🪖Dzień 552 (29 sierpnia 2023, 23:40) – mgła

🪖Dzień 552 (29 sierpnia 2023, 23:40) – mgła

29 sierpnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

No i znów mamy ten moment gdy nad sceną walk pojawia się informacyjna mgła i dotychczasowe zmysły zawodzą. Od wczoraj widać wysyp sensacji różnej treści. A to, że 11 brygad ukraińskich zrobiło wyłom na odcinku zaporoskim na 27km, a to, że rosjanie masowo się poddają (pod Zawitnym Bażanniam), że Ukraińcy skoncentrowali swoje siły pod Wuhłedarem i będą szli na Mariupol a nie Melitopol/Tokmak albo że niebawem zacznie się lądowanie ukraińskich sił na lewym brzegu Dniepru. Widać też nieco odważniejsze wypowiedzi ukraińskiej armii, która oświadcza, że rosjanie w Bachmucie są w pułapce (to prawda, ale nie nowość) a pod Werbowym rosjanie uciekają z przełamywanych linii obronnych (podobnie jak urzędnicy rosyjscy z Tokmaku).

Więc można próbować zgadnąć co z tego jest prawdą a co fatamorganą, która ma zmylić niepokorną opinię publiczną. Istotne jest jednak coś innego. Ta mgła pojawia się w istotnych dla Ukrainy momentach tej wojny. Była tez rok temu, gdy ukraińska armia próbowała odbić obwód chersoński (ale się nie udało). To, że coś jest na rzeczy da się odczuć od kilku dni. Ukraińcy intensywniej biją po tyłach rosjan. I to tych dalszych. Rośnie liczba nagrań z walk w okopach, nagrań z dronów – buduje się “nastrój” do zwycięstwa.

Po stronie rosyjskiej obserwujemy za to mniejsze ataki rakietowe ale i słychać więcej doniesień od “zwykłych” wojskowych rosyjskich, którzy skarżą się na dramatyczną sytuację z zaopatrzeniem, dowodzeniem i morale. Dobrze by było aby te komunikaty były prawdziwe, bo wcale niekoniecznie muszą być.

Ta mgła ma jasny cel – przykryć to co faktycznie się wydarzy, a to że dobrze działa wiemy po tym, że nie wiemy na pewno co się za tą mgłą dzieje lub dziać będzie. Pewne jest tylko to, że Ukraińcom lekko nie będzie.

Linia frontu bez oficjalnych zmian. Na zdjęciu okolice Robotyne i Werbowego.

👍 Dobre wieści:
⚆ Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 250 milionów dolarów — obejmuje on rakiety przeciwlotnicze AIM-9M, pociski HIMARS, pociski artyleryjskie kal. 155 mm i 105 mm, sprzęt do rozminowywania, Javelin i inne systemy przeciwpancerne oraz rakiety.

🌻-530 (261 840) -25 sztuk amunicji

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki trwają, brak konkretnych doniesień o zmianach w przebiegu linii frontu

⚆ Okolice Bachmutu – według Hanny Maljar rosjanie są uwięzieni w Bachmucie. Ukraińcy posuwają się głównie na południu i trwają zacięte walki koło Kurdjumiwki, Andrijiwki i Kliszczijiwki.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian, z wyjątkiem wschodnich rejonów Awdijewki – tu Ukraińcy mieli drobne sukcesy

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Ewakuacja dzieci z 5 miejscowości przy froncie zaporoskim

⚆ W Ołeszkach ukraiński oddział zawiesił ukraińską flagę. Ołeszki są na lewym brzegu Dniepru.

⚆ z okolic Robotynego Ukraińcy przesunęli linie frontu w kierunku Werbowego. Część rosjan miała porzucić linie obronne.

⚆ Z Tokmaku odnotowano wyjazdy cywilnych urzędników rosyjskich

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ wspomniana niżej Ołeniwka na Krymie – conajmniej 3 eksplozje w okolicach miejsca gdzie rosjanie mieli system S-400

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: 275 uderzeń w obwód chersoński, 46 w sumski, również w pozostałe obwody

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Kupjańsk

🛸Brak doniesień o atakach lotniczych

😼Ministerstwo Obrony rosji ogłosiło, że 29 sierpnia rano nad rejonem Tuły zniszczone zostały drony

😼Łuhańsk

😼Ołeniwka (ta na Krymie)

😼Torez

😼Berediańsk

😼Psków (rosja, baza lotnictwa, ale uderzenie było też w bazę paliwową) – atak trwa

😼Klimowo – obwód briański w rosji

🛡 Wybuchy na Białorusi O godzinie 3:30 na moście kolejowym 800 metrów od stacji Sloweczni wybuchło kilka min przeciwpancernych TM-62M. W wyniku eksplozji uszkodzona została podpora mostu oraz zniszczone tory kolejowe w obu kierunkach. Nie ma informacji o ofiarach. Tego typu wybuchy miały już miejsce ale były spowodowane uderzeniem pioruna.

