🪖Dzień 509 (17 lipca 2023, 23:05) – gwóźdź

🪖Dzień 509 (17 lipca 2023, 23:05) – gwóźdź

17 lipca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

“Przez brak gwoździa koń stracił podkowę,
Przez brak podkowy przepadł koń,
Przez brak konia przegrano bitwę,
Przez bitwę przegrano królestwo.
A wszystko przez brak gwoździa w podkowie”

A. Christie

W nocy Ukraińcy ponownie zepsuli rosjanom most krymski. Miała miejsce eksplozja i w efekcie nieprzejezdne są obie nitki drogowe. Jedno przęsło mostu się zapadło, drugie jest przemieszczone. Most kolejowy wydaje się nienaruszony. Tyle wiadomo. Na nagraniach z eksplozją widać pracę rosyjskiej obrony przeciwlotniczej, ale trudno było początkowo stwierdzić czy za eksplozję odpowiada rakieta (rakiety) czy dron morski. To o tej drugiej broni mówi się częściej i na to wskazuje zarówno brak śladów eksplozji na powierzchni drogi jak i wybór miejsca eksplozji. Miała ono miejsce dość blisko rosyjskiego brzegu gdzie most jest jest jeszcze dość nisko nad wodą.

Po co Ukraińcom dziura w moście krymskim?
Oczywiście najlepiej by było gdyby dostała nitka kolejowa – to by mocniej uderzyło w rosyjską zdolność transportowania ciężkiego sprzętu na półwysep. Jednak i wyłączenie ruchu drogowego będzie miało efekt militarny. Po pierwsze nie wszystkie transporty militarne szły przez most krymski tylko koleją. Używano również nitek drogowych. Po drugie – transport kolejowy jest wolniejszy, wymaga planowania i wsparcia innych from transportu. Po kolejne – trwa sezon wakacyjny na i tak niespokojnym już półwyspie i jeśli ktokolwiek z rosjan planuje jeszcze urlop na Krymie lub będzie próbował się z niego wydostać samochodem to ruch ten pójdzie przez okupowane terytoria obwodu zaporoskiego i chersońskiego gdzie drogi są dwie i są używane przez rosyjskie wojsko. Dodajmy do tych dwóch lichych ścieżek z Krymu do Doniecka tysiące samochodów osobowych uniemożliwiających wojskowym swobodne przemieszczanie się i mamy gotowy obraz katastrofy. Na tych ścieżkach też są mosty…

Gdy to piszę, to pojawiła się informacje, że korek z Krymu do Melitopola wynosi 25km. W okupowanej części obwodu donieckiego rosjanie znieśli godzinę policyjną aby umożliwić ruch do/z Krymu. Trzeba też pamiętać, że uszkodzeniu uległa podpora przęsła a to mocno komplikuje naprawę (w poprzednim przypadku wymianie podlegały tylko przęsła).

Zatem nie chodzi o symbolikę, a o osiągnięcie celu militarnego w postaci skomplikowania rosjanom logistyki i cel ten został osiągnięty, aczkolwiek – nie w najlepszym możliwym do wyobrażenia sobie zakresie. Nie mniej – nawet najmniejsze zaburzenie logistyki może wywołać efekt jaki opisała Agata Christie i trzymam za to kciuki.

Ewidentnie zabolało to rosję bo wstrzymała realizację ugody/umowy zbożowej. Po poprzednim uderzeniu – nie zrobiono tego. No cóż. To już zmartwienie głównie Erdogana, który jest głównym interesariuszem tej umowy. To Turcja zarabia na przerabianiu zboża na mąkę i sprzedaży mąki na świat. Wedle strony ukraińskiej zarabia na tym około 3 mld dolarów rocznie.

W ataku zginęło rosyjskie małżeństwo podróżujące z dzieckiem samochodem na Krym . Dziecko przeżyło, a samo wideo pokazujące próbę wydobycia dziecka ponad martwymi ciałami rodziców jest wstrząsające. Nie tylko ze względu na widok ciał, ale na obojętność i brak pomocy osób obok.

