🪖Dzień 560 (6 września 2023, 23:05) – szklana kula

🪖Dzień 560 (6 września 2023, 23:05) – szklana kula

6 września, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś nieco dłużej – aż na trzy wątki się nazbierało…

OFENSYWA

Rok temu siły ukraińskie rozpoczęły odbijanie obwodu charkowskiego. W efekcie ich działań Ukraina odzyskała niemal cały teren obwodu charkowskiego (z miastem Izium), zmniejszyła presję na sam Charków i Słowiańsk. Ukraiński marsz zaczął się od przełamania rosyjskich linii obronnych pod Bałakliją i dalej wypadki potoczyły się szybko. rosjanom udało się ustabilizować obronę dopiero na linii za rzeką Doniec, między Kupjańskiem a Kreminną gdzie bez większych zmian pozostaje ona do dziś. Przed “rajdem” Ukraińcy przez wiele tygodni wycieńczali rosyjską logistykę i zaplecze.

Czemu o tym piszę? Bo sezon na kontrofensywę w tym roku jest w podobnym czasie ale jest sporo różnic. O różnicach pisałem kilkakrotnie, ale przypomnę. W zeszłym roku rosjanie nie mieli tak zaawansowanych linii obrony jak w tym na zaporożu. Przy tej okazji trzeba nadmienić, że odnośnie tych linii lub tej linii zdania są podzielone. Fachowcy twierdzą, że jest to jedna linia obrony składająca się z kilku poziomów. Pierwszy poziom to linia główna – najmocniej ufortyfikowana, z olbrzymimi połaciami pól minowych, okopami, ale bez rowów przeciwczołgowych. Te mają być dalej wraz z okopami zapasowymi. Są też opnie, że za tym pierwszym poziomem istnieje drugi – znacznie mocniej ufortyfikowany z podziemnymi tunelami. Pewne jest natomiast, że główny poziom zabezpieczeń Ukraińcy już przerwali i to bez uciekania się do szturmu z użyciem ciężkiego sprzętu. To druga różnica. W zeszłym roku Ukraińcy nacierali książkowo (artyleria > piechota + lekki i ciężki sprzęt), a w tym główną rolę odegrała artyleria i piechota. Wyszło nieco kuriozalnie. Gromkie zapowiedzi zachodu o uzbrojeniu Ukrainy w setki zachodnich czołgów na wiosnę tego roku ograniczyły się do około 120 sztuk. rosjanie nastawili się widać na masowy szturm pancerny, a Ukraińcy po pierwszych porażkach tej ofensywy zmienili taktykę.

Wracając jednak do samej ofensywy. Dwa miesiące Ukraińcy dobierali się do głównej linii obrony rosjan. Dziś dysponują sporą wyrwą pod Robotyne by albo kontynuować rajd na Tokmak albo zawiązać tu siły rosyjskie by uderzyć gdzie indziej. A u rosjan pojawia się już problem krótkiej kołderki. Nie są w stanie przewidzieć gdzie skierować rezerwy by podeprzeć nadwątloną obronę. To balansowanie staje się mocno widoczne i dla rosjan niebezpieczne bo rosyjska armia przypomina walec, którego trudno posądzić o wysoką mobilność. Jednocześnie Ukraińcy mają w gotowości kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy gotowych do uderzenia. To jest ten punkt przewagi, który Ukraińcy już mają, ale jeszcze go nie wykorzystują. Jestem natomiast przekonany, że do końca września zobaczymy tych żołnierzy w akcji.

BROŃ (tu posiłkowałem się informacjami przytoczonymi wczoraj przez Toma Coopera)

