🪖Dzień 544 (21 sierpnia 2023) – trzaski

🪖Dzień 544 (21 sierpnia 2023) – trzaski

22 sierpnia, 2023 1 przez Igor Żytka

📣 Parafialne:

Jesteście niesamowici!

Bardzo Dziękuję za wsparcie i zaufanie. Na koncie zrzutki jest już niemal 3500 zł! Niektórzy widzę pokusili się o „roczny abonament”. Jestem tym bardzo podbudowany i dziękuję!

Przypominam, że do 24 września zbieram na fundację Magia Karpat Olgi Solarz. Olga jeździ bezpośrednio na front dowożąc ukraińskim żołnierzom i cywilom to czego potrzebują. Od wyposażenia wojskowego po żywność i leki. Olga zbiera aktualnie na samochód terenowy. Taki wystrzałowy bo z wyrzutnią GRAD. Link do mojej zrzutki.

✂️ W skrócie:

rosyjska obrona na froncie południowym wykazuje oznaki zmęczenia. Ukraińcy prawie już odbili Robotyne, o które walczą od kilku dobrych tygodni. Robotyne to jednak 1/3 drogi do Tokmaku – ważnego węzła logistycznego rosjan. Jednak powoli widać pęknięcia w rosyjskiej obronie na froncie zaporoskim. Ukraińcy konsekwentnie stosują tę samą taktykę – w pierwszej kolejności regularne niszczenie logistyki i zaplecza rosjan. Dopiero potem rajdy małymi siłami na pozycje przeciwnika. I tu jest pewien niuans w stosunku do poprzednich ofensyw. Ukraińcy koncentrują się na niszczeniu rosyjskiej artylerii (dział i składów amunicji). Zmniejszają tym samym straty wśród własnych żołnierzy podczas akcji ofensywnych. rosjanie donoszą o problemach z amunicją jak i braku skutecznego zwalczania ukraińskiej artylerii. Wedle ekspertów i szacunkowego bilansu strat, Ukraińcy są dalecy od ponoszenia “książkowego” wskaźnika strat strony ofensywnej czyli 6:1. Straty mają być na poziomie 1:1.

Jeszcze jedna ważna kwestia, która może uciec w napływie informacji. Potencjał Ukrainy do skutecznych uderzeń na dalekich tyłach rosjan i na jej terytorium wyraźnie wzrósł. Uderzenia w rosyjskie bazy, punkty koncentracji rosyjskich sił w Noworosyjsku, na Krymie, w budynki ministerstw w Moskwie czy w końcu zniszczenie pierwszego rosyjskiego bombowca strategicznego pokazują ogrom prac które Ukraińcy musieli zrealizować by zbudować swój potencjał w tym zakresie. Dziś są również doniesienia o uderzeniu w lotnisko i samolot lotnictwa strategicznego rosji. Ukraińcy zwiększyli swój potencjał w tym zakresie własnymi siłami bo warunkiem dostaw zachodniej broni jest zakaz używania jej na terytorium rosji.

Linia frontu ze zmianami na odcinku zaporoskim.

👍 Dobre wieści:
⚆ Ukraina po raz pierwszy była w stanie całkowicie zniszczyć strategiczny bombowiec nuklearny Sił Zbrojnych rosji.

⚆ 3km2 odbite wokół Bachmutu

⚆ Grecja weźmie udział w szkoleniu Ukraińców na F-16, powiedział Zełeński po negocjacjach z greckim premierem Kyriakosem Mitsotakisem.

⚆ Szwedzkie pojazdy bojowe CV90 będą produkowane na Ukrainie, — Zełeński.

🌻 -460 (257 930) oraz -19 artylerii i -2 helikoptery

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – bez istotnych zmian

⚆ Okolice Bachmutu – walki pod Andrijewką

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Ukraina odbiła Robotyne – tak przynajmniej twierdzili rano rosjanie, ale to nie pierwszy raz. Na razie Ukraińcy piszą o walkach na wschodnich granicach miejscowości, gdzie rosjanie usiłowali odbić wcześniej utracone pozycje. Usiłowali. Istotne, że Ukraińcy poszerzyli tu obszar kontroli.

