🪖Dzień 563 (9 września 2023) – G0

🪖Dzień 563 (9 września 2023) – G0

10 września, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Czytając propozycje oświadczenia po szczycie G20 można odnieść wrażenie, że zboże jest ważniejsze od życia Ukraińców oraz, że liderzy G20 nadal nie wiedzą kto kogo atakuje w tej wojnie. Ta niezdolność liderów do spójnego stanowiska i skupianie się na “częściach wspólnych” interesów jest mocno zachęcająca dla rosji. Niestety.

Tymczasem Ukraińcy robią swoje. Pod Robotyne i Bachmutem mają konkretne zdobycze i są na dobrej drodze do otoczenia rosjan w Bachmucie.

W sekcji bonusowej dziś więcej wideo.

👍 Dobre wieści:
⚆ Zełeński: Ukraina otrzyma więcej niemieckich systemów obrony powietrznej Gepard do ochrony sieci energetycznej.

🌻-600 (268 140) oraz -36 sztuk artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – rosyjski atak pod Synkiwką się nie powiódł. Walki trwają pod Nowojehoriwką. Nieco spadła presja rosjan w lasach serbriańskich. Część rosyjskich oddziałów została pilnie przerzucona na front zaporoski.

⚆ Okolice Bachmutu – ciągła presja na pozycje rosyjskie na południe od Bachmuta, gdzie siły ukraińskie stopniowo posuwają się między Kliszczejewką a Andrijiwką. Ukraińcom brakuje jeszcze kilku zdobyczy na północy by otoczyć rosjan w rejonie Bachmutu.

⚆ Marijinka, Awdijiwka – walki pod Opytnym, w Marijince rosjanie zdobyli kilka budynków

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosyjska armia zaczęła przenosić posiłki do Robotyne z innych obszarów frontu, odczuwając presję na swoje linie obronne, podaje brytyjski wywiad. Wywiad podaje, że siły ukraińskie wkroczyły na rosyjską wielopoziomową linię obrony zlokalizowaną na wschód od wsi Robotyne, a ukraińska piechota kontynuuje stopniowy postęp taktyczny i wyczerpuje siły rosyjskie.

⚆ Kilka dronów przyleciało do rosyjskiej „siedziby wyborczej” w tymczasowo okupowanej wsi Skelki w obwodzie zaporoskim. W efekcie doszło do eksplozji i pożaru.

⚆ Pod Nowodonieckim również drobne postępy.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Federacja rosyjska rozmieściła na Krymie kolejną stację w celu wystrzelenia „Shahedów” – powiedziała szefowa centrum prasowego Sił Obronnych Południa Natalia Humeniuk.

⚆ Kilka uderzeń w rosyjskie obiekty wojskowe

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: wszystkie obwody przyfrontowe i przygraniczne

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ wieś Soniaczne (ob chersonski) 1 ofiara

😼Połohy

😼Nowa Kachowa

😼Symferopol (Krym)

😼Feodozja (Krym)

😼Kercz (Krym)

😼Nowozerne (Krym)

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy skrytykowało deklarację G20 i proponuje bardziej uczciwą opcję. W nim słowa „wojna na Ukrainie” zastąpiono słowami „wojna z Ukrainą”. To przybliża sprawę do rzeczywistości. W tekście MSZ wymienia się także wroga, który nas na co dzień zabija i torturuje, i przeciwko któremu powstał cały kraj. Sugerują tam pisanie nie „kryzys ukraiński”, ale „inwazja Federacji rosyjskiej na Ukrainę”. Kolejna zmiana: „wszystkie kraje muszą działać w taki sposób, aby przestrzegać zasad ONZ” zmieniono na „rosja musi działać w taki sposób, aby przestrzegać zasad ONZ”.

⚆ Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba przyznał, że kwestia powołania specjalnego trybunału do spraw rosyjskich zbrodniarzy wojennych stała się jedyną, w której nie mógł spełnić poleceń prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego. Ukraiński minister przyznał, że choć wiele krajów, w tym Ukraina, opowiada się za utworzeniem specjalnego trybunału, stanowisko G7 skłania się w stronę „trybunału hybrydowego”. „Niedawno prezydent zapytał mnie, co powstało, aby propagować ideę specjalnego trybunału, i po raz pierwszy jako minister przyznałem, że nie mogę zaproponować rozwiązania” – powiedział szef MSZ.

