🪖Dzień 559 (5 września 2023, 22:35) – śmielej

🪖Dzień 559 (5 września 2023, 22:35) – śmielej

5 września, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Ze skromnym optymizmem warto odnotować, że Ukraińcy śmielej działają na odcinku zaporoskim. Są postępy pod Robotyne i Werbowym. Wyłom tam ma już powierzchnię ponad 100 km2. Do tego postępy pod Kamjańskim i nowa aktywność pod Nowodonieckim (na zachód od Wuhłedaru, tu gdzie ostatnio wizytował oddziały Zełeński).

O ile Ukraińcom na froncie odwagi i kreatywności nie brakuje, to gorzej z odwagą wśród posłów (bo kreatywności też im pewnie nie brak). Rada Najwyższa wprawdzie przegłosowała powrót obowiązku publikacji majątkowych przez posłów i urzędników, ale nie odbędzie się to natychmiast. To kolejny przejaw tego jak głęboko tkwi w Ukrainie korupcja i widzi to świat i zachodni partnerzy Ukrainy. Polowanie na Kołomojskiego o którym pisałem kilka dni temu jest symboliczne, powiązane z przeszłością. Ukraina ma problem z teraźniejszością, bo korupcji widać może mniej w zawierusze wojennej, ale tkwi ona również głęboko, w cieniu wszystkich intensywnych działań aparatu państwowego. Przykro byłoby tu mnożyć przykłady od wielkich korupcji po te małe rozkradania pomocy humanitarnej, handlowanie wykradzionym oposażeniem żołnierskim. Walka na tym froncie jest nierówna bo i wróg podstępny.

Zatem, albo zbliża się ważne spotkanie Zełeńskiego z liderami zachodnimi, albo faktycznie walki w korupcją rozkręcają się. Odwołanie Reznikowa i inne roszady kadrowe pokazują, że walka z korupcją Ukraina kontynuuje. Oby wytrwałości i w tej walce nie zabrakło, bo słusznie zauważa prezydent Litwy, że od tego zależy też pomoc wojskowa dla Ukrainy i jej przyszłość. Dzisiejsze głosowanie posłów ukraińskich to jednak przegrana bitwa w tej wojnie.
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

👍 Dobre wieści:
⚆ ​Niemcy przekazały Siłom Zbrojnym Ukrainy amunicję do samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard, nowo wyprodukowaną na odrestaurowanej linii produkcyjnej. Ministerstwo Obrony Republiki Federalnej Niemiec zauważyło, że budowa linii produkcyjnej do produkcji amunicji została pomyślnie ukończona wcześniej w ambitnym terminie, co umożliwiło pierwszą dostawę na Ukrainę pięciocyfrowej liczby pocisków (10 080 sztuk). Prócz tego Niemcy przekazali: 8,5 mln naboi, 27 tys. sztuk amunicji 40mm, most mobilny Beaver, 32 ciężarówki Zeteros, 4 ciągniki siodłowe, 4 samochody patrolowe, 20 000 okularów ochronnych.

🌻-550 (265 680) -38 sztuk artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – drobne sukcesy Ukraińców

⚆ Okolice Bachmutu – Ukraińcy w dalszym ciągu wywierają presję na Kliszczejiwkę. W samej wiosce trwają ciężkie walki – rosjanie nie żałują tu rezerw na utrzymanie ważnego węzła obronnego. Na północ od wsi możliwe było nieznaczne poszerzenie strefy kontrolnej w kierunku wsi. Opytne i południowe obrzeża Bachmutu. W rejonie Andrijewki rosjanie są w kleszczach z dwóch stron. Utrzymuje się też ukraiński przyczółek na wschód od linii kolejowej w rejonie Ozarjaniwki.

⚆ Marijinka, Awdijewka – postępy rosjan są w Marijince, brak doniesień z Awdijewki.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Nowodonieckie – nowy kierunek ataku sił ukraińskich

⚆ Kamjańskie – powolny ruch Ukraińców doprowadził do zwolnienia kawałka ziemi

⚆ Ukraińska lekka piechota przeszła na pozycje za rowami przeciwpancernymi i przeszkodami typu „smocze zęby”, które stanowią część rosyjskiej obrony w okupowanej zachodniej części obwodu zaporoskiego — ISW

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ rosjanie zamknęli most krymski

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: wszystkie obwody przygraniczne, ale ostrzał wydawał się być mniejszy

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ brak szczególnych punktów ostrzału

🛸Brak nalotów, w momencie kończenia podsumowania wiadomo było o dwóch falach Shahedów zmierzających na Ukrainę

😼 atak w rejonie Tweru, w wyniku którego uszkodzony został „Zakład Badawczy Redkińskiego”. Wrak drona spadł w pobliżu magazynu cieczy łatwopalnych, po czym nastąpiła eksplozja. Eksplozja uszkodziła jedną cysternę i okna pobliskiego budynku. Ogólnie rzecz biorąc, dziś w rosji obrona przeciwlotnicza pracowała przede wszystkim w obwodzie moskiewskim, kałuskim i twerskim.

