🪖Dzień 512 (20 lipca 2023, 23:15) – bitwa o morze

🪖Dzień 512 (20 lipca 2023, 23:15) – bitwa o morze

20 lipca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

W ciągu ostatnich 3 dni rosja wystrzeliła w Ukrainę 56 rakiet. Duża część z nich celowana była w Odesę i dziś udało się rosjanom przełamać ukraińską obronę przeciwlotniczą. We wrzawie radości w rosyjskich mediach, ukraińscy ratownicy wyciągnęli ciała dwóch pierwszych ofiar, ale pod gruzami w Mikołajowie i Odesie nadal mogą być ludzie. 56 w 3 dni to raptem 1/4 tego z czym Ukraina zmagała się codziennie w pierwszych tygodniach wojny.

Sam atak z taktycznego punktu widzenia nie ma znaczenia dla tego co dzieje się na froncie. Jest natomiast próbą wznowienia bitwy o kontrolę nad morzem czarnym i pokazaniem, że rosja będzie próbowała zaszkodzić wszelkim próbom wywozu ukraińskiego ziarna drogą morską.

Trochę niepopularnie pewnie sądzę, że to dość rozpaczliwy sygnał od rosji o “zaproszenie do negocjacji”. Fronty na lądzie się kruszą. rosyjskie rakiety nie są w stanie od miesięcy trwale przełamać obrony powietrznej nad Kijowem i innymi kluczowymi punktami. A ukraińska ofensywa sukcesywnie się rozpędza. Czym jeszcze może zagrać rosja by podbić stawkę negocjacyjną? Po działaniach Turcji, rosja może jedynie próbować niszczyć to z czego sama się wycofała i tym zwrócić uwagę.

Odesę i Mikołajów czeka zapewne teraz trudniejszy okres, bo mimo, że potencjał rakietowy rosji jest mocno skurczony (od samych zapasów rakiet przez zdziesiątkowaną flotę bombowców) to jest wystarczający by dokonać zniszczeń w tych ostatnich punktach styku Ukrainy z Morzem Czarnym. Nie jest natomiast w stanie tej bitwy wygrać.

Linia frontu ze zmianami pod Bachmutem (na korzyść Ukrainy) i pod Kupjańskiem (na korzyść rosjan)

👍 Dobre wieści:
⚆ Ukraińcy zaczęli używać amunicji kasetowej

🌻-530 (240 010)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Niższa skuteczność ukraińskiej obrony przeciwlotniczej

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – drobne sukcesy rosjan, ale bez przejęcia inicjatywy

⚆ Okolice Bachmutu – widać kolejne zdobycze terytorialne na flankach

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ postępy w okolicach Robotyne i w kierunku Werbowego

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: czernihowski, sumski, charkowski, chersoński

🛸Ostrzelany Mikołajów i Odesa. Ukraińska obrona była w stanie zniszczyć 18 z 38 celów. Atak był niestety dobrze skoordynowany. rosjanie wypuścili Kalibry, Onyksy, Iskandery-K, Ch-22 oraz Shahedy. Nie podołała temu niestety ukraińska obrona na południu. W Mikołajowie zginęły dwie osoby, jest wielu rannych ale w obu miastach trwają akcje ratunkowe i bilans może się zmienić. W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Odessę uszkodzony został budynek Konsulatu Generalnego Chin w centrum miasta.

😼 Sewastopol, Nowofedoriwka i Symferoppol

😼 Soczi (wymaga potwierdzenia pożar transformatora w centrum)

😼Lotnisko rosyjskie w Riazaniu

🛡Ile pojazdów bojowych Bradley zostało zniszczonych podczas kontrofensywy? Odpowiedź: „Zniszczonych zostało około tuzina Bradleyów. Kilkadziesiąt zostało uszkodzonych w różnym stopniu. Wiele z nich zostało odrestaurowanych i wróciło na pole bitwy. Kilku prawdopodobnie zostanie wysłanych do Polski w celu poważniejszych napraw” — The Washington Post.

🌊W wyniku wysadzenia elektrowni kachowskiej na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę zginęło 31 osób. Zaktualizowane dane przedstawił szef MSW Ihor Klymenko. Wiadomo, że w obwodzie chersońskim zginęło 29 osób, w obwodzie mikołajowskim zmarły 2 osoby.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Aleksiej Daniłow odniósł się do wypowiedzi dyktatora Federacji rosyjskiej putina o „czerwonych liniach”. „Reakcją Ukrainy na ataki rakietowe na pokojowe miasta i zabijanie ludności cywilnej jest zwiększenie liczby i skali ataków obrony powietrznej przeciwko siłom okupacyjnym. Ukraina już dawno zebrała wszystkie „czerwone linie” putina w jedną kupę, skręciła je w linę, na której można powiesić zwłoki rosyjskiego imperium. Próby zastraszenia mają odwrotny skutek i katastrofalne konsekwencje dla Federacji rosyjskiej”. – skomentował sekretarz KRN. Daniłow dodał też, że okupantów wkrótce czeka wiele przykrych niespodzianek i “powitań”.

