🪖Dzień 503 (11 lipca 2023, 23:40) – NA(TO)dzieja

🪖Dzień 503 (11 lipca 2023, 23:40) – NA(TO)dzieja

11 lipca, 2023 8 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie: 

Niestety, ale trwa dalszy ciąg żenującego serialu pt. zapraszanie Ukrainy do NATO. Jak sami zobaczycie – w 3/4 podsumowania jest niemal o tym, a to i tak raptem połowa tego co przewinęło się dziś przez ukraińskie media. Całość przypomina kiepski serial ze zbyt wieloma scenarzystami. Swój udział w zamieszaniu ma też Ukraina, a dokładniej Kułeba, który wczoraj opublikował informację, że Ukraina ominie MAP w trakcie akcesji do NATO. Technicznie jest to prawdą, ale w tym stwierdzeniu jest domniemanie, że Ukraina otrzymała już zaproszenie. A tak nie jest. Ma rację Zełeński twierdząc, że brak zdecydowania to oznaka słabości. Bo aktualny status jest taki, że Ukraina dostanie zaproszenie “gdy spełni wymagania i gdy zgodzą się sojusznicy”. Tylko nikt tych wymagań nie określił. 

NATO jest jednocześnie słabe i silne – z zasady. Ta organizacja to splot polityki krajowej i globalnej połączonej z największą organizacją zbrojną na Ziemi. I można by tłumaczyć tą zawiłością opieszałość w zapraszaniu, ale z drugiej strony Finlandia i (już prawie) Szwecja zawitały do NATO w ciągu roku od podniesienia ręki. Czemu zatem nie Ukraina? Bo Ukraina jest w trakcie wojny i to tworzy z perspektywy NATO skomplikowaną sytuację w której inne kraje zobowiązane byłyby do obrony Ukrainy gdyby ta weszła do NATO. Nawet gdyby inne kraje chciały walczyć z rosją (a część chce) to moim zdaniem inne nadal boją się rosji. NATO nie jest na to gotowe ani nie jest zdeterminowane do tego by walczyć z rosją. Wspierać Ukrainę – tak, walczyć za nią – nie. I nie chodzi tu tylko o wolę polityczną. NATO zostało wyrwane brutalnie z pacyfistycznego snu i okazało się, że może i technologicznie NATO jest super, ale nie w wolumenie wymaganym do prowadzenia wojny. Wystarczy spojrzeć na ilości i harmonogram sprzętu dostarczanego Ukrainie w ciągu 15 miesięcy wojny. To co zostało dostarczone masowo jest stare, a tego co nowe i wartościowe dostarczono mało i bardzo powoli.

No dobrze, to skoro Ukrainy do NATO nie można przyjąć teraz, to czemu nie można jej zaprosić i przyjąć po wojnie? I tu ponownie wychodzą lęki przed rosją – bo zaproszenie może być odebrane przez putina jako prowokacja.

Czemu zatem Ukraina tak napiera na zaproszenie, wręcz prowadząc dyplomatyczną wojnę na granicy naruszenia relacji? Ukraina wydaje się rozumieć doskonale słowa czeskiego prezydenta. Jej okno na walkę i odbicie ziem może potrwać tylko do końca roku. Później wsparcie militarne będzie ograniczane by zmusić obie strony do rozmów. Oczywiście w międzyczasie dojadą amerykańskie Abramsy i przeszkolą się piloci F-16, lecz to będzie jedynie dodatkowy argument by zmusić rosjan do rozmów, niż żeby dać Ukrainie przewagę. Nie chciałbym by tak było, ale Petr Pavel nie raz udowodnił, że właściwie rozumie to co się odbywa między Ukrainą a NATO. Z tego też powodu działania ukraińskie mają logiczny sens – wskoczyć do pociągu do NATO teraz, nawet jeśli jest to powolny osobowy “vlak”. Ukraina potrzebuje też nadziei, punktu w przyszłości, który pozycjonuje ją po innej stronie geopolityki niż znienawidzona rosja. NATO i UE to ziemia obiecana za którą Ukraina teraz krwawi.

