🪖Dzień 551 ( 28 sierpnia 2023, 22:05) – “Stay on target”

🪖Dzień 551 ( 28 sierpnia 2023, 22:05) – “Stay on target”

28 sierpnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Jest taka scena w Gwiezdnych Wojnach, gdy siły Rebelii atakują „Gwiazdę Śmierci”. Atak polega na zawiązaniu całej dostępnej obrony wrogiej stacji by umożliwić doborowym jednostkom wysłanie rakiet w słaby punkt „Gwiazdy Śmierci”. “Trzymaj się celu” to tekst, który słyszą atakowani piloci tuż przed doleceniem do punktu odpalenia rakiet.

Odnoszę wrażenie, że podobnie dzieje się aktualnie na froncie zaporoskim. rosjanie ściągają na niego co się da by ograniczyć wyłom pod Robotyne a Ukraińcy konsekwentnie prą na południe. Przerwanie w tym miejscu głównej linii obrony rosjan jest teraz najbardziej prawdopodobne i oznacza dla nich spore kłopoty. Trochę jak z wodą przerywającą wał przeciwpowodziowy. Reszta wału nie ma znaczenia gdy w jednym punkcie zostanie on przerwany.

Ruchy rosjan mogą spowodować oczywiście załatanie “dziury”, ale już teraz się to kosztem innych odcinków frontu skąd rosjanie ściągają rezerwy rezerw. Np. odcinek kupjańsko-łymański na którym rosjanie od ponad miesiąca gromadzili duże siły do ataku na Kupjańsk. Ataki te doprowadziły wprawdzie do zdobycia kawałka ziem przez rosjan, ale do Kupjańska nie doszli i nic nie wskazuje na to by mieli siły na dojście do niego. Już teraz widać pierwsze symptomy osłabienia sił rosyjskich np. pod Łymanem. No i przekornie: słabym punktem “zaporoskiej gwiazdy śmierci” może nie okazać się samo Robotyne, ale miejsce w którym zabraknie rosjan po drugiej stronie linii obrony.

Linia frontu bez dobrze opisanych zmian. Pod Robotyne i pod Bachmutem Ukraińcy mają mieć postępy, ale pod Kupjańskiem rosjanie niestety również mieli przesunąć się nieco.

👍 Dobre wieści:
⚆ +1km pod Bachmutem (w sumie 44)

⚆ Zełeński: Ukraina maksymalnie zwiększa produkcję własnej broni i amunicji

🌻 -490 (261 310) -22 sztuki artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – szturmy rosjan

⚆ Okolice Bachmutu – tu walki wokół Kliszczijiwki

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian. Walki trwają nieustannie.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Pod Robotyne rosjanie ściągają swoje najlepsze jednostki z odcinka Kupjańskiego. Mimo to ukraińskie siły mają drobne sukcesy i tu i pod Webowym.

⚆ Koło Nowej Kachowski odnotowano zmniejszenie się sił rosyjskich. Prawdopodobnie zostały one ściągnięte na centralny odcinek frontu zaporoskiego.

⚆ Nieoficjalna historia o osaczonym rosyjskim oddziale na jednej z wysp na Dnieprze. rosjanie mieli odmówić im ewakuacji i odsieczy z powodu braku sił.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że ukraiński pocisk manewrujący został zestrzelony przez obronę powietrzną nad Morzem Czarnym w pobliżu wybrzeża Krymu.

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: wszystkie obwody, mocniej dostał obwód chersoński (Nikopol) oraz sumski.

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ obwód połtawski – rosjanie uderzyli w obiekt przemysłowy w obwodzie połtawskim we wsi Hoholewe – trzy osoby zginęły, dwie zostały ranne, miejsce pobytu jednej nie jest obecnie znane.

🛸 Siły Powietrzne zniszczyły 4 z 6 rakiet, które rosja wystrzeliła nad Ukrainą w nocy 28 sierpnia
Z rosyjskiej fregaty z Morza Czarnego w pobliżu Teodozji wystrzelono cztery rakiety manewrujące Kalibr. Dwie zniszczono. Wykorzystano także dwa kierowane rakiety powietrzne Ch-59 z dwóch samolotów Su-34, które rosjanie skierowali w kierunku Krzywego Rogu z przestrzeni powietrznej okupowanego obwodu chersońskiego. Obie zostały zbite.

😼wstrzymane loty z moskiewskich lotnisk rano (atak ukraińskich dronów) Odnotowano conajmniej dwie eksplozje.

😼Enerhodar – uderzenie dronem kamikaze w budynek w którym urzędował rosyjski omon i oddziały kadyrowcow.