Wprawdzie USA ogłosiły dziś kolejny pakiet pomocy wojskowej, ale nie widać w nim zbyt wielu nowości. Nie ma żadnej cudownej broni – takiej jaką był HIMARS czy Storm Shadow, pozwalające Ukraińcom skutecznie utrudniać rosyjską logistykę i koncentrowanie amunicji i ludzi na tyłach. Dziś rosjanie się zaadoptowali do tej broni i co gorsza – nie widać by Ukraińcy mieli cokolwiek tego kalibru otrzymać w najbliższym czasie. Wprawdzie na horyzoncie wiadomo, że nadejdą F-16 i Abramsy, ale one też niewiele zmienią. Abramsów będzie raptem 30 sztuk. To duże i ciężkie czołgi, które do kwietnia/maja przyszłego roku nie za bardzo będą miały co robić. Jest ich też mało jak na skalę konfliktu. Co do F-16 to nie chciałbym nadmiernie rozczarowywać, ale jest kilka powodów dla których wątpię by cokolwiek one zmieniły. Ukraińcy twierdzili, że pomogą one odpędzać rosyjskie bombowce i uzyskać przewagę powietrzną na obszarze walk. Tyle, że F-16 to samoloty myśliwskie. Gorzej sobie radzą na małym pułapie – latają tu wolniej niż SU-25. Z drugiej strony nie dosięgną też rosyjskich bombowców, ani rakiet bo te są wystrzeliwane z głębokich terytoriów rosji. Nie powalczą też z rosyjskimi myśliwcami, bo wystarczy, że te wystrzelą w ich kierunku rakiety powietrze-powietrze by do żadnej walki nie doszło. F-16 nie przeniosą też Storm Shadow czy Taurusów bo są zbyt ciężkie by osiągnęły one właściwą prędkość. F-16 mogą się przydać do zwalczania Shahedów czy eliminowania naziemnych stacji radarowych rosjan. Na niewiele więcej. Na koniec trzeba dodać, że to co chcą Ukraińcom przekazać Holendrzy i Duńczycy to stare maszyny, których większość od dawna nie była w powietrzu i jest mocno przechodzona. Nie można natomiast wykluczyć, że Duńczycy i Holendrzy z pomocą USA je właśnie teraz remontują i modernizują. Dlatego Ukraińcy nie do końca zdają się na tę pomoc i nadal intensywnie próbują sami zbudować swoje rodzaje broni. Sądzę, że ich wysyp będzie rósł.

ZMIANY WEWNĘTRZNE

Trudno zignorować dzisiejszą wypowiedź nowego ministra obrony Ukrainy, który zrównał łapówkarzy do terrorystów. To bardzo silny i bardzo potrzebny sygnał nie tyle dla UE czy USA, ale dla samej Ukrainy. Jeśli Umerow oczyści MON z korupcji z pomocą Budanowa, to będą podstawy do tego by uznać, że pacjent “rokuje” i ze Ukraina będzie w stanie zwalczyć korupcję do poziomu “europejskiego”.

Poza tym: Blinken w Kijowie, Ukraińcy żądają weta w sprawie uchwały o oświadczeniach majątkowych posłów i urzędników, Ukraińcy nadal “grzeją” temat rosyjskiego pilota, który zbiegł wraz z helikopterem.

No i niestetety – rosyjska rakieta uderzyła dziś w rynek miejski w Konstantynówce. Zginęło 20 osób i kilkadziesiąt jest rannych.

Linia frontu z drobnymi zmianami.

👍 Dobre wieści:
⚆ ​​Stany Zjednoczone dostarczają Ukrainie amunicję ze zubożonego uranu do czołgów Abrams – czytamy w oświadczeniu Pentagonu w sprawie nowego pakietu pomocy wojskowej. Pakiet zawiera również: sprzęt wspierający ukraińską obronę powietrzną; dodatkowa amunicja do HIMARS; Pociski artyleryjskie kalibru 155 mm i 105 mm; 81-mm systemy moździerzowe i pociski; rakiety TOW; systemy przeciwpancerne Javelin i AT-4; ponad 3 miliony nabojów do broni strzeleckiej; taktyczne systemy nawigacji powietrznej i systemy łączności; amunicję burzącą/oczyszającą teren; części zapasowe i inny sprzęt polowy.

⚆ Wielka Brytania przekaże Ukrainie rozpoznawczy pojazd opancerzony „Scimitar” – firmie Rheinmetall BAE Systems Land.