😼 Pracownicy SBU wysadzili w powietrze szefa celników tzw. „LNR” Jurija Afanasiewskiego. Otrzymał rany odłamkowe i obecnie w ciężkim stanie przebywa na oddziale intensywnej terapii.

🛡 Ukraina dostosowuje produkowane w kraju rakiety przeciwokrętowe Neptun do ataków dalekiego zasięgu — Newsweek

🛡 UKRJET pokazał swój nowy dron odrzutowy. UJ-23 Topaz może przeprowadzać operacje rozpoznawcze i wojskowe, przeciwdziałając wojnie elektronicznej w każdych warunkach pogodowych. Zasięg – 400 km, promień lotu kontrolowanego – 100 km, maksymalna prędkość – 800km.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Przygotowany do drugiego czytania projekt ustawy nr 9534 w sprawie przywrócania jawności obowiązkowych oświadczeń majątkowych został zmieniony w celu zamknięcia rejestru oświadczeń na kolejny rok, powiedział deputowany ludowy Jurczyszyn. „Deputowani ludowi najwyraźniej boją się odważyć się pokazać swój majątek zdobyty podczas wojny na pełną skalę. Większość argumentów za zamkniętym rejestrem to manipulacja, której celem jest maksymalne odsunięcie momentu, w którym będą musieli melduję się na wakacjach w Dubaju i nowych osiedlach w Peczersku” – podkreślił. Jurczyszyn dodał, że bezwzględna większość społeczeństwa, zwłaszcza wojska, a także międzynarodowi partnerzy Ukrainy z krajów G7 opowiadają się za otwartym rejestrem oświadczeń.

⚆ ​Rada Najwyższa odwołała Ołeksija Reznikowa ze stanowiska Ministra Obrony Narodowej – 327 głosami „za”. Według zastępcy ludowego Żelezniaka mianowanie Rustema Umierowa na stanowisko szefa Ministerstwa Obrony zostanie rozważone 6 września.

⚆ Rada Najwyższa przywróciła obowiązkowe oświadczenie majątkowe urzędników. Ogółem za przyjęciem projektu ustawy głosowało 329 posłów. Nie przyjęto tylko jednej ważnej poprawki – rejestr oświadczeń nie zostanie udostępniony natychmiast a z opóźnieniem.

⚆ SBU prowadzi w kilku regionach ponad 20 przeszukań w związku z nadużyciami przy odbudowie infrastruktury energetycznej Ukrainy.

​​⚆ Gabinet Ministrów zatwierdził odwołanie Pawła Kyryłenki ze stanowiska szefa Donieckiej administracji regionalnej i powołanie Filipa Pronina na stanowisko szefa Połtawskiej administracji regionalnej. Kyryłenko zostanie szefem Komitetu Antymonopolowego.

Kyryłenko

⚆ Druga linia obrony rosjan jest na tyle potężna i może mieć rozbudowaną sieć labiryntów, bo rosjanie mieli ponad rok na przekopywanie się – rzecznik sił obronnych kierunku na kierunku tawrijskim – Sztupun

⚆ Zełeński podpisał ustawę o zmianie struktury administracyjno-terytorialnej Krymu. Ustawa nakazuje rządowi określenie w ciągu miesiąca terytoriów i ośrodków administracyjnych wspólnot terytorialnych w Autonomicznej Republice Krymu, a w ciągu trzech miesięcy utworzenie podziału nowych okręgów i przedłożenie parlamentowi projektu ustawy o szczegółach przywrócenia władzy publicznej na Krymie po okupacji.

⚆ Służba bezpieczeństwa zaocznie poinformowała o podejrzeniach rosyjskiego oligarchy Mychajło Fridmana, który jest zamieszany w finansowanie wojny z Ukrainą. Do finansowania „projektów” Kremla oligarcha wykorzystuje aktywa kontrolowanej przez niego „Grupy Alfa”.

⚆ Pilot rosyjskiego śmigłowca Mi-8 przekazanego Ukrainie, 28-letni Maksym Kuźminow, otrzyma nagrodę w wysokości 500 000 dolarów w równowartości w hrywnych, powiedział Andrij Jusow, przedstawiciel Administracji Państwowej Ukrainy. Ukraiński wywiad nalega, aby rosjanie poszli za jego przykładem.

⚆ Grupa bukmacherska Parimatch pozwała Zełeńskiego z żądaniem unieważnienia sankcji wprowadzonych w marcu 2023 r. W pozwie spółka zauważyła, że ​​po masowej inwazji Federacji rosyjskiej na Ukrainę „zaprzestała wszelkiej współpracy z mieszkańcami Federacji rosyjskiej” i „podejmuje wszelkie możliwe działania, aby zaprzestać wykorzystywania obiektów własności intelektualnej na terytorium Federacji rosyjskiej.”