😼Jakymiwka i pod Tokmakiem

😼Spory pożar w Tokmaku ale brak jasności czy to wynik nowego ostrzału czy poprzednich

😼Berediańsk

🛡 rosja ma obecnie co najmniej 585 rakiet (nie licząc Ch-22), które mogą wystrzelić na odległość ponad 500 kilometrów, powiedział generał dywizji Wadym Skibicki, zastępca szefa Służby Wywiadu Wojskowego. rosjanie mają około 270 Iskanderów. Rezerwy „Kalibrów” wynoszą około 140 rakiet. Całkowita liczba ch-101, ch-555 i ch-55 z głowicą wynosi około 100 rakiet. Ponadto rosjanie mogą mieć na stanie około 75 Kindżałów.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ukraina może zacząć korzystać z F-16 wiosną 2024 r., kiedy to zostaną przeszkoleni piloci, inżynierowie i technicy oraz przygotowana infrastruktura – twierdzi minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

⚆ W 2022 roku Ministerstwo Obrony Ukrainy zawarło szereg kontraktów z polską firmą „Alfa” na dostawy różnego rodzaju broni i amunicji, jednak spółka nie wywiązała się ze swoich zobowiązań i od 2023 roku jest ona winna ponad 3,5 mld hrywien.

⚆ Przez Krym i Melitopol rosjanie wywożą ukraińskie zboże.

⚆ Po ostatnich atakach „Szachedów” na Ukrainę odkryto w nich elementy wskazujące, że te drony są już montowane w rosji, obecnie Moskwa planuje zwiększyć produkcję dronów na swoim terytorium – przedstawiciel GUR Ministerstwa Obrony Skibicki

⚆ Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zdemaskowała ponad 10 urzędników wojskowej komisji lekarskiej i lekarzy w Winnicy, którzy czerpali korzyści z uchylania się od służby wojskowej. Organizator za pieniądze oferował potencjalnym poborowym uniknięcie mobilizacji i ucieczkę za granicę na podstawie fikcyjnych dokumentów stwierdzających niezdolność do służby wojskowej. Koszt takich „usług” oszacował na od 3 do 10 tysięcy dolarów. Kwota zależała od „złożoności” diagnozy i pilności jej „ustalenia”. Pracownicy SBU zidentyfikowali ponad 200 takich przypadków.

⚆ ​Siły zbrojne Ukrainy wyzwoliły wieś Robotyne w obwodzie zaporoskim – poinformowała wiceminister obrony Hanna Maljar. Zauważyła, że ​​obrońcy posuwają się w kierunku Nowoprokopiwki i Oczeretuwatoho „mimo zaciekłego oporu wroga”.

⚆ W Kijowie znaleziono zwłoki pułkownika Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w swoim biurze – służba prasowa SBU w komentarzu dla Ukraińskiej Prawdy. Również źródła gazety w organach ścigania poinformowały, że w jego biurze znaleziono innego pracownika SBU z raną postrzałową głowy.

⚆ Minister obrony Reznikow, komentując skandal z zakupem mundurów dla wojska, powiedział, że Ministerstwo Obrony kupuje kurtki zimowe, a nie letnie i że jesienią 2022 roku turecka kurtka nie będzie kosztowała 30 dolarów. Wcześniej dziennikarze Ukraińskiej Prawdy udowadniali, że MON zamówił letnie kurtki na sezon zimowy i po cenie około 60 dolarów za sztukę, gdy na stronie firmy widnieją kurtki zimowe po 30 dolarów.

⚆ SBU zatrzymała rosyjską agentkę, która przez miesiąc kierowała rosyjskie „Grady” i „Shahedy” na Cherson. Ustalono, że przez ostatni miesiąc przekazywała agresorowi geolokalizację Sił ukraińskich. Kobieta śledziła położenie i ruchy ukraińskich obrońców, próbowała ustalić ich przybliżoną liczbę i dostępność sprzętu wojskowego. Według jej współrzędnych rosyjscy okupanci przeprowadzali regularne ataki na miasto, wykorzystując systemy salw rakietowych Grad i drony kamikaze Shahed.

⚆ Spotkanie Erdogana z putinem może odbyć się w najbliższy piątek, 8 września, na terytorium rosji – Bloomberg w odniesieniu do dwóch tureckich urzędników. Oczekuje się, że kluczowym tematem negocjacji prezydentów będzie inicjatywa dotycząca zboża czarnomorskiego, z której Moskwa wycofała się w lipcu.

⚆ Primus, masowiec pływający pod banderą Liberii, wypłynął w sobotę z Odessy, kierując się do Stambułu w drodze do Senegalu. To drugi kontenerowiec, który opuszcza Ukrainę tymczasowym korytarzem Morza Czarnego utworzonym przez rząd Ukrainy po wycofaniu się rosji z porozumienia zbożowego.