⚆ Drobne sukcesy w okolicach Urożajnego – to bardziej wschodni fragment frontu

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ rosjanie donoszą o przechwyceniu dwóch ukraińskich dronów nad Krymem

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: wszystkie obwody przygraniczne

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Uderzenie Shahedem w obiekt cywilny w obwodzie czernihowskim

⚆ Zaporoże

⚆ Pokrowsk

⚆ silny ostrzał obwodu chersońskiego

🛸W momencie kończenia podsumowania trwał atak Shahedami

😼 w Moskwie pracowała obrona przeciwlotnicza. Wstrzymano pracę lotnisk. Zakłóceniu uległo 90 lotów. Winny miał być ukraiński dron, którego rosjanie mieli zestrzelić. Odłamki raniły 2 osoby.

😼Tiotkino

😼Berediańsk

😼Czapłynka

😼 Na lotnisku Szajkowka w obwodzie kałuskim Federacji rosyjskiej co najmniej jeden samolot został uszkodzony w wyniku ataku drona – zadanie to było realizowane w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Ukrainy – poinformował przedstawiciel wywiadu Jusow. Wcześniej kanał telegramu „Baza” informował, że samolot, który znajduje się na lotnisku i „nie jest używany”, został uszkodzony w wyniku upadku drona. Jednocześnie gubernator Shapsha twierdził, że atak UAV został odparty i rzekomo nie było ofiar ani innych zniszczeń infrastruktury. Na tym lotnisku stacjonują samoloty lotnictwa strategicznego, które wystrzeliwują rakiety Ch-22 na Ukrainę.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński przybył do Grecji z oficjalną wizytą. „Kontynuujemy naszą wizytę w Grecji. Jesteśmy już na miejscu. Spotkanie z prezydent Kateriną Sakellaropoulou, gruntowne negocjacje z premierem Kyriakosem Mitsotakisem i delegacją grecką” – powiedział prezydent. Zełeński weźmie udział w szczycie Ukraina-Bałkany, gdzie na spotkaniu z przywódcami będzie mówił o integracji europejskiej i euroatlantyckiej, współpracy obronnej i bezpieczeństwie.

⚆ Zełeński i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis podpisali w Atenach wspólną deklarację poparcia dla członkostwa Ukrainy w NATO. Ateny deklarują dalsze wsparcie wojskowe, techniczne, obronne i humanitarne dla Ukrainy, a także przyczynienie się do powojennej odbudowy Ukrainy.

⚆ Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęła śledztwo w sprawie ataku rakietowego na teatr dramatyczny w Czernihowie, ustalono już, że armia rosyjska użyła kompleksu rakietowego Iskander na obiekcie cywilnym. SBU pokazało też zdjęcie rakiety, którą rosjanie uderzyli w Czernihów.

⚆ F-16 jest w stanie zmienić bieg wydarzeń na froncie. Rzecznik Sił Powietrznych zaznaczył, że decyzje w sprawie F-16 dla Ukrainy zostały już podjęte. Obecnie Ukraina czeka na ich realizację.
„Oczywiście nie wygramy od razu, ale F-16 jest w stanie zmienić bieg wydarzeń. Jest w stanie zapewnić nam to, czego dziś najbardziej potrzebujemy – przewaga powietrzna na terenach okupowanych” – powiedział rzecznik.Ihnat poinformował, że obecnie na terenach okupowanych może swobodnie znajdować się około 8-9 rosyjskich myśliwców. Jednocześnie ich liczba może się zmienić, zrzucają bomby lotnicze i wystrzeliwują rakiety powietrzne. Mając F-16, nie będą w stanie tego zrobić: „Dlatego przewaga w powietrzu jest kluczem do sukcesu na ziemi”.