No i ponownie o buncie prigożyna wyszły dwie ciekawe informacje. Pierwsza, że jeden z jego oddziałów był przy magazynie broni nuklearnej w momencie zarządzenia odwrotu. Druga to taka, że rosyjskie wojsko otrzymało rozkaz walki z wagnerowcami, ale wojskowi z różnych powodów go nie wykonywali.

Na froncie wiadomo o presji rosjan pod Kreminną oraz o dalszych postępach wokół BAchmutu.

👍 Dobre wieści:
⚆ Macron ogłosił, że Francja dostarczy Ukrainie pociski dalekiego zasięgu Scalp (Storm Shadow) do wsparcia kontrofensywy Sił Zbrojnych. Pierwsze sztuki są już w Ukrainie.

⚆ W nowym pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ok. 600 mln euro Niemcy przekażą kilka wyrzutni Patriot, dodatkowe BMP Marder, czołgi Leopard 1, sprzęt do rozminowywania, ok. 20 tys. pocisków artyleryjskich, a także drony rozpoznawcze – twierdzi Spiegel. Przekazanie tego pakietu powinno zostać ogłoszone po obiedzie 11 lipca podczas szczytu NATO w Wilnie, ale po publikacji zostało to oficjalnie potwierdzone przez Niemcy.

⚆ Norweski rząd zwiększy wielkość funduszu pomocy wojskowej dla Ukrainy w 2023 roku o 2,5 miliarda koron norweskich (prawie 240 milionów dolarów) do 10 miliardów koron norweskich (około 950 milionów dolarów).

🌻-540 (235 020) -14 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści: 
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – rosjanie gromadzą tu nowe siły.

⚆ Okolice Bachmutu – Postępy pod Kliszczijiwką, rosjanie mają być tu otoczeni. Walki pod Berchiwką i Kurdumiwką.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ walki trwają, ale brak informacji o zmianach.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. sumski, czernihowski, charkowski i chersoński

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): 
⚆ Cherson

🛸- 26 Shahedów (z 28), -1 helikopter, kilka dronów obserwacyjnych i “Lancetów”.

w wyniku ataku 2 Shahedów port w Odessie został uszkodzony, 2 drony uderzyły w budynek administracyjny obiektu portowego, szczątki zestrzelonych UAV uszkodziły terminale portowe, w szczególności terminal zbożowy.

😼 Berediańsk (6 uderzeń) – tu uderzenie między innymi w hotel “Diuna” w którym byłī dziesiątki rosjan.

😼Heniczesk

😼Tokmak (8 uderzeń)

😼Skadowsk (3 uderzenia)

🏝 Brak prądu w Jałcie

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński powiedział, że na szczycie NATO w Wilnie omawiane są “sformułowania” bez [udziału] Ukrainy. „I chcę podkreślić: to sformułowanie dotyczy tylko zaproszenia, a nie członkostwa Ukrainy. To bezprecedensowe i absurdalne — gdy nie ma ram czasowych zarówno dla zaproszenia, jak i dla członkostwa Ukrainy; a kiedy zamiast tego dodaje się jakieś dziwne sformułowanie o „warunkach” nawet zaproszenia Ukrainy. Wygląda na to, że nie ma gotowości ani do zaproszenia Ukrainy do NATO, ani do przyjęcia jej do Sojuszu. Oznacza to, że wciąż istnieje możliwość negocjowania członkostwa Ukrainy w NATO – w negocjacjach z rosją. Niepewność jest słabością. I będę o tym otwarcie dyskutował na szczycie” – powiedział prezydent.

⚆ Ukraiński system kierowania walką i przetwarzania informacji DELTA pomyślnie przeszedł testy NATO, w tym pod kątem interoperacyjności z myśliwcami F-16 – wicepremier Fiodorow

⚆ Zełeński, który we wtorek wieczorem przybył na Litwę, by wziąć udział w szczycie NATO, bierze udział w koncercie poparcia dla członkostwa Kijowa w Sojuszu. Koncert na Placu Łukiszkowym w Wilnie jest zwieńczeniem imprezy „Podniesienie flagi Ukrainy w NATO”. Podczas imprezy ukraińska flaga, którą biegacze przywieźli z pola bitwy z miasta Bachmut, podniosą ukraińscy i litewscy sportowcy.