🏝W pobliżu Mostu Krymskiego pojawiły się bariery z pięciu zatopionych barek. W ten sposób rosjanie próbują powstrzymać ataki dronów nawodnych i podwodnych na most Kerczeński.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ 29 sierpnia Ukraina obchodzi Dzień Pamięci Obrońców Ukrainy, którzy polegli w walce o niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną kraju. W tym dniu wspominają żołnierzy, którzy oddali życie za Ojczyznę.

⚆ “Szukay miejsca, gdzie rosja składa Shahedy” – Wadym Skibitski.

⚆ Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wyeliminowała kolejny system korupcyjny w obwodzie czernihowskim, aby uniknąć poboru, który umożliwiał mężczyznom wyjazd za granicę.

⚆ Przez 13 tygodni kontrofensywy w kilku kierunkach na południu i wschodzie armia ukraińska straciła tylko pięć z 71 czołgów Leopard 2, co najmniej 10 kolejnych takich czołgów zostało uszkodzonych i jest w naprawie — Forbes. Możliwe, że niemal każdemu członkowi załogi pięciu zniszczonych czołgów – w sumie 20 osób – udało się opuścić pojazd, zanim uległ on spaleniu lub eksplozji. Ukraińcy naprawiają uszkodzone czołgi w Polsce i Niemczech i przywracają je na front.

⚆ ​​Ambasadorowie krajów G7 odbyli spotkanie z przewodniczącym Rady Rusłanem Stefanczukiem, podczas którego omówiono reformy sądownictwa i reformy antykorupcyjne.

⚆ Wywiad ukraiński ostrzega przed nowym etapem wojny informacyjnej rosji przeciwko Ukrainie — w najbliższej przyszłości propaganda skupi się na wykorzystaniu nowych tematów i narracji, w szczególności:
▪️„Masowa mobilizacja”: mobilizacji będą podlegać wszyscy Ukraińcy bez wyjątku, w tym nieletni
▪️„Rozczarowanie partnerów ukraińskich brakiem możliwości zwycięstwa”: „umowy” o „pokoju w zamian za terytorium”
▪️„Ukraińska kontrofensywa nie powiodła się”: zwiększenie liczby pochówków żołnierzy ukraińskich na przykładzie cmentarzy dużych miast
▪️„Ukraina zrzeka się okupowanych terytoriów”: demonstracja sfabrykowanych dokumentów
▪️„Korupcja totalna”: państwo nie walczy z korupcją
▪️„Piękne” życie na okupowanych terytoriach: wysokie płace, niskie ceny, zapewnienie wszystkiego, co niezbędne; rozwój infrastruktury, odbudowa zniszczonej zabudowy

⚆ Liczba ofiar śmiertelnych wczorajszego nocnego uderzenia rosyjskiej rakiety w olejarnię w obwodzie połtawskim wzrosła do czterech.

⚆ 25 sierpnia 2023 roku Dowódca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy wręczył odznaczenia państwowe pilotom wojskowym, którzy zginęli tragicznie podczas wykonywania misji bojowej w obwodzie żytomierskim. Niestety, pośmiertnie.

⚆ Zwłoki 84 poległych obrońców wróciły na Ukrainę
Poinformował o tym Oleg Kotenko, komisarz ds. osób zaginionych w szczególnych okolicznościach.

🦨 Nieczysty biznes – P&G

Procter & Gamble to jeden z największych inwestorów zagranicznych w rosyjskiej gospodarce, działający w kraju od 1991 roku. Jest w TOP100 firm zagranicznych pod kątem przychodów w rosji. Wedle oświadczenia firmy z 12 lutego 2023r spółka zaprzestała wszelkich nowych inwestycji kapitałowych w rosji oraz wstrzymuje wszelką działalność medialną, reklamową i promocyjną. Portfolio produktów zostało zredukowane i koncentruje się na podstawowych artykułach związanych ze zdrowiem, higieną i higieną osobistą. Firma Procter & Gamble Corporation została wpisana na listę międzynarodowych sponsorów wojennych przez Narodową Agencję Zapobiegania Korupcji (NAPC) ze względu na ciągłą obecność w rosji.

W Polsce P&G jest znane między innymi z marek: Pampers, Vizir, Ariel, Lenor, Always, Tampax, Braun, Gilette, Head&Shoulders, Old Spice, Pantene, Fairy, Blend-a-med, Oral-B.