⚆ Minister spraw zagranicznych Japonii Yoshimasa Hayashi złoży w sobotę niezapowiedzianą wizytę na Ukrainie. To jego pierwsza wizyta od czasu inwazji rosyjskiej, mająca na celu zademonstrowanie wsparcia Tokio dla Kijowa w obliczu rosyjskiej agresji.

⚆ ​​Zełeński spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Japonii Hayashim Yoshimasu. „Uzgodniliśmy rozpoczęcie negocjacji w sprawie dwustronnego porozumienia w sprawie gwarancji bezpieczeństwa przy opracowywaniu Deklaracji G7” – powiedział prezydent.

⚆ Nad tymczasowo okupowanym Donieckiem powiewała ukraińska flaga. Film publikowany przez lokalne media przedstawia ukraińską flagę powiewającą na balonach nad miastem. Flagę wypuszczono z rejonu Awdijiwki.

⚆ Japonia przekaże Ukrainie 24 żurawie do humanitarnego rozminowywania. Premier Japonii Yoshimasa Hayashi podkreślił, że jego kraj będzie nadal wspierać sankcje antyrosyjskie. Ponadto japońscy przedsiębiorcy zaprezentowali projekty współpracy w obszarze komunikacji, infrastruktury i medycyny.

⚆ We Lwowie Boris Johnson uczcił pamięć poległych Obrońców Ukrainy i Bohaterów Niebiańskiej Setki. Odwiedził miasto w sprawach biznesowych.

🌍Świat:

⚆ Stany Zjednoczone mogą włączyć ATACMS do kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy – ABC News.

⚆ Na terenie Rumunii odnaleziono wrak kolejnego drona rosyjskiego.

⚆ Kontrofensywa Wojsk Obronnych zmusiła rosjan do zmiany systemu zarządzania – ISW. Dlatego według Centrum Bezpieczeństwa i Nowych Technologii (CSET) wojska rosyjskie przeniosły swoje dowództwo poza zasięg większości ukraińskich systemów uderzeniowych i umieściły zaawansowane stanowiska dowodzenia za dobrze chronionymi pozycjami

⚆ Szczyt G20 uzgodnił wspólną deklarację. Premier Indii Narendra Modi poinformował, że na szczycie osiągnięto kompromisowe sformułowania w blokach w związku z wojną rosji z Ukrainą. Reuters sugeruje, że sformułowanie mogłoby być podobne do tego, które określono w deklaracji szczytu w Indonezji w 2022 r. Zauważono tam, że większość krajów potępia rosję za rozpętaną wojnę, ale są też inne poglądy.

⚆ Główne założenia deklaracji uzgodnionej podczas szczytu przez przywódców G20 – Reuters. Najważniejsze o Ukrainie:
▪️kraje muszą działać zgodnie z celami i zasadami Karty Narodów Zjednoczonych
▪️kraje muszą powstrzymać się od działań przeciwko integralności terytorialnej i suwerenności któregokolwiek państwa
▪️w czasie wojny na Ukrainie użycie lub groźba użycia broni nuklearnej jest niedopuszczalne
▪️pokojowe rozwiązywanie konfliktów, dyplomacja i dialog mają decydujące znaczenie
▪️wzywa Federację rosyjską i Ukrainę o zapewnienie natychmiastowych i niezakłóconych dostaw zbóż, produktów spożywczych i nawozów.

⚆ Korea Północna jest gotowa zawrzeć umowę z rosją w sprawie dostaw broni – FT. Media zauważają, że w zamian Moskwa mogłaby zaoferować zboże, ropę i technologię wojskową, a także walutę.

⚆ Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wzywa przywódców G20 do spełnienia części żądań rosji w sprawie przywrócenia porozumienia zbożowego – Bloomberg. Powołując się na trzech tureckich urzędników, gazeta podała, że ​​Turcja zwraca się do światowych przywódców o ułatwienie londyńskiemu bankowi Lloyd’s ubezpieczenia rosyjskiego eksportu żywności i nawozów oraz o ponowne podłączenie Moskwy do systemu SWIFT dla płatności międzynarodowych.