⚆ 11 krajów partnerskich wraz z Ukrainą podpisało memorandum określające warunki szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwce F-16 — Reznikow.

⚆ Ukraina znacjonalizowała majątek wart miliardy hrywien należący do rosyjskich oligarchów zbliżonych do Kremla. Wśród nich jest 7 hoteli, kamieniołom kwarcytu, centrum handlowe. Ponadto państwo przejęło setki zakładów produkcyjnych, urządzeń i magazynów, które rosjanie wykorzystali na Ukrainie do wzbogacenia.

⚆ Ukraiński wywiad potwierdził zabójstwo Stanisława Rżyckiego – byłego dowódcę okrętu podwodnego “Krasnodar”. Rżycki, jak spekulują dziennikarze, mógł być odpowiedzialny za atak rakietowy „Kalibrami” na Winnicę w lipcu ubiegłym roku., w wyniku którego zginęło co najmniej 27 osób.

🌍Świat:

⚆ Przed pierwszym dniem szczytu sojusznicy NATO wciąż nie mają uzgodnionej decyzji, jakie będzie brzmienie komunikatu w sprawie Ukrainy – Politico.

⚆ Analitycy Instytutu Badań nad Wojną (ISW) obliczyli, że Siły Zbrojne wyzwoliły tyle terytorium w ciągu 5 tygodni kontrofensywy, ile rosjanie zdobyli w ciągu pół roku.

⚆ Prezydent USA Joe Biden spotka się ze swoim kolegą Zełeńskim podczas szczytu NATO w Wilnie w środę, 12 lipca, powiedział doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Sullivan. Według niego NATO określi ścieżkę reform dla Ukrainy, aby ostatecznie mogła przystąpić do Sojuszu, ale bez „harmonogramu”

⚆ Decyzja NATO w sprawie przystąpienia Ukrainy do członkostwa zostanie uzgodniona w ciągu kilku godzin, powiedział sekretarz generalny NATO Stoltenberg. „Jestem przekonany, że treść komunikatu ze szczytu będzie pozytywna, będzie mocnym sygnałem w sprawie Ukrainy i drogi do członkostwa” – powiedział.

⚆ Zełeński przyjedzie do Wilna we wtorek – weźmie udział w obiedzie, a także w środowym posiedzeniu Rady Ukraina-NATO – powiedział Stoltenberg.

⚆ Około 47 tys. Tak wielu rosyjskich żołnierzy zginęło do tej pory podczas inwazji na Ukrainę na pełną skalę, według wspólnego badania przeprowadzonego przez dziennikarzy z Meduza i Mediazona oraz Dmitrija Kobaka – statystyka z Uniwersytetu w Tybindze. “Analizując istniejące raporty o opublikowanych nekrologach, dane dotyczące śmiertelności z Federalnej Służby Statystycznej oraz obszerne zapisy z innych krajowych rejestrów, szacujemy, że do 27 maja 2023 r. na Ukrainie zginęło od 40 000 do 55 000 rosyjskich mężczyzn poniżej 50. biorąc pod uwagę liczbę mężczyzn rannych tak poważnie, że nie wrócili do służby wojskowej, całkowita liczba ofiar w rosji wzrasta do co najmniej 125 000 żołnierzy, na podstawie naszych obliczeń. (Liczba ta nie obejmuje zaginionych lub schwytanych żołnierzy ani obywateli Ukrainy walczących wraz z rosyjskimi siłami stacjonującymi w Doniecku i Łuhańsku). W ciągu 15 miesięcy walk (od 24 lutego 2022 r. do końca maja 2023 r.) na Ukrainie zginęło trzy razy więcej rosyjskich żołnierzy niż żołnierzy radzieckich w ciągu 10 lat wojny w Afganistanie. Na Ukrainie zginęło dziewięć razy więcej żołnierzy niż podczas pierwszej wojny rosyjsko-czeczeńskiej w latach 1994-1996. Liczby przedstawione w raporcie są niezwykłe nie tylko dlatego, że oznaczają dziesiątki tysięcy ludzi, których władimir putin wysłał na śmierć w wojnie agresji, ale także dlatego, że władze niestrudzenie pracowały nad ukryciem prawdziwych i rosnących strat inwazji dla samych rosjan.”