🌻-610 (266 290) i -36 sztuk artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Wysoka liczba ofiar ataku rakietowego na Konstantynówkę

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Oddziały Federacji rosyjskiej przygotowują się do odwetu na linii Kupjańsk-Łyman w celu przechwycenia inicjatywy na wschodzie, — Sirskyj. „W kierunku Kupiańska wróg kończy szkolenie jednostek szturmowych, codziennie ostrzeliwując nasze pozycje artylerią i moździerzami. Na kierunku Łymana kontynuowana jest wymiana wojsk na jednostki 25. Armii, które zostały sformowane i przeniesione z terytorium Federacji rosyjskiej” – powiedział generał.

⚆ Okolice Bachmutu – brak doniesień

⚆ Marijinka, Awdijewka – Marijinka – rosjanie ponownie przesunęli się nieco w miejscowości. W okolicy Awdijewki walki koło miejscowości Newelskie.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Wyłom koło Robotyne i Werbowego jest na tyle duży i ustabilizowany, że Ukraińcy mogą wprowadzić cięższe jednostki.

⚆ Nieoficjalnie – Ukraińcy wyparli rosjan z okolic Nowodonieckiego i Nowomajorskiego i przesuwają się na kierunku mariupolskim

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ rosjanie naprawili przęsło mostu krymskiego, które zawaliło się po ataku dronów ukraińskich.

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: wszystkie obwody przygraniczne

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Zaporoże

⚆ Konstantynówka – 17 ofiar i 32 osoby ranne (uderzenie w rynek). Wśród ofiar jest ratownik.

🛸 W nocy rosjanie uderzyli na Ukrainę rakietami i dronami – wystrzelili łącznie 33 cele powietrzne. Siły obrony powietrznej zniszczyły 7 z 7 rakiet manewrujących Ch-101/Ch-555/Ch-55, 1 z 1 rakiety balistycznej Iskander-M i 15 z 25 Shahedów. W obwodzie kijowskim przedsiębiorstwo zapaliło się od spadających fragmentów rakiety – ratownicy ugasili ogień, nie było ofiar. rosjanie dronami atakowali dzielnicę Izmail w Odesie, w wyniku czego zginęła jedna osoba, doszło do zniszczeń. Uszkodzone zostały obiekty infrastruktury portowej i rolniczej: windy, budynki administracyjne, przedsiębiorstwa rolnicze.

😼Mariupol

😼Szebekino

😼Briańsk

😼Kadijewka

😼Krasnodar

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Sekretarz stanu USA Anthony Blinken przybył do Kijowa z oficjalną wizytą. Podczas swojej wizyty w Kijowie odwiedził cmentarz Berkowec, gdzie oddał cześć poległym obrońcom Ukrainy. Blinken na spotkaniu z Zełenskim: “Chcę poznać Twoją ocenę sytuacji na polu walki. Wiem, że pewnego dnia byliście na pierwszej linii frontu i wszyscy bardzo czekamy na waszą ocenę. I z pewnością widzimy teraz znaczny postęp w kontrofensywie, co jest bardzo, bardzo zachęcające” – sekretarz stanu – stwierdził. Dodał, że Biden również nie może się doczekać spotkania z Zełeńskim w najbliższej przyszłości. „Po raz pierwszy przekażemy Ukrainie skonfiskowany majątek Federacji rosyjskiej” – powiedział potem w Kijowie sekretarz stanu USA. Jednocześnie USA nie są jeszcze gotowe do przekazania Ukrainie rakiet ATACMS. Wieczorem Blinken z Kułebą poszli do Maka na frytki i ciastko.

⚆ Zełeński powiedział, że decyzję w sprawie ustawy o elektronicznych oświadczeniach majątkowych podejmie Rada po konsultacjach z wicepremierem ds. integracji europejskiej Stefaniszyną. Dzień wcześniej Rada przyjęła w całości ustawę przywracającą elektroniczne oświadczenia majątkowe urzędników państwowych i samorządowych, stanowiące jedno z kryteriów wejścia do UE. Jednak główna poprawka 371 dotycząca otwarcia rejestru oświadczeń bezpośrednio po przyjęciu ustawy, a nie po roku, nie uzyskała wymaganej liczby głosów.