⚆ Aby wymienić starą flotę samolotów i zyskać przewagę na niebie, Ukraina potrzebuje 128 myśliwców – powiedział rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Jurij Ihnat.

⚆ Ministerstwo Obrony Ukrainy opracowuje projekt ustawy o utworzeniu Żandarmerii Wojskowej, do której zadań należeć będzie walka ze zbrodniami wojennymi i zapewnienie dyscypliny wśród wojskowych.

⚆ W Kijowie na Chreszczatyku rozpoczęły się przygotowania do „parady” zniszczonego rosyjskiego sprzętu. Na główną ulicę stolicy wywieziono już około 20 jednostek różnego rodzaju zniszczonego sprzętu wroga, w tym czołgów, haubic samobieżnych, BMP, MTLB, transporterów opancerzonych, BMD oraz szczątków zestrzelonych pocisków rakietowych.

🌍Świat:

⚆ Szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock uważa, że ​​decyzja o przekazaniu Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu Taurus powinna zapaść wcześniej, bo liczy się każdy dzień.

⚆ Ukraińskie uderzenia na tyły Federacji rosyjskiej pogarszają morale wojsk rosyjskich, co może zagrozić stabilności obrony okupantów na wielu krytycznych obszarach frontu — ISW

⚆ Nieobecność putina na szczycie BRICS pokazuje izolację Federacji rosyjskiej i bardzo ograniczone możliwości rosyjskiego prezydenta do poruszania się po świecie — CNN

⚆ Holenderskie skrajnie lewicowe i prawicowe partie skrytykowały premiera Marka Rutte za ogłoszenie zamiaru dostarczenia Ukrainie myśliwców F-16 z pominięciem parlamentu.

⚆ Prezydent Serbii Aleksandar Vučić spotka się z Zełeńskim we wtorek w Atenach, gdzie odbywa się nieformalny szczyt państw Bałkanów Zachodnich. Vuchich wyraził nadzieję, że rozmowa z prezydentem Ukrainy będzie „dobra i otwarta”.

⚆ Premier Szwecji Ulf Kristersson powiedział, że jego kraj sam potrzebuje myśliwców Gripen, więc na razie nie planuje ich transferu na Ukrainę.

💩rosja i białoruś:

⚆ niektóre banki w rosji wstrzymują wymianę dolarów i euro na ruble lub wprowadzają 50% prowizje za wykianę.

⚆ Zhakowany serwis Openstreetmap, z którego korzysta biełgorodzki przewoźnik „Edyna Transport Company” Na mapie zamiast nazw kilku ulic pojawiają się komunikaty o stratach rosjan. Również prawda o „istocie narodu rosyjskiego” jest zapisana w zmienionych nazwach ulic.

⚆ prigożyn opublikował wideo nagrane w Afryce.

⌛ Rok temu pisałem (179):

W rosji zginęła wczoraj w zamachu córka naczelnego propagandysty rosji i doradcy putina – daria dugin. Wydarzenie wywołało sporo komentarzy i dyskusji w rosji i w Ukrainie. Wieczorem do ataku miała się przyznać Narodowa Armia Republikańska rosji (to ci co występują pod flagą biało-niebiesko-białą). aleksander dugin twierdził, że takie narody jak Polacy czy Ukraińcy nie mają prawa do wolności i wyboru. Uważał również, że rosja ma historyczne prawo do rządzenia niemal całą Europą. Jest jednym z głównych głosicieli “ruskiego miru”.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Shakaboom

⚆ przygotowania do rosyjskiej parady w Kijowie

⚆ rosyjska kolumna pod Kliszczijiwką

⚆ takie tam z pracy

📣 Pomaganie za czytanie:

Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ocalić ranną osobę. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera.

W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 22000zł na samochód terenowy dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu.


💧Źródła z których korzystam:
Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnikov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.