🪖Dzień 556 (2 września 2023) – Ofensywa wewnętrzna

🪖Dzień 556 (2 września 2023) – Ofensywa wewnętrzna

3 września, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Zacznijmy od najważniejszego – Werbowe. Nadal jest szczątkowo z informacjami oficjalnymi. rosjanie podciągnęli tu sporo rezerw, ale nie wszystkie. Gdzieś jednak mają przekonanie, że Ukraińcy uderzą w inny kawałek frontu umożliwiający im szybsze dotarcie do Tokmaku. Ukraińcy natomiast konsekwentnie poszerzają wyłom, ale idzie to wolniej niż tydzień temu. Póki co bo trudno zignorować wyczerpanie sił rosyjskich na froncie zaporoskim oraz perspektywę końca rezerw. Doniesień od “szeregowych” rosjan jest na ten temat bardzo dużo. Pozostaje im jeszcze nieco sił do wycofania z okolic lewego brzegu Dniepru. Jeśli te doniesienia są prawdziwe to pęknięć na froncie zaporoskim zobaczymy niebawem więcej.

W Ukrainie tymczasem warto zwrócić uwagę na wypowiedź Zełeńskiego na temat walki z korupcją. To trochę jak credo “ofensywy wewnętrznej”. Zełeński zapowiada nową Ukrainę w starych granicach ale w nowym porządku, opartym na prawie i równości wobec niego. Symbolicznie słowa te opublikował w dniu aresztowania Igora Kołomojskiego z którym znali się od lat i dość głośno mówiło się w kuluarach, że Kołomojski mógł być promotorem Zełeńskiego w wyborach. Sam Kołomojski to ważny oligarcha. Swego czasu – trzeci najbogatszy Ukrainiec, potentat w wielu różnych biznesach, ważny członek społeczności żydowskiej. Tu ponownie trzeba podkreślić, że Ukraina miała i nadal ma problem z korupcją. Nawet teraz – wielu Ukraińców próbuje handlować pomocą humanitarną, wzbogacić się na ulgach celnych, czy uciec przed mobilizacją. Ukraińcy potrzebują wzoru i konsekwencji z góry na wiele lat, bo tylko tak można ten stan zmienić. Zełeński wydaje się dobrze to rozumieć i pozostaje tylko pytanie czy słowa te wypowiada jako aktor czy jako prezydent.

Polecam też wersję “złą” – dziś wyjątkowo dużo nagrań. Warte uwagi są na pewno walki pod Bachmutem. Takie kadry wpadają do sieci niezwykle rzadko.

Wybaczcie opóźnienie. Jutro może być podobnie niestety.

👍 Dobre wieści:
⚆ W ciągu 3 miesięcy Ukraińcy odzyskali 300km2 swoich ziem.

⚆ Ukraina otrzyma systemy antydronowe Slinger od australijskiej firmy Electro Optic Systems. System oparty na armacie M230LF kal. 30 mm i karabinie maszynowym MAG58 kal. 7,62 mm jest montowany na pickupie GMC Denali.

🌻-570 (264 060) -30 sztuk artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – gorąco pod Nowojehoriwki, ale linia frontu bez zmian

⚆ Okolice Bachmutu – Najgoręcej pod Kliszczijiwką i tu trudno Ukraińcom zdobyć przewagę. Lepiej w pozostałych punktach wokół Bachmutu. Nieco zdobyczy koło Ozarjaniwki, Andrijiwki. Reszta bez zmian.

⚆ Marijinka, Awdijewka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Pod Werbowym Ukraińcy poszerzają strefę kontroli i umacniają przyczółek. To najgorętszy kawałek ze wszystkich frontów.

wizualizacja zmian na mapie od lipca w okolicy Robotyne

3️⃣ Krym i Morze Czarne

⚆ Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej stwierdziło, że Ukraina rzekomo próbowała ponownie zaatakować most krymski dronami nawodnymi. Federacja rosyjska poinformowała, że ​​1 września późnym wieczorem rzekomo ukraiński dron morski próbował zaatakować most krymski, ale rzekomo został zniszczony w wodach Morza Czarnego. Dwa kolejne drony zostały rzekomo zniszczone w nocy 2 września.

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny:

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ 94 ataków na 22 miejscowości na zaporozu

⚆ Krzywy Róg

⚆ Kramatorsk

⚆ Wuhłedar (2 ofiary)

🛸W obwodzie odeskim zniszczono rosyjskiego drona Mohajer-6

😼Tokmak

😼Berediańsk

😼Mariupol

😼Sankt Petersburg – zakład chłodniczy

🛡W Ukrainie odnotowano obecność specjalnej wersji BWP “Bradley” – Fire Support Team. Zamiast przewozić piechotę, pojazd ten jest wyspecjalizowany w zwiadzie, identyfikacji celów. Potrafie identyfikować cele i nakierowywać na nie artylerię na odległość ponad 10km.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Prezydent Wołodymyr Zełeński podziękował ukraińskim funkcjonariuszom organów ścigania za determinację w doprowadzeniu do sprawiedliwego wyniku spraw, które utknęły w martwym punkcie przez dziesięciolecia. „Oczywiście będziemy chronić Ukrainę, przywrócimy wolność całej ziemi i każdy z nas poczuje, że to będzie Ukraina innych zasad. Granice – będą te same, demokracja – prawdopodobnie równie burzliwa, wolność – jedną z największy w Europie, jak zawsze, ale zdecydowanie bez długotrwałego „jak zawsze” wobec tych, którzy plądrowali Ukrainę i postawili się ponad prawem i wszelkimi zasadami”. napisał prezydent.

