🪖Dzień 558 (4 września 2023, 23:50) – nienato

🪖Dzień 558 (4 września 2023, 23:50) – nienato

4 września, 2023 1 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Przeczytajcie uważnie:

  1. Dziś rano rzecznik ukraińskiego MSZ (Kułeba) napisał że w nocy rosyjskie Shahedy spadły i wybuchły na terenie Rumunii. ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Opublikował zdjęcie eksplozji i podkreślił, że jest to kolejne potwierdzenie, że rosyjski terror rakietowy stanowi ogromne zagrożenie nie tylko dla bezpieczeństwa Ukrainy, ale także bezpieczeństwa krajów sąsiadujących, w tym państw członkowskich NATO.
  2. Ministerstwo Obrony Rumunii początkowo zdementowało tę informację.
  3. Po tym rzecznik ukraińskich służb granicznych oświadczył, że Ukraińscy strażnicy graniczni zaobserwowali dwie detonacje rosyjskich dronów kamikaze na terytorium Rumunii i poinformowali o tym sąsiednią stronę.
  4. Chwilę później Ministerstwo Obrony Rumunii stwierdziło, że „sprzęt uderzeniowy używany przez Federację rosyjską nie stwarza bezpośredniego zagrożenia militarnego dla terytorium państwa ani wód terytorialnych Rumunii”.
  5. Ponownie wypowiada się szef ukraińskiego MSZ który powiedział, że Kijów posiada fotograficzne dowody upadku na terytorium Rumunii dronów Shahed, które Federacja rosyjska wystrzeliła w celu ataku na ukraińską infrastrukturę na południu. Według niego obecnie „istnieją tendencje, aby nie eskalować interpretacji pewnych wydarzeń ze strony partnerów, aby nie wdawać się w bezpośredni konflikt”.
  6. Minister spraw zagranicznych Rumunii Luminica Odobescu powiedziała, że ​​rosyjskie ataki na infrastrukturę na południu Ukrainy stwarzają ryzyko dla jej kraju, ale zaprzecza, jakoby dotychczas doszło do jakichkolwiek groźnych incydentów

Najpierw, że nie spadły, potem, że może i spadły ale nie są zagrożeniem a na koniec, że jednak takie ataki to ryzyko. I co dalej? Ano nic. Żadnego większego oburzenia państw NATO, żadnego wzywania rosji na dywanik, żadnych apeli, komisji. NATO się boi a ja obawiam się o NATO.

Jak tu nie wierzyć Kułebie (znanemu wprawdzie z kontrowersyjnych ale dosadnych wypowiedzi), który mówi, że rosja nie liczy się z niczym i że trzeba ją pokonać na polu boju w tej wojnie? Słabo nadal na zachodzie ze świadomością, że rosja rozumie tylko język siły a wszelkie oznaki słabości eksploatuje.

Na froncie enigmatyczne doniesienia o postępach ze strony ukraińskiej i o UFO w rosji.

👍 Dobre wieści:
⚆ Belgia przekaże Ukrainie zakupione od Niemiec rakiety ziemia-powietrze Sea Sparrow L’Echo. Obecnie nie wiadomo, z jakiej platformy zostaną użyte rakiety, ale jak wspomniano wcześniej, Ukraina i Polska pracują nad integracją rakiet Sea Sparrow z działem samobieżnym 9A310 z kompleksu rakiet przeciwlotniczych Buk. Do końca roku kraj planuje także dostarczyć Ukrainie około 320 ciężarówek Volvo i 80 pojazdów opancerzonych Lynx (Iveco LML).

⚆ w zeszłym tygodniu Ukraińcy wyzwolili 3km swoich ziem – głównie pod Bachmutem.

🌻-460 (265 120) i -29 sztuk artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Siły Zbrojne przygotowują się do nowej fali rosyjskiej ofensywy w kierunku Kupjańsk-Łyman – Hanna Maljar

⚆ Okolice Bachmutu – Specjaliści Instytutu Studiów Wojennych (ISW) potwierdzili natarcie ukraińskich obrońców w pobliżu Bachmutu.