⚆ Ukraina dała adekwatną odpowiedź na groźby Federacji rosyjskiej dotyczące żeglugi na Morzu Czarnym. Ministerstwo Obrony Ukrainy wydało oświadczenie ostrzegające, że wszystkie statki, które będą kierowały się do portów Federacji rosyjskiej lub okupowanych portów ukraińskich od 21 lipca, można uznać za przewożące ładunek wojskowy ze wszystkimi związanymi z tym zagrożeniami. Ponadto, zgodnie z ostrzeżeniem, żegluga w rejonach północno-wschodniej części Morza Czarnego i Cieśniny Kerczeńsko-Jenikalskiej Ukrainy jest zabroniona jako niebezpieczna.

⚆ Ukraina spodziewa się, że wyzwolenie terytoriów okupowanych przez rosjan będzie długie i wyczerpujące – powiedział Mychajło Podoliak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy.

⚆ „W tej chwili zostały stworzone wszystkie warunki, abyśmy odzyskali Bachmut, ale z dziesięciokrotnie mniejszymi stratami” – Syrskyj w rozmowie z ukraińskim serwisem BBC. „Dosłownie trzy kilometry za Bachmutem zaczyna się kolejne miasto Czasiw Jar. I tutaj bardzo ważne jest dla nas zatrzymanie wroga w Bachmucie, który jest tam na nizinach” – wyjaśnił Sirskyj. Ponadto dowódca uważa za błąd, że „Wagner” całkowicie wszedł do Bachmutu, ponieważ ponosząc szalone straty, grupa faktycznie utraciła zdolność bojową.

⚆ Naftogaz Ukrainy, który 12 kwietnia odniósł historyczne zwycięstwo nad rosją w Trybunale Arbitrażowym przy Stałej Izbie Trybunału Arbitrażowego w Hadze, ogłosił rozpoczęcie przymusowego odzyskiwania od Federacji rosyjskiej odszkodowań kosztem rosyjskiego mienia położonego w różnych krajach świata. „Naftohaz” uruchomił mechanizm przymusowego pobierania od rosji odszkodowania za aktywa na Krymie zgodnie z decyzją haskiego arbitrażu” – powiedział prezes zarządu „Naftohazu” Ołeksij Czernyszow. Według niego w momencie podejmowania decyzji kwota odszkodowania wynosiła około 5 miliardów dolarów – i będzie rosła, dopóki rosja w pełni nie wywiąże się ze swoich zobowiązań. „To największa kwota przyznana przez międzynarodowy trybunał arbitrażowy jako odszkodowanie za wywłaszczenie przez rosję aktywów na Krymie” – podkreślił prezes zarządu Naftohazu.

⚆ W swoim wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski podkreślił, że zwrócił się do premiera z prośbą o rozważenie możliwości zastąpienia ministra kultury i polityki informacyjnej Aleksandra Tkaczenki. “Chciałbym osobno zwrócić się do wszystkich przedstawicieli samorządów w naszym kraju. Ludzie powinni mieć poczucie, że środki z budżetów są wydawane sprawiedliwie. Brukowanie, upiększanie miast, fontanny poczekają. Po pierwsze – zwycięstwo” – powiedział prezydent.

⚆ Ukraina otrzyma pożyczkę w wysokości 1,5 miliarda dolarów z Banku Światowego w ramach gwarancji rządu Japonii.

⚆ Poparto prezydencki projekt ustawy o nadaniu językowi angielskiemu statusu międzynarodowego wraz z poprawkami.

🌍Świat:

⚆ Szwajcaria zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem transferu komponentów do rosyjskiej broni, a szwajcarskie banki przechowują do 200 miliardów dolarów w rosyjskiej gotówce, poinformowali eksperci podczas spotkania Komisji Helsińskiej w Kongresie USA – VOA. Eksperci twierdzą, że szwajcarskie banki pomagają Moskwie uniknąć sankcji, a także kontroli eksportu, aby uzupełnić zapasy wojskowe. Według Drew Sullivana, współzałożyciela projektu OCCRP, szwajcarskie banki kontrolują znacznie więcej rosyjskich funduszy, niż wskazują na to oficjalne dane. „Całkowita ilość rosyjskich pieniędzy kontrolowanych przez szwajcarskie banki jest najprawdopodobniej dwukrotnie większa i wynosi 400 miliardów dolarów. Uważamy, że liczba 200 miliardów rosyjskich funduszy w szwajcarskich bankach jest mocno niedoszacowana”.

