🪖Dzień 504 (12 lipca 2023, 22:20) – ale

🪖Dzień 504 (12 lipca 2023, 22:20) – ale

12 lipca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

W Wilnie odbył się pierwszy dzień szczytu NATO. NATO obiecało zaprosić Ukrainę na szczyt, ale tylko pod warunkiem, że „wszyscy sojusznicy się zgodzą i spełnione zostaną odpowiednie warunki”. Sojusz zapewni Ukrainie także nową pomoc wojskową: „Ukraina musi wygrać – jeśli nie wygra, nie będzie dyskusji o członkostwie w NATO” – Stoltenberg. Zełeński skrytykował brak ram czasowych na zaproszenie Ukrainy. Sekretarz Generalny NATO skomentował to w następujący sposób: „Jeśli spojrzeć na wszystkie procesy członkowskie, to nie mają one dokładnych ram czasowych. Wszystko jest w jakiś sposób uwarunkowane”. NATO będzie co roku sprawdzać postępy reform w Ukrainie.

ale

Ukraina dostała gwarancje bezpieczeństwa. Co to takiego?

  • pomoc Ukrainie w ochronie i zapobieganiu nowej agresji;
  • dostawy broni, wsparcie sił zbrojnych, szkolenia, współpraca w zakresie wywiadu i cyberbezpieczeństwa;
  • pomoc w zwiększaniu stabilności gospodarki i energetyki, udzielanie pomocy technicznej i finansowej;
  • natychmiastowe konsultacje w przypadku nowej agresji, aby jak najszybciej zapewnić Ukrainie wszystko, co niezbędne do obrony;
  • wsparcie w postawieniu Federacji rosyjskiej przed wymiarem sprawiedliwości oraz podjęcie kroków o charakterze gospodarczym i prawnym, mających na celu ukaranie rosji i zwiększenie jej wydatków na wojnę;
  • dalsze wspieranie demokratycznego rozwoju Ukrainy.

Dziś rozpoczynają się „negocjacje” między Ukrainą a każdym z państw G7 w celu sformalizowania wsparcia dla Ukrainy poprzez dwustronne zobowiązania i porozumienia w zakresie bezpieczeństwa. Dokument określa zobowiązanie „siedmiu” państw członkowskich do dalszego udzielania „pomocy w dziedzinie bezpieczeństwa i nowoczesnego sprzętu wojskowego na lądzie, w powietrzu i na morzu, ze szczególnym uwzględnieniem obrony powietrznej, artylerii dalekiego zasięgu i broni palnej dalekiego zasięgu, pojazdów opancerzonych i innych kluczowych zasobów, takich jak samoloty bojowe, a także poprzez promowanie zwiększonego poziomu interoperacyjności z partnerami euroatlantyckimi”. “Potwierdzamy, że zgodnie z naszymi systemami prawnymi suwerenne aktywa rosji w naszych jurysdykcjach pozostaną zamrożone, dopóki rosja nie zapłaci za szkody wyrządzone Ukrainie.”

To najpoważniejszy sygnał wsparcia Ukrainy jaki padł dotychczas i miejmy świadomość.

ale

tak myślę sobie i czytam Paula Ronzheimera z BILDa, że zaraz… NATO to organizacja obronna, tak? Jaki jest jej sens dla Ukrainy teraz skoro to Ukraina walczy a NATO nie? Jakim cudem Ukraina nie jest gotowa do NATO skoro jej żołnierze zostali wyposażeni i przeszkoleni wedle standardu NATO? Jaki sens ma mieć przyjęcie Ukrainy do NATO po wojnie? Jaki sens dawać gwarancje bezpieczeństwa w sytuacji “nowej agresji” gdy Ukraina nie uporała się jeszcze z dotychczasową? Jaki sens mają pretensje Bena Wallace’a w sytuacji gdy jego kraj był sygnatariuszem porozumienia budapesztańskiego?

więc tak słodko-gorzko…

Jedyną pewną, dobrą rzeczą jest zapowiedź kolejnego transferu broni i jest to pakiet pokaźny.

