🪖Dzień 544 (21 sierpnia 2023) – trzaski

🪖Dzień 544 (21 sierpnia 2023) – trzaski

22 sierpnia, 2023 1 przez Igor Żytka

📣 Parafialne:

Jesteście niesamowici!

Bardzo Dziękuję za wsparcie i zaufanie. Na koncie zrzutki jest już niemal 3500 zł! Niektórzy widzę pokusili się o „roczny abonament”. Jestem tym bardzo podbudowany i dziękuję!

Przypominam, że do 24 września zbieram na fundację Magia Karpat Olgi Solarz. Olga jeździ bezpośrednio na front dowożąc ukraińskim żołnierzom i cywilom to czego potrzebują. Od wyposażenia wojskowego po żywność i leki. Olga zbiera aktualnie na samochód terenowy. Taki wystrzałowy bo z wyrzutnią GRAD. Link do mojej zrzutki.

✂️ W skrócie:

rosyjska obrona na froncie południowym wykazuje oznaki zmęczenia. Ukraińcy prawie już odbili Robotyne, o które walczą od kilku dobrych tygodni. Robotyne to jednak 1/3 drogi do Tokmaku – ważnego węzła logistycznego rosjan. Jednak powoli widać pęknięcia w rosyjskiej obronie na froncie zaporoskim. Ukraińcy konsekwentnie stosują tę samą taktykę – w pierwszej kolejności regularne niszczenie logistyki i zaplecza rosjan. Dopiero potem rajdy małymi siłami na pozycje przeciwnika. I tu jest pewien niuans w stosunku do poprzednich ofensyw. Ukraińcy koncentrują się na niszczeniu rosyjskiej artylerii (dział i składów amunicji). Zmniejszają tym samym straty wśród własnych żołnierzy podczas akcji ofensywnych. rosjanie donoszą o problemach z amunicją jak i braku skutecznego zwalczania ukraińskiej artylerii. Wedle ekspertów i szacunkowego bilansu strat, Ukraińcy są dalecy od ponoszenia “książkowego” wskaźnika strat strony ofensywnej czyli 6:1. Straty mają być na poziomie 1:1.

Jeszcze jedna ważna kwestia, która może uciec w napływie informacji. Potencjał Ukrainy do skutecznych uderzeń na dalekich tyłach rosjan i na jej terytorium wyraźnie wzrósł. Uderzenia w rosyjskie bazy, punkty koncentracji rosyjskich sił w Noworosyjsku, na Krymie, w budynki ministerstw w Moskwie czy w końcu zniszczenie pierwszego rosyjskiego bombowca strategicznego pokazują ogrom prac które Ukraińcy musieli zrealizować by zbudować swój potencjał w tym zakresie. Dziś są również doniesienia o uderzeniu w lotnisko i samolot lotnictwa strategicznego rosji. Ukraińcy zwiększyli swój potencjał w tym zakresie własnymi siłami bo warunkiem dostaw zachodniej broni jest zakaz używania jej na terytorium rosji.

Linia frontu ze zmianami na odcinku zaporoskim.

👍 Dobre wieści:
⚆ Ukraina po raz pierwszy była w stanie całkowicie zniszczyć strategiczny bombowiec nuklearny Sił Zbrojnych rosji.

⚆ 3km2 odbite wokół Bachmutu

⚆ Grecja weźmie udział w szkoleniu Ukraińców na F-16, powiedział Zełeński po negocjacjach z greckim premierem Kyriakosem Mitsotakisem.

⚆ Szwedzkie pojazdy bojowe CV90 będą produkowane na Ukrainie, — Zełeński.

🌻 -460 (257 930) oraz -19 artylerii i -2 helikoptery

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – bez istotnych zmian

⚆ Okolice Bachmutu – walki pod Andrijewką

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Ukraina odbiła Robotyne – tak przynajmniej twierdzili rano rosjanie, ale to nie pierwszy raz. Na razie Ukraińcy piszą o walkach na wschodnich granicach miejscowości, gdzie rosjanie usiłowali odbić wcześniej utracone pozycje. Usiłowali. Istotne, że Ukraińcy poszerzyli tu obszar kontroli.

⚆ Drobne sukcesy w okolicach Urożajnego – to bardziej wschodni fragment frontu

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ rosjanie donoszą o przechwyceniu dwóch ukraińskich dronów nad Krymem

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: wszystkie obwody przygraniczne

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Uderzenie Shahedem w obiekt cywilny w obwodzie czernihowskim

⚆ Zaporoże

⚆ Pokrowsk

⚆ silny ostrzał obwodu chersońskiego

🛸W momencie kończenia podsumowania trwał atak Shahedami

😼 w Moskwie pracowała obrona przeciwlotnicza. Wstrzymano pracę lotnisk. Zakłóceniu uległo 90 lotów. Winny miał być ukraiński dron, którego rosjanie mieli zestrzelić. Odłamki raniły 2 osoby.

😼Tiotkino

😼Berediańsk

😼Czapłynka

😼 Na lotnisku Szajkowka w obwodzie kałuskim Federacji rosyjskiej co najmniej jeden samolot został uszkodzony w wyniku ataku drona – zadanie to było realizowane w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Ukrainy – poinformował przedstawiciel wywiadu Jusow. Wcześniej kanał telegramu „Baza” informował, że samolot, który znajduje się na lotnisku i „nie jest używany”, został uszkodzony w wyniku upadku drona. Jednocześnie gubernator Shapsha twierdził, że atak UAV został odparty i rzekomo nie było ofiar ani innych zniszczeń infrastruktury. Na tym lotnisku stacjonują samoloty lotnictwa strategicznego, które wystrzeliwują rakiety Ch-22 na Ukrainę.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński przybył do Grecji z oficjalną wizytą. „Kontynuujemy naszą wizytę w Grecji. Jesteśmy już na miejscu. Spotkanie z prezydent Kateriną Sakellaropoulou, gruntowne negocjacje z premierem Kyriakosem Mitsotakisem i delegacją grecką” – powiedział prezydent. Zełeński weźmie udział w szczycie Ukraina-Bałkany, gdzie na spotkaniu z przywódcami będzie mówił o integracji europejskiej i euroatlantyckiej, współpracy obronnej i bezpieczeństwie.

