🪖Dzień 549 (26 sierpnia 2023, 23:15) – Za wolno

🪖Dzień 549 (26 sierpnia 2023, 23:15) – Za wolno

26 sierpnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Nie, to nie Ukraińcy idą za wolno, tylko kraje zachodnie za wolno deklarowały i dostarczały niezbędne uzbrojenie. Dziś “wygadał się” na ten temat jeden z niemieckich polityków przy okazji komentowania tematu rakiet Taurus dla Ukrainy. Jedyny plus, że przynajmniej w jego wypowiedzi widać wyciąganie wniosków.

Ukraina żyła dziś katastrofą lotniczą, która wydarzyła się w obwodzie żytomierskiem. Zderzyły się tam dwa szkoleniowe samoloty L-39. W nich nie byli jednak uczniowie a dwóch bardzo doświadczonych pilotów (i jeszcze jeden o którym nie wiadomo na ten moment).

Kolejny temat to afera z kurtkami zimowymi z Turcji, które miały okazać się letnimi. Reznikow zaproponował dziennikarzom zakład, że jeśli on ma rację (mówiąc, że wszystko jest ok) to oni zobowiązują się przez 3 lata nie wykonywać zawodu dziennikarza. Jeśli zaś okaże się, że dziennikarze mają rację to on poda się do dymisji. Jedna z dziennikarek przyjęła zakład.

Trzeci temat to widoczne zaniepokojenie podejrzanymi chorobami w Rzeszowie. Ukraińcy nieco snują podejrzenia o ingerencji rosji w tym temacie. Na razie jednak wiadomo o jej ingerencji na kolejach polskich, ale o tym Ukraińcy dziś nic nie pisali.

Na samym froncie bez specjalnych doniesień. Nadal mamy enigmatyczne komunikaty o skutecznej obronie i postępach. Coraz więcej jednak wskazuje, że ukraińskie działania za Robotyne nabierają rozpędu.

Aha. Jutro napiszę i być może dodam dział o firmach, które oszukały opinię publiczną i udając wyjście z rosji pozostały tam.

👍 Dobre wieści:
⚆ brak

🌻-640 (260 270)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – rosjanie intensywnie szturmują, ale bez sukcesów

⚆ Okolice Bachmutu – lepiej na południe od Bachmutu, ale to nadal ciężkie walki.

⚆ Marijinka, Awdijewka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ “Minęliśmy najtrudniejszą linię obrony rosjan na południu, odtąd będziemy działać szybciej” – jeden z dowódców ukraińskich w komentarzu dla Reutersa.

⚆ Eksplozje w Tokmaku

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ eksplozje w Sewastopolu

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: wszystkie obwody przygraniczne, silniej obwód chersoński

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Kupjańsk – 2 ofiary w kawiarni w miejscowości Podole.

🛸W nocy zniszczono 2 Shahedy. Wieczorem wiadomo było o dwóch falach Shahedów. Jedna leciała na Dnipro, druga na Zaporoże. Pod Robotyne Ukraińcy zbili rosyjski SU-25.

😼Mariupol – wiadomo o aktywności rosyjskiej obrony przeciwlotniczej

😼Sewastopol – magazyny w rejonie Kozaczej Buchty.

🛡Marynarka Wojenna Ukrainy utworzyła brygadę do walki za pomocą dronów morskich. Nazywa się 385. odrębną brygadą morskich bezzałogowych kompleksów specjalnego przeznaczenia Sił Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ambasador Ukrainy w Niemczech jako przyczynę powolnej kontrofensywy podał opóźnienia w pomocy wojskowej. Według Oleksija Makiejewa wahania w zakresie wsparcia militarnego ze strony partnerów zachodnich są jedną z przyczyn trudności, z jakimi borykała się Ukraina w kontrofensywie. Dodał, że „przygotowanie i wyposażanie” ukraińskich brygad szturmowych trwało bardzo długo. Według niego brygady te są obecnie w pełni wyposażone w zachodnią broń i amunicję.

⚆ System obrony powietrznej S-400 na Krymie został zniszczony przez nowy ukraiński pocisk – Daniłow. Chodzi o przeciwlotniczy system rakietowy S-400 „Triumph” na okupowanym Krymie, który został zniszczony przez nowy pocisk ukraińskiej produkcji. „Rakieta była nowa, całkowicie nowoczesna. Jej użycie udowodniło, że nasz kompleks obronno-przemysłowy, nasz program, który ruszył w 2020 roku… To nasz nowy produkt, który sprawdził się absolutnie bez zarzutu” – zauważył sekretarz MON. Wcześniejsze informacje sugerowały, że do ataku wykorzystano zmodyfikowaną rakietę “Neptun” – również ukraińskiej produkcji.

⚆ Gabinet Ministrów podwyższył wynagrodzenia pracowników państwowych pracujących w strefie działań wojennych. Należy zauważyć, że odpowiednia decyzja została podjęta na posiedzeniu Gabinetu Ministrów Ukrainy w dniu 25 sierpnia 2023 r.