⚆ Tymczasem pod petycją z żądaniem zawetowania ustawy o oświadczeniu bez natychmiastowego otwarcia rejestru w pół dnia zebrano niezbędne 25 tysięcy podpisów – teraz musi ją rozpatrzyć prezydent.

⚆ Rada Najwyższa powołała Rustema Umerowa na stanowisko Ministra Obrony Ukrainy – poinformował zastępca ludowy Żelezniak. „Za” – 338 deputowanych ludowych

⚆ „Każda skradziona hrywna kosztuje życie i bezpieczeństwo naszych żołnierzy. Skorumpowani będą utożsamiani z terrorystami. I nie ma żadnych negocjacji z terrorystami” – Minister Obrony Rustem Umerow. Powiedział też, że jego zespół zamierza przeprowadzić audyt wszystkich obszarów podlegających Ministerstwu Obrony i zwiększyć zdolności obronne krajowych producentów. „Wszystko, co można wyprodukować na Ukrainie, należy wyprodukować na Ukrainie” – powiedział. Ponadto Umerow podkreślił, że wśród zadań priorytetowych znajduje się przygotowanie niezbędnej infrastruktury do pełnego przyjęcia myśliwców F-16.

⚆ ​​Rada Najwyższa zagłosowała za powołaniem byłego szefa Donieckiej administracji regionalnej Pawła Kyryłenki na szefa Komitetu Antymonopolowego – decyzję poparło 250 deputowanych.

⚆ Ukraina wypłaci pilotowi rosyjskiego śmigłowca Mi-8 przewiezionego na Ukrainę Maksymowi Kuźminowowi odszkodowanie pieniężne w wysokości 500 000 dolarów w przeliczeniu na hrywny, – Jusow. Maxim otrzymuje prawo wyboru swojego przyszłego miejsca zamieszkania i pracy. „Teraz Maxim jest wolnym człowiekiem w wolnym kraju. Rozważa zamiar włączenia się do Sił Obronnych Ukrainy i dalszego przeciwdziałania rosyjskiej agresji. Ale to będzie jego decyzja” – Andrij Jusow. „Apelujemy do wszystkich rosyjskich żołnierzy: nawet w czasach dyktatury jest wybór. Nie jesteście niewolnikami, nie „Gerasim” i nie „Moo-moo”. Przejdź na stronę dobra, gdzie masz gwarancję bezpieczeństwa, przyzwoitości i czystego sumienia.”

⚆ Ukraiński wywiad nie jest w 100% pewny śmierci prigożyna w katastrofie lotniczej w obwodzie twerskim, ale potwierdza informację o śmierci jego pomocnika „Wagnera” utkina – przedstawiciel Głównej Dyrekcji Wywiadu Ministerstwa Obrony Narodowej Ukraina Andrij Jusow.

⚆ Do Kijowa przyjechała także premier Danii Mette Frederiksen.

⚆ Znacząco wzrosła liczba żołnierzy rosyjskich w niewoli ukraińskiej. „rosja zwraca ukraińskich jeńców wojennych i będzie to robić nadal. W szczególności ze swoich własnych powodów – zarówno polityki wewnętrznej, jak i bezpieczeństwa. W niewoli ukraińskiej przebywają także rosyjscy jeńcy wojenni. A w ostatnim okresie było ich wielu więcej” – powiedział Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Narodowej.

⚆ Kijów będzie w stanie zapewnić mieszkańcom ciepło, nawet jeśli zimą nie będzie prądu. W Kijowie główne prace na sezon grzewczy zostały już zakończone. Naprawiono ponad 2200 uszkodzeń sieci ciepłowniczych, które mogły potencjalnie wystąpić w okresie zimowym. „Obecnie do agregatów można szybko podłączyć 100 kotłowni. Dysponujemy także arsenałem mobilnych kotłowni do utrzymywania ciepła w szpitalach i oddziałach położniczych” – powiedział Pantelejew. Jednak mieszkańcy Kijowa są już winni prawie 6 miliardów hrywien za ogrzewanie i ciepłą wodę. „Kyivteploenergo” oferuje restrukturyzację zadłużenia i spłatę go w ratach. Departament twierdzi, że taryfy za ciepłą wodę i ogrzewanie dla mieszkańców Kijowa jeszcze się nie zmienią.