Na froncie tymczasem zrobiło się dużo rosjan pod Kreminną i niestety walki w tym miejscu mocno się zintensyfikowały.

👍 Dobre wieści:
⚆ Państwa G7 uzgodniły deklarację w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.

⚆ Wielka Brytania przekaże Ukrainie 65 milionów dolarów pomocy na naprawę sprzętu i utworzenie wojskowego centrum rehabilitacji — Reuters.

⚆ Norwegia przekaże Ukrainie kolejne 1000 dronów Black Hornet do rozpoznania, które już z powodzeniem się sprawdziły. Ważące zaledwie 32 gramy te małe drony są łatwe w sterowaniu, doskonale nadają się do rozpoznania i wykrywania celów, a także są wygodne, ponieważ są trudne do wykrycia. Te drony szczególnie dobrze nadają się do walki w środowisku miejskim.

⚆ Norwegia przekazuje Ukrainie pakiet wsparcia NASAMS z dwoma dodatkowymi centrami kierowania ogniem, dwiema wyrzutniami i częściami zamiennymi.

⚆ Australia przekaże Ukrainie 30 transporterów opancerzonych Bushmaster, powiedział Zełeński po spotkaniu z premierem Australii.

⚆ Podczas nieoficjalnej części zzczytu NATO w Wilnie Ukraina i Szwecja podpisały porozumienie o współpracy w zakresie zamówień obronnych – powiedział minister obrony Reznikow.

⚆ Rishi Sunak zapowiedział pakiet pomocowy obejmujący 70 jednostek sprzętu bojowego i logistycznego, tysiące sztuk amunicji do czołgów Challenger 2, a także około 65 mln dolarów na naprawę przekazanego już sprzętu wojskowego.

⚆ Holandia wzmocni ukraińską obronę powietrzną i artylerię

⚆ Japonia dostarczy systemy wykrywania dronów.

⚆ Kanada przeznaczy 410 mln dolarów na wsparcie Ukrainy i wzmocnienie bezpieczeństwa transatlantyckiego.

🌻-510 (235 530) -17 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – zdecydowanie trudniejsza sytuacja w rejonie Torskiego, Nowoseliwskiego i Łymanu Pierwszego. rosjanie nadal wysyłają tu rezerwy.

⚆ Okolice Bachmutu – rosjanie próbują kontrataków pod Kliszczijiwką. Nieco lepiej idzie Ukraińcom w kierunku Sołedaru.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Walki trwają, brak doniesień o postępach

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski, chersoński

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Zaporoże – 6 rannych

🛸-11 z 15 dronów zostało zniszczonych przez Siły Powietrzne Ukrainy. Kilka dronów uderzyło w obiekt infrastruktury krytycznej w obwodzie czerkaskim, bez ofiar ale dwie osoby trafiły do szpitala z poparzeniami. Podczas działań obronnych w obwodzie rówieńskim sześciu żołnierzy zostało wysadzonych w powietrze przez minę, dwóch zginęło. Wszczęto w tej sprawie śledztwo.

😼 Feodozja

😼Mariupol

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński nazwał wyniki szczytu NATO dobrymi, „ale gdyby było zaproszenie do NATO, byłyby idealnie”.
„Ukraina rozumie, że nie może być członkiem NATO podczas wojny. Ale jasne sygnały, że tak się stanie, brzmiały dziś pewnie” – powiedział prezydent. Według niego „konkretnym sukcesem” Ukrainy będzie zatwierdzenie przez kraje G7 gwarancji bezpieczeństwa w dniu dzisiejszym. Zełeński dodał, że gwarancje będą obowiązywały przed przystąpieniem Ukrainy do NATO.

⚆ Szef MSZ Kułeba wyraził rozczarowanie decyzją szczytu NATO w Wilnie w sprawie członkostwa Ukrainy, która nie zawierała upragnionego zaproszenia dla Kijowa. Zdaniem ukraińskiego ministra NATO nie powinno trzymać „całej sytuacji i Ukrainy w zawieszeniu, jeśli chodzi o członkostwo”. Przyznał też, że decyzja szczytu wileńskiego skróciła drogę Kijowa do Sojuszu.

