🪖Dzień 543 (20 sierpnia 2023, 20:45) – f

🪖Dzień 543 (20 sierpnia 2023, 20:45) – f

20 sierpnia, 2023 2 przez Igor Żytka

📣 Parafialne:


Dzięki, za Wasz doping, komentarze i wiadomości. Również dzięki temu odpocząłem, pomyślałem i wracam z podsumowaniami. Sam ich kształt nie ulega specjalnym zmianom po przerwie. Nadal będą pojawiać się na fb i w wersji wzbogaconej na Złej Ambasadzie. Będę starał się utrzymać ich regularność na dotychczasowym poziomie, ale niektóre informacje będę traktował bardziej skrótowo. No i od razu uprzedzę, że jutrzejsze podsumowanie pojawi się z opóźnieniem.

Jest jedna ważna zmiana na którą się zdecydowałem.

Chciałbym aby podsumowania mogły jakoś wymiernie pomóc Ukrainie w tej wojnie. Dlatego proponuję układ “pomaganie za czytanie”. Każdego miesiąca będę Was prosił o wsparcie finansowe na konkretny cel. Załóżmy, że wartość jednego podsumowania to 1zł a Was jest w sumie ponad 4 tysiące – to jeśli co drugie podsumowanie czyta co 20-ta osoba to powinniśmy być w stanie zebrać kilka tysięcy co miesiąc. A to już jest konkret. Będę jasno deklarował na co zbieramy, ile zebraliśmy oraz publikował dowody na przekazanie powierzonych przez Was złotówek. Dla mnie to ważne, aby czuć, że te godziny przed komputerem mają moc w realnym świecie. Dlatego zakładam swój profil rzutkowy i zachęcam do wpłat. Jeden wpis = 1zł. Jeden miesiąc = 30zł. Tylko tyle i aż tyle.

No i tak trochę tajemniczości wprowadzę, że od tego jak wyjdzie “Pomaganie za czytanie” zależy nieco los innego, dużo większego projektu.

Do 24 września będę zbierał na fundację Magia Karpat Olgi Solarz. Olga jeździ bezpośrednio na front dowożąc ukraińskim żołnierzom i cywilom to czego potrzebują. Od wyposażenia wojskowego po żywność i leki. Jeśli ktoś z Was nie zna jeszcze działalności Olgi to gorąco polecam zapoznanie się z jej profilem. Link do mojej zrzutki znajduje się w komentarzu.

Ach. Zapomniałbym. Przykro mi jeśli kogoś zawiodłem, ale odliczanie było tylko do wznowienia podsumowań no i tez po to by przetrenować algorytmy fb.

✂️ W skrócie:

Przez niemal 30 dni przerwy wydarzyło się kilka rzeczy o których warto wspomnieć. Oto najważniejsze z nich, a pełniejszy spis zawarłem w odrębnym, mega długim wpisie na Zła Ambasada.