Szwajcaria zajmuje pierwsze miejsce w Europie w produkcji komponentów, które znaleziono w rosyjskiej broni, zauważył dyrektor komitetu antykorupcyjnego NAKO Olena Tregub.

⚆ Wojska ukraińskie przeprowadziły działania kontrofensywne na co najmniej trzech obszarach frontu i odniosły sukces na tych kierunkach, czytamy w codziennym raporcie Instytutu Studiów nad Wojną.

⚆ rosja dodatkowo zaminowała podejścia do ukraińskich portów – Białego Domu. Poinformował o tym rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Adam Hodge. Według niego rosja może też zaatakować statki cywilne na Morzu Czarnym i winić za to Ukrainę po decyzji Kremla o wycofaniu się z Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego. „Uważamy, że jest to skoordynowany wysiłek mający na celu usprawiedliwienie wszelkich ataków na statki cywilne na Morzu Czarnym i zrzucenie winy za te ataki na Ukrainę” – powiedział Hodge.

⚆ Unia Europejska przedłużyła sankcje wobec rosji do 31 stycznia 2024 roku. Obecnie sankcje obejmują szeroki zakres środków sektorowych, w tym ograniczenia w handlu, finansach, technologii i towarach podwójnego zastosowania, przemyśle, transporcie i towarach luksusowych. Obejmują one także: zakaz importu lub przesyłu drogą morską ropy naftowej i niektórych produktów ropopochodnych z rosji do UE, odłączenie kilku rosyjskich banków od systemu SWIFT oraz zawieszenie transmisji i licencji kilku wspieranych przez Kreml mediów dezinformacyjnych.

⚆ Wielka Brytania wprowadziła sankcje wobec „PVK Wagner” za zbrodnie w Afryce. Nałożono sankcje na 13 osób i firm związanych z działalnością „PVK Wagner” w Mali, Republice Środkowoafrykańskiej i Sudanie. W szczególności przeciwko Iwanowi Masłowowi, szefowi PVK Wagner w Mali, „prawej ręce” prigożyna Konstantinowi Pikałowowi i Witalijowi Perfiljewowi, szefowi Wagnera w Republice Środkowoafrykańskiej.

⚆ USA wprowadziły nowe sankcje wobec szeregu wysokich rangą urzędników Federacji rosyjskiej. Na liście osób objętych sankcjami znaleźli się: doradca ds. rozwoju korporacyjnego rosyjskiej firmy „Yandex”, dyrektor generalny PJSC „Alrosa”, dwóch wiceministrów gospodarki Federacji rosyjskiej, wiceministrowie energii; wiceminister finansów; pierwszy zastępca dyrektora FSB Federacji rosyjskiej i gubernator obwodu smoleńskiego. Osobno Departament Stanu USA nałożył sankcje na rosjanina Walerija Czekałowa i obywatela Korei Północnej Yong Hyuka Rima – są oni powiązani z liderem „Wagnera” Jewgienijem prigożynem i pomagali w dostarczaniu terrorystom amunicji na terytorium Ukrainy.

💩rosja i białoruś:

⚆ rosja grozi zbombardowaniem niemieckiej fabryki Rheinmetall, jeśli pojawi się na Ukrainie. „Taka fabryka, jeśli zostanie zbudowana, stanie się uzasadnionym celem dla Sił Zbrojnych Federacji rosyjskiej” – powiedziała Maria Zacharowa, przedstawicielka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji rosyjskiej. Jednocześnie prezes Rheinmetall, Armin Papperger, powiedział mediom, że koncern zamierza ochronić zakład systemami obrony powietrznej produkowanymi przez Rheinmetall.

⌛ Rok temu pisałem (147):

Ukraińcy atakują niszczą przeprawy i siły rosyjskie w Chersoniu i Nowej Kachowce. To jedyne dwa punkty łączące obie strony Dniepru na obszarze prowadzonych działań wojennych.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Odesa

⚆ Likwidacja jednego z rosyjskich blogerów oraz działanie amunicji kasetowej (32 sekunda) – okolice Krasnohoriwki

⚆ rosyjski T-90 vs 3 drony

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.