⚆ Marijinka, Awdijewka – brak zmian, trwa obrona.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Siły Zbrojne Ukrainy rozbudowują przyczółek w obwodzie zaporoskim, pod kontrolą Sił Obronnych Północ i Centrum Robotyne – Instytut Studiów Wojennych (ISW)

⚆ Wedle nieoficjalnych informacji szturmowana jest już Nowoprokopiwka (kolejna miejscowość za Robotyne). Przez 3 ostatnie doby klin miał zostać powiększony o 800m.

⚆ Specjaliści Instytutu Studiów Wojennych (ISW) potwierdzili natarcie ukraińskich obrońców na zachodzie obwodu zaporoskiego.

⚆ Na lewym brzegu Dniepru ostrzelane solidnie pozycje rosjan w Ołeszkach

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ W piątek 1 września na Morzu Azowskim rozbił się rosyjski śmigłowiec bojowy Ka-52, według wstępnych danych przeżyło dwóch pilotów – rosyjski kanał Telegram Baza. Według poprzedniej wersji przyczyną upadku były trudne warunki pogodowe – w okolicy panowała gęsta mgła.

⚆ W Kerczu, Jałcie, Teodozji i Ałuszcie – wyły dziś syreny. Brak doniesień o eksplozjach.

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: wszystkie obwody przygraniczne

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Cherson

⚆ Nikopol

🛸 rosjanie zaatakowali Ukrainę 32 dronami kamikaze Shahed, 23 z nich zostały zniszczone, ale trafienia nastąpiły w dwóch obszarach — Sił Powietrznych. W obwodzie odwali zestrzelono 17 celów lecz w kilku osadach powiatu Izmail uszkodzone zostały budynki magazynowe i produkcyjne, maszyny rolnicze i urządzenia przedsiębiorstw przemysłowych.

😼 Około 5 eksplozji w obwodzie kurskim i w pobliżu Krymu w nocy. rosjanie twierdzą, że zestrzelili drona nad Morzem Czarnym i zniszczyli 4 łodzie desantowe.

😼Donieck

😼W Moskwie magazyny w rejonie dworca Leningradzkiego nagle stanęły w płomieniach

😼obwód briański – teren elektrowni

🛡 Siły Zbrojne pokazały intensywność minowania ziem ukraińskich przez rosyjskich rosjan. Na niewielkiej powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych widać nawet wizualnie 12 min przeciwpancernych i 5 min przeciwpiechotnych.

🛡 Po raz pierwszy z samolotu myśliwsko-bombowego Su-34 wystrzelono hipersoniczny aerobalistyczny pocisk „Kindżał” – rosZMI. Nie wiadomo, kiedy i gdzie przeprowadzono atak. Wcześniej „Kindżał” był odpalany wyłącznie z MiG-31K. Wystrzelenia Su-34 zwiększą liczbę alarmów. Ale wraz z tym wzrosną również szanse na zestrzelenie „Kindżałów”, ponieważ wysokopułapowt i szybki MiG-31K był częścią kompleksu lotniczego zapewniającego hiperdźwięk. Charakterystyka techniczna Su-34 nie pozwala na to w pełni.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ołeksij Reznikow złożył rezygnację ze stanowiska Ministra Obrony Ukrainy.

⚆ Minister obrony Reznikow stwierdził, że jeden dzień wojny kosztuje Ukrainę 100 milionów dolarów i są to głównie fundusze państwowe, a nie składki wolontariuszy. Dlatego jego zdaniem niesprawiedliwe jest wysuwanie pretensji do państwa, że ​​– jak mówią – wolontariusze robią wszystko, bo tak nie jest. Właściwie robią to obywatele Ukrainy – ci, którzy pracują, bo płacą podatki, a te podatki idą do budżetu, a z tego budżetu idą też na wojsko. Dziś armia jest największym konsumentem środków. Ale fundusze są potrzebne także na utrzymanie kraju jako całości: na infrastrukturę, na odbudowę, na wsparcie najsłabszych społecznie. Dlatego trzeba pracować i płacić podatki. Firmy muszą być aktywne i wspierać przedsiębiorców” – powiedział Reznikow przed odwołaniem.