⚆ Szef MSZ Kuleba uważa, że ​​Ukraina może otrzymać pierwsze myśliwce F-16 do końca marca 2024 r., ale terminy mogą ulec przesunięciu.

⚆ W kuluarach szczytu NATO w Wilnie Zełeński spotkał się już z premierami Wielkiej Brytanii, Kanady, Holandii, Australii i kanclerzem Niemiec.

⚆ Zełeński zapewnił, że Ukraina jest bardzo wdzięczna Wielkiej Brytanii i jej mieszkańcom za wsparcie. (patrz komentarz Wallace’a w sekcji Świat). „Myślę, że zawsze byliśmy bardzo wdzięczni Wielkiej Brytanii, zawsze wdzięczni premierowi i sekretarzowi obrony, panu Wallace… Po prostu nie wiem, co on ma na myśli, jak inaczej mamy dziękować. Niech do mnie napisze. Możemy budzić się co rano i osobiście dziękować ministrowi” – ​​powiedział prezydent.

⚆ Zełeński wyraził nadzieję, że Ukraina będzie w stanie odnieść zwycięstwo w wojnie na pełną skalę z rosją do kolejnego szczytu NATO, który odbędzie się w połowie 2024 roku w Waszyngtonie. Podkreślił, że zwycięstwo jest jego głównym i jedynym pragnieniem, a „wraz ze zwycięstwem na pewno nadejdzie członkostwo w NATO”.

🌍Świat:

⚆ Kraje G7 uzgodniły wielostronne ramy udzielania Ukrainie długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa mających na celu ochronę przed przyszłą agresją ze strony rosji — FT powołując się na tekst dokumentu uzgodnionego na szczycie NATO. Zobowiązania obejmą dostawę „nowoczesnego sprzętu wojskowego na lądzie, w powietrzu i na morzu”, szkolenie ukraińskich sił zbrojnych, wymianę informacji wywiadowczych oraz pomoc w zakresie cyberobrony. W zamian Kijów zobowiązuje się do przeprowadzenia reform, w tym reformy sądownictwa i cywilnej kontroli nad siłami zbrojnymi.

⚆ Państwa G7 uzgodniły deklarację w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. Dokument nosi nazwę „Wspólna deklaracja poparcia dla Ukrainy”, jest otwarty do podpisania przez dowolne kraje. Deklaracja jest dokumentem ramowym. Kolejnym krokiem jest zawarcie dwustronnych umów o bezpieczeństwie między Ukrainą a poszczególnymi państwami-gwarantami.

⚆ NATO po prostu kpi z ukraińskich żołnierzy, – Paul Ronzheimer, zastępca redaktora naczelnego popularnej niemieckiej publikacji BILD. „Prawdziwe oburzenie budzi sposób, w jaki NATO uzasadnia swoją niechęć do nadania Ukrainie określonego terminu akcesji. W szczególności, jak mówią, zmodernizować Siły Zbrojne. Głowy państw siedzą w bezpiecznym Wilnie – i stamtąd wysyłają sygnał wszystkim ukraińskim żołnierzom w okopach, które nie są jeszcze wystarczająco nowoczesne dla NATO. Jakie to obrzydliwe, że żołnierze czują się po czymś takim. Prawie nikt nie wierzył, że ta armia może przeciwstawić się rosji. Wielu polityków, którzy napisali oświadczenie z NATO, dało Ukrainie tylko kilka dni na przeżycie. W rzeczywistości kraje NATO po prostu boją się ewentualnego dalszego konfliktu z putinem. Biden i Scholz powinni otwarcie mówić o tych powodach. Ukraina zasługuje na prawdę. A zwłaszcza żołnierze, którzy są teraz w okopach na froncie”.

⚆ NATO kontynuuje politykę „otwartych drzwi”, a Ukraina zostanie zaproszona do NATO po spełnieniu wszystkich warunków, ale teraz jest to niemożliwe, ponieważ oznaczałoby wciągnięcie USA w wojnę z rosją – rzecznik Departamentu Stanu.