🦨 Nieczysty biznes – Pepsico

Firma ogłosiła zawieszenie sprzedaży Pepsi-Coli, 7Up i Mirindy (zastępując je Evervess i Frustyle). Firma kontynuowała produkcję innych produktów w rosji. Zawiesza również inwestycje kapitałowe oraz wszelkie działania reklamowe i promocyjne w rosji. We wrześniu 2022 roku PepsiCo Inc przestało wytwarzać Pepsi, 7UP i Mountain Dew w rosji prawie sześć miesięcy po tym, jak amerykańska firma zapowiedziała, że zawiesi sprzedaż i produkcję po tym, jak Moskwa wysłała dziesiątki tysięcy żołnierzy na Ukrainę. Przez 11 miesięcy, od początku wojny, firma nie podjęła żadnych widocznych kroków w celu wyjścia i nadal sprzedaje chipsy i produkty mleczne w rosji. Nadal działa w rosji ze wzrostem wolumenu przychodów w 2022 r. w porównaniu z 2021 r. (+223 mln USD lub +5%). Wolumen zysków również znacznie wzrósł w 2022 r. w porównaniu z 2021 r.

Pepsico jest znane w Polsce z takich produktów jak: Pepsi, Mirinda, 7up, Lay’s, Cheetos, Mountain Dew, Doritos, Lipton ice Tea. więcej

🌍Świat:

⚆ rosja odwołała ćwiczenia „Zapad-2023” z powodu braku sprzętu i żołnierzy, – brytyjski wywiad.

⚆ Grecja może przekazać Ukrainie swoje czołgi Leopard 1. Niemcy zwróciły się do Grecji z propozycją przekazania Ukrainie 100 greckich Leopardów 1A5 w zamian za otrzymanie zmodernizowanych pojazdów opancerzonych. Jak wynika z publikacji, w zamian za przestarzały Leopard 1A5 Grecja może otrzymać w zasadzie jeden do jednego zmodernizowane czołgi z włoskich zasobów. Jednocześnie Niemcy poniosą koszty całkowitego remontu w greckich przedsiębiorstwach lub w innym miejscu wybranym przez grecki rząd.

⚆ ​​Administracja Bidena rozważa kilka nowych, ważnych opcji zwiększenia zachodniego wsparcia wojskowego dla Ukrainy, widząc prawdopodobieństwo kontynuacji wojny w przyszłym roku — WP. Jak wynika z artykułu, w Waszyngtonie rośnie poparcie dla transferu amunicji kasetowej dalszego zasięgu. Jednocześnie, według źródeł, Pentagon w dalszym ciągu sprzeciwia się dostarczaniu Ukrainie rakiet ATACMS ze względu na obawy urzędników, że Stany Zjednoczone nie mają ich w wystarczającej ilości, aby nie podważać własnej gotowości bojowej na ewentualny przyszły konflikt z Chinami.

⚆ W przypadku mojego wyboru na prezydenta uznaję kontrolę Federacji rosyjskiej nad zajętymi terytoriami Ukrainy – kandydat na prezydenta USA z ramienia republikanów. Ponadto kandydat obiecuje anulowanie sankcji, powrót rosji na rynek światowy i zablokowanie kandydatury Ukrainy do NATO.

⚆ Były ambasador USA w Kijowie Jan Herbst skomentował ultimatum postawione Kremlowi przez członków paramilitarnej Grupy Rusicz. Domagają się pomocy dla ich aresztowanego w Finlandii szefa — Jana Pietrowskiego. W innym wypadku najemnicy zejdą z kluczowego odcinka frontu. Zdaniem eksperta to pokazuje brak kontroli Kremla nad prowadzoną polityką.

⚆ Papieża Franciszka i tego co powiedział rosyjskiej młodzieży cytować nie będę. Zaprotestowało nie tylko ukraińskie MSZ ale i głowa cerkwi grecko-katolickiej.

💩rosja i białoruś:

⚆ Grupa Wagnera przestaje istnieć – zastępca Dumy Państwowej, szef Komitetu Obrony Dumy Państwowej Wiktor Sobolew.

⚆ pod Irkuckiem w rosji spalono cmentarz Wagnera

⚆ Od 24 sierpnia cztery duże rosyjskie przedsiębiorstwa nie mogę sprzedawać mięsa drobiowego w Chinach. rosyjska Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie przyczyn ograniczeń, ale nie otrzymała jeszcze odpowiedzi.

⚆ Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Geraszczenko — powołują się na portal Meduza — pisze, że administracja Władimira putina podjęła decyzję o nierejestrowaniu w rosji kandydatów na prezydenta w wyborach prezydenckich w 2024 r., którzy nie ukończyli 50. roku życia. „Chodzi o to, żeby putin nie wyglądał staro”.

⚆ Nieoficjalnie: Pod koniec września putin ogłosi nową mobilizację w rosji. Kreml przygotował już odpowiedni projekt dekretu.

⚆ W rosji migranci są zmuszani do podpisywania umów z Ministerstwem Obrony, aby uzyskać obywatelstwo

⌛ Rok temu pisałem (186):

⚆ pogarszająca się sytuacja rosjan w obwodzie charkowskim.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Enerhodar – uderzenie w punkt koncentracji rosjan i kadyrowców.

⚆ Z kamerą w ex-rosyjskich okopach na odcinku zaporoskim

⚆ 2 nowe systemy rosyjskiej walki elektronicznej i wykrywania celów nie wykryły celów (obwód chersoński)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.