Przejdźmy do frontu. Tu niepokojące wiadomości o rosjanach pod Kupjańskiem i Łymanem. Ma ich tam być 100 tys. co jest olbrzymią liczbą żołnierzy (połowa tego czym rosjanie zaczęli inwazję) + 900 czołgów. W szczytowym momencie liczebności wojsk radzieckich w Afganistanie wyniosła 120 tys. Ukraińcom będzie trudno wytrzymać ten napór bez wzmocnienia swoich sił na tym odcinku.

To co cieszy to praktyczne otoczenie Bachmutu. Ukraińcy mają tam rosjan jak na patelni i oby im amunicji nie zabrakło.

👍 Dobre wieści:
⚆ +18 km2 Ukraińcy odzyskali w minionym tygodniu (7 na południowej flance Bachmutu, 11 na froncie zaporoskim). Łącznie to 210 km2

🌻-620 (238 300) -23 systemy artyleryjskie

👎 Z gorszych wieści:
⚆ 100 tys. rosjan pod Łymanem i Kupjańskiem.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Syrskij oświadczył, że rosjanie postawili sobie za cel pokonanie Sił Obronnych w rejonie Kupiańska i kontynuowanie ofensywy w głąb ukraińskich formacji bojowych. rosjan ma być 100 tys. i mają 900 czołgów. Ukraińców jest tu około 30-40 tys. Więc rosjanie nie mają tu książkowej przewagi. Linia frontu to ponad 100km.

⚆ Okolice Bachmutu – Siły ukraińskie zajęły prawie wszystkie dominujące wysokości na północnych i południowych flankach Bachmuta, rosyjskie wojsko nie może opuścić miasta ani w pełni poruszać się po mieście.

⚆ Marijinka, Awdijewka – brak doniesień

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: sumski, charkowski, chersoński

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Zaporoże

😼 Most krymski

😼Berediańsk

🏝Atak na most krymski. Korki na wjeździe i wyjeździe do Krymu ze strony Melitopola. Ceny usług mobilnych, toalet i paliwa poszły w górę o 8-10 razy.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Wołodymyr Zełeński zareagował na wypowiedzi rosji o wyjściu z porozumienia zbożowego. Prezydent oświadczył, że Ukraina jest gotowa kontynuować eksploatację korytarza bez Federacji rosyjskiej. „Nawet bez Federacji rosyjskiej trzeba zrobić wszystko, abyśmy mogli korzystać z tego korytarza czarnomorskiego. Nie boimy się. Zgłosiły się do nas firmy, które są właścicielami statków. Powiedzieli, że są gotowi i jeśli Turcja zezwoli, wtedy wszyscy będą gotowi kontynuować dostawy zboża” – sekretarz prasowy Serhij Nikiforow.

⚆ Reakcja Ukrainy na wyjście rosji z „porozumienia zbożowego”. W skrócie Nikoforow: Ukraina miała umowę z Turcją i ONZ, a z rosjanami umów nie było. rosjanie mieli umowę z Turcją i ONZ, a umowy z Ukrainą nie było. Tym samym rosja wycofuje się z umowy, którą podpisała z Turcją i ONZ, naruszając tym samym swoje wobec nich zobowiązania.

⚆ Szkolenie pilotów F-16 nie ruszyło, czekają na odlot pierwszej grupy – Ihnat. „Pierwsza grupa pilotów będzie pierwszą falą, która przejdzie przekwalifikowanie, potem będzie druga fala i tak dalej. Są to piloci, którzy przejdą już bezpośrednie szkolenie z instruktorami w różnych krajach, które udostępniły nam miejsca” – wyjaśnia rzecznik Sił Powietrznych. Powiedział, że piloci przygotowywali się już do ćwiczeń, ucząc się języka angielskiego. „Tamtejsza terminologia lotnicza jest dość specyficzna, więc zajęło to trochę czasu” – podkreślił Ihnat. Według niego personel techniczny również przejdzie szkolenie, ale będzie miał inny program niż piloci.