⚆ ​​Kurtki dla sił zbrojnych: Reznikow nalega, aby poczekać na śledztwo i „nie wie”, dlaczego cena w Turcji została “zaniżona”. „Proponuję uspokoić się i chociaż raz w życiu wypuścić materiał bez słowa „skandal”, z analizą merytoryczną i wyważonymi wnioskami. Proszę wszystkich dziennikarzy, którzy rozpowszechniają informacje o zakupie kurtek letnich zamiast zimowych , usunąć niezweryfikowane materiały, opublikować oficjalne stanowisko MON w sprawie tego zakupu i poczekać na analizę sytuacji. O ile mi wiadomo, tą sprawą zajmuje się już niezależny organ publiczny”.

⚆ Ukraina prowadzi dochodzenie w sprawie katastrofy lotniczej w obwodzie żytomierskim, w której zginęło trzech pilotów Sił Powietrznych. Jak wynika ze śledztwa, 25 sierpnia w obwodzie żytomierskim zderzyły się na niebie dwa szkolno-bojowe samoloty L-39. W wyniku tragedii zginęło trzech pilotów Sił Powietrznych. Obecnie prowadzone są podstawowe czynności dochodzeniowo-śledcze, przeprowadzana jest oględzina miejsca zdarzenia, przesłuchiwani są świadkowie, wyznaczany jest zespół badań, który zostanie przeprowadzony w postępowaniu karnym.

⚆ Prezydent zapewnia, że ​​zostaną wyjaśnione wszystkie okoliczności katastrofy samolotu w obwodzie żytomierskim, w wyniku której zginęło 3 pilotów. „Śledztwo w sprawie tego, co się stało, jest w toku. Jest za wcześnie, aby mówić o szczegółach. Oczywiście wszystkie okoliczności zostaną wyjaśnione. Oczywiście Ukraina nigdy nie zapomni wszystkich, którzy bronili wolnego nieba Ukrainy. Wieczna pamięć!” – powiedział Wołodymyr Zełeński

⚆ Daniłow zapewnia, że ​​nie będzie zmian w zasadach mobilizacji. „Nie trzeba się spodziewać zmian przed mobilizacją. Nasza mobilizacja rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. Od wtedy trwa nieprzerwanie ale odbywa się ona z uwzględnieniem konkretnego zapotrzebowania na chłopców i dziewczęta, których trzeba powołać aby wykonać określone zadania. Spokojnie wykonujemy tę pracę. Pierwszy etap mobilizacji został już przepracowany, nie ma potrzeby uciekania się do przemocy, ponieważ wszystko przebiega zgodnie z planem, który dzisiaj istnieje” – powiedział sekretarz KBN.

⚆ W sprawie zatrzymania w Finlandii rosyjskiego nazisty, zbrodniarza wojennego i zdeklarowanego sadysty Jana Pietrowskiego. Pietrowski, jeden z przywódców grupy „Rusycz”, walczył na terytorium Ukrainy od 2014 roku w obwodach ługańskim i donieckim. Jest najbliższym przyjacielem innego rosyjskiego nazisty i sadysty Oleksija Milchakowa. Razem brali udział w ataku na żołnierzy ukraińskich w okolicach miejscowości Szczastia we wrześniu 2014 r. Ci Ukraińcy, którzy przeżyli, byli brutalnie przez nich torturowani, a następnie zabijani. Przed śmiercią wycinali im kółka na twarzach, obcinali uszy, a następnie wykańczali. Zimą 2015 roku w rejonie Debalcewa zrywali skórę z twarzy ukraińskich żołnierzy. W ukraińskich mediach na telegramie były też zdjęcia z efektów tortur, ale ich nie opublikuję.

🌍Świat:

⚆ Dzięki sukcesom Sił Zbrojnych na Południu rosja może ruszyć na Kupjańsk i Łyman, podaje brytyjski wywiad. Zauważają, że w związku z ukraińską kontrofensywą wojska rosyjskie odczuwają presję na południu i w pobliżu Bachmutu, jednak w rejonie Kupjańska i Łymana w dalszym ciągu atakują i osiągnęły ograniczony lokalny postęp. Istnieje realna możliwość, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy rosja zwiększy intensywność działań ofensywnych na osi Kupjańsk-Łyman, prawdopodobnie w celu przedostania się na zachód do rzeki Oskił i utworzenia strefy buforowej wokół obwodu ługańskiego.

⚆ rosja przygotowuje długoterminową kampanię dezinformacyjną skierowaną do USA i Europy – The New York Times. Amerykański wywiad uważa, że ​​Kreml chce odzyskać wpływ na opinię publiczną, manipulować nią i jednocześnie ukrywać, że jest to dzieło rosyjskich służb specjalnych. FSB Federacji rosyjskiej potajemnie wykorzystuje sojuszników w niezależnych organizacjach do szerzenia dezinformacji, popularyzacji narracji Moskwy i rozwijania więzi z nowymi przywódcami w USA i Europie.