 1. Są minimalne zmiany w linii frontu od lipca. Pod Kupjańskiem rosjanie zdobyli kawałek terenu. W kierunku Tokmaku i w dwóch innych punktach odcinka zaporoskiegu Ukraińcy poczynili postępy. Wyraźnie też widać, że ukraińskie oddziały poszerzyły strefę kontroli na lewym brzegu Dniepru. Nieco mnie dziwi brak postępów wokół Bachmutu – bo przed przerwą wydawało się, że niewiele brakuje do przesunięcia ruin miasta pod kontrolę ukraińską. Ukraińskie próby pod Pjatychatkami również zatrzymały się. Jak dotąd ukraińska ofensywa nie rozkręciła się do pełni możliwości i o ile trudno mieć o to do kogokolwiek pretensje to ma to swoje implikacje np. w spadku poparcia dla dalszego wsparcia militarnego w USA czy w wypowiedziach byłego prezydenta Francji. Odczuwalnie widać, że rosyjska obrona niestety udaje się a Ukraina ponosi za duże straty w stosunku do zdobyczy terytorialnych by zaangażować w ofensywę większe siły.
 2. Fala ataków na Krym, Noworosyjsk, Moskwę – obserwowaliśmy szereg uderzeń rakietami i dronami w Moskwę, Krym, most krymski, mosty łączące Krym z Ukrainą, rosyjską bazę w Noworosyjsku.
 3. Załamanie się rubla – Kurs rosyjskiej waluty doszedł do granicy 100 rubli za dolara (i ją przekroczył) co świadczy o perturbacjach w rosyjskiej ekonomii i gospodarce. Aktualnie za dolara można kupić około 94 ruble.
 4. Broń: Taurusy i F16 – Ze znaczących komunikatów dotyczących dostaw broni to mamy ciąg dalszy deklaracji o przekazaniu Ukrainie holenderskich F16 na które USA wyraziło zgodę (po ukończonym szkoleniu czyli najszybciej za pół roku). Są za to inne i znaczące opóźnienia w dostawach broni dla Ukrainy ze strony Niemiec. Trwa też kolejny “niemiecki taniec” wokół Taurusów – rakiet o zasięgu 500km, które mogłyby jeszcze do jesieni zmienić sporo na froncie.
 5. Zboże – po odwołaniu przez rosję zgody na kontynuację umowy zbożowej na Morzu Czarnym miało miejsce kilka prowokacji. rosyjskie okręty miały zagrozić tureckiej jednostce abordażem (czy nawet go zrealizować) co wywołało dość silną reakcję Turcji. Temat transportu produktów rolnych z Ukrainy mocno rezonuje w całym obrazie wojennym. Morze Czarne jest aktualnie de facto jedynym frontem gdzie może dojść do bezpośredniego kontaktu między rosją a krajami NATO.
 6. Odwołanie szefów administracji wojskowej w Ukrainie. Ponad 120 zarządzających komisjami administracji terenowej odwołał Zełeński ze względu na kwestie korupcyjne. Ukraina nadal walczy z korupcją i jak widać nie jest to walka łatwa.
 7. Ataki rakietowe – rosja kontynuowała uderzenia dronami i rakietami w obiekty cywilne i przemysłowe. Doszło do szeregu tragicznych uderzeń w obiekty cywilne. rosjanie koncentrują się na miastach które mają gorszą obronę przeciwlotniczą oraz na obiektach przyfrontowych, które mogą być wykorzystywane przez Ukraińców jako magazyny broni (np. w strefach przemysłowych).
 8. grupa wagnera i białoruś – w Polsce pojawiły się nie tylko białoruskie helikoptery ale i naklejki grupy wagnera. Nadal jednak należy uznać tę historię za prowokację a nie realne zagrożenie dla Polski ze strony białorusi. Polska wysłała jednak kolejne wzmocnienie swoich sił przy granicy z białorusią.
 9. Polska defilada – odbiła się dość szerokim echem nie tylko w rosji ale i w kilku krajach europejskich. Polska dostała “nominację” do jednego z głównych zagrożeń dla rosji.
 10. I ogólna refleksja – wojna w Ukrainie wchodzi moim zdaniem w fazę izolacji. Na froncie brak spektakularnych sukcesów, uderzenia w most krymski nie są tak atrakcyjne medialnie jak kiedyś, detonacje w Moskwie już nikogo nie zaskakują. W związku z tym medialnie wojna oddala się z centrum uwagi wielu społeczeństw w europie i na świecie.

Więcej tutaj

👍 Dobre wieści:
⚆ Ukraina otrzyma 42 samoloty F-16 od Holandii. Ukraina otrzyma F-16 w wersji Block 20 MLU. Potrafi ona wykrywać cele oddalone o 150 kilometrów, w czasie, gdy samolot pozostaje niezauważalny dla wroga.