⚆ Straty nieprzyjaciela w rejonie Bachmutu zbliżają się obecnie do tych z okresu szczytu walk z „wagnerowcami”. Poinformował o tym rzecznik Wschodniej Grupy Wojsk Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewatyj.

⚆ Ukraińskie media, powołując się na źródła, donoszą, że nocny atak na most krymski jest operacją specjalną Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Marynarki Wojennej z wykorzystaniem dronów nawodnych. W szczególności donoszą o tym Suspilne i Hromadske.  Publicznie rzecznik Marynarki Wojennej powiedział, że nie ma takich informacji i wezwał do poczekania na oficjalne komunikaty.  Wcześniej w komentarzu rzeczniczka Wojsk Obrony Południowej sugerowała, że ​​eksplozja na moście mogła być rosyjską prowokacją. Podczas poprzedniej eksplozji na Moście Krymskim w październiku 2022 roku Ukraina nie przyznała się publicznie do swojego udziału, choć wielokrotnie o tym wspominała.  Ostatnio Ministerstwo Obrony ostatecznie nazwało poprzedni atak na most krymski „sukcesem Sił Zbrojnych”.

⚆ Dmytro Kuleba rozpoczyna roboczą wizytę w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Dziś weźmie udział w posiedzeniu ministerialnym Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie agresji rosji na Ukrainę oraz wydarzeniu wysokiego szczebla z okazji 25-lecia Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego. 18 lipca zabierze głos w debacie Zgromadzenia Ogólnego ONZ na temat sytuacji na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy. Program wizyty obejmuje również cykl rozmów bilateralnych z zagranicznymi kolegami, przewodnictwo Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju oraz spotkanie z grupą stałych przedstawicieli państw afrykańskich przy ONZ.

⚆ Administratorka USAID, Samantha Power, przybyła do Kijowa.

⚆ SBU zatrzymała agenta FSB, który donosił Federacji rosyjskiej o konsekwencjach ataku na Kramatorsk. Zadanie to otrzymał zaraz po ataku lotniczym na miasto. FSB najbardziej interesowały informacje o liczbie zabitych i rannych w wyniku zniszczeń pożarowych. Ponadto agresor starał się uzyskać jak najwięcej informacji o ewentualnej przynależności ofiar do Sił Obronnych Ukrainy, informator FSB monitorował lokalizacje i ruchy ukraińskich obrońców w Kramatorsku. Informacje wywiadowcze były potrzebne okupantom do przygotowania nowych nalotów w regionie.

⚆ Nowe spotkanie w formacie Rammstein odbędzie się 18 lipca. Poinformował o tym Ołeksij Reznikow, nie precyzując, jaki format będzie miało.

⚆ W jednym z urzędów w rejonie Peczerskim w Kijowie mężczyzna postrzelił pracownika firmy ochroniarskiej. Strażnik został ranny, napastnik został zatrzymany. Sprawcą był właściciel biura, urodzony w 1980 roku. Ustalane są motywy czynu. Mężczyźnie grozi do 15 lat więzienia.

⚆ W ostatnich dniach znacznie wzrosła praca rosyjskich propagandzistów, którzy szczególną uwagę zwracają na materiały wideo i fotograficzne z wziętymi do niewoli żołnierzami Sił Obronnych Ukrainy. Podaje się, że w zeszłym tygodniu zarejestrowano ponad 4800 takich wiadomości. W niektóre dni rosjanie stworzyli ponad 870 wiadomości z ponad 1300 różnych źródeł.

🌍Świat:

⚆ Dokładnie 9 lat temu rosja zestrzeliła na niebie Donbasu pasażerskiego Boeinga 777 lotu MH17, który leciał z Holandii do Malezji.