⚆ Zełeński odwiedził żołnierzy na odcinku donieckim

⚆ Zełeński wezwał deputowanych ludowych do poparcia projektów ustaw niezbędnych do rozpoczęcia negocjacji w sprawie członkostwa w UE.

⚆ Szef MSZ – Kułeba w swoim przemówieniu przed ambasadorami Austrii stwierdził, że wojny rozpętanej przez rosję nie da się zatrzymać poprzez zasiadanie do stołu negocjacyjnego. Podkreślił, że zawieszenie broni da Federacji rosyjskiej jedynie przerwę na późniejsze wznowienie działań wojennych. „Niektóre wojny to nie tylko konflikty czy spory terytorialne. To ludobójcze wojny agresywne, których nie można zatrzymać poprzez zwykłe zaproszenie walczących stron do stołu negocjacyjnego. Wojna rosji z Ukrainą jest właśnie takim przypadkiem. Należy ją wygrać na polu bitwy, zanim rosja poważnie zastanowi się nad rozmowami pokojowymi” – powiedział Kułeba.

⚆ Pilot rosyjskiego śmigłowca Mi-8 który uciekł wraz z maszyną na Ukrainę Maksym Kuźminow w końcowej fazie operacji został ranny, ale na czas udzielono mu pomocy. Namawiał pozostałych pilotów, aby przeszli na stronę Ukrainy. Wiadomo że reszta ekipy helikoptera zginęła przy próbie ucieczki po wylądowaniu.

⚆ Policja stolicy otrzymała informację o zaminowaniu wszystkich centrów handlowo-rozrywkowych Kijowa.

🌍Świat:

⚆ ​​Szefowa Komisji Obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann stwierdziła, że ​​kanclerz Scholz jako jedyna osoba w koalicji blokuje dostawy rakiet manewrujących Taurus na Ukrainę.

⚆ Prezydent Turcji Recep Erdogan udał się do rosyjskiego miasta Soczi, aby spotkać się z prezydentem rosji putinem — Anadolu.

⚆ ​​Polska przekazała Ukrainie część obywateli, którzy przyczynili się do nielegalnego wywozu ukraińskich mężczyzn za granicę – Rzeczpospolita. Aby móc odesłać takie osoby do kraju, Ukraina musi postawić każdemu z nich międzynarodowy akt oskarżenia. „Jeśli takiego cudzoziemca zatrzymamy np. do rutynowej kontroli na drodze, nasz system pokaże, że jest to osoba ścigana przez prokuraturę z Ukrainy, bo tam znajdują się dane Interpolu. Takiego zatrzymujemy osobę i powiadomić prokuraturę. O jej ekstradycji zadecyduje polski sąd” – powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji. Szef frakcji Sługa Narodu Arachamija zasugerował niedawno, że ukraińskie organy ścigania zażądają ekstradycji mężczyzn, którzy nielegalnie opuścili Ukrainę, aby uniknąć mobilizacji.

⚆ ONZ nie ma wystarczających dostępnych dowodów, aby uznać ludobójstwo na Ukrainie, — szef międzynarodowej komisji ONZ. Dosłownie: „Nie mamy obecnie wystarczających dostępnych dowodów, aby spełnić wymogi prawne wynikające z Konwencji o ludobójstwie”. Szef komisji zauważył, że dochodzenia będą kontynuowane.

⚆ Szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock ostro skrytykowała putina za blokowanie „porozumienia zbożowego” i atak na infrastrukturę portową na południu Ukrainy. „Gra putina w «porozumienie zbożowe» jest cyniczna. Tylko z powodu putina statki towarowe nie mają już swobodnego przepływu. rosja pogłębia głód na świecie” – stwierdziła.

⚆ Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un planuje w tym miesiącu odwiedzić rosję, aby spotkać się z putinem i omówić możliwość dostarczenia rosji większej ilości broni na wojnę z Ukrainą – NYT. Źródła podają, że putin chce, aby Kim zgodził się na przekazanie rosji pocisków artyleryjskich i rakiet przeciwpancernych, a północnokoreański przywódca chciałby, aby rosja zapewniła mu zaawansowaną technologię dla satelitów i atomowych łodzi podwodnych. Kim pragnie także uzyskać pomoc żywnościową dla swojego zubożałego kraju.