⚆ Zełeński i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis podpisali w Atenach wspólną deklarację poparcia dla członkostwa Ukrainy w NATO. Ateny deklarują dalsze wsparcie wojskowe, techniczne, obronne i humanitarne dla Ukrainy, a także przyczynienie się do powojennej odbudowy Ukrainy.

⚆ Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęła śledztwo w sprawie ataku rakietowego na teatr dramatyczny w Czernihowie, ustalono już, że armia rosyjska użyła kompleksu rakietowego Iskander na obiekcie cywilnym. SBU pokazało też zdjęcie rakiety, którą rosjanie uderzyli w Czernihów.

⚆ F-16 jest w stanie zmienić bieg wydarzeń na froncie. Rzecznik Sił Powietrznych zaznaczył, że decyzje w sprawie F-16 dla Ukrainy zostały już podjęte. Obecnie Ukraina czeka na ich realizację.
„Oczywiście nie wygramy od razu, ale F-16 jest w stanie zmienić bieg wydarzeń. Jest w stanie zapewnić nam to, czego dziś najbardziej potrzebujemy – przewaga powietrzna na terenach okupowanych” – powiedział rzecznik.Ihnat poinformował, że obecnie na terenach okupowanych może swobodnie znajdować się około 8-9 rosyjskich myśliwców. Jednocześnie ich liczba może się zmienić, zrzucają bomby lotnicze i wystrzeliwują rakiety powietrzne. Mając F-16, nie będą w stanie tego zrobić: „Dlatego przewaga w powietrzu jest kluczem do sukcesu na ziemi”.

⚆ Aby wymienić starą flotę samolotów i zyskać przewagę na niebie, Ukraina potrzebuje 128 myśliwców – powiedział rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Jurij Ihnat.

⚆ Ministerstwo Obrony Ukrainy opracowuje projekt ustawy o utworzeniu Żandarmerii Wojskowej, do której zadań należeć będzie walka ze zbrodniami wojennymi i zapewnienie dyscypliny wśród wojskowych.

⚆ W Kijowie na Chreszczatyku rozpoczęły się przygotowania do „parady” zniszczonego rosyjskiego sprzętu. Na główną ulicę stolicy wywieziono już około 20 jednostek różnego rodzaju zniszczonego sprzętu wroga, w tym czołgów, haubic samobieżnych, BMP, MTLB, transporterów opancerzonych, BMD oraz szczątków zestrzelonych pocisków rakietowych.

🌍Świat:

⚆ Szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock uważa, że ​​decyzja o przekazaniu Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu Taurus powinna zapaść wcześniej, bo liczy się każdy dzień.

⚆ Ukraińskie uderzenia na tyły Federacji rosyjskiej pogarszają morale wojsk rosyjskich, co może zagrozić stabilności obrony okupantów na wielu krytycznych obszarach frontu — ISW

⚆ Nieobecność putina na szczycie BRICS pokazuje izolację Federacji rosyjskiej i bardzo ograniczone możliwości rosyjskiego prezydenta do poruszania się po świecie — CNN

⚆ Holenderskie skrajnie lewicowe i prawicowe partie skrytykowały premiera Marka Rutte za ogłoszenie zamiaru dostarczenia Ukrainie myśliwców F-16 z pominięciem parlamentu.

⚆ Prezydent Serbii Aleksandar Vučić spotka się z Zełeńskim we wtorek w Atenach, gdzie odbywa się nieformalny szczyt państw Bałkanów Zachodnich. Vuchich wyraził nadzieję, że rozmowa z prezydentem Ukrainy będzie „dobra i otwarta”.

⚆ Premier Szwecji Ulf Kristersson powiedział, że jego kraj sam potrzebuje myśliwców Gripen, więc na razie nie planuje ich transferu na Ukrainę.

💩rosja i białoruś:

⚆ niektóre banki w rosji wstrzymują wymianę dolarów i euro na ruble lub wprowadzają 50% prowizje za wykianę.

⚆ Zhakowany serwis Openstreetmap, z którego korzysta biełgorodzki przewoźnik „Edyna Transport Company” Na mapie zamiast nazw kilku ulic pojawiają się komunikaty o stratach rosjan. Również prawda o „istocie narodu rosyjskiego” jest zapisana w zmienionych nazwach ulic.

⚆ prigożyn opublikował wideo nagrane w Afryce.

⌛ Rok temu pisałem (179):

W rosji zginęła wczoraj w zamachu córka naczelnego propagandysty rosji i doradcy putina – daria dugin. Wydarzenie wywołało sporo komentarzy i dyskusji w rosji i w Ukrainie. Wieczorem do ataku miała się przyznać Narodowa Armia Republikańska rosji (to ci co występują pod flagą biało-niebiesko-białą). aleksander dugin twierdził, że takie narody jak Polacy czy Ukraińcy nie mają prawa do wolności i wyboru. Uważał również, że rosja ma historyczne prawo do rządzenia niemal całą Europą. Jest jednym z głównych głosicieli “ruskiego miru”.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Shakaboom

⚆ przygotowania do rosyjskiej parady w Kijowie

⚆ rosyjska kolumna pod Kliszczijiwką

⚆ takie tam z pracy

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.