⚆ Dokument końcowy szczytu NATO w Wilnie nie będzie zawierał zaproszenia Ukrainy do negocjacji członkowskich, ale przewiduje możliwość takiego zaproszenia, gdy sojusznicy wyrażą na to zgodę i gdy warunki na to pozwolą – „Interfax-Ukraina” powołując się na źródła. Według agencji treść będzie następująca: „Wyślemy zaproszenie, gdy sojusznicy się zgodzą i zostaną spełnione warunki”. Źródła potwierdziły również, że alianci zgodzili się anulować MAP w ramach warunków akcesyjnych Ukrainy. Sformułowanie to można sformułować następująco: „Droga Ukrainy do pełnej integracji euroatlantyckiej wykroczyła poza konieczność Planu Działań na rzecz Członkostwa”.

⚆ Prezydent Czech Petr Pavel uważa, że ​​wszelkie osiągnięcia na polu walki do końca tego roku staną się podstawą do przyszłych negocjacji między Ukrainą a rosją. Jego zdaniem „okno możliwości” dla militarnego awansu Ukrainy zamknie się do końca roku. Dodał, że sojusznicy ostatecznie ograniczą wsparcie militarne dla Ukrainy.

⚆ Brytyjski wywiad sugeruje, że od firm budowlanych w Moskwie zaczęto żądać dostarczania „ochotników” do udziału w wojnie z Ukrainą, grożąc zerwaniem kontraktów.

⚆ Minister obrony Niemiec Boris Pistorius uważa, że ​​Ukraina może spodziewać się napływu inwestycji dopiero po zakończeniu wojny i przystąpieniu do NATO. Podkreślił, że Niemcy zasadniczo popierają przystąpienie Ukrainy do NATO, aw Sojuszu nie ma już dyskusji na ten temat. Minister ma też świadomość, że biznes nie zainwestuje na Ukrainie, dopóki nie wejdzie ona do Sojuszu.

⚆ putin i prigożyn „wydawali rozkazy popełnienia zbrodni na Ukrainie” – poinformował Departament Stanu USA, komentując spotkanie rosyjskiego dyktatora z założycielem PKW „Wagnera”.

⚆ Waszyngton ostrzegł Kreml przed nieuchronną odpowiedzialnością w przypadku, gdyby rosja stworzyła katastrofę nuklearną w Zaporoskiej Elektrowni Nuklearnej – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller.

⚆ Organ polityki zagranicznej UE – Europejska Służba Spraw Zagranicznych – opracowała projekt planu zapewnienia Ukrainie „zobowiązań bezpieczeństwa”, które przewidują stałe wsparcie i współpracę wojskową — Politico

💩rosja i białoruś:

⚆ brak doniesień

⌛ Rok temu pisałem (138): 

⚆ Aktualny bilans wczorajszego ataku na Czasiw Jar to 31 zmarłych, 9 osób wydobyto spod gruzów.

⚆ Do ukraińskich portów dotarły już pierwsze zagraniczne statki. Marynarka Wojenna Ukrainy przystąpiła do organizacji transportu produktów rolnych statkami cywilnymi przez ujście Bystre do kanału Dunaj-Czarnomorski. Korzystanie z tego kanału stało się możliwe dzięki wyzwoleniu wyspy Węży od rosyjskich okupantów.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ukraińska flaga w Wilnie

⚆ Człowiek niby nie lata, a skrzydła ma… a pod skrzydłami…

⚆ Polowanie na Shahedy

⚆ rozbity rosyjski szturm pod Berchiwką (koło Bachmutu)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.