🌍Świat:

⚆ Wizyta sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena na Ukrainie potrwa dwa dni, oczekuje się nowego pakietu pomocowego o wartości ponad 1 miliarda dolarów — Reuters

⚆ ​​Blinken powiedział, że Waszyngton widzi postęp ukraińskiej kontrofensywy, a USA zadbają o to, aby Ukraina otrzymała niezbędną pomoc teraz i w dłuższej perspektywie.

Uzupełnienie dotyczące egzaminów z języka łotewskiego dla obywateli rosyjskich w Łotwie. Obowiązek egzaminacyjny dotyczy rosjan, którzy nie przyjęli obywatelstwa łotewskiego po rozpadzie ZSRR i pozostali na Łotwie.

⚆ Ukraińskie Siły Zbrojne straciły pierwszy czołg Challenger 2, załoga czołgu przeżyła, – Forbes. Podczas trzymiesięcznej kontrofensywy Ukraińcy stracili zaledwie 7 ze 105 czołgów produkcji zachodniej: sześć z 71 Leopardów 2 i jeden z 14 Challengerów 2.

⚆ Większość czołgów i innego sprzętu wojskowego przekazanego Ukrainie przez kraje zachodnie na początku tego roku w ramach kontrofensywy pozostaje nienaruszona, — Guardian.

⚆ Agencja Obrony UE podpisała pierwsze umowy w sprawie wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy — EDA

⚆ ​​Minister obrony Rumunii po raz pierwszy przyznał, że w pobliżu brzegów Dunaju po rumuńskiej stronie znaleziono fragmenty podobne do wraku drona. Początkowo Bukareszt kategorycznie zaprzeczał upadkowi rosyjskich „Shahedów”, które zaatakowały ukraińskie porty nad Dunajem, na terytorium Rumunii. „Zbadaliśmy bardzo duży obszar, w tym ten, o którym mówiono publicznie, i mogę potwierdzić, że znaleźliśmy w tym obszarze fragmenty, które mogą być wrakiem drona” – powiedział Angel Tylvar. Według niego znalezione fragmenty nie stanowią zagrożenia. Minister obrony Rumunii Angel Tilvar powiedział, że obecnie nie wiadomo, kiedy wrak rosyjskiego drona spadł w rejonie wsi Plauru i czy ma to związek z atakiem, który strona ukraińska ogłosiła na początku tego tygodnia. Poinformował, że we wtorek poinformował prezydenta Iohannisa, że ​​na terytorium kraju nie odnaleziono żadnych części bezzałogowego statku powietrznego. Jednak wieczorem tego samego dnia rumuńska marynarka wojenna odkryła szczątki metalu w pobliżu wioski Plauru, która graniczy z Izmailem w obwodzie odeskim. Rzecznik ministerstwa obrony powiedział, że Rumunia wzmocni ochronę swojej przestrzeni powietrznej.

Tu znaleziono szczątki rosyjskiego drona, biała linia to granica.

⚆ Prezydent Rumunii Klaus Iohannis powiedział, że w związku z odkryciem na terytorium Rumunii wraku, prawdopodobnie rosyjskiego drona, należy przeprowadzić „pilne i profesjonalne śledztwo”. „Jeśli potwierdzi się, że te fragmenty stanowią część rosyjskiego drona, taka sytuacja będzie absolutnie nie do przyjęcia i będzie stanowić poważne naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Rumunii” – powiedział.

⚆ Wspólne ćwiczenia wojskowe z USA odbędą się we wrześniu w Armenii – Ministerstwo Obrony Armenii. Poinformowano, że szkolenie obejmuje „wykonywanie zadań stabilizacyjnych pomiędzy skonfliktowanymi stronami podczas misji pokojowej”. Kreml stwierdził już, że ćwiczenia ormiańsko-amerykańskie „wywołują alarm, zwłaszcza w obecnej sytuacji”.