⚆ Jednostki armii rosyjskiej poniosły znaczne straty w wyniku niewystarczającego wsparcia na wyspach w delcie Dniepru w obwodzie chersońskim, – ISW. Zdaniem analityków straty wywołały oburzenie w rosyjskim dowództwie wojskowym. Według doniesień dowódcy okupantów rzekomo ignorują skargi personelu dotyczące ciężkich strat i trudnych warunków.

⚆ Lider niemieckiej opozycji wezwał do dostaw na Ukrainę rakiet Taurus, ale o ograniczenie ich zasięgu. Takie oświadczenie złożył dziennikowi BILD am SONNTAG lider konserwatywnej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Friedrich Merz. „Obawiam się, że dojdziemy do wniosku, że zrobiliśmy za mało i za późno dla Ukrainy, a co za tym idzie – dla naszego własnego bezpieczeństwa. Wahania te mogą okazać się wielkim historycznym błędem. Dostawom muszą towarzyszyć jednoczesne zakupy kompensacyjne także dla Bundeswehry.”

⚆ Źródła brytyjskiego i ukraińskiego wywiadu dyskutują, czy w organizację zabójstwa prigożyna mógł być zamieszany Andriej Awerjanow, szef rosyjskiego wywiadu wojskowego, który zaaranżował otrucie rodziny Skripalów „Nowiczokiem” w Salisbury – podaje brytyjski portal „i”. Nazwisko Awerjanowa nie jest jedynym, o którym zachodni wywiad dyskutuje w związku z rzekomą śmiercią przywódcy terrorystów wagnera, ale podejrzewa się go między innymi o udział w wygnaniu prigożyna z Afryki.

⚆ Boris Johnson wyciągnął wnioski dotyczące negocjacji z Federacją rosyjską w związku z rzekomym morderstwem prigożyna. Były premier Wielkiej Brytanii uważa, że ​​rzekome zabójstwo przywódcy „wagnerowców” jewgienija prigożyna nie mogło wydarzyć się bez zgody putina, i tym samym pokazuje, że nie ma sensu prowadzić negocjacji z dyktatorem. „putin pokazał, że jest gangsterem, a jego absurdalny, transmitowany w telewizji „hołd” dla poległych wagnerowców został wzięty prosto ze stron „Ojca chrzestnego”…. Dzięki tym morderstwom putin na naszych oczach zamienia się w azjatyckiego despotę, który zabija swojego byłego faworyta, aby pokazać, kto tu jest wodzem, rozkoszując się bezwzględnością” – pisze Johnson.

⚆ W Niemczech stworzyli grę komputerową opartą na wojnie na Ukrainie. 46-letni programista Hendrik Lesser z Monachium zaprezentował na targach Gamescom w Kolonii swoją grę “Death from above”. Uczestnicy mogą zagrać jako ukraiński operatora drona walczącego z rosyjskimi siłami zbrojnymi. Zabrania się zabijania jeńców, za co odejmowane są punkty.

💩rosja i białoruś:

⚆ W rosji ogłoszono zestrzelenie drona na podejściu do Moskwy. Poinformował o tym burmistrz stolicy Federacji rosyjskiej Serhij Sobianin, twierdząc, że został on zestrzelony w obwodzie istryńskim.

🔥W rosji płonie duży magazyn materiałów pirotechnicznych. W pobliżu rosyjskiego miasta Kemerowo zaobserwowano ogromny pożar lokalnego magazynu sztucznych ogni.

⌛ Rok temu pisałem (184):

rosjanie są aktywni na wszystkich odcinkach frontu ale Ukraińcy nie dają im przemieścić się dalej wgłąb kraju. Linia frontu bez zmian.

W ciągu ostatnich 48h Ukraińcy uderzyli we wszystkie punkty przepraw przez Dniepr. Żaden z mostów nie jest aktualnie przejezdny. rosjanie niemal ukończyli przeprawę pod mostem Antonowskim, ale nawet jeśli Ukraińcy jej nie zniszczą, to są one za mało wydajne, aby traktować je jako kompleksowe rozwiązanie logistyczne.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Pożar magazynu fajerwerków w rosji.

⚆ Moskwa w nocy

⚆ Nie zdążyli…

⚆ BMD 4M po uderzeniu ukraińskiego drona

⚆ Próba rosyjskiego wjazdu do Marijinki

📣 Pomaganie za czytanie:

Do 24 września zbieram na fundację Magia Karpat Olgi Solarz. Olga jeździ bezpośrednio na front dowożąc ukraińskim żołnierzom i cywilom to czego potrzebują. Od wyposażenia wojskowego po żywność i leki. Olga zbiera aktualnie na samochód terenowy (koszt to ponad 30 tys). Taki wystrzałowy, bo z wyrzutnią GRAD. Link do mojej zrzutki. Jeśli czytujesz moje wpisy to będę wdzięczny za 1zł za każdy wpis (w miarę możliwości).

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.