⚆ Dania wraz z Holandią przekaże Ukrainie F-16. „Jestem dumny, że Dania wraz z Holandią dostarczy myśliwce F16 do walki Ukrainy o wolność przeciwko rosji i jej zbrodniczej agresji” – powiedział duński minister obrony Jakob Ellemann-Jensen. Ma być ich 19. W Danii przebywa już ponad 70 osób z Ukrainy, które przygotowują się do rozpoczęcia szkoleń. Pierwsze samoloty trafią do Ukrainy do końca roku.

🌻-460 (257 470) tj. ponad 15 000 od 24 lipca. Do tego -33 systemy artyleryjskie.

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – silne ataki rosjan na Sykniwkę, Kysliwkę, Nowojehoriwkę i Biłohoriwkę.

⚆ Okolice Bachmutu – walki na flankach i likwidacja rosjan w mieście

⚆ Marijinka, Awdijewka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ drobne postępy w rejonie Robotyne i na południe od Urożajnego.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ brak doniesień

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: we wszystkich obwodach przygranicznych.

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Kupjańsk

⚆ Cherson

⚆ Nikopol

😼 Uderzenie dronem w dworzec kolejowy w Kursku

😼 Biełgorod

😼Potwierdzono zniszczenie rosyjskiego Tu-22M3 na lotnisku Solci w rosji. rosja ma ich niewiele.

😼Skadowsk/Hoła Prystań

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Podczas wizyty w Holandii Zełeński obejrzał F-16. “„F16. Przełomowa umowa. Konkrety od dzisiaj. Będą na ukraińskim niebie. Dziękuję, Holandia! Dziękuję, Mark! Dziękuję wszystkim, którzy pomagają” – Zełeński.

⚆ Jesteśmy gotowi wymienić Biełgorod na nasze członkostwo w NATO — Zełeński. W ten sposób prezydent odpowiedział na pytanie, czy Ukraina jest gotowa oddać część swojego terytorium w zamian za pokój i członkostwo w NATO.

⚆ rosja wystrzeliła w Ukrainę w sumie 6500 rakiet i 3500 dronów.

⚆ Kułeba skomentował „wątpliwości” zachodnich analityków co do ukraińskiej kontrofensywy i poradził im, by byli „ostrożni w swoich prognozach i prognozach długoterminowych”.

⚆ Liczba poszkodowanych we wczorajszym ataku rakietowym na Czernihów wzrosła do 148.

⚆ Główna siła rosyjskiego ataku była skierowana nie na czernihowski teatr dramatyczny, ale na ludzi wokół niego – Prokuratura. rosja użyła rakiety Iskander-M. I jest kilka ustawień dla tej rakiety. Pocisk został skonfigurowany w taki sposób, że eksplodował w powietrzu. Ten typ ustawień ma na celu zwiększenie maksymalnych obrażeń siły roboczej na otwartym terenie.

⚆ Urząd Miasta Mariupola opublikował listy dzieci zabitych przez okupantów w mieście.

🌍Świat:

⚆ rosja to „ekonomiczny karzeł” i „stacja benzynowa, której właściciel ma bombę atomową”. Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell stwierdził to w rozmowie z El Pais.

⚆ Niektórzy zachodni urzędnicy oferują Ukrainie porozumienia w sprawie ustępstw terytorialnych w celu zakończenia wojny, ale nie spełniają one celów zarówno Kijowa, jak i Moskwy, donosi The Wall Street Journal. Według publikacji Stany Zjednoczone i ich kluczowi europejscy sojusznicy, tacy jak Niemcy, chcą uniemożliwić rosji zwycięstwo, ale obawiają się kosztów i ryzyka związanego z udzieleniem Ukrainie pomocy w jej całkowitym zwycięstwie. Artykuł mówi, że w prywatnych rozmowach wielu zachodnich urzędników nie wierzy, że USA i ich sojusznicy mogą pozostawić Kijowowi ustalenie ostatecznego celu zakończenia wojny.