⚆ Państwa G7 przygotowały długoterminowe gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy, które nazywają „historycznymi” i krokiem w kierunku zakończenia obecnej fazy wojny. Rozwiązanie jest już przygotowane i prawie uzgodnione. Podpisanie nastąpi w środę w Wilnie, w kuluarach szczytu NATO.

⚆ Holenderski rząd, który jest gotowy dostarczyć Ukrainie myśliwce F-16, ma obecnie pozwolenie tylko na szkolenie ukraińskich pilotów, które potrwa co najmniej 6-8 miesięcy – powiedział minister obrony Holandii Kasia Ollongren.

⚆ W Białym Domu toczą się rozmowy dotyczące ewentualnego transferu rakiet dalekiego zasięgu ATACMS na Ukrainę – NYT powołując się na źródła w Białym Domie.

⚆ Niemiecki rząd odmówił utworzenia na terenie Polski centrum napraw czołgów Leopard, które zostały przekazane Ukrainie – powołując się na źródła Handelsblatt. Według rozmówców gazety powodem tej decyzji były zawyżone oczekiwania cenowe strony polskiej. Jednocześnie publikacja podkreśla, że ​​Ukraina pilnie potrzebuje sposobu na naprawę uszkodzonego zachodniego sprzętu na tle działań kontrofensywnych Sił Zbrojnych.

⚆ Brytyjski minister obrony Wallace wezwał Ukrainę do wyrażenia większej wdzięczności partnerom za wsparcie militarne, zamiast ciągłego żądania odblokowania nowych rodzajów broni. Opowiedział o swojej wizycie w czerwcu ubiegłego roku. „Powiedziałem Ukraińcom w zeszłym roku, kiedy jechałem 11 godzin i otrzymałem listę – powiedziałem, że nie jestem Amazonem” – dodał.

💩rosja i białoruś:

⚆ pieskow powiedział, że Kreml traktuje udzielanie Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa ze strony krajów „wielkiej siódemki” jako naruszenie bezpieczeństwa rosji.

⚆ Zastępca dowódcy połączonej grupy wojsk rosyjskich na Ukrainie surowikin został zatrzymany przez kontrwywiad w związku z powstaniem prigożyna, ale nie postawiono mu jeszcze żadnych zarzutów – powołuje się na źródło rosyjska publikacja „Wierstka”. Według innego rozmówcy publikacji surowikin przebywa w izolacji i od ponad dwóch tygodni nie ma kontaktu z bliskimi

⚆ Powiązana z rosją grupa hakerska From Russia with Love w środę wieczorem opublikowała poufne informacje o przygotowaniach do szczytu NATO w Wilnie. 29 plików, które wyciekły, zawiera różne informacje o bezpieczeństwie przywódców NATO, różne slajdy, prezentacje, protokoły, oprogramowanie, nazwiska personelu wojskowego.

🔥Dzierżyńsk (zakład naftowo-chemiczny)

⌛ Rok temu pisałem (139):

⚆ Niszczenie składów amunicji rosjan stało się nową miarą tej wojny. Oprócz zniszczeń, HIMARS zmusi rosjan do wydłużenia ich szlaków logistycznych oraz narazi je na inne rodzaje ataków. Efekt ostrzałów baz rosjan jest odczuwalny przez zmniejszenie intensywności rosyjskiej artylerii.

⚆ Ministerstwo Obrony Hiszpanii zgodziło się na przekazanie Ukrainie 10 czołgów Leopard 2A4 i 20 transporterów opancerzonych M113, — Infodefense.

⚆ Liczba osób zabitych w wyniku uderzenia rakietowego w budynek mieszkalny w Czasiw Jar wzrosła do 45.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Erdogan jakby bliżej tych co trzeba…

⚆ Powrót dwóch funkcjonariuszy straży granicznej z Wyspy Węży po 15 miesiącach wojny.

⚆ T-90M pod Kurdumiwką nie dojechał

⚆ Krawat Bidena

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.