⚆ Następuje nowa eskalacja konfliktu między Azerbejdżanem a Armenią. Azerbejdżan przesuwa do granicy konwoje sprzętu wojskowego. Z Turcji i Izraela do Azerbejdżanu panuje intensywny ruch samolotów transportowych. Obserwatorzy Unii Europejskiej odnotowują także poważną eskalację na granicy obu krajów.

⚆ Armenia po raz pierwszy od startu rosyjskiej inwazji udzieliła Ukrainie pomocy humanitarnej.

💩rosja i białoruś:

⚆ Zmiany kadrowe w rosji. Na stanowisko pełniącego obowiązki szefa Sztabu Głównego Sił Powietrznych mianowano generała wiktora afzałowa – Naczelnego Dowódcę Sił Powietrznych rosji. Wcześniej na czele Sił Powietrznych i Kosmicznych Federacji rosyjskiej stał generał siergiej surowikin. Razem z nim na emeryturę odchodzą jego zastępca generał andrij judin oraz dowódca 4. Armii Sił Powietrznych i generał Obrony Powietrznej mykoła gostiew.

🦨 Nieczysty biznes

PRIMA – Polska Fabryka pierścieni tłokowych z Łodzi. Kolomensky Zavod która zaopatruje rosyjskie Ministerstwo Obrony w silniki wysokoprężne do okrętów wojennych. Przedsiębiorstwo produkuje silniki dla rosyjskiej marynarki wojennej na bazie D500. Aby wyprodukować taki silnik Kolomensky Zavod zamawia sprężyny śrubowe od Heinrich Eibach GmbH w Niemczech, zawory bezpieczeństwa są dostarczane przez HOERBIGER Wien GmbH z Austrii, a silniki typu D49 od polskiego producenta pierścieni tłokowych Prima.

⌛ Rok temu pisałem (195):

zaczęła się zasadnicza część wyzwalania obwodu charkowskiego

Działania ukraińskiej armii przyspieszają. Nie są masowe, szeroko-frontowe, a punktowe, selektywne i nastawione na konsekwentne paraliżowanie działań rosjan. I rosjanie nie bardzo mogą cokolwiek z tym zrobić, bo na tym etapie mogą robić to samo co wcześniej, czyli próbować budować masę. A to już wiemy, że nie działa bo Ukraińcy skutecznie paraliżują dostawy, obronę przeciwlotniczą, punkty koncentracji amunicji i ludzi. O ile pod Siewierodonieckiem, Łysyczańskiem, Łymanem rosjanie bylli w stanie skoncentrować swoją artylerię i piechotę na wąskim odcinku frontu i wyprzeć Ukraińców, to od tygodni ich podobne próby na odcinku donieckim (Bachmut, Marijanka, Awdijewka) stoją w miejscu. Podawałem informacje ostatnio, że tu ich tempo wynosi 1km/tydzień i słabnie. Tymczasem Ukraińcy w ciągu tygodnia wbili się na odcinku chersońskim o wiele mocniej. I zrobili to mimo ściągnięcia przez rosjan olbrzymich posiłków w ten rejon.

Ten efekt chwiania się rosyjskich sił jest już ewidentny, aczkolwiek nie widać go w publicznych komunikatach. No i to już nie jest tylko odcinek chersoński ale i charkowski. Bo działa tu efekt „rozciągania plasteliny” – rosjanie decydując się na przesunięcie swoich sił na odcinek chersoński, osłabili inne odcinki frontu. A osłabienie rosyjskich sił pod Charkowem, Iziumem czy na łuhańszczyźnie zachęca Ukraińców do coraz śmielszych ataków w tych miejscach. Wczoraj Ozerne, Bałaklija i wiele innych doniesień nieoficjalnych po prostu pokazują, że wojna przekracza punkt zwrotny. Nawet Igor Girkin (rosyjski ex-wojskowy, kierował rosyjskimi wojskami w 2015) pisze, że przegrana rosjan jest widoczna i że to tylko kwestia czasu.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ szabla wygląda tak

⚆ niewiele brakowało – ukraiński dron i rosyjski KA-52

⚆ był sobie posterunek

⚆ Dwa wiatraki

⚆ Szturm rosyjskich okopów pod Newelskim

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.