⚆ Całkowita liczba zabitych i rannych na Ukrainie wynosi 500 000 – pisze The New York Times. Liczba zabitych rosjan wynosi 120 000. Liczba zabitych Ukraińców wynosi 70 000. Ale to tylko szacunki i oceny, które gazeta otrzymała od anonimowych urzędników administracji amerykańskiej. Strona ukraińska podaje, że zginęło 256 tys. rosyjskich żołnierzy, nie wspominając o tym, ile straciły Siły Obronne Ukrainy. Generalnie strona rosyjska podaje absurdalne dane i przekonuje, że straciła 6 tys. żołnierzy, podczas gdy Ukraina straciła 100 tys. żołnierzy.

⚆ Trzeba zmobilizować trzy miliony Ukraińców, by wygrać wojnę w rosji – taki artykuł ukazał się w Die Welt.
Autor przenosi na Ukrainę doświadczenia Izraela, który w latach 1947 i 1948 zmobilizował 10% ludności i tym samym wygrał wojnę o niepodległość.

⚆ Wyjazdem do rostowa putin chce pokazać, że kontroluje swój reżim i armię – ISW

⚆ Po rozpoczęciu kontrofensywy w czerwcu 2023 r. Ukraina zmieniła taktykę, co wiązało się z dużymi stratami, i teraz nacisk kładziony jest na stłumienie wroga artylerią, EW i UAV – The Economist. Kolejnym problemem jest brak osłony powietrznej, co utrudnia Siłom Zbrojnym przebijanie się przez rosyjskie pola minowe i linie obronne. Z tego powodu dowództwo wojskowe Ukrainy zwlekało z kontrofensywą tak długo, jak tylko było to możliwe.

⚆ rosja znajduje się pod silną presją z powodu ataków dronów i rakiet na jej terytorium – wywiad brytyjski

⚆ Chiny pomagają Federacji rosyjskiej uzbroić się, dostarczając helikoptery i metale do bombowców – środki masowego przekazu. Odnotowuje się, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do pierwszego kwartału tego roku rosyjskie firmy zajmujące się produkcją wyrzutni rakiet, pojazdów opancerzonych i bombowców strategicznych otrzymały z Chin dziesiątki tysięcy dostaw. Ogólnie rzecz biorąc, handel między Chinami a Federacją rosyjską powinien w tym roku przekroczyć 200 miliardów dolarów, co jest nowym rekordem, mimo że chiński eksport do innych krajów znacznie spadł.

⚆ Stany Zjednoczone planują zwiększyć produkcję amunicji, aby zimą zaopatrzyć Siły Zbrojne, — WP.

⚆ „Neutralne” Chiny pomagają rosji bronią – The Telegraph.

💩rosja i białoruś:

⚆ rosjanie donoszą o zestrzeleniu 3 ukraińskich dronów w rejonie rostowa nad Donem.

⚆ rosyjska stacja „Łuna-25” rozbiła się na Księżycu tydzień po starcie. Według rosjan stacja „przeniosła się na nieobliczoną orbitę, zderzyła się z Księżycem i przestała istnieć”. W sobotę resort poinformował, że doszło do „nadzwyczajnej sytuacji”, nie precyzując, jaka to sytuacja.

⚆ białoruś kontynuuje na swoim terytorium rosyjsko-białoruskie ćwiczenia. Rozpoczęły się one 29 kwietnia ubiegłego roku czyli 480 dni temu.

⌛ Rok temu pisałem (178):

Pierwsze uderzenia Ukrainy dronami w Sewastopol (baza i centrum dowodzenia flotą)

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Zniszczenie rosyjskiego systemu walki elektronicznej “Pole-21”przez ukraińskiego drona (dziś zniszczono dwa takie systemy)

⚆ Zełeński i F-16

⚆ Transporter Kipri po ostrzale

⚆ Bachmut

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.