⚆ Brytyjska firma BAE Systems jest gotowa pomóc Ukrainie w produkcji części zamiennych do lekkich haubic ciągnionych 105 mm L119, – dyrektor generalny Charles Woodburn. Uruchomienie produkcji w ukraińskich zakładach jest możliwe już za kilka miesięcy. Haubica L119 jest produkowana od 1989 roku i dzięki możliwościom transportu helikopterem służy we wszystkich jednostkach szturmowych i desantowych armii amerykańskiej.

💩rosja i białoruś:

⚆ Kreml jest oburzony na Armenię za „nieprzyjazne kroki”, w tym pomoc dla Ukrainy. rosja wezwała ambasadora Armenii Vagarshaka Harutyunyana do Ministerstwa Spraw Zagranicznych na „trudną rozmowę” w sprawie ostatnich posunięć Erewania, które rosja uważa za nieprzyjazne, w tym – według Kremla – pociągu żony premiera do Kijowa i przeniesienia pomocy humanitarnej pomoc dla Ukrainy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych rosji oświadczyło także, że zauważyło wahania w Armenii co do dalszego udziału w OUBZ i traktatach dwustronnych z rosją, a także wykonalności porozumień z udziałem rosji na rzecz normalizacji stosunków z Azerbejdżanem.

🔥Jarosław – pożar budynku komisji poborowej

🦨 Nieczysty biznes – Globus (Niemcy)

Firma rowadzi 19 hipermarketów w rosji, zatrudniając 9900 pracowników i generując 14% całkowitej sprzedaży. rosyjska sieć hipermarketów zarządzana jest z Pragi. Nadal działa w rosji. Niemiecki właściciel grupy Globus Matthias Bruch tłumaczył wcześniej pobyt firmy w rosji koniecznością uwzględnienia dobra prawie 10 000 rosyjskich pracowników, a także klientów dużych sklepów, dla których chce „zachować dostęp do produktów spożywczych”.

⌛ Rok temu pisałem (198):

Ukraińska ofensywa na charkowszczyźnie postępuje w niesamowitym tempie. Doniesień z tego obszaru jest bardzo dużo. Jest masa informacji i nagrań pokazujących jak Ukraińcy przejmują olbrzymie składy amunicji odbite od rosjan, przejmują ich najnowsze stacje radarowe (Zoopark), cenny sprzęt. Są wzruszające nagrania z kolejnych wyzwalanych miejscowości, spadające na ziemie rosyjskie flagi (i te ZSRR), dziesiątki rozbitego rosyjskiego sprzętu, zabitych w zasadzkach rosjan, ale i karetek w Kijowie przywożących rannych Ukraińców. Jest też grupa nagrań pokazujących paniczną ucieczkę rosjan, tonące w rzece kolumny rosyjskiego sprzętu (który miał być niezatapialny), są nagrania z rosyjskimi jeńcami, którzy mówią, że część rosyjskich czołgów tylko jeździ (bo mają zepsute ładownice dział a mechaników brak), a druga część tylko strzela (nie jeździ bo mają problemy z cieknącym olejem). rosjanie uciekają (i często wpadają w zasadzki) lub chaotycznie się bronią. Są nieskoordynowani, odcięci od wsparcia lotniczego i posiłków. rosyjskie media zalewają swoje kanały informacjami i dziwnymi nagraniami pokazującymi masowe posiłki rosjan ciągnące na Kupjańsk czy lądujące tam na gigantycznych helikopterach Mi-26. Na rosyjskich nagraniach widać kolumny ciężarówek i ciągniętych przez nich dział, ale trudno brać je jako prawdopodobne. Brak jest tam ciężkiego sprzętu – czołgów, haubic, transporterów opancerzonych.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Akcja ratunkowa w Krzywym Rogu po ataku 8 wrzesnia

⚆ Leopardy 1 już w Ukrainie

⚆ Leopard 2 vs 2 rosyjskie czołgi

⚆ Tak się przypieka TS-10 “Solncepok”

⚆ Efekt pracy 4 HIMARSów

📣 Pomaganie za czytanie:

Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ocalić ranną osobę. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera.

W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 22000zł na samochód terenowy dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu.


💧Źródła z których korzystam:
Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnikov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.