⚆ rosja stara się kontrolować afrykańskie junty wojskowe, które doszły do ​​władzy w wyniku przewrotów. Wiceminister obrony rosji Yunus-Bek Jewkurow przebywa z wizytą w Mali, Libii, Syrii i Burkina Faso.

⚆ Papież Franciszek wyjaśnił, co miał na myśli, mówiąc o „wielkiej rosji”, co wywołało oburzenie na Ukrainie. „Mówiąc to, nie miałem na myśli imperializmu, mówiłem o kulturze, a transfer kultury nigdy nie jest imperialistyczny” – zapewnił papież. Podkreślił, że rozmawiał z młodzieżą rosyjską i na koniec zostawił jej przesłanie: aby wzięli odpowiedzialność za swoje dziedzictwo. „A jakie jest dziedzictwo wielkiej rosji? Kultura rosyjska jest piękna, ma wielką głębię i nie należy jej wymazywać ze względu na problemy polityczne” – dodał Franciszek.

💩rosja i białoruś:

⚆ putin po rozmowach z Erdoganem stwierdził, że Moskwa nie jest gotowa od razu powrócić do przerwanej w lipcu inicjatywy zbożowej na Morzu Czarnym. Aby rosja mogła powrócić do „porozumienia zbożowego”, rosyjski dyktator żąda spełnienia wcześniej postawionych żądań.

⚆ Na spotkaniu z putinem Erdogan opowiadał się za kontynuacją Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej. Prezydent Turcji wyraził przekonanie, że „porozumienie zbożowe” powinno być kontynuowane „poprzez usuwanie niedociągnięć”. „Przygotowaliśmy nowy pakiet propozycji ONZ, który wiąże się ze znacznym postępem. Wierzę, że przy pomocy tego nowego procesu można osiągnąć rezultaty. Oczywiście Ukraina musi złagodzić swoje podejście, aby podjąć wspólne kroki z rosji” – zauważył Erdoğan. Wyraził także nadzieję, że strony „w krótkim czasie osiągną rozwiązanie, które spełni oczekiwania”.

⚆ Wokół Moskwy rosjanie budują wieże i wzniesienia dla instalacji przeciwlotniczych. Na nich stawiają zestawy “Pancyr”. Niektórzy porównują je do niemieckich “flak towers”. Niemieckie odpowiedniki były z betonu, miały przewidziane schrony dla cywili i stoją w większości do dziś. Nie zmieniły też przebiegu wojny.

⚆ Aktywistka Ołena Kożewnikowa przybyła na Plac Czerwony owinięta ukraińską flagą.

👽 Plan „Reżim” został ogłoszony w obwodzie leningradzkim w związku z przylotem UFO z Łotwy – media rosyjskie.

🦨 Nieczysty biznes

Dziś dla odmiany firma Polska, która zdecydowała się wstrzymać wszelkie aktywności z rosją. To Amica – producent sprzętu AGD. W rosji nie tylko sprzedawali swoje produkty ale tez sprowadzali z rosji komponenty do produkcji lodówek, piekarników i kuchenek. Mimo tego w 2022 firma odnotowała wzrost przychodów.

⌛ Rok temu pisałem (193):

Ukraińcy wyzwolili dziś Wysokopilla. To pierwszy oficjalny duży sukces ofensywy na prawej stronie Dniepru.

Ołeksandr Smyrnow, szef Krajowego Biura Informacji, powiedział, że rosja siłą porwała z okupowanych regionów około 3 mln Ukraińców, w tym 600 tys. dzieci. „Liczba jest okropna, ale nie ma dokładnych liczb, ponieważ nie mamy dostępu (do okupowanych terytoriów)” – powiedział Smyrnov. Ukraina odzyskała z niewoli rosyjskiej dotyhczas prawie 600 osób. W tej liczbie jest około 100 cywilów, reszta to personel wojskowy.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Armia dronów w akcji

⚆ Reportarz o “Madziarze” czyli dość ciekawym szefie ekipy walczącej dronami. YT, język angielski

⚆ 6+6=11 czyli matematyka szojgowska

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.