🌍Świat:

⚆ Bild: kolejnym celem Kremla może być Kadyrow. Co ciekawe, dziś Kadyrow miał przybyć do Moskwy – pociągiem.

⚆ Instytut Studiów nad Wojną (ISW) sugeruje, że „prawie na pewno” rosjanie nie będą w stanie wznowić „zakrojonych na szeroką skalę działań ofensywnych” bazujących na piechocie, bo Federacji rosyjskiej jej brakuje.

⚆ ​​putin zgodził się na wizytę w Chinach, co będzie jego pierwszą zagraniczną podróżą od czasu wydania nakazu aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny – Bloomberg.

⚆ Przygotowanie „gwarancji bezpieczeństwa” dla Ukrainy przez państwa G7 zajmie wiele miesięcy, a zawarcie niektórych umów dwustronnych spodziewane jest dopiero w przyszłym roku — WSJ. Z artykułu wynika, że ​​wśród krajów G7 nie ma wspólnej opinii co do tego, jak szczegółowe powinny być zobowiązania wobec Kijowa. Ponadto muszą ustalić z Ukrainą, jakie mogą być jej przyszłe potrzeby wojskowe. Jak wynika z publikacji, europejscy sojusznicy już przygotowują się na to, że długoterminowe obietnice administracji Bidena okażą się słabsze niż oczekiwano lub zbyt niejasne, aby zapewnić Federacji rosyjskiej solidne odstraszenie.

⚆ Komisja Europejska odmówiła poparcia wezwania Przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, aby przygotować się do rozszerzenia UE do 2030 roku.

⚆ Departament Obrony USA zagwarantował finansowanie wsparcia wojskowego dla Ukrainy do końca roku budżetowego 30 września, powiedziała rzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh. „Jednak jak wiadomo, złożono wniosek o dodatkowe fundusze i mamy nadzieję, że Kongres go zatwierdzi” – dodała.

⚆ Korea Południowa przekaże Ukrainie pomoc w wysokości 394 mln dolarów w 2024 r. – Reuters.
— 98 mln na odbudowę;
— 98 milionów za pośrednictwem organizacji międzynarodowych;
— 196 mln na pomoc humanitarną.

⚆ DER SPIEGEL: Obywatel Niemiec i rosji, Waldemar V., jest podejrzany w 26 sprawach o dostarczanie elektroniki do produkcji rosyjskiej broni. Jego firma z Saarbrücken jest podejrzana o sprzedaż części zamiennych do Orlana-10 do Federacji rosyjskiej. Te drony służą do dostosowywania ataków artyleryjskich i rakietowych. Eksport części odbywał się w latach 2020-2023, zatem obejmuje znaczny okres wojny na pełną skalę.

💩rosja i białoruś:

⚆ Odbył sie pogrzeb prigożyna w Petersburgu.

⚆ Czelabińsk – upadek helikoptera wojskowego (lot treningowy FSB)

🔥 Płoną magazyny w pobliżu placu trzech dworców kolejowych w Moskwie.

⌛ Rok temu pisałem (187):

Media i sztab ukraiński donoszą o rozpoczęciu ofensywy na południu Ukrainy. O ile ukraińskie media są dość oszczędne, to w rosyjskich wre od panicznych doniesień o ewakuacjach z frontu chersońskiego. Ataki poprzedziły tygodnie uderzeń w rosyjskie składy amunicji, punkty dowodzenia, systemy obrony przeciwlotniczej, a co ważniejsze – uderzenia w przeprawy przez Dniepr i punkty logistyczne. Doprowadziły zatem do sytuacji w której część armii rosyjskiej na prawej stronie Dniepru jest efektywnie odcięta od jakichkolwiek dostaw. Działania wspomaga partyzantka (również poza obwodem chersońskim), a wśród mieszkańców kolportowane są materiały informacyjne, instruujące jak zachować się w trakcie ofensywy. Ofensywie towarzyszy dużo szumu informacyjnego – od panicznego w mediach zagranicznych, przez umiarkowany optymizm wśród dziennikarzy ukraińskich, po zdawkowość sztabu ukraińskiego.

Brytyjski wywiad donosi, że Siergiej Szojgu, minister obrony rosji, został całkowicie odsunięty od kierowania armią. Teraz wszystkie decyzje i rozkazy ma podejmować osobiście putin.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Walki wokół linii kolejowej pod Bachmutem

⚆ Walka na krótkim dystansie

⚆ Nieudana ucieczka rosjan na motocyklu

⚆ ukraiński atak czołgami gdzieś pod Bachmutem

⚆ Zniszczenie rosyjskiego radaru dla Buk-M3. Buk-M3 jest bardzo rzadkim celem.

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.