⚆ Igorowi Kołomojskiemu postawiono zarzuty podejrzeń, podają źródła UP w organach ścigania. Według źródeł UP chodzi o artykuły 190 i 209 Kodeksu karnego: oszustwa i legalizacja (pranie) mienia uzyskanego w drodze przestępstwa. Kołomojskiemu wyznaczono dwumiesięczny areszt w Dnieprze z możliwością zwolnienia za kaucją w wysokości ponad 500 mln hrywien. Nakazano mu także oddać wszystkie dokumenty i nie kontaktować się ze świadkami. Adwokaci zapowiedzieli apelację. Kołomojski to jeden z większych oligarchów w Ukrainie, był również podejrzewany o sponsorowanie kampanii Zełeńskiego. W trakcie ATO sponsorował paliwo dla ukraińskiego wojska.

⚆ Władze przygotowują się do zastąpienia szefów MON i Ministerstwa Kultury. Według źródeł planuje się, że prezydent złoży Radzie propozycję odwołania ministra obrony Oleksija Reznikowa i zaproponowania nowego ministra obrony – obecnego szefa Funduszu Majątku Państwowego Rustema Umerowa. Ponadto parlament może powołać nowego ministra kultury i polityki informacyjnej. Źródła podają, że potencjalną kandydatką na to stanowisko jest Julia Fediw, stojąca na czele Ukraińskiego Funduszu Kulturalnego.

⚆ W Charkowie pokazano zajęcia w metrze, w którym będą się uczyć dzieci. W Urzędzie Miejskim poinformowano, że pod ziemią będzie wystarczająco dużo szaf dla klas liczących 60 klas. Pełne nauczanie rozpocznie się 4 września. Dzieci będą chodzić do szkoły na dwie zmiany – od 9:00 do 12:00 i od 13:00 do 16:00. Do stacji metra uczniowie będą dowożeni autobusem szkolnym w towarzystwie nauczyciela. Do tej pory opracowano w tym celu 34 trasy.

🌍Świat:

⚆ Zaproszenia ambasadorów Federacji rosyjskiej i Białorusi na uroczystość wręczenia Nagrody Nobla zostały wycofane. „Powodem tej decyzji było to, że uważamy za ważne i słuszne jak najszersze szerzenie wartości i przesłania, jakie reprezentuje Nagroda Nobla” – wyjaśniła fundacja, dodając, że właśnie dlatego podzielono się zeszłoroczną Pokojową Nagrodą Nobla przez działaczy na rzecz praw człowieka z rosji, Białorusi i Ukrainy.

⚆ Stany Zjednoczone planują ogłosić w przyszłym tygodniu dostawę pocisków ze zubożonym uranem, — Reuters. Zasada działania pocisku ze zubożonym uranem jest następująca: nie eksploduje, ale przebija pancerz czołgu, powodując zapalenie amunicji i paliwa.

⚆ UE stwierdziła, że ​​Musk swoją nową polityką na Twitterze przyczynił się do szerzenia rosyjskiej propagandy – donosi „Washington Post”

💩rosja i białoruś:

⚆ brak doniesień

🦨 Nieczysty biznes

⚆ dziś bez doniesień, ale jutro będą dwie firmy

⌛ Rok temu pisałem (191):

Nie milkły komentarze po wizycie ekspertów MAEA w elektrowni w Enerhodarze. rosjanie nie dopuścili ekipy do indywidualnych rozmów z pracownikami, nie wpuszczono też dziennikarzy innych niż rosyjscy. Dyrektor generalny MAEA, Raphael Grossi, potwierdził, że dwóch przedstawicieli organizacji pozostanie w elektrowni atomowej w Zaporożu po zakończeniu misji.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ [18+] Uderzenie dronem w pozycje rosjan koło Werbowego

⚆ Frontowa metoda na upały

⚆ nietypowy emigrant na granicy białorusko-litewskiej

⚆ Slinger wygląda tak

⚆ Leosie i era

⚆ Jeep w Jeep

⚆ Walki pod Bachmutem

📣 Pomaganie za czytanie vol. 4:

Czwarta edycja idzie na drony FPV czyli nośniki amunicji. Jeden dron to 2 000zł więc kupmy od razu 5!

Na zrzutce dążymy zatem do 70 000zł. Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 60 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.