🌍Świat:

⚆ Prezydent Litwy Gitanas Nauseda stwierdził, że korupcja na Ukrainie ma istotny wpływ na kraje zachodnie przy podejmowaniu decyzji o dostawach broni do Kijowa. „To bardzo ważny powód. Skoro te państwa, które udzielają wsparcia Ukrainie, są państwami demokratycznymi, oznacza to, że muszą brać pod uwagę nastroje swojego społeczeństwa i opinię wyborców. Wyobraźcie sobie, że wyborcy widzą, że w państwie, do którego kierowana jest pomoc, mają miejsce bardzo widoczne afery korupcyjne. To ogromny cios dla reputacji tego stanu.”

⚆ Zatrzymany rosyjski generał siergiej surowikin został zwolniony z aresztu kilka dni po śmierci prigożyna w katastrofie samolotu – NYT. Jeden z rozmówców zauważa, że ​​generał zachował stopień i technicznie rzecz biorąc nadal pozostaje oficerem, ale nie ma perspektyw zawodowych.

⚆ Ponad 60% rosjan mieszkających na Łotwie, od których lokalne władze nałożyły obowiązek zdania egzaminu z języka łotewskiego w celu odnowienia dokumentów, nie zdało egzaminów za pierwszym podejściem – podają media, powołując się na oficjalne dane. Od września rosjanie z rosji, którzy mieszkają na Łotwie i nie zdali egzaminu, zaczną otrzymywać pisma z MSW nakazujące ich deportację z kraju.

⚆ Niemiecki dostawca oprogramowania przemysłowego SAP poinformował swoich partnerów i klientów o zakończeniu wsparcia dla swoich rozwiązań w rosji. Na ten moment trudno znaleźć będzie rosjanom zastępcze rozwiązanie dla tego produktu.

⚆ Kubańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ujawniło siatkę przestępczą działającą z rosji i werbującą obywateli Kuby do udziału w działaniach wojennych na Ukrainie. „Kuba nie bierze udziału w wojnie na Ukrainie, a także historycznie zajmuje zdecydowane i jasne stanowisko wobec najemników”.

⚆ Sekretarz stanu USA Anthony Blinken odwiedzi jutro Kijów, informują źródła dyplomatyczne publikacji „Mirror of the Week”.

⚆ Erdogan powiedział, że ma nadzieję na „dobry wynik” w kwestii przywrócenia Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej w najbliższej przyszłości. Zapowiedział, że wkrótce omówi tę kwestię z Sekretarzem Generalnym ONZ Guterresem. Erdogan dodał też, że Federacja rosyjska ma dwa warunki przywrócenia „umowy zbożowej”: włączenie rosyjskiego Banku Rolnego do systemu SWIFT oraz ubezpieczenie statków przewożących towary.

⚆ Priorytet Holandii: aby myśliwce F-16 jak najszybciej pojawiły się na ukraińskim niebie – powiedział nowy szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Holandii podczas rozmowy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Ukrainy.

💩rosja i białoruś:

⚆ Wypowiedź putina: “Etniczny Żyd postawiony na czele Ukrainy przez zachodnich kuratorów tuszuje heroizację nazizmu”

⚆ Sprostowanie: rosjanie skorygowali informację o tym, że SU-34 będzie w stanie przenosić rakiety “Kindżał” i jakoby ma za sobą pierwszy test. Test miał dotyczyć bomby FAB-1500.

⚆ Drony zaatakowały nocą rezydencję putina – „The Moscow Times”. Dron został rzekomo zestrzelony w pobliżu wsi Zawydow w obwodzie twerskim, w pobliżu jednej z rezydencji putina.

⚆ Ładunek wybuchowy wybuchł w pobliżu komisariatu wojskowego w Petersburgu. Sto gramów materiałów wybuchowych i moduł z baterią.

🔥Zakłady “Sybir” w Dzierżyńsku

🔥Samochód głównego projektanta GLONASS (rosyjski odpowiednik GPS) został spalony w Moskwie przez nieznane osoby.

🦨 Nieczysty biznes

KRKA

Słoweńska firma farmaceutyczna. Producent Septolete, Bilobila i dziesiątek innych leków. Firma jasno daje do zrozumienia, że zamierza kontynuować swój biznes w rosji. W 2022 roku federacja rosyjska otrzymała od firmy 42 mln $ podatków. Firma jest w top100 firm zagranicznych z największym dochodem w rosji.

⌛ Rok temu pisałem (194):

Linia frontu bez oficjalnych zmian. W sieci więcej wideo ze zniszczonych pozycji rosyjskich w obwodzie chersońskim i pojmań rosyjskich jeńców. Liczba ukraińskich ostrzałów nadal na wysokim poziomie. Dziś doprecyzowano, że w obwodzie chersońskim uwolnione zostały 3 dodatkowe, mniejsze miejscowości.

rosjanie ponownie ostrzeliwali infrastrukturę elektrowni atomowej w Enerhodarze.

Liz Truss została nową premierką Wielkiej Brytanii.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Zawitne Bażannia

⚆ Gdzieś na zaporożu rosjanom lekko nie jest

⚆ Nocne walki koło Nowodoniecka

⚆ Baza Engels wygląda tak