⚆ Erdogan zareagował na wycofanie się rosji z „porozumienia zbożowego”: planuje rozmowy z putinem. Dodał, że planuje rozmowę telefoniczną z putinem, „żeby nie czekać do sierpnia”, kiedy rosyjski dyktator ma złożyć osobistą wizytę w Turcji. Erdogan powiedział, że Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa przeszła już do historii jako wielki sukces dyplomatyczny. Umożliwiło przetransportowanie ponad 33 mln ton zboża, a to z kolei zapobiegło niedoborom żywności w wielu krajach.

⚆ USA przekażą kolejne 500 mln dolarów na pomoc humanitarną dla Ukrainy. USAID przeznaczy środki na sfinansowanie doraźnej pomocy żywnościowej, opieki medycznej i wody pitnej.

⚆ Wielka Brytania ogłosiła nowe sankcje w odpowiedzi na przymusowe deportacje ukraińskich dzieci przez rosję.

⚆ Szwecja przeznaczy 584 mln dolarów na pomoc w odbudowie Ukrainy i przeprowadzeniu reform w latach 2023-2027 — minister handlu zagranicznego królestwa.

⚆ rosja doświadcza coraz większego niedoboru broni przeciwbateryjnej – prowadzi to do problemów na polu bitwy. „Szanse przetrwania rosyjskich sił lądowych zależą od skutecznego wykrycia ukraińskiej artylerii i zniszczenia jej własną artylerią. Kluczowym elementem tego podejścia są przeciwbateryjne stacje radarowe, które pozwalają dowódcom szybko określić położenie dział wroga. rosja cierpi na coraz większy niedobór radarów przeciwbateryjnych, zwłaszcza nowoczesnego „Zooparku-1M”. Jest prawdopodobne, że tylko niewielka liczba systemów, które zostały pierwotnie wdrożone, nadal działa” – brytyjskie Ministerstwo Obrony na bazie raportu wywiadu.

⚆ Dziś zginął Oleg Chorżan, przywódca Komunistycznej Partii Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej, – działacz prorosyjski.

💩rosja i białoruś:

⚆ Podczas spotkania putin zażądał „konkretnych propozycji” w sprawie mostu krymskiego. „Biorąc pod uwagę, że jest to drugi atak terrorystyczny na Most Krymski, czekam na konkretne propozycje poprawy bezpieczeństwa tego strategicznie ważnego obiektu transportowego” – powiedział. Na spotkaniu zameldował się również wicepremier rosji Marat Husnullin, który zaznaczył, że jedno przęsło drogowej części mostu nie może zostać odbudowane.

⚆ rosja ogłosiła zawieszenie umowy zbożowej. Strona rosyjska tłumaczyła swoją decyzję tym, że rzekomo „wbrew deklarowanym celom humanitarnym eksport ukraińskiej żywności został niemal natychmiast przeniesiony na czysto handlowe podstawy”. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji rosyjskiej domaga się zniesienia zachodnich sankcji na rosyjskie nawozy i żywność w zamian za kontynuację „porozumienia zbożowego”.

⚆ W Federacji rosyjskiej ceny gazu wzrosną bardziej niż planowano. Według mediów rosyjskich ceny dla konsumentów Gazpromu będą się zmieniać dwuetapowo – od 1 lipca 2024 roku o 8% i kolejne 8% – od 1 lipca 2025 roku. Wcześniej przewidywano skromniejszy wzrost – po 7% w 2024 i 2025 r.

⚆ Trzecia kolumna wagnerowców opuściła dziś rosję i wjechała na teren białorusi.

⚆ Do morza Azowskiego spadł rosyjski SU-25

⌛ Rok temu pisałem (144):

⚆ brak istotnych wydarzeń do przypomnienia

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Most Krymski

⚆ Puzzle

⚆ Zasadzka Czeczenów na rosjan

⚆ SUp-25 (pilot nie przeżył)

⚆ Wash&Go

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.