rok temu pisałem (200):

Dziś po raz ostatni piszę o obwodzie charkowskim w sekcji frontowej. Przynajmniej mam taką nadzieję, bo rosjanie się z niego wycofali/uciekli, a siły ukraińskie dotarły już do kilku punktów granicznych z obwodem biełgorodzkim. To oznacza, że obwód charkowski jest wolny od rosyjskiej armii. Tym samym zaczęła się ostatnia faza tej wojny (ale nie znaczy, że będzie krótka).

📺 Materiał bonusowy:

⚆ rosyjskie T-55 wracają do “łask”

⚆ Rambo na froncie czyli jak rosjanie do rosjan strzelali

⚆ Polowanie na T-90

⚆ Krab w akcji

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.